Amerika Asgari Ücret 2023 - Schengenvize.net
Schengen Blog

Amerika Asgari Ücret 2023

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülke olarak kabul edilmektedir. Süper güç olarak adlandırılan bu ülkedeki yaşam şartları he ne kadar pek çok ülkeye göre yüksek ve iyi olarak gözükse de aslında bu ülkedeki işsizlik ve yoksulluk oranı da bir hayli fazladır diyebiliriz.

Ayrıca ülkede verilen en düşük ücret olarak kabul edilen Amerika asgari ücret tutarlarının da ülkede yer alan eyaletlere göre farklılık gösterdiğini söylemek mümkün. Peki, Amerika Birleşik Devletleri’nde verilen genel yani ortalama Amerika asgari ücret fiyatı nedir?

Amerika Asgari Ücret 2021

Amerika’da alınan asgari ücretler, Türkiye’de yaşayan vatandaşlar tarafından merak edilen konular içerisinde yer almaktadır. Bilindiği üzere özellikle çalışma saatlerinin esnekliği ve çalışma konusunda işçilere verilen değer ile ön plana çıkan ABD’ye her sene binlerce kişi çalışmaya gitmektedir. Peki, Amerika asgari ücreti fiyatları nedir?

Amerika’da haftalık 40 saat çalışan bir işçi en düşük ortalama ile yaklaşık olarak 1.200 dolar seviyesinde maaş almaktadır. Bu da Türk Lirasına çevirdiğimizde 9 bin 600 TL civarında olmaktadır.

Amerika Asgari Ücret Saatlik

Amerika asgari ücret eyalet yani ülke içerisindeki federalliklere göre değişse de yine de ortalamanın ayda 1200 dolar civarında olduğunu yukarıda belirtmiştik. Peki, bu ülkede saatlik çalışma ücreti ne kadar? Bu sorunun yanıtı da yine mesleklere ve eyaletlere göre değişse de en düşük ücret saatlik 7 dolar civarından başlıyor diyebiliriz. Ortalama verecek olursak da genel olarak 1 saat için 9 dolar civarında ücretler söz konusudur denilebilir.

Amerika Asgari Ücret İle Geçinmek

Amerika asgari ücret 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılında da artış gösterdi. Ülkedeki maaş oranları yüksek olsa da bazı şehirlerde bu maaş ile geçinmesi oldukça zor olabilmektedir. Yani tıpkı ülkemizde olduğu gibi Amerika asgari ücret yıllara göre artış gösterse de gelen zamlar ile birlikte geçim konusunda da zorluk yaşanabilmektedir

Amerika Asgari Ücret Alan Kişi Sayısı

Amerika asgari ücret çalışma oranı da bu konuda merak edilenler arasında. Bu ülkede yaklaşık 392 bin kişi asgari ücret almaktadır diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×