Yunanistan Vatandaşlık İşlemleri - Schengen Vize
Yunanistan Vizesi Hakkında

Yunanistan Vatandaşlık İşlemleri

 

Yunanistan’da çalışmak, eğitimine devam etmek ya da yaşamak isteyen vatandaşların Yunanistan Vatandaşlık İşlemleri için Konsolosluk ya da Büyükelçilik ile iletişime geçmesi gerekiyor.

Yunanistan’da yaşayan ya da yaşamak isteyenlerin, Yunan vatandaşları ile aynı yasal haklara sahip olmak için Yunanistan vatandaşlığına başvurması gerekiyor. Yunanistan vatandaşlık işlemleri için başvuru yapacak kişilerin öncelikle birkaç şartı sağlaması gerekiyor.

Yunanistan Vatandaşlık İşlemleri için başvuru yapan kişinin öncelikle Yunanistan’da en az 10 yıl yaşamış olması gerekiyor. Yunanistan’da 10 yıldan daha kısa süre yaşamış kişilerin ise bir Yunan vatandaşı ile evli olması gerekiyor. Yunanistan’da 5 yıldan daha uzun süredir yaşayan ailelerin çocukları ise doğuştan Yunan vatandaşı olarak kabul ediliyor. Yunanistan’da doğmamış ya da daha önce yaşamamış kişilerin Yunanistan Vatandaşlık İşlemleri kapsamında değerlendirilebilmesi için Yunanistan’a en az 300 bin Euro değerinde yatırım yapmış ya da gayrimenkul almış olması gerekiyor.

Yunanistan’da gayrimenkul yatırımı için 300 bin Euro’dan fazla harcama yapan kişilere Yunanistan İçişleri Bakanlığı tarafından 5 yıl süreli oturum izni vizesi veriliyor. Evin tapusu kişide olduğu sürece ise otuma izni vizesi her 5 yılda bir yenileniyor. Kişinin Yunanistan Vatandaşlık İşlemleri için ise sahip olduğu oturum izni ile en az 10 yıl Yunanistan’da yaşaması gerekiyor.

Yunanistan’da çalışan ya da eğitim alan kişilerin, Yunanistan Vatandaşlığı İşlemleri ile vatandaşlık sahibi olması, Yunan vatandaşları ile aynı haklara sahip olması anlamına gelmektedir. Avrupa Birliği üyesi ülkelere yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşlarının pasaportları ile birlikte vize başvurusu yapması gerekiyor.

 Ancak Yunanistan vatandaşlık işlemleri başvurusu kabul edilen kişiler, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere yapacakları seyahatler için vize başvurusu yapmasına gerek kalmıyor. Vatandaşlı başvurusu yapacak kişinin, başvuru evrakları ile birlikte Emniyet Müdürlüğü’nden adli sicil kaydı ve biyometrik parmak izi gibi bilgileri de teslim etmesi gerekiyor. Eğitim ve mesleki yeterlilikleri belirten diploma gibi evrakların da başvuru dosyasına eklenmesi, vatandaşlık başvurusunun onaylanma ihtimalini de arttırmaktadır.

Yunanistan oturum izni için gerekli evraklar

Yunanistan Oturum İzni için gerekli evraklar nelerdir? Başvuru yapacak kişilerin evraklarını hazırlarken nelere dikkat etmesi gerekir?

Yunanistan’da eğitim, çalışma ve aile kurma gibi çeşitli nedenlerle yaşamak isteyen Türk vatandaşlarının Yunanistan Konsolosluklarına başvurarak Yunanistan Oturum İzni için başvuru yapması gereklidir. Yunanistan oturum izni için gerekli evraklar ise konsolosluklar tarafından belirlenmekle birlikte, uygun görülen durumlarda kişilerden ek evraklar da talep edilebilmektedir.

Oturum izni için başvuru yapmak isteyen vatandaşların öncelikle bazı kriterleri yerine getirmesi gereklidir. Yunanistan, Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında yer almaktadır. Avrupa Üyesi olmayan ülkelere bağlı vatandaşların ise Yunanistan ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde oturum hakkı ancak vizeler ile sağlanmaktadır.

Yunanistan oturum izni için başvuru yapmak isteyen vatandaşların, Yunanistan’da eğitim almış olması, Yunanistan vatandaşı ile evli olması, Yunanistan’da doğmuş olması ya da Yunanistan’da herhangi bir şirket ya da mülk için en az 250 bin Euro değerinde yatırım yapmış olması gerekmektedir. Oturum izni başvurusunun kabul edilebilmesi için kişinin Yunanistan Oturum izni için gerekli evraklar arasına, sağladığı durumları kanıtlayan evrakları da eklemesi gerekmektedir.

Yunanistan’da şirket kurmak isteyen ya da en az 250 bin Euro değerinde mülk yatırımı yapan kişilere Yunanistan Devleti tarafından 5 yıl süre geçerli oturum izni verilmektedir. Mülk satın alan kişinin oturum izni başvurusu sırasında sahip olduğu mülk bilgilerinin yanı sıra adli sicil kaydı, biyometrik parmak izi gibi evrakları da teslim etmesi gereklidir. Yunanistan Oturum İzni için gerekli evraklar hem Türkçe hem İngilizce hem de Yunanca olarak teslim edilmelidir. İngilizce ve Yunanca teslim edilmesi gereken evraklara yapılan çevirilerin yeminli tercüman tarafından yapılması ve tercümeyi yapan kişinin kimlik ve iletişim bilgileri ile birlikte imzası ve çevirinin yapıldığı tarihin de yer alması gerekiyor.

Yunanistan vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel evrak listesine >> schengenvize.net/yunanistan-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×