Bulgaristan Nüfusu 2023 - Schengenvize.net
Schengen Blog

Bulgaristan Nüfusu 2023

Bulgaristan nüfusu 6.9 milyon olarak belirlenmiştir. Yüzölçümüne göre nüfusun oldukça düşük seviyede olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Son senelerde inceleme yapıldığı zaman büyük ölçüde azalış trendine giriş yaptığı da belirtilmelidir. Balkan ülkeleri arasında yüzölçümü bakımından iddialı b ir yere sahip olsa da nüfus gücü bakımından aynı seviyede olmadığının da altının çizilmesi gerekir.

Bulgaristan Nüfusu 2021

2021 senesinde Bulgaristan’da nüfus artış hızının azaldığı görülmektedir. Bu konuda asıl nedenlerin kadınların iş gücüne katılması, aile planlaması, ekonomik sebepler, evliliklerin sayısında yaşanan azalma gibi hususların ön planda olduğu görülmektedir. Nüfus artış hızının yavaşlamasının özellikle muhafazakar Bulgar kesimi tarafından endişe ile seyredildiği görülmektedir. Bunun için çiftlere teşvik edici destekler sunulması gerektiği üzerinde de durulmaktadır.

Bulgaristan Nüfusu Ne Kadar?

Bulgaristan nüfusu kaç; nüfus seviyesi 6.9 milyon olarak belirlenmiştir. Nüfusun iş gücüne katılım oranı bakımından da genç nüfusun sıkıntılı bir yüzdede tıkandığının ayrıca bildirilmesi gerekmektedir. İlerleyen senelerde ülke genelinde nüfus ve iş gücü konusunda sıkıntılar yaşanacağı tahmin edilmektedir. Bu sıkıntıların sadece Bulgaristan’da değil tüm Avrupa ülkelerinde yaşanacağı tahmin edilmektedir.

Nüfusun ilerleyen senelerde daha da düşük bir seviyeye inmemesi için devlet tarafından çocuk sahibi olma bakımından teşvik paketlerinin hazırlanması gerektiğine de ayrıca dikkat edilmelidir. Bulgaristan nüfusu konusunda trendler incelendiği zaman Birinci Dünya Savaşı döneminde de büyük drastik bir azalış yaşadığı fark edilmektedir. Ülkenin göç vermesi de nüfusun azalmasına neden olan hususlardandır. Azınlıklar üzerinde uygulanan sert politikaların özellikle Türkiye’ye göçü artırdığı görülmektedir. Hem dil konusunda hem de din konusunda yapılan baskıların büyük sorunları da beraberinde getirdiği fark edilmektedir. Bu da nüfusun azalmasına dair yapılan incelemelerde göz önünde bulundurulmalıdır.

Bulgaristan Nüfusu Neden Azalıyor?

Bulgaristan nüfusu azalıyor; aile planlamasının Avrupa genelinde yaygınlaşması ile beraber nüfus artış hızında büyük bir azalma olduğunun altı çizilmelidir. Kadınların aktif iş gücüne katılması da çocuk sahibi olma oranının düşmesine neden olmuştur.

Bulgaristan nüfusu artış hızında yavaşlama olmasının bir diğer nedeni de ekonomik yapı sebebi ile çiftlerin bebek sahibi olma konusunda tereddüt yaşamasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×