Almanya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Almanya Vize Reddi Nedenleri

Almanya Vize Reddi

Almanya ülkesinin vize müracaatları adına hazırlanması gerekli olan evraklar başvuru sahibinin gerçekleştirmek istediği seyahatin amacına bağlı olarak değişkenlikler göstermektedir. Almanya vize müracaatı için başvuru sahibinin hazırlamış olduğu evrakların güncel tarihi yansıttığına özen göstermesi gerekmektedir.

Ayrıca, başvuruda bulunacak olan kişi gerekli olan evrakların bilgisini de sahip olması gerekmektedir. Almanya Schengen vizesinin müracaatları için verilecek olan tek karar konsolosluklara ya da büyükelçiliklere aittir. Bu nedenden dolayı Almanya Schengen vizesi müracaatları için başvuru sahibinin eksiksiz bir şekilde sunacak olduğu evraklar vize almasını garanti etmemektedir.

Almanya Vize Reddinin Nedenleri

Vize Zorunlu Belgeleri

Almanya sınırları içerisine gerçekleştirilecek olan seyahatler için vize başvurusu sırasında talep edilen zorunlu vize başvuru formu ve beraberinde de seyahat sağlık sigortası gibi evraklar yer almaktadır. Bu belirtilen evraklardan herhangi birinin eksik ya da hatalı beyan edilmesi vize reddine sebebiyet verebilmektedir.

Seyahat Nedeni ve Vize Türü

Başvuru sahipleri, Almanya vizesi müracaatında bulunur iken seyahat nedenlerine ve mesleki pozisyonlarına göre başvuruda bulunacak olduğu vize kategorisini belirlemesi gerekmektedir. Ticari, turistik, aile ve arkadaş ziyaretleri gibi vize kategorilerinden hangisi seyahat amacına en uygun vize türü ise ilgili olan vizenin prosedür ve şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir.

Ekonomik Durum ve Finansal Durum

Başvuru sahiplerinin, seyahat masraflarını karşılayacağına dair bir belge sunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra şahsi hesap bilgilerinin içerisinde de ülke için gerekli bir miktar paranın da bulunması zorunludur. Başvuruda bulunacak olan kişinin maddi durumu yetersiz ise yapacağı ya da yaptığı Almanya vize başvurusu reddedilebilmektedir.

Schengen Vize Süresi

Schengen vize prosedürü içerisinde konaklama günü 180 günlük bir periyot içerisinde maksimum 90 günlük bir süredir. Bu nedenle başvuru sahibi son 6 ay içerisinde 90 günlük bir süreyi Schengen sınırları içerisinde gerçekleştirmiş ise vize reddine sebebiyet verebilmektedir.

Vize Reddi Durumlarında Ne Yapılır?

Başvuru sahibi, Almanya Schengen vize reddi sonucunu inceleyerek tekrardan son derece titiz ve dikkatli bir şekilde başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru reddinde ise vize ücretinin de iadesi yapılmamaktadır.Almanya’ya yapacakları seyahat için vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, Almanya vize reddi gibi durumlarla karşılaşmaması için kendisinden istenilen evrakları eksiksiz şekilde teslim etmesi gerekiyor.

Almanya’ya turistik, eğitim, ticari ya da sağlık gibi çeşitli sebeplerle seyahat etmek isteyen vatandaşların, öncelikle Almanya Konsoloslukları ile iletişime geçerek vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Vize başvurusu sırasında kendisinden istenilen evrakları tam olarak hazırlamayan ya da evraklar arasında çelişki bulunan kişilerin yaptığı başvurularda Almanya vize reddi ile karşılaşma ihtimalleri bulunuyor. Konsoloslukların bunların haricinde şüpheli buldukları durumlarda da yapılan vize başvurusunu reddetme ihtimali bulunuyor.

Almanya vize reddi ile karşılaşılmasına birkaç farklı etken neden olabiliyor. Bu etkenlerin başında eksik evrak teslim etmek geliyor. Ancak kişinin teslim ettiği evraklarda herhangi bir eksiklik olmaması halinde de yapılan başvurunun reddedilme ihtimali bulunuyor. Kişinin, planladığı seyahati karşılayacak düzeyde maddi gelire sahip olmaması da vizenin reddedilmesi için bir etken. 

Kişinin seyahat masraflarını karşılayabileceğine dair banka hesap bakiyesini gösteren evrakları başvuru ile birlikte sunması gerekiyor. Ancak hesap bakiyesi, seyahati karşılayacak düzeyde değilse, başvuru reddedilebiliyor. Bu gibi durumlarda kişinin birinci dereceden yakın akrabalarının, kişinin yapacağı seyahatin masraflarını üstleneceğine dair dilekçe yazması ve bu dilekçenin başvuru evrakları ile birlikte konsolosluğa ibraz edilmesi gerekiyor.

5 yıl içerisinde herhangi bir suça karışmış olan kişiler de suçlamanın düzeyine bağlı olarak Almanya vize reddi ile karşılaşabiliyor. Vize başvurusu yapacak kişilerin son 5 yıl içerisinde herhangi bir suça karışmamış ya da adli ceza almamış olması gerekiyor. Başvuru sırasında, kişinin Emniyet Müdürlüğünden alacağı adli sicil kaydı ve biyometrik parmak izini de evraklar arasına eklemesi gerekiyor.

Vize başvurusu reddedilen kişilere, vize harç ücreti ve yaptığı diğer masraflar geri ödenmiyor. Bu yüzden vize başvurusu sırasında herhangi bir evrak eksiği yapmamak adına ilk kez vize başvurusu yapan kişilerin konu üzerine uzman personeller ile hizmet veren firmalardan destek alması da büyük önem taşıyor.

Almanya vizesi en kolay şekilde nasıl alınır; >> schengenvize.net/almanya-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×