almanya-oturum-vize-evraklari-ucreti

Almanya oturum izni için gerekli evraklar

Almanya’da yaşamak, çalışmak ya da eğitim hayatına devam etmek isteyenlerin oturum izni başvurusu yapması gerekiyor. Peki, Almanya oturum izni için gerekli evraklar hazırlanırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Almanya Konsolosluklarına, ülkede yaşamak ya da çalışmak gibi sebepler ile oturum izni başvurusu yapan kişilerin, Almanya Göç Yasası kapsamında bazı şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Almanya oturum izni için gerekli evraklar da kişinin sağladığı şartlara bağlı olarak değişmektedir.

Oturum izni için başvuru yapacak kişilerin, Almanca dil yeterliliğini ilgili belgeler ile kanıtlaması gerekiyor. Mühendislik ya da teknolojik alanda çalışmak isteyenlerin Almanca yerine İngilizce dil yeterliliğini sağlaması da kabul edilebilmektedir. Oturum iznine aile ile birlikte başvuru yapılıyorsa, kişilerin ailesini bakacak maddi yeterliliğe sahip olması ve Almanya’da oturacakları evin tüm aileye yetecek büyüklükte olması gerekiyor.

Almanya Konsoloslukları tarafından uygun görülen şartlarda kişilerden ülkeye uyum kursunu tamamlaması istenebilmektedir. Bu kapsamda kişilerin Almanya ile ilgili tarihi olayları, turistik bölgeleri ve kültürel ifadeleri iyi şekilde bilmesi, topluma kolay adapte olabilmesi gerekmektedir.

Almanya’da eğitimine devam etmek isteyen ya da mühendislik gibi alanlarda çalışmak isteyenlerin Türkiye’de mezun olduğu eğitim kurumundan alacağı diplomanın da Almanya oturum izni için gerekli evraklar ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir. Kişinin mezun olduğu eğitim kurumuna Almanya’da denklik verilmiyorsa, kişinin yapacağı başvurunun da reddedilme ihtimali bulunuyor.

Başvuru yapacak her aile bireyinin, sağlık sigortalarının tam olması şartı da aranmaktadır. Bununla birlikte başvuru yapan kişilerin Almanya’da yaşayabilecek maddi gelir düzeyine sahip olduğunu ibraz edecekleri kredi kartı ve banka hesap bakiyesi gibi evraklar ile kanıtlaması gerekmektedir. Kişilerin, Almanya Anayasası ve Almanya’daki hayat şartları hakkında yeterli düzeyde bilgiye sahip olması da gerekiyor. Başvurular sırasında kişilerin Emniyet Müdürlüğünden alacağı adli sicil kaydını da, Almaya vatandaşları için herhangi bir risk unsuru taşımadığını kanıtlamak için ibraz etmesi gerekmektedir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye