avusturya-aile-birlesimi-vize-evraklari-ucreti

Avusturya Aile Birleşimi Vize İşlemleri

Avusturya aile birleşimi vizesi, eşi Avusturya’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurduğu bir vize türüdür. Avusturya’da yaşayan eş Avusturya vatandaşı ya da vatandaşlığı sonradan almış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilir. Başvuruda bulunacak olan eşin A1 seviyesinde İngilizce biliyor olması gerekmektedir. Dil şartı, kişinin Avusturya içerisinde uyumunun seviyesini belirlemektedir. Bu nedenle önem verilmektedir. Vize başvurusu yapıldığında gidecek olan eş, dil yeterlilik sınavına girmeli ve bu sınavdan geçerli bir not almalıdır. Dil sınavında Avusturya vizesi için başvuru yapacak olan kişi geçerli not alamaz ise tekrar sınava girmesi gerekecektir. Bir kez sınava giren kişi tekrar sınava ancak 1 ay sonra girebilir.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

Avusturya aile birleşimi vizesi için hazırlanacak olan evraklar, Avusturya Konsolosluğu’na teslim edilmelidir. Başvuru sürecini konsolosluk yürütmektedir.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Avusturya aile birleşimi vizesinde, vizenin sonuçlanma durumu diğer vize türlerine göre daha uzundur. Öncelikle A1 seviyede Almanca sınavına girilmelidir. Geçerli not alındıktan sonra Avusturya Konsolosluğu tarafından talep edilen evraklar hazırlanmalıdır. Konsolosluğa evrak teslimi yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 6 ay içinde vize durumu belli olacaktır. Evraklarda düzen ve eksiksiz bir çalışma sonucu bu süreç daha kısa olabilir.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi İçin Uygunluk Şartları

Vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli olan kriterler vardır. Bu kriterlere sahip olmadığınız takdirde vize başvurunuz Avusturya Konsolosluğu tarafından reddedilmektedir.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi Başvurularında Talep Edilen Evraklar

 • Pasaport

  Avusturya vizesi için başvuru yapan kişi, en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaporta sahip olmalı  ve seyahat öncesinde pasaportun en az 2 boş sayfası bulunmalıdır.


 • Avusturya Aile Birleşimi Başvuru Formu

 • Biometrik Fotoğraf

  Önceki vize başvurularında kullanılmamış olan ve en fazla 3 ay içerisinde çekilmiş güncel biometrik fotoğraf kullanılmalıdır.

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve İkametgah Belgesi

  Aile birleşimi vizesi başvurusu yaparken Türkiye Cumhuriyeti içerisinde konaklama sağlanan yere ait bilgiler olmalıdır. Nüfus Müdürlüklerinden alınmış Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve İkametgah belgesi sunulmalıdır.

 • Nüfus Cüzdanı

  Başvuran kişiye ait nüfus cüzdanının ön ve arka fotokopisi evraklar arasında yer almalıdır.

 • Sabıka Kaydı

  Türkiye Cumhuriyeti’nden alınmış olan sabıka kaydı bilgilerini içeren belgeler, evraklar arasında olmalıdır.

 • Finans Durum Belgeleri

  Avusturya’da bulunan eşin, ailesinin geçimini sağlayacağına dair kanıtlar olmalıdır. Çalıştığı kurumdan alacağı imzalı belgeler, maaş bordrosu ve işe giriş bilgileri olmalıdır.
 • Avusturya’da Yaşayan Eşin Sigorta Örneği

  Sağlık sigortasının olduğuna dair geçerli ve güncel bir belge olmalıdır.


 • Kira Kontratı

  Avusturya aile birleşimi vizesi başvurusu esnasında Avusturya’da yaşayan kişinin kira kontratı ya da var ise tapu belgeleri sunulmalıdır. Belgenin hem aslı hem de fotokopisi olmalıdır.

 • Uluslararası Geçerlilikte Olan Doğum Kayıtları
 • Evlilik Cüzdanı0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye