Almanya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Almanya Çalışma İzni Vize İşlemleri

Almanya Çalışma Vizesi Ücreti

Almanya tarafından verilen çalışma vizesine hak kazanmak isteyen Türk vatandaşlarının yapması gereken ilk şey, Almanya Konsolosluğu’na müracaat etmektir.

Almanya çalışma vizesi ücreti 2020 yılında ne kadar olduğunu detaylı öğrenmek ve de ekstradan danışmanlık ücretlerimizi sorgulamak için bizleri arayabilirsiniz.

Almanya çalışma vizesi danışmanlık hizmetleri, sizlere vize onay oranında pozitif yönde büyük artılar sunacaktır. Almanya çalışma vizesi fiyatlandırma listesini aşağıda yer alan listeden öğrenebilirsiniz.

 • Almanya çalışma vizesi için ödemeniz gereken yaklaşık ücret danışmanlık ile beraber 350 Euro kadar olup, fiyatlarımız kur nedenli sürekli değişmektedir. En güncel Almanya çalışma vizesi ücreti nedir? Öğrenmek için bizleri arayabilirsiniz.
 • Çalışma vizesine başvuru da bulunmak için, Almanya’dan resmi bir iş teklifi almış olmanız gerekmektedir. Almış olduğunuz resmi iş teklifini belgelemeden çalışma iznine başvurmanız pek de olası değildir.
 • İş teklifini belgelerken, iş teklifi yapmış kurumun sponsorluğunuzu karşılayıp karşılamayacağını da bildirmeniz gerekmektedir.

Almanya çalışma vizesi –ekşi sözlükte de oldukça sık aratılmakta olup, Türkiye’den, Almanya’ya çalışmaya gitmek isteyen pek çok insan bulunmaktadır.

Bu nedenle Almanya herkese onay veremeyeceğinden dolayı kendi kendine bir sistem geliştirmiş ve yalnızca vasfı olan mesleklere çalışma izni vermeye başlamıştır.

 • Vasıf gerektiren meslekler arasında, öğretim üyesi, doktor, mühendis, mimar, zanaatkârlık gibi seçenekler bulunmaktadır.
 • Garsonluk, kasiyerlik veya taksicilik vasıf gerektiren meslekler arasına girmemektedir.

Almanya çalışma vizesi ücreti ve Almanya çalışma vizesi gerekli evraklar için daha detaylı bilgi almak adına bizleri arayabilirsiniz. Bir alt başlığımızda visacenter olarak sizlere,

Almanya vizesi ve onun için gerekli evraklar hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Almanya vize ücreti yeni yılda güncellenmiştir. Güncel vize ücreti için >> schengenvize.net/almanya-vize-ucreti/ sayfasını kontrol ediniz.

Almanya Çalışma Vizesi Evrakları

Almanya’ya çalışmaya gitmek için çalışma vizesi almanız gerekmektedir. Almanya çalışma vizesi evrakları 2020 yılı için istenilen tüm evrakları birazdan sizler için listeleyeceğiz.

Yapmanız gereken listeyi tam ve dikkatli bir şekilde yerine getirmek, evrakları toparlamadan başvuru veya kalitesiz danışmanlık hizmetlerinden kaçınmaktır.

Almanya’ya çalışmaya gitmek isteyen, orada yeni bir hayat kurmak isteyen, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının toparlaması gereken belgeleri sizler için listeliyoruz.

 • Almanya çalışma vizesi ücreti ödemesi yaptıktan sonra, danışmanlıkta alarak sizlere belirteceğimiz maddeleri eksiksiz ve doğru biçimde toparlama şansına sahipsiniz.
 • Almanya’dan çalışma vizesi almak isteyen kimselerin yapması gereken ilk şey, Almanya çalışma vizesi başvuru formunu doldurmaktır. Almanya’nın sizlerden istediği bu form hakkında detaylı bilgiyi sizler ile birazdan paylaşacağız.
 • Almanya’da çalışabilmeniz için pasaportunuzun belirli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özelliklerden birincisi pasaportunuzun en azından 1 yıl boyunca geçerliliğini korumak zorunda olmasıdır. Başvuru sonrasında ki 1 yıllık süreci kapsayan bir pasaporta sahip değilseniz, lütfen pasaportunuzu yenileterek, pasaport kullanım hakkınızı uzatınız.
 • Pasaport hakkında bir diğer özellik ise, en azından pasaportunuzda işlemler için yeteri kadar boş sayfa olması gerektiğidir. Pasaportunuzun boş sayfası yoksa başvuru yapmadan lütfen yeni bir pasaport talebinde bulunuz.
 • Güncelliğini korumakta olan (dış görünüş olarak hala kişiye benzeyen) 2 adet biyometrik fotoğraf da gereken evraklar arasında yer almaktadır. Almanya çalışma vizesi evrakları arasında yer alan biyometrik fotoğraflarda kişi tamamen tanınır halde ve başvuru sürecindeki haline yakın bir stilde olmalıdır. Fotoğrafı çekinirken gereken birkaç özellikte bulunmasına rağmen sizleri sıkmamak adına en ince detayına inmiyoruz. Visacenter iletişim merkezini arayarak en ince detayına kadar gerekenleri öğrenebilir ve kurumumuzdan danışmanlık alabilirsiniz.
 • Kimlik fotokopisi (nüfus cüzdanı fotokopisi renkli veya net) önlü arkalı olacak şekilde evrakların arasına konulmalıdır.
 • Almanya çalışma izni evrakları içerisinde yer alan bir diğer belge ise, tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin söylenen kurumlardan alınması. (En son istenilen belgeyi, e-devlet üzerinden alabileceğiniz yönündeydi. Değişiklik olup, olmadığının kontrolünü yapmak için şirket yetkililerimizden destek alabilirsiniz.)
 • Varsa çocuklarınız, eşiniz hakkında bilgiler veya yaptıysanız önceki evlilikleriniz ile ilgili evrak ve belgeler (boşanma evrakları, evlilik cüzdanı ve benzeri) Almanya çalışma vizesi başvuru evrakları arasında yer almaktadır.
 • Almanya’da çalışmak ya da kendi şirketini kurmak isteyen vatandaşların Almanya çalışma izni için gerekli evraklarile birlikte Almanya Konsolosluklarına vize başvurusunda bulunması gerekiyor.
 • Almanya’da çalışmak isteyen vatandaşların, Almanya konsolosluklarına yazacakları dilekçe ile işlem öncesinde vize başvuru randevusu alması gerekmektedir. Randevu almak için yazılacak dilekçe üzerinde kişinin çalışmak istediği sektörün ve eğitim düzeyinin de belirtilmesi, randevu alma sırasında işlem kolaylığı sağlamaktadır. Vize başvuru randevusunu alan kişinin, Almanya çalışma izni için gerekli evraklar ve konsolosluk tarafından kendisinden istenen vize başvuru formu gibi evraklar ile birlikte alınan randevu tarihinde başvurusunu gerçekleştirmesi gereklidir.
 • Almanya’da çalışmak isteyen kişilere birkaç farklı seçenek sunuluyor. Almanya sınırları içerisinde eğitim veren bir üniversiteden mezun olan kişiler, mezun olduktan sonra 18 ay içerisinde Almanya’da eğitimi ile alakalı bir iş bulabilirse, Almanya tarafından bu kişiye çalışma izni verilmektedir. Kişinin Almanya çalışma izni için gerekli evraklarile birlikte Almanya’da eğitimini tamamladığı üniversiteden alacağı diplomasını da konsolosluklara ibraz etmesi gereklidir.
 • Almanya’da çalışmak isteyen kişi Türkiye’de bir üniversiteden mezun olmuşsa, çalışmak istediği sektörün mühendislik ya da teknoloji alanı olması halinde evraklar ile birlikte üniversite diplomasının aslını da ibraz ederek Almanya çalışma izni vizesiiçin başvuru yapabiliyor.
 • Ancak Almanya’nın, kişinin mezun olduğu üniversiteye denklik veriyor olması gerekmektedir. Mühendislik veya teknoloji alanında çalışmak isteyen kişilerin Almanca bilme zorunluluğu yoktur. Almanca dil yeterliliği istenilen seviyede olmayan kişilerin, İngilizce seviyesini evraklar ile birlikte kanıtlaması halinde başvuruları kabul edilmektedir.Çalışmak isteyen kişi, mühendislik ya da teknoloji alanlarının dışında bir sektörde çalışacaksa, kişinin üniversite diploması ile birlikte Almanca yeterliliği için gereken dil sertifikasının da Almanya çalışma izni için gerekli evraklar arasına eklenmesi gerekiyor.
 • Dil seviyesi yeterli olsa bile, kişinin çalışmak istediği sektörün Almanya Çalışma Ajansı tarafından beyaz listeye alınmış olması ve başvurulacak iş ilanının iş borsasına verilmiş olması gerekmektedir. Çalışma izni için başvuran kişi, Almanya’da hizmet veren bir şirketten davetiye mektubu almışsa, bu mektubun da evraklar ile birlikte gösterilmesi başvurunun onaylanma ihtimalini de arttırmaktadır.

Almanya vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel evrak listesine >> schengenvize.net/almanya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Almanya Çalışma Vizesi Başvuru Formu

Almanya’ya gidecek ve orada çalışıp kendine yeni bir hayat kuracak kişilerin, çalışma vizesi başvuru süreçlerinden onlardan, eksiksiz ve tamamen doğru şekilde doldurulması istenilen bir adet form vardır.

Almanya çalışma vizesi başvuru formu adı verilen bu formda doldurmanız gereken bilgileri visacenter ayrıcalığı ile tamamen öğrenebilir ve de uzman danışmanlığı firmamızdan alabilirsiniz.

Almanya çalışma vizesi başvurunuzu yapacağınız sırada, sizlerden istenilen tüm evrak ve formları usule uygun bir biçimde tamamlamak için, www.schengenvize.net adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Almanya çalışma vizesi başvuru formu ile ilgili çok dikkatli olmanız gerektiğinin bir kez daha altını çizmek istiyoruz. Almanya’da çalışma hayalinizin suya düşmemesini istiyorsanız, çalışma formunda sizden istenilen bilgilerin teyidinin yapılacağını unutmadan, en doğru cevapları vererek doldurmanızdır.

Almanya’dan çalışma vizesi alabilmeniz için, belirli seviyede (A1 düzeyinde) Almanca dilini biliyor olmanız gerekmektedir. Yani kısacası, giriş seviyesi Almanca bilgisi, çalışma vizesine başvuru yapmanız için yeterli olacaktır.

A1 seviyesini öğrenmenizin maksimum 1 veya 2 ayınızı alacağınızı düşünürseniz, hemen bir kursa giderek, 1 veya 2 ay içinde A1 düzeyine erişebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer kısım ise Almanya Başkonsolosluğu’nca kabul görecek kurslardan veya sınavlardan sertifika almanız olacaktır. Başvuru formunun içerisinde sizlerden bu sertifikanız ile ilgili bilgiler de istenilebilir.

Almanya güncel vize formunu ücretsiz indirmek için >> schengenvize.net/almanya-vize-formu sayfasını ziyaret ediniz.

Almanya Çalışma Vizesi Dilekçesi

Almanya Başkonsolosluğu’na, Almanya’da neden çalışmak istediğiniz ve nereden iş teklifi aldığınız ile ilgili detaylı bilgi vermeniz gerekmektedir. Bu bilgiyi ise Almanya Çalışma Vizesi Dilekçesi ile usule ve üsluba dikkat ederek sağlamanız gerekiyor. Gerekli usul ve üslup ile ilgili yardım almak için, bizlerden danışmanlık hizmeti almanız yeterli olacaktır.

Vize dilekçesi ile ilgili hangi dilin şart koşulduğunu, nelerin içerisine yazılmasının gerektiğini ve ne kadar ayrıntıda olayların anlatılması gerektiğini öğrenmek için, visacenter iletişim merkezimizden bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Almanya çalışma vizesi dilekçesi örnekleri ve genel destek amaçlı bizlerden uzman danışmanlığı alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, ne zaman vize başvurusu yapacağınızı bizlere bildirip, gerekli evrakları hazırlamanız. Evrak hazırlama konusunda sorun yaşıyorsanız, resmi evraklarınızı hangi resmi kurumlardan almanız gerektiği veya e-devletten alınıp, alınamadığı gibi bilgileri de bizlerden danışmanlık hizmeti alarak öğrenebilirsiniz.

Almanya Başkonsolosluğu’na hitaben yazacağınız bu dilekçe içerisinde sizler ile ilgili bilgilere sıklıkla yer vermeniz gerekmektedir. Eğer sizlere iş teklifinde bulunan firma, sizlerin tamamen vize işlemlerinize de sponsor oluyorsa, onlarla ve sponsorlukla ilgili de detaylı bilgi vermeniz gerekebilir.

Almanya vize başvurusu için bedelsiz sunulan vize talep dilekçesi ve örneklerine >> schengenvize.net/almanya-vize-dilekcesi adresinden ulaşabilirsiniz.

Almanya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar

Almanya çalışma izni kaç günde çıkar? Sorusunun net veya nokta atışı bir cevabı bulunmamak ile birlikte, belgelerin teyit ve gerekli kontrollerin yapılması ile birlikte, yaklaşık 1 ay gibi bir sürede çıkabileceğini tahmin edebiliriz. Almanya çalışma vizesi kaç günde çıkar? Sorusu birazda konsolosluk yoğunluğuna ve danışman şirketinizin ilgi alakasına bağlı olabilir.

Gerekli ilgi alakayı almak ve Almanya çalışma vizesi danışmanlığı almak için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Almanya’da Kalıcı Çalışan Olma Ve Oturum Hakkı Alma

Almanya Çalışma izni birtakım kuralların bulunduğu ve oldukça detaylı incelemeler sonucunda verilen bir vize türüdür.

Almanya çalışma izni almak isteyen kişilerin Almanya’ da kalıcı çalışan olma ve oturum hakkı gibi birtakım hakları bulunmaktadır. Bunun için ise, gerekli belgeler ile Almanya Konsolosluğu başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Gerekli evraklar diğer Almanya vize türleri ile aynıdır. Yalnız bunun için Almanya kısa süreli vizelerden değişik olarak A1 Almanca dil yeterlilik belgesi istenmektedir. Tıpkı aile birleşimi vizesi almak isteyen şahıslar gibi Almanya çalışma izni almak için Almanya’ da oturum hakkı kazanmak isteyen şahıslar da Almaya dış temsilcilikleri tarafından tespit edilmiş olan aynı sınava girecek, A1 düzeyinde Almanca dil yeterlilik sertifikası alacaklardır.

Almanya’ ya Erasmus vizesi alarak gitmiş veya öğrenim vizesi dahilinde üniversiteyi burada okumuş, yüksek lisans eğitimini burada tamamlamış olan kişilerin 18 ay içerisinde yeni bir iş bulmaları durumunda Almanya oturum izni almaları mümkündür.

Bu şahıslar zaten üniversite ya da yükseköğrenim eğitimlerini Almanya’ da gördükleri için A1 dil yeterlilik sertifikası istenmemektedir. Bu şahısların Almanya çalışma izni vizesi almadan ülkede oturum hakkı kazanabilmeleri mümkündür.

Almanya Oturum İzni-Almanya Vatandaşlığı Olmak Ve Almanya Pasaportu Çıkarma

Almanya oturum izni edinmenin birtakım farklı yolları bulunmaktadır. Bu yollar aşağıda belirlenmiştir.

Almanya Standart Oturum İzni: Almanya standart oturum iznine başvuran kişilerin, hakları sınırlandırılmıştır. Standart olarak oturum iznine sahip olan kişilerin sığınma isteğinde bulunan göçmenlerin, Almanya’ da eğitim ve öğrenim görmek için vize başvurusunda bulunan kişilerin, Almanya’da vatandaşlıktan çıkarılarak Almanya’ ya geri dönüşte bulunmuş olan kişilerin başvurdukları oturma iznidir.

Almanya Yerleşim İzni: Almanya yerleşim iznine sahip olabilmek için Alman vatandaşı bir kişi ile evlenmek ya da Almanya’ya göçmen olarak giderek beş sene boyunca Almanya’ da yaşamak ve çalışmak koşulu bulunmaktadır.

Almanya AB Mavi kart İzni: Türkiye gibi Avrupa Birliği üyeliği bulunmayan ülkelerden Almanya’ ya çalışmak gayesiyle veya eğitim gayesiyle gelmiş olan şahısların AB Mavi kart izni bulunur. İlgili iznin 2 yıl boyunca kullanılması durumunda bu izin yerleşim iznine çevrilebilmektedir.

Almanya AB Kalıcı Oturum İzni: Almanya’da kalıcı olarak oturum izni yani sürekli yerleşim iznidir. Bu iznin diğer oturum izinlerinden farkı tüm Schengen ülkelerinde geçerliliğinin bulunmasıdır. Almanya başta olmak üzere diğer tüm Schengen ülkelerinde de ilgili izin sayesinde oturum hakkı kazanılmaktadır.

Almanya Federal Cumhuriyeti vatandaşı olmak Ve Almanya Pasaportu Çıkarma İşlemleri için yukarıda yer alan oturum izinlerinden bir tanesine sahip olmak gerekmektedir. Bu sayede kolay ve hızlı bir şekilde oturum izni elde edilebilecek, kişiler belirli süre içerisinde Almanya vatandaşı olduktan sonra, Almanya pasaportuna sahip olacaklardır.

Almanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır

Almanya’ya çalışmak için gelecek olan Türk vatandaşlarının Almanya’ya giriş yapabilmeleri için çalışma vizesi almaları gerekmektedir.

Almanya’nın Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerine çalışma vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Hazırlamanız gereken en önemli evrak, işveren tarafından Almanya çalışma bakanlığından alınan onay belgesidir.

Bu belgenin içeriğinde Almanya’da çalışacağınız iş kolu, çalışma şartları ve işin tanımı olmalıdır. Bu belge Yabancılar Dairesi’ne gönderilerek çalışma bakanlığın onayına sunuluyor.

Almanya’da çalışabilmeniz için sizin başvurduğunuz pozisyonda çalışabilecek kalifiye bir elemanın olup olmadığı ilk önce Almanya veya Avrupa birliği vatandaşları arasında araştırılır.

Almanya’da sizin başvuru yaptığınız konumda çalışmak için sizin nitelikleriniz de olan bir başvuru sahibi olmaması durumunda da Almanya’da çalışmanıza izin verilecektir.

Bu süreç uzun ve zahmetli gibi görünse de bu araştırmalar sırasında sizi koruyacak olan durumlarda değerlendirmeye alınır.

Sizin ucuz iş gücü olarak tercih edilmenizi istemedikleri için işin detayları titizlikle incelenir.

Almanya’daki hayat standartlarının altında bir maaş veya uzun çalışma saatlerinin beklenip beklenmediğini kontrol ediyorlar. Böylelikle köle işçi durumuna düşmemenizi ve daha iyi bir yaşam için Almanya’da sorunlarla karşılaşmamanızı sağlıyorlar.

Yaklaşık üç ay süren incelemelerin ardından tüm şartlar uygun bulunursa çalışma vizesi alabilirsiniz. Almanya’ya giriş yaptıktan sonra oturma izni için Yabancılar Dairesi’ne başvuru yapılması gerekmektedir.

Yabancılar Dairesi’nin ikamet edilecek evi, iş sözleşmesi çerçevesinde ödenecek olan paranın kişinin kendi evliyse eşi ve çocuklarının yaşam masraflarını karşılayıp karşılayamayacağı incelemeye alıyor.

Alınacak olan maaşın tüm giderleri karşılayıp devletten yardım almalarının gerekliliğinin olmaması gerekiyor. İlk başvuruda iş sözleşmesinin süresine göre en fazla 3 yıla kadar oturum izni alınabiliyor.

Oturma izinlerinin üzerinde çalışma izni damgası vurulduğu için ayrıca çalışma izni başvurusunda bulunmak gerekmiyor.

Alınan oturum ve çalışma izni belirli bir bölge ve meslek ve için olabiliyor.

Almanya’ya çalışmak için gelen kişilerle birlikte eşleri ve çocukları da ülkeye gelebiliyorlar. Çalışanların görevlerine göre, eşlerin ve çocuklarını yanlarında getirmeleri için aranan şartlar değişiklik gösteriyor.

Üniversite mezunu olan kişilerin genellikle daha yüksek maaşla işe girdikleri için eşlerini ve çocuklarını yanlarında getirmeleri diğer meslek gruplarındaki kişilere kıyasla daha kolay.

Ailesini yanında getiremeyen işçi veya aşçılık gibi meslek gruplarında çalışacak olan kişiler ülkeye tek başına giriş yapıp daha sonra da eşini ve çocuklarını yanına almak için başvuru yapabilir.

Almanya’da çalışmak için gelecek olan nitelikli personel, yöneticiler ve bilim insanlarının eşleri oturma izninin yanı sıra belirli süreli çalışma izni de alınabiliyor.

Yetişmiş eleman açığı olan Almanya, alanında uzman kişilerin Almanya’ya çalışma vizesi almaları için aranan şartları kolaylaştırdı. Yüksek okul ve üniversite mezunu Türk vatandaşlarına da Almanya’da çalışma şansı doğdu.

Bilişim teknolojileri alanında uzmanlaşmış kişiler ve özellikle mühendislik mesleğinde kendini yetiştirmiş nitelikli personele ihtiyaç duyuluyor. Bunun haricinde Almanya’da yetişmiş genç insan nüfusuna ihtiyaç var bu sebeple işverenler tarafından davet edilen kişiler ve iş aramak isteyenlerin iş bulma şansı yükselmiş durumda.

Almanya çalışma vizesi almak  isteyenlerin, Almanya’ya giriş yapmadan önce işini ayarlaması gerekiyor. Almanya’daki şirketlere iş başvurusu yapmak veya çalışma şartları konusunda Federal İstihdam Dairesinin ve özel iş bulma kuruluşlarının web adreslerinden iş başvurusu yapabilirsiniz.

Ayrıca bireysel olarak da araştırma yapıp arkadaş veya akrabalarınız yardımıyla iş bulma şansınızı arttırabilirsiniz.Bilişim teknolojisi ve mühendislik alanlarında Almanya’ya çalışmak amacıyla gelecek olan kişilerde Almanya çalışma vizesi başvurusu esnasında Almanca bilme şartı aranmıyor ama bilişim veya mühendislik alanlarındaki niteliklerini kanıtlamaları gerekmektedir.

Bunu yüksek okul veya üniversite diplomalarını Almanya’da tanınması gerekmektedir. Almanya dışından alınan yüksek okul ve üniversite diplomalarının tanınmasını kolaylaştırdı

. Üniversite diplomalarının tanınması Almanya eyaletlerinde farklılık göstermektedir.

Genellikle diplomaların Almanya üniversitelerinde verilen derslerle karşılaştırılarak belirleniyor.Doktorlar diplomalarını tanıtıp ilgili sağlık dairesinden özel izin alarak Almanya çalışma vizesi alabilirler.

Aşçılar da Almanya’da aranan nitelikli iş grupları arasında yer almaktadır ancak Almanya’daki Türk nüfusunun çokluğundan dolayı iş bulma şansları daha düşük olmaktadır.

Diploması tanınsa veya bir iş yerinde çalışmak için anlaşmış olsa bile Almanya’da çalışabilmek için Alman Federal İstihdam Bürosundan onay alınması gerekmektedir.Almanya çalışma vizesi  için Federal İstihdam Bürosundan onay alması gerekmeyenler;

 • Üst düzey yöneticiler
 • Yüksek nitelikli personel     
 • Bilimsel araştırma yapmak veya Üniversitede eğitim vermek için gelenler

Almanya’ya yerleşme izni alabilmeleri için yıllık brüt kazançlarının en az 63.600 Euro olması yeterli oluyor.Sanatçı, sporcu, manken gibi meslek gruplarında çalışanlar kısa bir süre için çalışmaya geldikleri için özel şartlara tabi olmaktadır.

Almanya’da Kalıcı Çalışan Olma Ve Oturum Hakkı Alma

Almanya Çalışma izni birtakım kuralların bulunduğu ve oldukça detaylı incelemeler sonucunda verilen bir vize türüdür. Almanya çalışma izni almak isteyen kişilerin Almanya’ da kalıcı çalışan olma ve oturum hakkı gibi birtakım hakları bulunmaktadır. Bunun için ise, gerekli belgeler ile Almanya Konsolosluğu başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

 Gerekli belgeler diğer Almanya vizeleri ile aynıdır. Yalnız bunun için Almanya kısa süreli vizelerden farklı olarak A1 Almanca yeterlilik belgesi istenmektedir. Tıpkı aile birleşimi vizesi almak isteyen kişiler gibi Almanya çalışma izni almak için Almanya’ da oturum hakkı kazanmak isteyen kişiler de Almaya Konsoloslukları tarafından belirlenmiş olan aynı sınava girecek ve A1 düzeyinde Almanca yeterlilik sertifikası alacaklardır.

Almanya’ ya Erasmus vizesi alarak gitmiş ya da öğrenim vizesi kapsamında üniversiteyi burada okumuş, yüksek lisans eğitimini burada gerçekleştirmiş olan kişilerin 18 ay içerisinde yeni bir iş bulmaları durumunda direkt olarak Almanya oturum izni almaları mümkündür. 

Bu kişiler zaten üniversite ya da yükseköğrenim eğitimlerini Almanya’ da tamamladıkları için A1 dil yeterlilik sertifikası istenmemektedir. Bu kişilerin Almanya çalışma izni vizesi almadan burada oturum hakkı kazanabilmeleri mümkündür.

Almanya Oturum İzni-Almanya Vatandaşlığı Olmak Ve Almanya Pasaportu Çıkarma

Almanya oturum izni alabilmenin birtakım farklı yolları bulunmaktadır. İlgili yollar aşağıda belirlenmiştir.

Almanya Standart Oturum İzni: Standart oturum iznine başvuran kişileri, hakları sınırlandırılmıştır. Standart olarak oturum iznine sahip olan kişilerin sığınma talebinde bulunan göçmenler, Almanya’ da eğitim ve öğrenim için vize başvurusunda bulunan kişiler, Almanya’ da vatandaşlıktan çıkarılarak Almanya’ ya geri dönüş sağlamış olan kişilerin başvurdukları oturma iznidir.

Almanya Yerleşim İzni: Yerleşim iznine sahip olabilmek için Alman vatandaşı ile evlenmek ya da göçmen olarak giderek beş yıl boyunca Almanya’ da yaşamak ve çalışmak şartı bulunmaktadır.

Almanya AB Mavi kart İzni: Türkiye gibi Avrupa Birliği vatandaşlığı bulunmayan ülkelerden Almanya’ ya çalışmak amacıyla ya da eğitim amacıyla gelmiş olan kişilerin AB Mavi kart izni bulunur. İlgili iznin 2 yıl boyunca kullanılması sonucunda bu izin yerleşim iznine çevrilebilmektedir. 

Almanya AB Kalıcı Oturum İzni: Kalıcı olarak oturum izni yani yerleşim iznidir. Yalnız bu iznin diğer oturum izinlerinden farkı Schengen ülkelerinde geçerliliğinin bulunmasıdır. Almanya başta olmak üzere diğer Schengen ülkelerinde de ilgili izin dahilinde oturum hakkı kazanılmaktadır.

Almanya Vatandaşlığı Olmak Ve Almanya Pasaportu Çıkarma İşlemleri için yukarıda yer alan oturum izinlerinden bir tanesine shaip olmak gerekmeketedir. Bu sayede kolay bir şekilde oturum izni elde edilebilecek ve kişiler belirli süre dahilinde Almanya vatandaşı olarak, Almanya pasaportuna sahip olacaklardır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×