Almanya vize işlemleri

Almanya vize işlemleri

Almanya’ya çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen vatandaşların Almanya vize işlemleri için seyahat amacına uygun vize için konsolosluklara başvurması gerekiyor.

Vize başvurusu yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken birkaç farklı detay bulunuyor. Bunlar başvurulan vizenin seyahat amacına uygunluğu, evrak eksikleri ve konsoloslukların kişilerden özel olarak istediği diğer evrakların teslim edilmesi olarak değişiyor.

Almanya vize işlemleri için kişilerin öncelikle konsolosluklara yazacakları dilekçe ile vize başvurusu için randevu alması gerekiyor. Randevu almak için yazılacak dilekçede seyahatin amacı, süresi ve içeriği hakkında detaylı bilgilerin verilmesi gerekiyor. Seyahate birden fazla kişi katılacaksa, katılacak her bireyin adına başvuru yapılmalıdır. Ailecek düzenlenecek seyahatte 18 yaşından küçük çocuklar için hazırlanan evraklara ebeveynlerden birisi tarafından imza atılması gerekiyor.

Almanya vize işlemleri sırasında kişilerin teslim edecekleri evrakları randevu tarihine kadar bir araya getirmesi gerekiyor. Teslim edilen evraklarda herhangi bir eksiklik ya da evrakların birbiri ile çelişmesi gibi durumlarda yapılan başvurunun reddedilme ihtimali bulunuyor. Başvurusu reddedilen kişilerin 28 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunsa da vize alma süreci uzadığı için yapılan planların aksama ihtimali bulunuyor. Bu yüzden özellikle ilk kez vize başvurusu yapacak kişilerin evraklarda yanlışlık yapmaması için profesyonel firmalardan destek alması gerekiyor.

Kişinin yaptığı başvurunun Almanya vize işlemleri kapsamında olumlu değerlendirilebilmesi için başvuran kişinin maddi varlığı, seyahati karşılayacak düzeyde olmalıdır. Maddi yeterliliğini kanıtlamak için kişilerin başvuru evrakları ile birlikte banka hesap bakiyesi ve kredi kartı bilgilerini içeren evrakları ve bu evrakların Almanca tercümelerini de başvuru dosyasına eklemesi gerekiyor. Gelir düzeyi ya da mal varlığı, seyahati karşılayamayacak düzeyde olan vatandaşların birinci dereceden yakın akrabalarının kendisine sponsor olması gerekiyor. Aile bireyinin seyahat masraflarını karşılayacağına dair dilekçenin de Almanya konsolosluğuna teslim edilmesi gerekiyor.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye