Avusturya Çalışma İzni Vize İşlemleri - Schengenvize.net
Avusturya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Avusturya Çalışma İzni Vize İşlemleri

Avusturya çalışma izni, ekonomisinin iyi olması ve farklı iş olanakları sağlaması nedeniyle tercih edilen D tipi vize türüdür. Turistik ve öğrenci vize işlemlerine göre evraklarda farklılıklar olmaktadır. 90 günü aşan bir vize olması ve Schengen ülkesi olması nedeniyle bu durumda kişilerin ulusal vize alması gerekmektedir. 

Ülke içinde ulusal vize almanız için Avusturya’da o mesleğe dair ihtiyaç bulunmalıdır. İhtiyaç ve eksikliği var olan meslek dallarında gelen vize başvuruları hızlı bir şekilde onaylanmaktadır. Başvuruda bulunan şahısların Avusturya içerisinde bulunma amaçları da vize onayını olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Çalışma izni sürecinde olumlu tavırlar sergilenmesi durumunda oturum izni başvurularınız olumlu sonuçlanacaktır

Avusturya Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Avusturya Çalışma İzni Nasıl Alınır?Schengen ülkesi olan ve Schengen vize kapsamında yer alan Avusturya’da direkt olarak Avusturya çalışma izni başvurusu yapılmamaktadır. Mesleğinizi Avusturya içerisinde icra etmek istediğinizde Ulusal Vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu aşamada mesleğinize göre talep edilen evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

Avusturya Çalışma İzni Kaç Günlük Alınabilir?

Avusturya çalışma izni için başvurulan Ulusal Vize 90 gün üzerindeki seyahatler için verilmektedir. Yapılacak olan meslek ve çalışmakta olduğunuz kuruma göre süre farklılıkları gösterebilir. Çalışma izni başvuru sahiplerine en fazla 2 yıl verilmektedir. 2 yıl bittiği takdirde tekrar uzatmak için başvuru yapılabilir.

Avusturya Çalışma İzni İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Avusturya çalışma izni evrakları, şahıs ve mesleğine göre değişmektedir. Avusturya Konsolosluğu tarafından sizden talep edilen belgeleri eksik olmadan hazırlamanız gerekmektedir. Eksik evrak sunumları, vize sonuçlanma süresini olumsuz etkileyebilir.

 • Çalışma İzni Başvuru Formu

Avusturya çalışma izni başvurusunda doldurmanız gereken bir başvuru formu bulunmaktadır. Ülkede ikamet etmek ve çalışmak için formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Diğer evraklarınız ile çelişen bilgiler içermemesi gerekir.

 • Biometrik Fotoğraf

Son 3 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğrafta yüzünüz ve kulaklarınız belirgin bir şekilde olmalıdır. Fotoğraf daha önce başka bir yerde kullanılmamış olmalıdır.

 • Pasaport ve Pasaport Fotokopisi

Pasaportunuzun süresi geçmemiş olmalıdır. 10 yıldan eski olan pasaportlar ile işlem yapılmaz. Pasaportunuzun en az 2 sayfası boş olmalı ve dolu olan sayfaların da fotokopisini çektirmeniz gerekmektedir. Başvuruda hem pasaportunuzun orijinali hem de fotokopileri yanınızda olmalıdır.

 • Türkiye İçinde İkametgah Belgesi

  Başvuru yapacak kişinin ve ailesinin bilgilerini içeren ikametgah belgesi başvuru esnasında sunulmalıdır.

 • Uluslararası Geçerlilikte Olan Doğum Belgesi

Doğduğunuz, vatandaşlığınız olan ülkeden almanız gereken bir doğum belgesi vardır. Başvuru sırasında ibraz etmeniz gereken bu belge bazı durumlarda Almanca tercümesiyle birlikte istenilmektedir.

 • Evlilik Cüzdanı

Eğer evli iseniz evliliğinizi ispat edecek belgenin yani evlilik cüzdanınızın başvurusu sırasında yanınızda olmalıdır. Bu belgenin apostili olması gerektiği gibi aynı zamanda tercümesi de gerekmektedir.

 • Finansal Evraklar

  Avusturya içinde çalışma izni nedeniyle başvuru yapan kişilerin hesaplarında belirli bir miktarda para bulunmalıdır. Aynı zamanda Banka Hesap Cüzdanı, Banka Hesap Dökümü belgelerinde banka yetkilileri tarafından imza sirküleri yer almalıdır.

 • Sağlık Sigortası

Çalışma izni için başvuruda bulunmadan önce anlaşmalı sigorta şirketlerinden en az 30.000 Euro teminatlı bir sağlık sigortası yaptırmanız gerektirmektedir. Başvuru sırasında ise bu belgeleri eksiksiz bir şekilde beyan etmeniz önemlidir.

 • Avusturya’da İkamet Edilecek Olan Yer Bilgisi

Çalışma iznini almadan önce orada ikamet edeceğiniz yerin kesinleşmesi gerekmektedir. Ülke sınırları içinde konaklayacağınız süre boyunca hangi adreste kalacaksanız oranın açık adresiyle birlikte tüm bilgilerini başvurusu sırasında eksiksiz ve doğru bir şekilde beyan etmeniz gerekmektedir.

Avusturya vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/avusturya-vize bağlantısın’dan yeni yıl için düzenlenen kapsamlı kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

Avusturya Çalışma Vizesi

Avusturya’da çalışmak isteyen kişilerin öncelikle Avusturya çalışma vizesi alması gerektiğini giriş kısmımızda belirtelim. İster kısa süreli isterseniz de uzun süreli çalışacak olun, her iki durumda da seyahat amacınız çalışmak olduğu için mutlaka çalışma vizesi almak zorundasınız.

Ancak uzun süreli çalışma söz konusu olduğunda Avusturya D tipi vize türüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Çünkü bu vize 90 günü aşan ikametler için geçerli olup, oturma izni alınmasını gerektiren bir vize türüdür. Bu yüzden uzun süreli çalışma durumunuz varsa o zaman başvurmanız gereken vize türünün D tipi çalışma vizesi olduğunu bir kez daha belirtebiliriz.

D tipi vizedeki oturma izni konusuna değinmişken, Avusturya oturma izni nasıl alınır sorusunun da yanıtından bahsedelim. Oturma izni almak için öncelikle tıpkı uzun dönem çalışma vizesinde olduğu gibi D tipi vize kategorisine seyahat amacınız ne ise ona göre başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Çalışma izinlerinde genelde ikametgah izni de verilir ancak her ikamet izninde çalışma izni verilmediğini unutmayın.

Avusturya oturma izni ne kadar sürede çıkar sorusunun yanıtı hakkında kesin bir bilgi vermek doğru değildir. Başvurunuzdan 3 ay ila 6 ay arasında sonuçlarınızın açıklanması mümkündür. Ayrıca oturma izinleri genellikle 12 aylık verilmektedir. Bu yüzden her 12 ayda bir oturma izninizi yenilemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Fakat sonuç açıklanma süresi göz önünde bulundurularak, oturma izni süreniz henüz bitmeden, başvuru yapmanız gerektiğini belirtelim.

Avusturya aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar sorusu da uzun süreli vizeler konusunda sıkça merak edilenler arasında yer almaktadır. Avusturya aile birleşimi için vize almak isteyenler başvurularını gerçekleştirdikten 6 ay sonra sonuçları öğrenebilirler. Ancak bu sürede duruma göre farklılıklarda meydana gelebilmektedir.

Avusturya aile birleşimi 2021 yılında aynı şartlara ve aynı vize ücretine sahiptir. Buna göre aile birleşimi vizesi alabilmek için en az 21 yaşını doldurmuş olmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Ayrıca topluma uyumluluk süreci altında Almancaya olan hakimiyetinizi de kanıtlamak zorundasınız. Ayrıca aile birleşimi vizesi almak isteyen kişiler, evliliklerinin gerçek olduğunu kanıtlayan resmi evrakları da teslim etmek zorundadır. Aksi takdirde aile birleşimi vizesi için eksik evrak teslimi yapılmış olur ve böylece vize başvuru sonucunuz olumsuz olarak yanıt alır.

Tüm bu konular hakkında detaylı bilgi almak ya da Avusturya vizesi danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmak için bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

Avusturya İş Arama Vizesi

”Avusturya’da çalışmak istiyorum” diyen kişiler için merak edilen ve en çok dile getirilen soruları bu yazı içerisinde cevapladık.

İlk olarak Avusturya iş arama vizesi nedir bunun tanımından başlayalım. Avusturya için iş arama vizesi, 6 aylık bir vize türüdür. D tipi vize kategorisinde uzun süre kalma durumu dahilinde verilen vizedir. Eğer iş aramak isterseniz bu kategorideki vize türüne başvurabilirsiniz. Ancak buradaki en önemli husus; bu vizenin içerisine çalışma izninin dahil olmadığıdır. Bunun için iş bulunduğu takdirde yeniden başvuru yapmak gerekir.

Avusturya çalışma vizesi ise, bu ülkede iş bulan ve çalışmak isteyen kişilere verilen uzun süreli vize türüdür. Yine D kategorisinde yer alır. Çalışma vizesi alabilmek için öncelikle çalışmaya başlayacağınız kurum ya da kuruluştan gelen bir davet mektubu almanız gerekmektedir. Aksi takdirde çalışma vizesi almanız çok zordur.

Bu ülkede çalışma isteyenler için Avusturya iş ilanları veren pek çok web sitesi bulunmaktadır. Ülkede genelde tekstil, sanayi, gıda gibi alanlarda işçi alımı yapılmaktadır. bu ilanların yer aldığı sayfaları inceleyerek kendinize en uygun olan işi seçebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz.

Avusturya vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, öncelikle hangi vize türüne başvuruda bulunacaklarını bilmeli ve ona göre kategorize edilmiş vize çeşitlerinden birine başvuruda bulunmalıdırlar. Vize türü seçildikten sonra ona uygun olan vize harç bedelini ve sizlerden talep edilen evrakları da eksiksiz bir şekilde tamamlamak durumundasınız. Aksi takdirde başvurunuz olumsuz yanıt alır ve vize alamazsınız.

Evrakları hazırladıktan sonra müracaatlar için Avusturya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezlerine giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Avusturya vizesi aslında bir Schengen vize türüdür. Yani seçeceğiniz kategorideki vize türlerinin hepsi aslında Schengen vize türleri içerisine dahildir.

Avusturya vize problemleri konusu da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Vize problemleri en çok başvuru esnasında yaşanan sorunlardan oluşan. Başvurunuz esnasında sizlerden talep edilen evrakların usule uygun ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması vize alabilmek için en etkili sebeptir. Ancak bu evrakları hazırlarken dikkat edilmeyen ya da gözden kaçan unsurlar, vize başvurularının olumsuz sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Bu durum en çok vize başvuru formlarında karşımıza çıkar. Formu doldururken, sorulan sorulara net cevaplar verilmemesi ya da evraklar ile forma yazılan bilgiler arasında tutarsızlıklar olması nedeniyle pek çok kişinin vize başvurusu reddedilmiştir.

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×