Yunanistan Vatandaşlık İşlemleri

Yunanistan Vatandaşlık İşlemleri

Yunanistan’da çalışmak, eğitimine devam etmek ya da yaşamak isteyen vatandaşların Yunanistan Vatandaşlık İşlemleri için Konsolosluk ya da Büyükelçilik ile iletişime geçmesi gerekiyor.

Yunanistan’da yaşayan ya da yaşamak isteyenlerin, Yunan vatandaşları ile aynı yasal haklara sahip olmak için Yunanistan vatandaşlığına başvurması gerekiyor. Yunanistan vatandaşlık işlemleri için başvuru yapacak kişilerin öncelikle birkaç şartı sağlaması gerekiyor.

Yunanistan Vatandaşlık İşlemleri için başvuru yapan kişinin öncelikle Yunanistan’da en az 10 yıl yaşamış olması gerekiyor. Yunanistan’da 10 yıldan daha kısa süre yaşamış kişilerin ise bir Yunan vatandaşı ile evli olması gerekiyor. Yunanistan’da 5 yıldan daha uzun süredir yaşayan ailelerin çocukları ise doğuştan Yunan vatandaşı olarak kabul ediliyor. Yunanistan’da doğmamış ya da daha önce yaşamamış kişilerin Yunanistan Vatandaşlık İşlemleri kapsamında değerlendirilebilmesi için Yunanistan’a en az 300 bin Euro değerinde yatırım yapmış ya da gayrimenkul almış olması gerekiyor.

Yunanistan’da gayrimenkul yatırımı için 300 bin Euro’dan fazla harcama yapan kişilere Yunanistan İçişleri Bakanlığı tarafından 5 yıl süreli oturum izni vizesi veriliyor. Evin tapusu kişide olduğu sürece ise otuma izni vizesi her 5 yılda bir yenileniyor. Kişinin Yunanistan Vatandaşlık İşlemleri için ise sahip olduğu oturum izni ile en az 10 yıl Yunanistan’da yaşaması gerekiyor.

Yunanistan’da çalışan ya da eğitim alan kişilerin, Yunanistan Vatandaşlığı İşlemleri ile vatandaşlık sahibi olması, Yunan vatandaşları ile aynı haklara sahip olması anlamına gelmektedir. Avrupa Birliği üyesi ülkelere yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşlarının pasaportları ile birlikte vize başvurusu yapması gerekiyor. Ancak Yunanistan vatandaşlık işlemleri başvurusu kabul edilen kişiler, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere yapacakları seyahatler için vize başvurusu yapmasına gerek kalmıyor. Vatandaşlı başvurusu yapacak kişinin, başvuru evrakları ile birlikte Emniyet Müdürlüğü’nden adli sicil kaydı ve biyometrik parmak izi gibi bilgileri de teslim etmesi gerekiyor. Eğitim ve mesleki yeterlilikleri belirten diploma gibi evrakların da başvuru dosyasına eklenmesi, vatandaşlık başvurusunun onaylanma ihtimalini de arttırmaktadır.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye