yunanistan-vize-basvurusu

Yunanistan Vize Formu

Yunanistan’a eğitim, turistik ya da çalışma gibi sebeplerle seyahat etmek isteyen kişilerin başvuru sırasında teslim etmesi gereken Yunanistan Vize Formu için hangi bilgilerin verilmesi gerekiyor?

Yunanistan’a çeşitli amaçlarla seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının öncelikle Yunanistan Konsoloslukları ya da Yunanistan Büyükelçiliği ile iletişime geçerek vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Vize başvurusu yapacak kişinin öncelikle başvuru için randevu alması gereklidir. Randevu almak için verilen dilekçede kişinin seyahat amacı ve süresi gibi bilgileri eksiksiz olarak vermesi gerekiyor.

Vize başvurusu için randevu alan kişinin, randevu tarihine kadar Yunanistan vize formu ve kendisinden istenilen diğer evrakları eksiksiz olarak doldurması ve dosya olarak Yunanistan Konsolosluğuna teslim etmesi gerekiyor. Kişinin teslim ettiği evraklar üzerinde eksikler ya da çelişkiler bulunması halinde kişinin yaptığı başvurunun reddedilme ihtimali bulunuyor. Başvurusu reddedilen kişinin, ret kararına 28 gün içerisinde itiraz etme hakkı vardır. Ancak 28 günlük itiraz süresini geçiren kişilerin vize alabilmek için yeniden başvuru yapması gereklidir. Vize başvurusu reddedilen kişilere ise başvuru ücreti geri ödenmediği için, yeniden başvuru yapan kişilerin de başvuru ve vize ücretini de yeniden ödemesi gerekiyor.

Yunanistan Schengen vizesi için başvuru yapacak kişilerin, Yunanistan Vize Formu üzerinde kişinin kimlik, iletişim, eğitim bilgileri gibi detayların yanı sıra planlanan seyahatin süresi ve içeriği ile ilgili detayların da belirtilmesi gerekiyor. Schengen vizesi için yapılan başvurunun kabul edilmesi halinde kişi 90 gün Yunanistan’da bulunma hakkı kazanıyor. 90 günlük bu seyahat süresi boyunca kişi seyahati Yunanistan’dan başlamak şartıyla, diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebiliyor.

Planlanan seyahat 90 günden daha uzun sürecekse, kişinin seyahat amacına uygun vize için başvuru yapması gerekiyor. Başvuru formu üzerinde kişinin turistik, eğitim, ticari ve aile ziyareti gibi seyahat amacını belirtmesi ile ilgili vize alınabiliyor.

Vize başvurusu sırasında kullanılan pasaportun, en az 6 ay kullanım süresi kalmış ve en az 10 yıl içerisinde yenilenmiş olması gerekmektedir. Yapılan vize başvurusunun onaylanma ihtimalini arttırmak için seyahat süresince planlanan otel rezervasyonları ve alınan uçak biletleri gibi bilgilerle birlikte seyahat süresince yapılacak harcamaların karşılanacağı kredi kartı ya da banka hesabı bilgilerinin de Yunanistan Vize Formu ile birlikte iletilmesi gerekmektedir.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye