Avusturya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 - Schengenvize.net
Avusturya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Avusturya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023

Avusturya Vize Başvuru İşlemleri

Avusturya Turistik Vize

Avusturya içine giriş yapmak ve turistik bir seyahat gerçekleştirmek niyetindeyseniz, Avusturya turistik vize almanız gerekmektedir. Bu vize türü Avusturya’nın Schengen ülkeleri arasında olması nedeniyle Schengen vize koşullarına göre farklılık göstermektedir. Başvurusu yapılan bu vize ile ülke içinde kısa süreli bir seyahat planlayabilirsiniz.

Avusturya Vize Reddi

Avrupa’nın en zengin ülkelerinden bir tanesi olan Avusturya her sene binlerce turisti sınırları içerisinde ağırlamaktadır. Her mevsim yapılacak bir aktivitenin olduğu bu ülkeye girmek için yapılan başvurularda en önemli etken konsolosluğa sunulan evraklarda şeffaf olmaktır.

Evraklar doğru ve eksiksiz bir şekilde sunulduğunda kısa sürede vizeyi alma hakkına sahip olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken pek çok adım bulunmaktadır.

Avusturya Turistik Vize Kaç Günlük Alınabilir?

Avusturya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021
Avusturya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz

Avusturya turistik vize süresi, başvuruya göre belirlenmektedir. İlk defa başvuruda bulunacak kişilerde turistik seyahatler için verilecek vize en fazla 30 gün olmaktadır. Ancak farklı bir durum söz konusu ise bu süreç 90 güne kadar uzatılabilir.

Avusturya Turistik Vize İşlemlerini Ne Zaman Yapmalıyım?

Seyahatten yaklaşık olarak 90 gün önce vize başvurusunu gerçekleştirmelisiniz. Özellikle vize onay sürecinin uzayabilme ihtimali, ek evrak isteme gibi durumları düşünerek hareket etmelisiniz.

Seyahat ve vize onay sürecinin aynı zamanlara denk gelmesini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Avusturya Turistik Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Avusturya turistik vize başvuruları Avusturya Konsolosluklarına ya da şehrinize en yakın konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlara yapılmaktadır. Parmak izi işlemi nedeniyle başvuru sahibi randevuya şahsen katılmak zorundadır.

Avusturya Turistik Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Avusturya turistik vize başvuru sonuçları 6 ve 14 iş günü sürmektedir. İnceleme durumuna, konsolosluk yoğunluğuna göre sürede değişim olabilir. Ek evrak isteme durumunda süre uzayabilir.

Avusturya Turistik Vize Başvurularında Talep Edilen Evraklar

Hazırlanan evrakların eksiksiz bir şekilde sunulması gerekmektedir. Evraklarda oluşabilecek eksikler ve uyumsuzluklar nedeniyle vize işlemi direkt olarak reddedilmektedir.

 • Pasaport

Avusturya turistik vize başvurusunda geçerli olan pasaportların 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve seyahat sonrasında da geçerliliğini 3 ay daha devam ettirmesi gereklidir. Seyahat için başvuru yapıldığında pasaport içerisinde en az 2 adet boş sayfa olmalıdır. Eski ve yıpranmış olan pasaportlar vize işlemlerinde geçersiz sayılacaktır. Eski pasaportlar var ise bunlarında fotokopileri evrak dosyasına eklenmelidir.

 • Avusturya Vize Başvuru Formu

Tamamı büyük harfler ile seyahat için vize başvurusu yapan kişi tarafından doldurulmalıdır. Formda verilen bilgiler ile evraklar birbirini desteklemeli ve uyumlu olmalıdır. Aksi söz konusu olduğunda başvuruda aksaklık yaşanabilir.

 • Biometrik Fotoğraf

Vize başvurularında 2 adet, 3,5×4,5 mm ölçülerinde, arka fonu beyaz olan biometrik fotoğraflar kullanılmalıdır. Önceden yapılan vize başvurularında kullanılmış olan fotoğraflar geçersizdir.

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi

Turistik seyahat nedeniyle vize başvurusunda bulunan kişinin aile bilgilerini içeren, adres bilgilerinin olduğu Nüfus Müdürlüklerinden alınmış olan Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi olmalıdır.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi evraklarla beraber ibraz edilmelidir. Kinliğin ön ve arka fotokopisi çekilmelidir.

İngilizce ya da Almanca ile doldurulan ve Avustuya Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçede seyahatin amacı ve seyahat bilgileri açıklanmalıdır.

Talep edilen vize ücreti, vize tipi ve vize süresine göre farklılıklar göstermektedir.

Avusturya Ticari Vize

Avusturya Ticari VizeAvusturya ticari vize, Avusturya içerisinde ticari faaliyette bulunacak ya da ticari fuar ya da organizasyona katılacak kişiler tarafından alınan kısa süreli vize türüdür. Avusturya turistik vizesinden farklı olarak ticari nedenlerle başvurulan vizede farklı evraklar istenmektedir. Tüm belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra evrak dosyasında Avusturya’da bulunan şirketten gelen davetiyenin olması gereklidir.

Fuar ya da bir organizasyon için gidiliyor ise katılım belgelerinin olması gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişinin Türkiye Cumhuriyeti’nde çalıştığı kurumdan iş detayları olan, çalışanın izinli olduğu tarihleri belirten ve Avusturya seyahatine gidecek olan kişinin tekrar ülkesine dönerek çalışmaya devam edeceğinin yer aldığı bir yazı da bulunmak zorundadır.

Avusturya Ticari Vize Kaç Günlük Alınabilir?

Avusturya ticari vize sürelerini, kişinin başvuracağı fuar ya da organizasyon süresi belirleyecektir. Schengen üyesi olan Avusturya vizesi başvurularında en fazla 90 gün hakkı tanınmaktadır.

Avusturya Ticari Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Vize başvuruları Avusturya Konsolosluğuna yapılmaktadır. Ancak bulunduğunuz şehirde konsolosluk tarafından yetkilendirilen bir kurum var ise; başvurular bu kuruma da yapılabilir.

Avusturya Ticari Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Avusturya ticari vize başvurularında hazırlanan evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde Avusturya Konsolosluğu’na ulaştırmak, vize onaylanma sürecini olumlu bir şekilde etkilemektedir. Bu şartlara uyduğu takdirde vize sonuçları 5 ya da 10 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. Aksi bir durum söz konusu olduğunda ya da konsolosluk ek belge istediğinde süre uzayabilir.

Avusturya Ticari Vize Başvurularında Talep Edilen Evraklar

 • Pasaport

Avusturya ticari vize başvurularında en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaportlar geçerli olmaktadır. Ticari seyahatten önce pasaport üzerinde en az 2 adet boş sayfa olmalıdır. Son olarak ise seyahat dönüş tarihinden sonra da pasaport geçerliliği en az 3 ay devam etmelidir. Eski pasaportlar var ise pasaport fotokopileri de başvuru dosyasında olmalıdır.

 • Avusturya Vize Başvuru Formu

Avusturya vizesi için gerekli olan form tamamen büyük harflerle ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır. Oluşturulan vize başvuru formu ile konsolosluğa sunulan evraklar birbirini desteklemelidir.

 • Biometrik Fotoğraf

Avusturya ticari vize başvurularında 2 adet biometrik fotoğraf, 35×45 mm ölçülerinde be beyaz bir fon önünde çekilmelidir. Fotoğrafların daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olası gereklidir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

30.000 Euro teminatlı, başvuruda bulunacak kişinin hastanede ve sağlık tedavini karşılayacak poliçe düzenlenmelidir.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Başvuran kişiye ait kimliğin ön ve arka fotokopisi de Avusturya vizesi için oluşturulan evrak dosyasında olmalıdır. Çekimin net olmasına dikkat edilmelidir.

 • Avusturya Vize Talep Dilekçesi

Bir şirket çalışanı ise şirket tarafından seyahatin detaylarını anlatan bir dilekçe yazılmalıdır. İngilizce ya da Almanca dilince dilekçe yazılmalıdır. Seyahat tarihi ve hangi sürelerde çalışanın Avusturya’da bulunması gerektiği de belirtilmelidir.

 • Uçak Bileti ve Konaklama Rezervasyonları

Seyahat için ayarlanan uçak bileti rezervasyonu yanı sıra Avusturya girişinde yapılacak olan konaklamaya dair rezervasyon belgeleri de olmalıdır.

 • Avusturya’dan Gelen Davetiye

Avusturya’da bulunan şirket tarafından seyahatin detaylarını içeren tarih ve amaç bilgileri yer almalıdır. Etkinlik süresi belirtilmeli, şirkete dair bilgiler eklenmeli ve davet edilen kişinin ad-soyad bilgilerinin yanında pasaport numarası da davetiye yazısına eklenmelidir.

 • Seyahat Masraflarının Karşılanacağına Dair Belgeler

Türkiye Cumhuriyeti’nde çalışmakta olunan kurum tarafından masraf ve giderin karşılanacağına dair bir yazı yazılması gereklidir.

 • Fuar ya da Organizasyon İçin Gidiliyorsa Katılım

Avusturya’da gidilecek olan fuar ya da organizasyondan alınan davetiyenin yanı sıra bu organizasyona katılım bileti de evraklar arasında sunulmalıdır. Avusturya ticari vize başvurusunda katılım bileti önem taşıyan bir belgedir.

Avusturya Aile Ziyareti Vize

Avusturya Aile Ziyareti VizeAvusturya’da yaşayan ailesini veya arkadaşınız ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından Avusturya aile vizesi alınmalıdır. Talep edilen tüm belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde temin ettikten sonra başvurular onaylanmaktadır.

Evraklarda yer alan eksikler ve doğruluğu diğer belgeler ile uyuşmayan bilgiler söz konusu olursa vize başvurusu reddedilecektir. Aynı zamanda talep edilen belgeler kişiye ve seyahat amacına göre değişebilir. Kişinin durumuna bağlı olarak Avusturya Konsolosluğu tarafından ek belge talep edilebilir.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi İçin Ne Zaman Başvurmak Gereklidir?

Seyahat tarihinden en az 30 gün önce başvurular yapılmalıdır. Bunun en önemli sebebi seyahat tarihi ile vizenin uyumlu olmasındandır. Aksi takdirde yaşanan aksilikler sonucu vize onaylanma süreci, seyahat tarihinden sonraki döneme denk gelebilir.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günlük Alınabilir?

Avusturya aile ziyareti vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ilk başvurularında 90 günlük vize vermektedir. Diğer vize türleri ile benzer süreler bu vize türünde de geçerlidir. 6 aylık süre içinde 90 günlük konaklama hakkına vize ile ulaşabilirsiniz.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

Avusturya aile ziyareti vizesi başvuruları, şahıslar tarafından hazırlanan evraklarla beraber Avusturya Konsolosluğuna yapılmaktadır.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Başvurularında Talep Edilen Evraklar

 • Pasaport

Avusturya aile ziyareti vizelerinde seyahat tarihinin bitişinden en az 1 yıl sonrasına kadar geçerliliği olan pasaportlar kullanılmalıdır. Avusturya seyahatinden önce pasaport içinde en az 2 boş sayfa olmalı ve pasaportlar güncel olmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

Avusturya’ya giriş yapmak için başvuruda bulunan kişilerin arka fonu beyaz olan, 3,5×4,5 mm ölçülerinde ve 2 tane biometrik fotoğrafı olmalıdır. Fotoğrafların 4 ay içerisinde çekilmiş olması da bir diğer şarttır.

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi

Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Müdürlüklerinden alınmış olan Nüfus Kayıt Örneği Belgesi, aile bireylerini içeren ve ikametgah adresini içeren belge de evraklar içinde olmalıdır.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Net bir şekilde çekilmiş olan nüfus cüzdanı fotokopisi de ibraz edilmelidir.

 • Avusturya Vize Talep Dilekçesi

Başvuran kişi tarafından Avusturya Konsolosluğuna yazılmalıdır. Vize talebi ve seyahat ile ilgili açıklayıcı detaylar dilekçede yer almalıdır.

 • Vize Ücreti

Avusturya vize ücretleri, vize tipi ve seyahatin süresine göre değişebilmektedir. Avusturya Konsolosluğuna ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlara nakit olarak ödenmelidir.

 • Başvuran Kişinin Finansal Durumunu Kanıtlayan Belgeler

Seyahat masraflarının ödeneceğini kanıtlayan belgeler, banka hesap cüzdanı ve banka hesap dökümü bankanın imza sirküleri ile beraber sunulmalıdır. Bu belgeler, başvuru süresinde en az 1 hafta içerisinde alınmış güncel belgeler olmalıdır.

 • Mesleki Detaylar İçeren Belgeler

SGK Hizmeet Dökümü, SGK İşe Giriş Belgesi, bağlı olunan Ticari Oda Kaydı olmalıdır. Kişi öğrenci ise eğitim görülen kurumdan alınmış öğrenci belgesi aslı ve fotokopisi aynı zamanda okuldan alınmış yazı da evrak dosyasında olmalıdır.

 • Uçak Bileti ve Konaklama Rezervasyonları

Uçak bileti ve seyahat sırasında konaklama yapılacak bir yer var ise rezervasyon bilgilerinin olduğu belgeler Avusturya Konsolosluğuna sunulmalıdır. Avusturya aile ziyareti vizesi, onaylanma sürecinden önce uçak bileti ya da herhangi bir konaklama satın alınmalıdır. Vize durumu kesinleştiğinde bu işlemler yapılmalıdır.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası en az 30.000 Euro teminatlı, orijinal, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri ile hazırlanmış poliçe düzenlenmelidir.

 • Avusturya Schengen Vize Başvuru Formu

Form tamamen büyük harflerle doldurulmalıdır. Burada yer alacak bilgiler sunulan evraklar ile uyumlu olmalı ve birbirini desteklemelidir.

Avusturya Transit Vize

Avusturya Transit VizeAvusturya transit vize, Avusturya üzerinden farklı bir ülkeye geçecek olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Transit vize türü tamamen kişinin seyahatine göre verilmektedir. Gidilecek olan üçüncü ülkeye dair bilgiler de evraklar içinde sunulmalıdır. Bu vize başvurusunda en önemli adımlardan biri seyahatin hangi tarihlerde ve hangi ülkeye olacağıdır.

Avusturya içerisinde ne kadar süre kalacağınız, bu aşamada hangi noktada konaklama yapacağınızı da belirtmeniz gerekmektedir. Her durumda vize başvurusu onaylanmamaktadır. Kesinlikle Avusturya üzerinden farklı bir ülkeye aktarma yapmanız olmalıdır.

Avusturya Transit Vize Kaç Günlük Alınabilir?

Avusturya transit vize süresini şahısların yapacağı seyahat belirleyecektir. Yapılacak olan aktarma işleminde kişilerin ne kadar süre Avusturya içerisinde kalmasına bağlı olarak süreler değişebilir. Bu nedenle seyahat amacını içeren detayları net bir şekilde konsolosluğa sunmanız gereklidir. Vize onaylama sürecinde pek çok durumu sunulan evraklar etkileyecektir.

Avusturya Transit Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Avusturya transit vize başvuruları Avusturya Konsolosluğuna yapılmalıdır. Şahıslar ilk defa Avusturya vize işlemleri gerçekleştiriyor ise parmak izi vermeleri gerekmektedir. Bazı durumlarda konsolosluk tarafından mülakatta yapılabilir.

Avusturya Transit Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Avusturya transit vize işlemleri şahısların sunduğu evrakların eksiksiz olması, konsolosluğun yoğunluk dönemleri gibi nedenlerle farklı sürelerde onaylanabilir. Kurum ve şahıslara göre Konsolosluğun ek belge istemesiyle bu süre uzayabilir. Seyahatten 1 ya da daha fazla süre öncesinde başvuruları gerçekleştirmek bu nedenle önem taşımaktadır.

Avusturya Transit Vize Başvurularında Talep Edilen Evraklar

Sunulacak olan evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Seyahat tipi ve amacına göre evraklarda farklılıklar söz konusu olabilir. Aynı zamanda vize başvurusu yapıldıktan sonra Avusturya Konsolosluğu tarafından kişilerden veya kurumlardan ek belge istenebilir. Hazırlanan evrakların tamamen birbirini destekler bir şekilde sunulması önemlidir. Aksi bir durum söz konusu olduğunda Avusturya vize işlemlerinde bir aksama söz konusu olacaktır.

 • Vize Talep Dilekçesi

Avusturya Konsolosluğuna hitaben bu seyahat hakkında tüm detayların yer aldığı bir yazı yazılmalıdır. Bu dilekçe kişilerin çalıştığı kurumlardaki yetkililer tarafından da yazılabilir. Duruma göre şahıs ya da kurum yazmalıdır. Ancak önemli bir adımdır.

 • Pasaport

Başvuru sırasında ibraz edeceğiniz pasaport 10 yıldan eski olmamalıdır. Yan yana iki vize sayfası boş olmalıdır. Pasaportunuzun planlanmış seyahatiniz sonrasında dönüş tarihinden itibaren 3 aydan fazla geçerlilik süresi olmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

Başvurusu sırasında vereceğiniz fotoğrafın boyutu 35×45 mm olmalıdır. Arka fonu beyaz, başın düz ve gözlerin objektife bakıyor olması gerekmektedir. Fotoğraf son 3 ay içinde çekilmiş olmalı ve başka vize başvuruları için kullanılmamış olması gerekir.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Başvuru sırasında nüfus cüzdanının ön ve arka yüzlerinin okunaklı bir şekilde çekilmiş fotokopisi olmalıdır.

 • Banka Hesap Özeti

Bankadan alınan her belgede yetkili kişilerin imzası olmalı ve belgeler güncel bir şekilde Avusturya Konsolosluğuna sunulmalıdır. Son 3 aylık banka hesap özeti kullanılmalı ve hesapta en az 4000 Türk Lirası bulunmalıdır. Islak imza ve banka sirküleri olan belgeler olmalıdır.

 • Uçak Bileti Rezervasyonları ve Konaklama Yapılacak ise Konaklama Rezervasyonu

Seyahat ettiğiniz havayolu şirketi tarafından verilmiş teyitli rezervasyon belgesi ve konaklama durumunda kalacağınız otelin rezervasyon bilgileri belge şeklinde sunulmalıdır.

 • Araç ile Gidilecek ise Araç Ruhsat Fotokopisi

Avusturya Transit Vize başvurusu yaparken ulaşım aracınız önceden belli olmalıdır. Şayet araç ile gidecekseniz aracınızın ruhsatının okunur bir şekilde fotokopisini çektirmeniz ve başvuru sırasında sunmanız gerekmektedir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

Yaptırmış olduğunuz sağlık sigortasını vize başvurusu sırasında sunmanız gerekmektedir.

Avusturya Erasmus Vize

Avusturya Erasmus VizeTürkiye Cumhuriyeti’nde bir eğitim kurumunda okuyan öğrenciler, Erasmus programı Avusturya ile uyumlu olması halinde Avusturya Erasmus vize başvurusu yapabilir. Geçtiğimiz her sene eğitim alanında büyük atılımlar gösteren Avusturya, her sene binlerce öğrencinin tercihi olmaktadır. Konsolosluk tarafından talep edilen belgeler doğrultusunda eğitim görecek olan kişi, evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır.

Evrakların eksik ya da hatalı olması durumunda vize onayı gerçekleşmeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitim görülen kurum ve bölümün Avusturya Erasmus programına dahil olması gereklidir. Her eğitim kurumu farklı ülke ile bu programa katılmaktadır. Bu nedenle başvurmadan önce Erasmus programında Avusturya’nın olup olmadığı araştırılmalıdır.

Avusturya Erasmus Vize Kaç Günlük Alınabilir?

Avusturya Erasmus vizesinin süresini alınacak eğitim belirlemektedir. Eğitim süresine göre vize süresinde farklılık olmaktadır.

Avusturya Erasmus Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Avusturya’da Erasmus programı ile eğitim alacak olan kişiler, hazırladıkları evrakları Avusturya Konsolosluklarına ibraz etmelidir.

Avusturya Erasmus Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Avusturya Erasmus vize başvuruları, sunulan evrakların tam olması halinde 6 ya da 14 iş günü içerisinde kesinlik kazanmaktadır. D tipi vize olan Erasmus vizesi için seyahatten yaklaşık olarak 3 ay önce başvuru işlemleri başlatılmalıdır. Daha az zamanda yapıldığında seyahat ve vize onaylanma süresi uyuşmayabilir. Bu aksaklığı yaşamamak adına başvuruyu en erken sürede yapmak gereklidir.

Avusturya Erasmus Vize Başvurularında Talep Edilen Evraklar

Avusturya Erasmus Vize başvurusu için 3,5×4,5 cm ölçülerinde 3 adet, arka fonu beyaz olan biometrik çekilmiş fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafın son 3 ay içerisinde çekilmiş olması ve daha önce aynı fotoğrafla başka bir vize başvurusunda bulunmamış olması gerekmektedir.

Başvuruda kullanılacak olan pasaportun son 10 yılda çıkarılmış olması ve Avusturya dönüşü sonrasında en az 3 ay daha geçerliliği olması gerekmektedir. Pasaportun kendisiyle beraber fotokopisi de başvurusu sırasında dosyada olmalıdır. Vize basım işlemleri için yan yana 2 sayfası boş olmalıdır.

Sayfalar buruşuk, katlanmış ya da deforme olmamalıdır. Eğer daha önce alınmış olan vizeler var ise bu vizelerin giriş-çıkış damgalarının olduğu sayfaların fotokopileri ve pasaportun biometrik bilgilerinin de fotokopileri olmalıdır.

Avusturya’da eğitim alınacak kurumdan eğitim süresini ve kurumun hangi şehirde olduğunu içeren bir yazı gerekir. Bu yazının fotokopisi ya da çıktısı başvuru sırasında sunulmalıdır.

Başvuru yapan kişinin Avusturya’da kalacağı süreyi içeren, en az 30.000 Euro teminata sahip sağlık sigortası yaptırması gerektirmektedir. Bu sağlık sigortasının tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği olmak durumundadır.

Avusturya’da kalınacak sürede acil tıbbi bakım ve hastane tedavisi için gerekli olan sağlık sigortasının orijinali başvuruda yetkililere sunulmalıdır.Erasmus boyunca öğrencinin geçimini sağlayacak ebeveynlerin ya da sponsor kişilerin meslek ve maddi durumuna ilişkin evraklar başvuru sırasında gereklidir.

Vize başvurusunda bulunacak kişinin ve ailesinin ikamet ettiği adresin bilgilerini içerecek şekilde düzenlenen tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir. Bunun yanında bilgilerin net bir şekilde okunduğu nüfus cüzdanının ön ve arka yüzlerinin fotokopisi olmalıdır.Başvuru yapan kişinin eğitim aldığı kurumdan gidiş amacına uygun olarak Erasmus ya da Sokrates bursu eğitimini Avusturya’daki bir kurumda eğitim alacağına dair belge getirmesi gerekmektedir.

Avusturya’ya gidilecek tarihe alınmış biletin rezervasyon bilgileri ve orada nerede kalacağına dair otel rezervasyon bilgileri sunulmalıdır.

Avusturya Vize Ücretleri

Avusturya Vize ÜcretleriAvusturya`yı kısa süreliğine seyahat etmek istiyorsanız turistik vize alabilirsiniz. Fakat vize almak için belirli ücret ödemeniz gereklidir.

Avusturya vize ücretleri ülkeye giriş sayısına ve diğer etkenlere göre değişmektedir. Aynı zamanda ücretlerde zamanla değişim yaşanmaktadır.

Avusturya seyahati düşünüyorsanız Schengen vizesi alabilirsiniz. Schengen vizesi sayesinde ülkeni 90 güne kadar seyahat edebilirsiniz.

Avusturya Vize Ücreti Ne Kadar?

Avusturya Vize Ücreti Ne Kadar?Avusturya seyahati planlıyorsanız ödemeniz gereken vize ücretleri aşağıdaki şekildedir.

 • 0 ila 6 Yaş arası Schengen vizesi – Ücretsiz
 • 6 ila 12 Yaş arası Schengen vizesi – 40 Euro
 • 12 Yaş ve üzeri Schengen vizesi – 80 Euro

Belirtilen ücretleri ödeyerek Schengen vizesine sahip olabilirsiniz. Ancak bunların yanı sıra vize alacağınız şirketin hizmet bedeli de olabilir. Bu beden genellikle 33 Euro civarlarındadır.

Tüm ücretlerin Euro ile ödenmesi gereklidir. Ayrıca ücretler sadece nakit olarak ödenebilir. Kredi kartı ile ödeme yapmak gibi bir imkanınız bulunmamaktadır.

Not: Başvuru için vize ücreti ödedikten sonra iade alamazsınız.

Başvuru sayısına uygun olarak ödemeniz gereken ücretler ise aşağıdaki gibidir.

 • 1 Kişilik Başvuru – 120 Euro
 • 2 Kişilik Başvuru – 216 Euro
 • 3 Kişilik Başvuru – 306 Euro
 • 4 Kişilik Başvuru – 408 Euro
 • 5 – 10 Kişilik Başvuru – 450 Euro
 • 11 – 15 Kişilik Başvuru – 650 Euro

Vize ücretleri başvuru sayısına uygun olarak yukarıdaki gibi artış göstermektedir.

Bunların dışında ekstra hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Ek hizmet sayesinde başvuru formu doldurma ve fotoğraf fotokopisi gibi seçeneklerden faydalanabilirsiniz.

Vize başvuru sürecinin daha hızlı işlemesi adına VIP hizmet alabilirsiniz. VIP hizmet için ödemeniz gereken ücret ise 50 Euro şeklindedir. Tabii ki, bu ücret çalıştığınız şirkete göre daha farklı olabilir.

Not: Ek hizmetler için belirten ücretler TL ve Euro cinsinden ödenebilir.

Austurya Vize Ücreti Hakkında

Austurya Vize Ücreti HakkındaAvusturya vize ücreti, başvuru sahibinin yapacak olduğu C tipi Schengen vizesi türüne göre farklılık göstermektedir. 6 yaşın altında bulunan çocuklardan herhangi bir vize ücreti talebinde bulunulmamaktadır. Konsolosluk kriterleri belirler iken vize ücretini içerisinde harç bedeli ve vize müracaat merkezinin ücretlerini de kapsamı içerisine almaktadır.

Kısa süreli olarak yapılacak olan Avusturya seyahatleri, yani C tipi seyahatlerin vize ücretleri D tipi (uzun süreli) vize müracaatlarına göre oldukça farklıdır. Başvuru sahibi vize işlemlerine geçmeden önce vize ücretini ilgili ülkenin makamına tahsil etmesi gerekmektedir. Bu nedenle vize ücretini tahsil etmeden önce resmî web sitesi üzerinden veyahut danışmanlık merkezlerinin müşteri temsilcileri ile iletişim kurarak en güncel bilgiye sahip olması tavsiye edilmektedir. 2020 yılı itibari ile Avusturya vize ücreti şu şekilde tahsil edilmektedir:

Turistik Vize Başvurusu 80 Euro
Ticari Vize Başvurusu 80 Euro
Kültürel Vize Başvurusu 80 Euro
Ziyaret Vize Başvurusu 80 Euro
0 ve 6 yaş arası 20 Euro
6 ve 12 yaş arası 40 Euro

Vize başvuru merkezlerinin ücretleri ise vize başvuru sahibi tarafından 30 Euro olacak şekilde tahsil edilmektedir. Bunun yanı sıra Schengen vize başvurularının en önemli evrak kategorisi kapsamı içerisinde yer alan seyahat sağlık sigortası ise yine başvuru merkezi tarafından başvuru sahibine gerekli ücret karşılığında da temin edilebilmektedir.

Bu ücret içerisinde ise yine başvuru sahibinin seyahat edecek olduğu süre zarfı içerisinde değişkenlikler sergileyecektir.

İngilizce Motivasyon Mektubu

Vize başvuru süreci kapsamı içerisinde dilekçe en önemli evrak niteliği taşımaktadır. Bu nedenle başvuru sahibinin ilgili ülkenin ve İngilizce dilinde olmak üzere dilekçe içerisine seyahat amacını ve tarihlerini doğru bilgiler doğrultusunda doldurması gerekmektedir.

Bu nedenle başvuru sahibinin Avusturya sınırları içerisine gitme amacını, kendi ülkesine döneceğine dair kanıtlı belgelerinin bulunması, mali ve beraberinde de ailevi durumunun net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibi diler ise merkez içerisindeki İngilizce editörler tarafından kişinin dilekçesi hazırlanabilmektedir. Bu ek olarak yapılacak hizmet ücretinin bedeli ise 300TRY olarak belirlenmektedir.

Avrupa tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Avusturya birçok insanın gezmek ve görmek istediği ülkeler arasında yer alır. Avusturya, sınırları içerisinde yaşamına devam eden vatandaşlarına oldukça iyi şartlar sunabilen bir ülkedir. Yaşam kalitesinin yüksek olması ülkemizden çalışmak ve barınmak için Avusturya’ya giden kişi sayısının da hatırı sayılır bir seviyede olmasına sebep olmaktadır.

Avusturya, ziyaretçilerine kaliteli bir süre geçirmelerini vaat ederken ziyaretlerin gerçekleşmesi için vize talebinde bulunmaktadır. Ülkemizden Avusturya’ya gidecek olan kişilerin Avusturya vize işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Aksi halde ülkeye giriş söz konusu olmaz. Avusturya Konsolosluğu tarafından verilen bu vizenin alınabilmesi için belirlenen tüm aşamaların başarılı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Avusturya Vizesi Önemli Noktalar 2023

Avusturya Vizesi Önemli Noktalar 2021Avusturya Vizesiz Gidilebilir mi?

Yurtdışı gezilerinde ülkelerin kendi aralarında belirlemiş oldukları prosedürlere uygun bir şekilde davranmak gerekmektedir. Avusturya ve Türkiye arasında gerçekleşen anlaşma gereği ülkemizden Avusturya’ya gidecek olan kişilerin vize alması şarttır. Avusturya Konsolosluğu vize işlemleri olmadan vatandaşlarımızın ülkeye girişlerine izin vermez. Yapılacak olan seyahatlerden çok öncesinde vize işlemlerine başlanması gerekir.

Avusturya’ya vizesiz giriş imkânı sunulan ayrıcalıklı durumlar bulunmaktadır. Eğer siyah, gri ya da yeşil pasaporta sahipseniz Avusturya vize işlemlerini gerçekleştirmeden pasaportunuzla birlikte seyahat edebilirsiniz. Ancak bu renkteki pasaportlar yalnızca özel durumlarda vatandaşlarımıza verilir. Standart prosedür uygulandığında Türk vatandaşları bordo pasaport alacaklardır. Bu pasaport varken vizesiz giriş işlemleri mümkün olmaz.

Avusturya Schengen Vizesiyle Mi Alıyor?

Hayatınız boyunca hiç yurtdışı seyahati yapmamış olsanız dahi Schengen vizesi hakkında birkaç bilgi duymuşsunuzdur. Genel olarak Schengen bölgesi ve Schengen vizesinden biraz bahsetmemiz ve bu konuda bilgi sahibi olmanız doğru olacaktır.

Schengen aslına bakılırsa Avrupa’da bulunan bir bölgedir. Bu bölgenin içerisinde 26 farklı ülke bulunur. Bu ülkeler Schengen ülkesi olarak tanımlanır ve ortak bir vize sistemleri bulunur. Schengen vizesi olarak tanımlanan bu vize alındığında bölgede yer alan 26 ülkenin tamamını ziyaret etme hakkı elde edilmektedir.

Schengen bölgesinde yer alan 26 ülkeden bir tanesine girmek için Schengen vizesi almak gerekli olurken Avusturya da bu ülkeler arasında yer alır. Avusturya Schengen mi sorusunun yanıtı olumlu olacaktır. Alınacak olan Avusturya Schengen vizesi ile birlikte hem Avusturya hem de diğer Schengen ülkeleri gezilebilir.

Avusturya Schengen Vizesi İle Farklı Ülkeler Gezilebilir mi?

Avusturya Schengen vizesi aldığınızda bölgede yer alan 26 ülkenin tamamını pasaportunuz ile gezme şansını elde edersiniz. Ancak verilen vizeler genellikle tek girişli olduğundan Schengen bölgesinden çıkış ve giriş işlemlerini tekrarlamanız mümkün olmaz. Vize işlemlerini tamamladıktan sonra Schengen bölgesine girdiğiniz anda çıkış yapana kadar diğer ülkeleri gezme şansınız olacaktır. 26 farklı ülkeyi kapsayan bu vize ile birlikte gezebileceğiniz ülke sayısında herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Farklı Schengen Vizesi İle Avusturya’ya Gidilir mi?

Farklı Schengen Vizesi İle Avusturya’ya Gidilir mi?Schengen vizesi insanların bu bölgede yer alan 26 farklı ülkeyi gezmesine imkan tanımaktadır. Birçok insan eğer böyle bir imkan varsa neden vizenin Avusturya Konsolosluğu’ndan alınması gerektiğini sorgular. Herhangi farklı bir Schengen ülkesinin vizesi alınarak Avusturya’nın da gezilebileceğini düşünür.

İnsanların resmi olarak bunu yapmasına engel olacak bir durum bulunmamaktadır. İnsanlar Schengen bölgesinde yer alan istedikleri ülkeyi bu vizeler ile gezebildiğinden farklı bir ülkenin Schengen vizesi ile Avusturya’yı gezmek mümkün olur.

Ancak Schengen vize şartlarında en çok hangi ülkede süre geçirilecekse o ülkenin Schengen vizesinin alınmasının gerekli olduğu yazmaktadır. Farklı bir ülkeden vize alıp daha çok Avusturya’da kalırsanız bu sizin bir sonraki vize başvurularında sorun yaşamanıza sebep olabilir.

Avusturya Vize Türleri Neler?

Avusturya Schengen vizesi alırken farklı vize türlerinin olduğunu göreceksiniz. Avusturya Konsolosluğu vize başvurusu yapmadan önce bu vize türlerinden hangisini seçtiğinizi net bir şekilde bilmeniz ve başvurunuzu buna göre yapmanız gerekmektedir. Avusturya’ya gidiş sebebiniz hangi vize türüne dâhil olduğunuzu da belirleyecektir.

Avusturya vize türleri gidiş sebebinize göre birbirinden ayrılmaktadır. Avusturya’ya geçirdiğiniz süre içerisinde hangi vizeyi aldığınızın bir önemi olmaz. Ancak başvuru aşamasında seçilen vize türüne uygun bir şekilde başvuruların yapılması gerekir. Avusturya vize türleri;

 • Turistik vize,
 • Ticari vize,
 • Aile ziyareti vizesi,
 • Kültürel, sportif faaliyetler ve konferans katılım vizesi,
 • Staj ve kısa süreli öğrenim vizesi, olmak üzere birbirinden ayrılmaktadır.

Avusturya’ya gidiş sebebinize göre yukarıdaki vize türlerinden bir tanesini seçmeniz gerekecektir. Gidiş türünüzün aksinde bir vize türü seçerseniz gerekli belgeleri hazırlama imkanınız olmadığı için başvurularınızın onaylanması mümkün olmayacaktır. Bu sebeple de doğru seçimler yapılması gereklidir.

Avusturya Turistik Vize

Avusturya Turistik VizeAvusturya turist vizesi insanlar tarafından en çok alınan vizedir. İnsanlar Avusturya’ya turistik amaçlı seyahat etmek istediklerinde bu vize için başvurularını gerçekleştirirler. Yapılan başvurular sonucunda vizeler onaylanırsa 180 gün içerisinde Avusturya seyahatleri gerçekleştirilebilmektedir. Ancak Avusturya’ya gidildiğinde maksimum 90 gün boyunca orada kalınabilir. Sonrasında ülkemize dönüşün gerçekleşmesi gerekli olacaktır.

Avusturya turist vizesi alınırken en önemli aşama başvuru öncesinde otel ve uçak rezervasyonlarının yaptırılmasıdır. Henüz vize alınmadan rezervasyonlar yapılır ve bu rezervasyonlara ait belgeler vize başvurusu sırasında sunulan evrakların arasına eklenir. Böylece tamamen doğru bilgilerin verildiği kanıtlanmış olur. Rezervasyonları yaparken vizenin reddedilebileceğini göz önünde bulundurarak ücretsiz rezervasyon işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Avusturya Ticari Vize

Avusturya çalışma vizesi ile ticari vize birbirine karıştırılmaktadır. Çalışma vizesi Avusturya’da hizmet veren bir kurum ya da kuruluşta işe girerek uzun süre orada çalışmak ve barınmak için alınması gereken bir vizedir. Ancak Avusturya ticari vize ülkeye giderek herhangi bir ticari görüşme, toplantı ya da anlaşma amacıyla yapılan ziyaretlerde alınan vizedir.

Avusturya ticari vize alacağınız zaman belgelerin içerisine davetiyelerin konması gereklidir. Avusturya’da iletişime geçeceğiniz firmaların sizler için bir davetiye hazırlaması gerekir. Bu davetiye direkt olarak sizin için hazırlanmalı ve başvuru evraklarının içerisine konmalıdır. Eğer gerçekleştirilecek olan toplantılar varsa bu toplantılara ait bilgiler de başvuru aşamasında sunulabilir.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi

Avusturya Aile Ziyareti VizesiAvusturya’da ailesi, akrabası ya da arkadaşı olan kişiler Avusturya aile ziyareti vizesi alırlar. Gerçekleşecek ziyaretler yakınınızı görmek amacıyla yapılıyorsa bu vize için başvuru yapmanız gerekli olacaktır. Diğer vizelerde olduğu gibi bu vize türünde de Avusturya’da kalma süresi 90 gün olur. Bu süreden daha fazla kalma imkanı bulunmaz.

Avusturya aile ziyareti vizesi alınırken başvuru evraklarının arasında ziyaret edilecek olan kişiler tarafından hazırlanan davetiyelerin bulunması gerekmektedir. Bu davetiyeler başvurunun olumlu sonuçlanması için çok büyük bir etmen olur. Eğer ziyaret edilen kişinin evinde kalınacaksa bunun belirtilmesi gerekirken otelde kalınacağı durumlarda yine otel rezervasyonlarının gösterilmesi gerekli olur. Bu şekilde kolayca aile ziyareti vizesi alınabilir.

Avusturya Kültürel, Sportif Faaliyetler Ve Konferans Katılım Vizesi

Avusturya’ya yapılan ziyaretlerde turistik ya da ticari amaçların dışında farklı amaçlar da olabilmektedir. Ülkemizi temsilen katılım gösterilecek kültürel ya da sportif faaliyetler bu kategorideki en önemli durumları oluşturur. Katılım gösterilecek olan faaliyete davetli olunsa dahi Avusturya vize işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Avusturya’da düzenlenen konferanslar için de vize işlemlerinin yapılması şarttır. Avusturya Konsolosluğu katılım gösterilecek olan konferansı inceler ve sizin davetli olduğunuzdan emin olur. Başvuru aşamasında katılım gösterilecek olan faaliyet ya da konferansa ait bilgilerin kesinlikle sunulması gerekmektedir. Herhangi bir katılım belgesi ya da davetiye varsa bu belge de başvuru evraklarının içerisinde yer almalıdır.

Staj ve Kısa Süreli Öğrenim Vizesi

Avusturya ziyaretlerinde amaç eğitim ve öğretim de olabilmektedir. Avusturya öğrenci vizesi olarak da tanımlanabilecek bu vize türünde insanlar eğitim almak adına Avusturya’ya giderler. Tabi ki eğitim denildiğinde ilk olarak akla dil eğitimi gelecektir. Dil kursları ile birlikte bu eğitimlere katılacak olan kişilerin alması gereken vize türü budur.

Üniversitelerde erasmus programları yer almaktadır. Öğrenci değişim programları olarak tanımlanabilen erasmus ile birlikte Avusturya’ya gelecek olan kişiler bu vizeyi almazlar. Avusturya erasmus vizesi daha uzun süreli olan bir vizedir. Bu vize türünde maksimum 90 gün Avusturya’da kalınacağı için erasmus programlarına uygun bir vize türü olmayacaktır.

Avusturya D Vizesi Nedir?

Avusturya vize türleri hakkında sizlere sunulan bilgiler arasında Avusturya D vizesi konusunda bir bilgi bulunmaz. Bu vize türü yalnızca özel durumlarda alınan ve şartları biraz daha farklı olan bir vize türüdür. Üst kısımda bahsettiğimiz vizeler C tipi vizedir ve kısa sürelidir. D vizesi ise uzun süreli olan vizelerin bulunduğu kategoriye verilen isimdir.

Avusturya D vizesi için gerekli belgeler daha farklıdır. Bu belgelerde uzun süre kalma sebebinin net bir şekilde açıklanması gerekir. Aile birleşimi, oturma izni ya da çalışma izni gibi durumlar söz konusu ise bu vize türünün alınması gerekir. Alınan uzun süreli vizenin süresi bitmeden gerekli işlemler yapılır ve Avusturya’da oturma izni alınabilir.

Avusturya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya Vize Başvurusu Nasıl YapılırAvusturya vize başvurusu yapılırken uygulanması gereken bir dizi işlem bulunur. Bu işlemlerin her zaman belirlenen sıraya uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir. Herhangi bir kuruluştan yardım almadan vize başvurularının yapılması mümkündür ancak onaylanma ihtimali son derece düşük olur. Bu sebeple de VFS Global gibi acenteler ile iletişime geçilmesi gerekecektir.

Avusturya Schengen vize başvurusu yapılması için firmamız ile iletişime geçerek işlemleri başlatabilirsiniz. Firmamıza başvurunuzu yaptığınızda sizlerin tüm vize işlemleri için bir danışmanımız görevlendirilir. Aklınıza takılan tüm soruları danışmanımıza sorma şansınız olacaktır. Bizlerle iletişime geçtiğinizde danışmanımız size mail olarak tüm gerekli belgeleri iletir ve süreç başlamış olur.

Avusturya Konsolosluğu vize başvurusu yapılırken en önemli aşama belgelerin toplanmasıdır. Firmamız tarafından sizlere iletilen maillerde gerekli tüm belgeler yer almaktadır. Bu belgelere dair küçük ayrıntılar ve belgelerin nereden alınacağı da mail içerisinde yer alan bilgilerdendir. Bu maili aldıktan sonra gerekli evrakları toplamaya başlayabilirsiniz.

Avusturya vizesi almak için gerekli olan tüm evrakları topladığınız bu evrakları bizlere iletmeniz gerekir. Belgelerin tamamı bize kargo yoluyla iletilebildiği gibi elden de teslim edilebilir. Belgeler tarafımızca kontrol edilip eksik ya da hatalı olan belgelerin tekrar hazırlanması için sizlere bilgi verilir. Eğer belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanırsa Avusturya Konsolosluğu randevu alma işlemi tarafımızca yapılacaktır.

VFS Global tarafından alınan randevu günü ve saatinde konsoloslukta bulunulması gerekir. Konsolosluğa hem hazırlanan belgeler sunulacak hem de parmak izi verilecektir. Bu işlemi isterseniz kendiniz yapabilirsiniz. Eğer talep ederseniz firmamız sizlerle bir danışmanımız da gönderecektir. Böylece herhangi bir hatalı hamlenin yapılma ihtimali kalmaz.

Belgelerinizi sunup parmak izinizi verdiğiniz başvuru işlemlerini yapmış olursunuz. Bunun sonrasında konsolosluk tarafından verilecek olan cevap beklenmeye başlanır. Konsolosluk başvurularınızı cevapladığı anda firmamız sizleri bilgilendirilecektir. Başvuruların onaylanma ihtimali yüksektir ancak reddedilme şansı da bulunur. Tamamen konsolosluk tarafından verilen bir karardır. Firmamız yalnızca başvuruların kusursuz bir şekilde yapılmasını sağlamakla görevlidir.

Avusturya Vize Başvurusu İçin Gerekli Standart Belgeler Nelerdir?

Avusturya Vize Başvurusu İçin Gerekli Standart Belgeler Nelerdir?Avusturya vizesi için gerekli belgeler başvuran kişilerin mesleki durumları ya da başvurdukları vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Ancak bazı belgeler standarttır ve başvuru işlemi nasıl yapılırsa yapılasın bu evrakların tamamlanması istenmektedir. Avusturya vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Vize Başvuru Formu:Konsolosluk tarafından hazırlanan başvuru formlarının doldurulması gerekmektedir. Başvuru formalarında tüm bilgilerin doğru ve net olması son derece önemli bir ayrıntıdır.
 • Pasaport: Herhangi bir vize işleminde olduğu gibi Avusturya Schengen vizesi alırken de pasaportların takdim edilmesi gerekir. Pasaportun geçerlilik süresinin bitmesine 6 aydan daha fazla kaldığından emin olmanız gerekli.
 • Nüfus Kayıt Belgesi: Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğünden alacağınız nüfus kayıt belgesi başvuru evrakları içerisinde bulunmalıdır. Evrakta berber yaşadığınız aile bireylerinin bilgisinin ve ikamet bilgisinin bulunması gerekir.
 • Biyometrik Fotoğraf:Herhangi bir fotoğrafçıda çektirilmiş olan güncel, 2 adet biyometrik fotoğraf dosyaya eklenmelidir.
 • Banka Hesap Dökümü: Bankadan bizzat alınması gereken son 3 aya ait hesap dökümüdür. Banka görevlileri tarafından verilmesi gereken bu belgenin kaşeli ve ıslak imzalı olması şarttır.
 • Sağlık Sigortası: Avusturya vize işlemleri sonrasında ziyaretinizi gerçekleştirirseniz ve Avusturya’da bir sağlık problemi yaşarsanız masraflarınızı karşılayacak olan en az 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortasının yapılması gerekir.
 • Vize Harç Dekontu: Vize için belirlenmiş olan harç bedelinin yatırıldığına dair dekontun alınması gerekir. Hesap dökümü gibi bu dekont da bankanın içerisinde yer alan müşteri temsilcilerinden bizzat alınmalıdır.

Avusturya Vize Başvurusu İçin Gerekli Mesleki Evraklar Nelerdir?

Sahip olduğunuz mesleğe ve çalıştığınız kuruma göre takdim etmeniz gereken evraklar arasında farklılıklar olur. Bu evraklar Avusturya ticari vize alsanız da diğer vize türleri için başvuru yapsanız da değişmez.

 • Sigortalı olarak özel bir kurumda çalışıyorsanız hizmet dökümü, maaş bordrosu ve işyeri izin belgesinin alınması gerekmektedir.
 • İşveren konumundaysanız ve kendi şirketiniz bulunuyorsa vergi levhası, antetli kağıda yazılmış dilekçe, faaliyet belgesi ve imza sirküleri gibi belgelerin alınması gerekir.
 • Kamu çalışanı iseniz ve Avusturya vizesi almayı düşünüyorsanız bağlı olduğunuz kurumda çalıştığınızı gösteren belge ve izin belgenizin bulunması gerekir.
 • Öğrencilerin bulundukları okuldan alacakları öğrenci belgesi ve seyahatlerinde kendilerine sponsor olacak kişilerin ya da kurumların belgeleri gerekli olmaktadır.
 • Ev hanımlarının da aynı şekilde sponsor kişilerinin belirlenmesi ve bu kişilere ait gereli bilgilerin sunulması önemlidir.

Avusturya Vize Ücreti Ne Kadar?

Avusturya vize ücreti 2020 senesinde açıklanmıştır ve tüm sene boyunca aynı ücretler geçerli olur. Her yıl yeni ücretler açıklanırken ücretlerde değişimler olabildiği gibi aynı seviyede kalma ihtimali de bulunur. 2020 senesinde açıklanan Avusturya vize ücretleri;

 • 6 yaşına kadarki çocuklar için ücretsiz,
 • 6 yaş ile 12 yaş arasındaki çocuklar için 40 Euro,
 • 12 yaş üzerindeki tüm bireyler için 80 Euro, olarak belirlenmiştir.

Harç bedellerinin vize başvurusu yapılmadan önce yatırılması ve dekontun başvuru evraklarının içerisinde olması gerekmektedir. Ortaya çıkan harç bedellerine ek olarak firmamız tarafından sunulan hizmet bedeli de toplam ücrete eklenmelidir. Firmamızdan alacağınız hizmetlere göre ödenmesi gereken hizmet bedeliniz belirlenecektir.

Avusturya Schengen Vize İşlemleri

Avusturya Schengen Vize İşlemleriAvusturya sınırları içerisinde turistik nedenler doğrultusunda seyahat edilecek ise vize müracaatı, Schengen vize müracaatlarını kabul eden vize başvuru seyahat acenteleri aracılığı sayesinde gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru sahibi Avusturya vize başvurusunu, yetkili vize başvuru merkezlerinin aracılığı ile yaptığı takdirde herhangi bir zaman kaybı olmadan vize randevusunu kişinin uygunluk durumu göz önünde bulundurularak verilmektedir.

Avusturya Schengen vize başvurusunun bir diğer işlemi ise dijital parmak izinin beyan edilmesidir. Parmak izi beyan etme süresi boyunca vize merkezinin uzman yetkilileri başvuru sahibine eşlik etmektedir. Başvuru sahibi Avusturya Schengen vizesine sahip olduktan daha sonra seyahatini ilk olarak Avusturya sınırları içerisine gerçekleştirir ise Schengen sınırları kapsamı içerisinde serbest dolaşım hakkı elde etmektedir.

Avusturya Schengen Vizesi Randevusu 2020

Avusturya sınırları içerisine seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları, Avusturya vize randevusu 2020 yılı itibari ile güncel müracaatlarını yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri tarafınca alınmaktadır. Schengen vize prosedürleri gereğince randevu alımı, başvuruda bulunabilmek adına zorunlu işlemler içerisinde yer almaktadır.

Avusturya Schengen Vize Başvuru Formu

Avusturya Schengen vize başvuru formu, konsolosluğun ya da büyükelçiliğin başvuru evrakları içerisinde yer alan ilk form olmasından kaynaklanarak yetkili makamlar tarafından en önce incelemeye tabi tutmaktadır. Bu nedenle, başvuru sahibinin vize başvuru formu içerisinde verecek olduğu bilgilerin, kendi kimlik bilgileri ile kesinlikle uyumlu olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, seyahat amacını ve seyahat aralık tarihlerini de net bir şeklide form içerisinde açıklaması gerekmektedir. Bilinmesi gereken bir diğer ayrıntı ise başvuru formu içerisinde yazılacak olan bilgilerin seyahat edilecek ülkenin dili ya da İngilizce dili olarak çevrilmesi gerekmektedir. Başvuru formu içerisinde de Türkçe açıklamalarda bulunmanın herhangi bir sakıncası yoktur.

Ancak, Avusturya Schengen vize başvuru formu içerisinde verilecek olan tüm bilgilerin gerçek ile birebir uyumlu olması talep edilmektedir. Schengen vize başvuru formu, diğer ülkelerin vize başvuru formundan daha farklı olmaktadır. Başvuru sahibinin form içerisinde ilgili yere atacak olduğu imzanın, mevcut pasaportunun içerisindeki imzası ile tutarlı olması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurusu kabul edilmeyebilmektedir.

Avrupa ülkeleri arasında tarihe birçok olayı ile şahitlik yapan nadir ülkelerden bir tanesidir Avusturya. Konumu ve yaşam biçimi ile de oldukça cazip yönleri ziyaretçilerine sunmaktadır. Turistik amaçlı tercih edilen ülkelerden birisi olması da dikkat çekiciliğini gösteriyor. Farklılıkları bünyesinde bulunduran ülkeye gitmek için Avusturya vizesi almanız gerekmektedir.

Schengen ülkelerinden bir tanesi olduğu için vizeye dair yapılması gereken işlemler birçok Avrupa ülkesi ile aynıdır. Eğitim, ticari, turistik ve aile ziyareti gibi sebeplerle bu ülkeye gidebilirsiniz. Elbette Avusturya vize işlemleri öncesinde pasaporta sahip olmanız gerekir. Eski pasaportunuz varsa uygun olup olmadığını denetlemeniz gerekir. Herhangi bir pasaporta sahip değilseniz de Emniyete başvurarak kısa sürede alabilirsiniz.

Mevcut pasaportunuzda uyulması gereken kuralları iyi bilmeniz gerekir. Öncelikle son 10 yıl içerisinde alınmış olmasına ve içerisinde en az 2 boş sayfanın olmasına dikkat edin. Ayrıca yıpranmamış olmasına ve içerisinde eksik sayfa olmamasına da özen gösterin.

Avusturya Vize Reddine Sebep Olan Faktörler

Avusturya Vize Reddine Sebep Olan FaktörlerVize başvurularında tüm karar Avusturya konsolosluğuna ve büyükelçiliğine ait olup bu noktada herhangi bir şekilde etki edemezsiniz. Birçok farklı sebeple başvurularınız ret edilse de genellikle eksik evrak ya hatalı bilgi içermesi ret sebebidir.

Avusturya vize reddi ile karşı karşıya kalmama adına işin profesyonelin destek almak daha mantıklı olacaktır. Doğru bilgi akışı ile ret riskini ortadan kaldırmanız mümkündür. Vize ofisi bu alanda size oldukça yardımcı olacak düzeydedir. Başvurunuzun ret ile sonuçlandığında vazgeçmemeniz ve dilekçe sunmanız önemlidir. Bazı durumlarda size kolaylık sunularak eksik hallerin tamamlanması istenebilir.

Bunun dışında tekrar başvuru yapmanız söylenecektir. Fakat unutmamanız gereken en önemli ayrıntı ret almamaya özen göstermenizdir. Schengen ülkesi dahilinde olmasından dolayı alacağınız ret cevabı bu gruba dahil ülkeleri de etkileyecektir. Uzun yıllar başvurularda aldığınız ret cevabı karşınıza çıkabilir. Böyle hallerin oluşmaması için de önceden tedbirinizi alıp doğru şekilde başvuru sunmaya da özen gösterin.

Avusturya vize reddi alanlar için itiraz yolları ve itiraz dilekçesi >> schengenvize.net/avusturya-vize-reddi bağlantısında paylaşmıştır.

Avusturya Vize Türleri

Bir ülkeye seyahat etmek için öncelikle seyahat amacına göre bir vize türüne başvuruda bulunmak gerekmektedir. Bu yüzden Avusturya’ya olan seyahatleriniz için de aynı durumun geçerli olduğunu önemle belirtmek isteriz. Ancak pek çok insan vize türleri konusunda tam olarak bilgi sahibi olmadığı için bu yazı içerisinde Avusturya vize türleri hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

İlk olarak Avusturya vizesi almak isteyen kişiler için bu ülkede Schengen vizesi prosedürlerinin geçerli olduğunu söyleyelim. Çünkü Avusturya Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden Schengen vize politikasında hangi unsurlar geçerli ise, Avusturya vizesinde de aynı unsurlar geçerlidir.

Bunu belirttikten sonra en sık alınan vize türlerinden olan Avusturya kısa süreli vize çeşitlerinden genel olarak bahsedelim. Öncelikle kısa süreli olan Schengen vizelerinin ülke sınırları içerisinde 90 güne kadar kalma izni verdiğini söyleyebiliriz. Kısa süreli alınan vize C tipi vize olarak adlandırılmaktadır. C tipi vize içerisinde seyahat nedenine göre alınan vize türleri şunlardır:

 • Turistik vize
 • Aile ziyareti vizesi
 • Ticari vize
 • İş seyahati vizesi
 • Kısa süreli eğitim vizesi
 • Kültürel ya da spor etkinliklere katılım vizesi

Avusturya uzun süreli vize ise D tipi vize kategorisi için geçerlidir. Bu vizeler; ülke sınırları içerisinde 90 günden fazla olan kalma süreleri için verilmektedir. Ayrıca bu vize ile birlikte oturma izni yani ikamet de alınması gerekmektedir. Uzun süreli vize türleri aşağıda yer aldığı gibidir:

 • Çalışma vizesi
 • Uzun süreli eğitim vizesi
 • Aile birleşimi vizesi
 • Oturum vizesi

Avusturya vize ücreti 2020 yılı fiyatları ise en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Buna göre vize fiyatları şu şekilde belirtilmiştir:

 • Turistik vize: 60 Euro
 • Aile/ Arkadaş ziyareti vizesi: 60 Euro
 • Ticari vize: 60 Euro
 • İş Seyahati vizesi: 60 Euro:
 • Kısa süreli eğitim vizesi: 60 Euro

Avusturya vize başvurusu yapmak isteyenler öncelikle seyahat amacına göre yukarıda belirttiğimiz vize türlerinden birini seçmelidir. Seçtiğiniz vize türü için istenen evrak listesi ve vize harcı da değişlikli gösterecektir. Bu yüzden sizlerden talep edilen evrak listesini eksiksiz olarak tamamlamaya özen gösterin.

Talep edilen evrakları tamamladıktan sonra başvuru için Avusturya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen Avusturya vize başvuru merkezlerine müracaat edebilirsiniz.

Avusturya Erasmus Vizesi

Bu yazıda Erasmus öğrenci değişim programı ile yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin Avusturya vizesi hakkında en çok merak ettiği sorulara değineceğiniz.

İlk olarak Avusturya Erasmus vizesi türlerinden bahsedelim. Bu vize kısa süreli ve uzun süreli kalma durumuna göre ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli bir erasmus programına dahil olan öğrenci vize başvuru işlemlerinde kategoriyi bu şekilde seçecektir. Ancak uzun süreli erasmus programına katılacak öğrenci ise uzun süreli vize başvurusunda bulunmalıdır.

Avusturya kısa süreli erasmus vizesi; ülke sınırları içerisinde 90 günden (3 ay ) az kalacak olan öğrencilerin alması gerektiği vize türüdür. Bu her iki vize arasında ödenecek olan harç bedelleri ve talep edilen vize evrakları arasında farklılıklar olabilmektedir. Avusturya uzun süreli erasmus vizesinde ise ülke sınırları içerisinde 90 günden fazla kalabilirsiniz. Bunun için uzun süreli bir eğitim programına dahil olmanız gerekmektedir. Genelde 6 aylık bir program olan uzun süreli erasmus projesi için vize ücreti olarak daha yüksek bir tutar ödersiniz.

Bu yüzden Avusturya erasmus vizesi başvuru işlemleri esnasında bu konuda epey dikkatli olunması gerektiğinin altını bir kez daha çizelim. Aksi takdirde vize işlemleriniz esnasında mağduriyet yaşayabilirsiniz.

Tüm evrakları eksiksiz olarak ve usule uygun bir şekilde hazırladıktan sonra, başvuru yapmak için Avusturya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen Avusturya vize başvuru merkezlerine müracaat edebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden online olarak da vize işlemlerine başvuruda bulunabilmeniz mümkün.

Avusturya vize problemleri arasında çok fazla sorunla karşılaşıldığı bilinmektedir. Ancak bunların çok büyük bir çoğunluğu evraklarda yaşanan sorunlardadır. Eksik evrak teslim edilmesi, evrakların hatalı ya da güncel olmayan bilgiler içermesi, vize başvuru formunun usule uygun doldurulmaması gibi sebepler; Avusturya vize problemlerinin başında gelmektedir.

Avusturya vize ücreti konusu da vize işlemlerinde en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Vize ücretleri başvuracağınız vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca bu konuda vize süresi de önemli bir etkendir. Avusturya Schengen ülkeleri arasına dahil olduğu için almanız gereken vize türü Avusturya Schengen vizesidir. Bu etken dahilinde belirlenen Avusturya vize harç bedelleri aşağıdaki maddelerde yer aldığı gibidir:

 • Avusturya turistik vize: 80 Euro
 • Avusturya aile ziyareti vizesi: 80 Euro
 • Avusturya ticari vize: 80 Euro
 • Avusturya kısa dönem eğitim vizesi (erasmus): 80 Euro

Avusturya Vize Veriyor Mu?

Avusturya ile Türkiye arasındaki vize uygulamasına göre resmi pasaport sahibi vatandaşlar 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartı ile vizeden muaftır. Diğer pasaporta sahip olan vatandaşların ülkeye gidebilmeli için vize alması gerekir.

Avusturya Vize İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Turistik amaçlı kısa süreli Avusturya vizesi almak için otel ve uçak bileti ile vize başvurusu yapanların banka hesabında en az 5 ile 6 bin TL bakiye bulunması gerekmektedir.

Avusturya Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak?

Seyahat tarihinden 2 ay önce ya da 15 gün kalan süreye kadar Avusturya vize başvuruları gerçekleştirilmektedir.

Avusturya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 Video;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×