Almanya vatandaşlık işlemleri - Schengenvize.net
Almanya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Almanya vatandaşlık işlemleri

Almanya’da eğitim alan ya da çalışan kişilerin, bu süre zarfında Alman vatandaşları ile aynı anayasal haklara sahip olmak için gerçekleştirmesi gereken Almanya vatandaşlık işlemleri nelerdir?

Meksika Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Oturum izni vizesi, eğitim vizesi ve ticari vize gibi çeşitli vizelerle Almanya’da yaşayan vatandaşlar, belirli bir süre boyunca ülkede yaşadıktan sonra Almanya vatandaşlık işlemleri ile vatandaşlık başvurusu yapabiliyor. Ancak vatandaşlık başvurusu yapan kişilerden, belirli bir süre Almanya’da yaşamak dışında farklı şartlar da isteniyor.

Almanya sınırları içerisinde doğan bireylerin, ebeveynlerinden birinin Alman vatandaşı olması halinde Alman vatandaşlığına geçme hakkı bulunuyor. 18 yaşına kadar Alman vatandaşlığına geçmemişse, 18 ile 23 yaş arasında kendi ülke vatandaşlığı ile Alman vatandaşlığı arasında bir seçim yapması gerekmektedir. 23 yaşından sonra Almanya vatandaşlık işlemleri ile vatandaşlık başvurusu yapan kişiler, doğum nedeniyle gelen haklarını kaybediyor.

Almanya vatandaşlık işlemleri ile çifte vatandaşlık almak ya da direkt olarak Alman vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerde aranan birkaç farklı şart da bulunuyor. Alman vatandaşlığı için başvuracak kişilerin, en az 8 yıl boyunca Almanya’da yaşamış ya da çalışmış olması gerekiyor. Bununla birlikte kişilerin ileri düzeyde Almanca konuşabilmesi ve yazabilmesi de gereklidir.

Almanya vatandaşlığı için başvuru yapacak kişinin, Almanya Anayasasını yeteri düzeyde biliyor olması ve anayasaya aykırı hareketlerde bulunmayacağına dair düzene bağlılık belgesi imzalaması gereklidir. Vatandaşlık başvurusu sırasında kişinin Emniyet Müdürlüğünden alınan adli sicil kaydını da Almanya Konsolosluğuna teslim etmesi gereklidir. Vatandaşlık başvurusu yapan kişinin ağır para ve hapis cezası almamış olması gerekiyor.

Almanya vatandaşlığına başvuru yapan kişinin, diğer Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşı olması halinde eski vatandaşlığından çıkması gibi bir şart aranmıyor. Ancak Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının Almanya Vatandaşlığına kabul edilebilmesi için kendi vatandaşlığından çıkması gerekiyor. Türk vatandaşlarının, Almanya vatandaşlık işlemleri için başvuru yapmadan önce Türk vatandaşlığından çıkması gerekiyor.

Almanya oturum izni için gerekli evraklar

Almanya’da yaşamak, çalışmak ya da eğitim hayatına devam etmek isteyenlerin oturum izni başvurusu yapması gerekiyor. Peki, Almanya oturum izni için gerekli evraklar hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Almanya Konsolosluklarına, ülkede yaşamak ya da çalışmak gibi sebepler ile oturum izni başvurusu yapan kişilerin, Almanya Göç Yasası kapsamında bazı şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Almanya oturum izni için gerekli evraklar da kişinin sağladığı şartlara bağlı olarak değişmektedir.

Oturum izni için başvuru yapacak kişilerin, Almanca dil yeterliliğini ilgili belgeler ile kanıtlaması gerekiyor. Mühendislik ya da teknolojik alanda çalışmak isteyenlerin Almanca yerine İngilizce dil yeterliliğini sağlaması da kabul edilebilmektedir. Oturum iznine aile ile birlikte başvuru yapılıyorsa, kişilerin ailesini bakacak maddi yeterliliğe sahip olması ve Almanya’da oturacakları evin tüm aileye yetecek büyüklükte olması gerekiyor.

Almanya Konsoloslukları tarafından uygun görülen şartlarda kişilerden ülkeye uyum kursunu tamamlaması istenebilmektedir. Bu kapsamda kişilerin Almanya ile ilgili tarihi olayları, turistik bölgeleri ve kültürel ifadeleri iyi şekilde bilmesi, topluma kolay adapte olabilmesi gerekmektedir.

Almanya’da eğitimine devam etmek isteyen ya da mühendislik gibi alanlarda çalışmak isteyenlerin Türkiye’de mezun olduğu eğitim kurumundan alacağı diplomanın da Almanya oturum izni için gerekli evraklar ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir. Kişinin mezun olduğu eğitim kurumuna Almanya’da denklik verilmiyorsa, kişinin yapacağı başvurunun da reddedilme ihtimali bulunuyor.

Başvuru yapacak her aile bireyinin, sağlık sigortalarının tam olması şartı da aranmaktadır. Bununla birlikte başvuru yapan kişilerin Almanya’da yaşayabilecek maddi gelir düzeyine sahip olduğunu ibraz edecekleri kredi kartı ve banka hesap bakiyesi gibi evraklar ile kanıtlaması gerekmektedir. Kişilerin, Almanya Anayasası ve Almanya’daki hayat şartları hakkında yeterli düzeyde bilgiye sahip olması da gerekiyor. Başvurular sırasında kişilerin Emniyet Müdürlüğünden alacağı adli sicil kaydını da, Almaya vatandaşları için herhangi bir risk unsuru taşımadığını kanıtlamak için ibraz etmesi gerekmektedir.

Almanya vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel evrak listesine >> schengenvize.net/almanya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Almanya Vatandaşlık Şartları 2021

Almanya’nın vatandaşlık şartları 2021 duruma göre değişim göstermektedir. Evlenerek Alman vatandaşı olmak da mümkündür yatırım yaparak ya da çalışarak vatandaşlık almak da mümkündür. Aynı zamanda Alman vatandaşı olmasanız bile Almanya’da yaşıyor olmanız durumunda çocuğunuzun Alman vatandaşı olması mümkündür. Bunun için Almanya’da doğması ve aile üyelerinden en az birinin 8 sene kadar burada yaşamış olması yeterlidir. 9 sene sonrasında ebeveynler kendisi de başvuru yapabilmektedirler.

Almanya vatandaşlığı nasıl alınır sıklıkla sorulmaktadır. Eğer ebeveynlerden biri hali hazırda vatandaş ya da 8 seneden uzun süredir burada yaşıyor ise kişinin Alman vatandaşlığı alması mümkündür. Bunun dışında kişi 8 senedir Almanya’da yaşıyor ve burada birtakım çalışmalara sahipse bu da vatandaşlığın değerlendirilmesi için bir sebeptir.

Özellikle kişi çalışıyorsa ve işi Alman standartlarında uygun ve önemli bir sektör ise bu durumda kişinin vatandaşlık alması çok daha kolay olacaktır.

Türkiye’de yaşıyorum Alman vatandaşı olmak istiyorum diyen kişi sayısı çoktur. Bu mümkündür ancak öncesinde ya bir Alman vatandaşı ile evlenmeli ya da Almanya’da 8 sene kalmak için geçerli bir sebebe sahip olmalısınız. Oturum iznininiz süreli veya süresiz olsa da bu fark etmez. Önemli olan oturum izni almak için geçerli sebebiniz olmalıdır.

Alman vatandaşı ile evlenmek de bir seçenektir. Alman vatandaşı ile evlenip Almanya’ya gitmek mümkündür. Hatta bu sayede vatandaşlık da alabilirsiniz. Ancak bunu için 8 sene kadar beklemeniz gerekir. Yani evlilik oldukça uzun sürmelidir. Aynı zamanda bu süreçte oturum izniniz süreli veya süresiz olsun evliliğiniz Almanya tarafından da onaylanmalı ve aile birleşimi vizesi alınmalıdır.

Almanya’nın yatırım beklentisi iş üzerinedir. Çalışma vizesi alarak Almanya’ya gidebilir ve burada bir iş kurarak en az 250.000 Euro değerinde bir işe sahip olmanız gerekmektedir. Burada birden fazla Alman çalıştırmak ise avantajınıza olacaktır. Almanya yatırım vatandaşlık seçeneği de söz konusudur.

Alman vatandaşı olmak için gerekli belgeler oldukça fazladır. Adli sicil kaydı burada önemli bir faktördür. Oturum izniniz eklenmelidir. Bunun dışında sağlık belgeniz ve vatandaşlığı almanızı sağlayacak her türlü belge burada yer almalıdır. Kendi ülkenizin vatandaşlığından da çıkmanız gerekmektedir.

Almanya vatandaşlık ücreti için spesifik bir ücret yoktur. Süreç içerisinde evraklara bir üret ödemek dışında herhangi bir şey yapmak gerekmez. Ancak süreç daha uzun olmaktadır.

Almanyadan Nasıl Vatandaşlık Alınır?

Almanya vatandaşı olmanız için ülkede 5 yıl ikamet etmiş olmanız, süresiz oturma iznine sahip olmanız gerekmektedir.Vize işlemleri için konsolosluktan randevu alarak gittikten sonra oturma izni alabilirsiniz.

Alman Vatandaşlık Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Almanya vize başvuru sonuçları için 7 iş günü ile 16 iş gününe kadar süre verilmiştir. Resmi tatillerde süre uzayabilir.

Alman Vatandaşlığına Nasıl Geçilir?

Almanya vatandaşlığı için Alman vatandaşıyla 5 yıl evli kalmak veya 5 yıl Almanya’da ikamet ederek, vatandaşlık işlemlerinizi başlatmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×