Almanya konsoloslukları

Almanya konsoloslukları

Almanya’ya çeşitli sebepler ile seyahat etmek isteyen vatandaşların Almanya Konsoloslukları ile iletişime geçerek seyahat amacına uygun vize başvurusunda bulunması gerekiyor.

Almanya konsoloslukları ülkemiz vatandaşlarının Almanya’ya yapacakları seyahatleri için vize başvuruları kabul etmenin yanı sıra çalışma ve oturum izni gibi işlemlerinde de kolaylık sağlıyor. Vize ya da oturum izni başvurusu yapmak isteyen kişilerin, direkt olarak Almanya konsoloslukları adına yazılmış dilekçe ile yapacakları başvuru için randevu almaları gerekiyor. Kişilerin yazacakları dilekçe içerisinde seyahat amacı ve süresi gibi bilgileri net olarak vermesi, başvuru sürecini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.

Randevu almak için gönderilen dilekçe onaylandıktan sonra, kişilere vize başvurusu için tarih verilmektedir. Bu tarihe kadar Almanya Konsoloslukları tarafından sizden istenilen evrakları eksiksiz şekilde doldurmanız ve teslim etmeniz gerekmektedir. Vize başvurusunun türüne ve amacına göre konsolosluklar tarafından bu amacı doğrulayacak ek evraklar ya da Almanca dil yeterliliğini kanıtlayacak belgeler de istenebilmektedir.

Almanya’ya turistik amaçlar ile seyahat etmek isteyen kişilerin, yapacakları başvuru sırasında daha önceden planladıkları otel rezervasyonları, uçak biletleri ve seyahat sırasında ziyaret etmek istedikleri bölgeler ile ilgili detayları da paylaşmalıdır. Almanya Konsoloslukları şüpheli gördükleri durumlarda vize başvurusunu reddetme hakkına sahiptir. Vize başvurusu reddedilen kişilerin, 28 gün içerisinde ret kararına itiraz etmesi ve kabulü halinde kendine verilen yeni tarihe kadar vize reddine neden olan evrakları yeniden düzenlemesi gerekmektedir. Almanya turistik vizesi alan kişiler, Schengen üyesi diğer ülkelere de vize tarihleri içerisinde seyahat etme hakkına sahiptir. Ancak seyahatin Almanya’dan başlama zorunluluğu vardır.

Almanya ticari vize ya da çalışma izni gibi başvurular için Almanya Konsoloslukları tarafından kişilerden ek evraklar da talep edilebilmektedir. Çalışmak isteyen kişilerin, hangi sektörde ya da firmada çalışacağını belirten evraklar ile birlikte üniversite diplomalarını da ibraz etmesi gerekiyor. Evrak eksikliği olması halinde ise çalışma izni talebi de reddedilebiliyor.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye