Yunanistan vize işlemleri

Yunanistan vize işlemleri

Yunanistan’a seyahat etmek için tamamlanması gereken Yunanistan vize işlemleri için vatandaşların izlemesi gereken yollar nelerdir? Vize başvurusunda nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Yunanistan’a çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen vatandaşların öncelikle seyahat amacını ve süresini belirleyerek Yunanistan Konsolosluklarına yazacakları dilekçe ile vize başvurusu için randevu alması gerekiyor. Planlanan seyahatin amacı turistik, iş gezisi, eğitim ya da sağlık gibi farklı durumlar olsa da seyahat 90 günden daha az sürecekse kişinin Yunanistan Schengen vizesi için başvuru yapması gerekiyor. Vize başvurusu için yazılacak dilekçede kişinin seyahat süresini belirterek Schengen vizesi için başvuru talebinde bulunması ve randevu tarihine kadar kendisinden istenilen evrakları toparlaması gerekiyor. Schengen vizesi için yaptığı başvurusu kabul edilen kişi, 90 günlük süre içerisinde Schengen antlaşmasına dahil olan diğer ülkelere de seyahat etme hakkına sahiptir.

Yunanistan vize işlemleri direkt olarak Yunanistan Konsoloslukları ya da Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilmektedir. Yunanistan’da çalışma izni almak için yapılacak başvurularda kişi Yunanistan’da hizmet veren bir şirketten davetiye almışsa, bu davetiyenin şirket tarafından Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na teslim edilmesi gerekmektedir.

Planlanan seyahat 90 günden daha uzun sürecekse Yunanistan Vize İşlemleri sırasında kişinin bu talebini belirtmesi gerekiyor. 90 günden uzun seyahatlerde, kişinin seyahat amacını belirtip buna uygun vize için başvuru yapması onaylanması için önem taşıyor. Amacı dışında yapılan vize başvuruları incelendikten sonra konsolosluk tarafından reddedilmektedir.

Yunanistan vize işlemleri sırasında kişinin kullandığı pasaportun üzerinde okunmayacak derecede yıpranmalar olan bölgeler bulunmaması ve pasaportun kalan süresinin en az başvurulan vizenin süresinden 3 ay sonraya kadar devam edecek olması gereklidir. Başvuru sırasında kişinin başvuru formunun yanı sıra seyahat masraflarını karşılayabileceğine dair kredi kartı ya da banka hesap bilgilerini de paylaşması onaylanma ihtimalini arttırmaktadır. Kişinin hesabındaki bakiye miktarı ya da gösterdiği teminat seyahati karşılayamayacak düzeyde ise kişinin birinci dereceden yakın akrabalarının seyahat masraflarını karşılayacağına dair vereceği dilekçe başvuru dosyasına eklenmelidir. Yapılan başvurunun onaylanma ihtimalini arttırmak için kişinin Emniyet Müdürlüğü’nden alınacağı adli sicil kaydı ve biyometrik parmak izinin bulunduğu evrakların da başvuru dosyasına eklenmesi gereklidir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye