Avusturya Bayrağı - Schengenvize.net
Schengen Blog

Avusturya Bayrağı

Avusturya bayrağı kırmızı – beyaz ve kırmızı şeritlerden oluşmaktadır. Bu bayrağın dünyanın tasarım bakımından en eski bayraklarından biri olduğu düşünülmektedir. Bayrağın tasarımında arşidük Leopold’un savaş sırasında üzerinin kan ile kaplı olması sebebi ile bu şekilde bir bayrak tasarımı ortaya çıkarıldığı tahmin edilmektedir.

Avusturya Bayrağı Eski

Avusturya bayrağının dünyanın en eski tasarımlarından biri olduğu üzerinde durulmaktadır. Bayrağın özellikle Avusturya topraklarının eski hakimi olan Leopold’un t6asarlamış olması bayrağa duyulan saygıyı artırmaktadır.  Bayrağın tasarımının hala değişmeden korunuyor olması da dikkat çekmektedir. Avrupa’nın tarihi bağlamda parçalanan imparatorluklardan oluşsa dahi kültürel değerleri koruma yönünde hali hazırda modern demokrasiye geçmiş olsalar dahi istekli oldukları fark edilmektedir.

Avusturya Bayrağı Anlamı

Bayrakların anlamları konusunda araştırma yapılırken bunun bir kısmının da efsane olabileceğinin unutulmaması gerekir. Devlet oluşum süreçlerinde bayrakların taşıdıkları anlamın kutsiyet arz etmesi için bu şekilde anlamların atfedildiği olabilmektedir. Örneğin Avusturya bayrağında bir askeri mücadeleyi simgeleyen renklerin seçilmesi ayrıca dikkat çekmektedir.

Avusturya Bayrağı Kartal

Doğu ve batının hakimi manasına gelen kartalın güç ve kudreti simgelediği de görülmektedir. Özellikle imparatorlukların bayraklarında sıklıkla yer verilen bir sembol olduğu fark edilmektedir. Güç ve hakimiyeti sembolize ederken aynı zamanda dünya üzerinde diğer güçlere karşı bir baş kaldırış manasına da gelebilmektedir.

Avusturya Bayrağının Anlamı Nedir?

Leopold’un bir savaş sırasında beyaz kıyafetinin tümünün kan ile kaplı olmasının sonrasında bel kısmındaki kemeri çıkartmasının sonrasında bu kısımda beyaz kalan alan ortaya çıkmıştır. Avusturya bayrağının da bu şekilde ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Fakat daha önce de belirtildiği gibi bayrakların daha büyük bir kutsiyet arz etmesi için oluşum sürecine dair hikayeleştirmelerin yapılması da çok yaygındır.

Avusturya bayrağının özellikleri arasında hakimiyeti simgeleyen kartal üzerinde de durulmalıdır. Bu kartal dünya üzerinde hakimiyet iddiası olarak da yorumlanabilmektedir.

Avusturya Macaristan bayrağı şuan ki Avusturya bayrağından farklı olarak içerisinde bir blok halinde yeşil rengi de barındırmaktadır. Bu yeşil renk de Macaristan’ı simgelemektedir. Ayrıca bayrak üzerinde imparatorluğu simgeleyen bir de taç bulunmaktadır. Avusturya bayrağı imparatorluk dağıldıktan sonra yeşil renkten ayrılmıştır.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×