Almanya vatandaşlık işlemleri

Almanya vatandaşlık işlemleri

Almanya’da eğitim alan ya da çalışan kişilerin, bu süre zarfında Alman vatandaşları ile aynı anayasal haklara sahip olmak için gerçekleştirmesi gereken Almanya vatandaşlık işlemleri nelerdir?

Oturum izni vizesi, eğitim vizesi ve ticari vize gibi çeşitli vizelerle Almanya’da yaşayan vatandaşlar, belirli bir süre boyunca ülkede yaşadıktan sonra Almanya vatandaşlık işlemleri ile vatandaşlık başvurusu yapabiliyor. Ancak vatandaşlık başvurusu yapan kişilerden, belirli bir süre Almanya’da yaşamak dışında farklı şartlar da isteniyor.

Almanya sınırları içerisinde doğan bireylerin, ebeveynlerinden birinin Alman vatandaşı olması halinde Alman vatandaşlığına geçme hakkı bulunuyor. 18 yaşına kadar Alman vatandaşlığına geçmemişse, 18 ile 23 yaş arasında kendi ülke vatandaşlığı ile Alman vatandaşlığı arasında bir seçim yapması gerekmektedir. 23 yaşından sonra Almanya vatandaşlık işlemleri ile vatandaşlık başvurusu yapan kişiler, doğum nedeniyle gelen haklarını kaybediyor.

Almanya vatandaşlık işlemleri ile çifte vatandaşlık almak ya da direkt olarak Alman vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerde aranan birkaç farklı şart da bulunuyor. Alman vatandaşlığı için başvuracak kişilerin, en az 8 yıl boyunca Almanya’da yaşamış ya da çalışmış olması gerekiyor. Bununla birlikte kişilerin ileri düzeyde Almanca konuşabilmesi ve yazabilmesi de gereklidir.

Almanya vatandaşlığı için başvuru yapacak kişinin, Almanya Anayasasını yeteri düzeyde biliyor olması ve anayasaya aykırı hareketlerde bulunmayacağına dair düzene bağlılık belgesi imzalaması gereklidir. Vatandaşlık başvurusu sırasında kişinin Emniyet Müdürlüğünden alınan adli sicil kaydını da Almanya Konsolosluğuna teslim etmesi gereklidir. Vatandaşlık başvurusu yapan kişinin ağır para ve hapis cezası almamış olması gerekiyor.

Almanya vatandaşlığına başvuru yapan kişinin, diğer Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşı olması halinde eski vatandaşlığından çıkması gibi bir şart aranmıyor. Ancak Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının Almanya Vatandaşlığına kabul edilebilmesi için kendi vatandaşlığından çıkması gerekiyor. Türk vatandaşlarının, Almanya vatandaşlık işlemleri için başvuru yapmadan önce Türk vatandaşlığından çıkması gerekiyor.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye