Almanya Çalışma İzni Vize İşlemleri

Almanya Çalışma İzni Vize İşlemleri

Almanya Çalışma İzni-Almanya’da Kalıcı Çalışan Olma Ve Oturum Hakkı Alma

Almanya Çalışma izni birtakım kuralların bulunduğu ve oldukça detaylı incelemeler sonucunda verilen bir vize türüdür. Almanya çalışma izni almak isteyen kişilerin Almanya’ da kalıcı çalışan olma ve oturum hakkı gibi birtakım hakları bulunmaktadır. Bunun için ise, gerekli belgeler ile Almanya Konsolosluğu başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Gerekli belgeler diğer Almanya vizeleri ile aynıdır. Yalnız bunun için Almanya kısa süreli vizelerden farklı olarak A1 Almanca yeterlilik belgesi istenmektedir. Tıpkı aile birleşimi vizesi almak isteyen kişiler gibi Almanya çalışma izni almak için Almanya’ da oturum hakkı kazanmak isteyen kişiler de Almaya Konsoloslukları tarafından belirlenmiş olan aynı sınava girecek ve A1 düzeyinde Almanca yeterlilik sertifikası alacaklardır.

Almanya’ ya Erasmus vizesi alarak gitmiş ya da öğrenim vizesi kapsamında üniversiteyi burada okumuş, yüksek lisans eğitimini burada gerçekleştirmiş olan kişilerin 18 ay içerisinde yeni bir iş bulmaları durumunda direkt olarak Almanya oturum izni almaları mümkündür. Bu kişiler zaten üniversite ya da yükseköğrenim eğitimlerini Almanya’ da tamamladıkları için A1 dil yeterlilik sertifikası istenmemektedir. Bu kişilerin Almanya çalışma izni vizesi almadan burada oturum hakkı kazanabilmeleri mümkündür.

Almanya Oturum İzni-Almanya Vatandaşlığı Olmak Ve Almanya Pasaportu Çıkarma

Almanya oturum izni alabilmenin birtakım farklı yolları bulunmaktadır. İlgili yollar aşağıda belirlenmiştir.

Almanya Standart Oturum İzni: Standart oturum iznine başvuran kişileri, hakları sınırlandırılmıştır. Standart olarak oturum iznine sahip olan kişilerin sığınma talebinde bulunan göçmenler, Almanya’ da eğitim ve öğrenim için vize başvurusunda bulunan kişiler, Almanya’ da vatandaşlıktan çıkarılarak Almanya’ ya geri dönüş sağlamış olan kişilerin başvurdukları oturma iznidir.

Almanya Yerleşim İzni: Yerleşim iznine sahip olabilmek için Alman vatandaşı ile evlenmek ya da göçmen olarak giderek beş yıl boyunca Almanya’ da yaşamak ve çalışmak şartı bulunmaktadır.

Almanya AB Mavi kart İzni: Türkiye gibi Avrupa Birliği vatandaşlığı bulunmayan ülkelerden Almanya’ ya çalışmak amacıyla ya da eğitim amacıyla gelmiş olan kişilerin AB Mavi kart izni bulunur. İlgili iznin 2 yıl boyunca kullanılması sonucunda bu izin yerleşim iznine çevrilebilmektedir. 

Almanya AB Kalıcı Oturum İzni: Kalıcı olarak oturum izni yani yerleşim iznidir. Yalnız bu iznin diğer oturum izinlerinden farkı Schengen ülkelerinde geçerliliğinin bulunmasıdır. Almanya başta olmak üzere diğer Schengen ülkelerinde de ilgili izin dahilinde oturum hakkı kazanılmaktadır.

Almanya Vatandaşlığı Olmak Ve Almanya Pasaportu Çıkarma İşlemleri için yukarıda yer alan oturum izinlerinden bir tanesine shaip olmak gerekmeketedir. Bu sayede kolay bir şekilde oturum izni elde edilebilecek ve kişiler belirli süre dahilinde Almanya vatandaşı olarak, Almanya pasaportuna sahip olacaklardır.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye