Yunanistan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 - Schengenvize.net
Yunanistan Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Yunanistan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023

Yunanistan Vize Başvuru İşlemleri 2023

Yunanistan Vizesi

Yunanistan’a seyahat etmek için tamamlanması gereken Yunanistan vize işlemleri için vatandaşların izlemesi gereken yollar nelerdir? Vize başvurusunda nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Yunanistan Vize Reddi

Yunanistan’a çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen vatandaşların öncelikle seyahat amacını ve süresini belirleyerek Yunanistan Konsolosluklarına yazacakları dilekçe ile vize başvurusu için randevu alması gerekiyor.

Planlanan seyahatin amacı turistik, iş gezisi, eğitim ya da sağlık gibi farklı durumlar olsa da seyahat 90 günden daha az sürecekse kişinin Yunanistan Schengen vizesi için başvuru yapması gerekiyor.

Vize başvurusu için yazılacak dilekçede kişinin seyahat süresini belirterek Schengen vizesi için başvuru talebinde bulunması ve randevu tarihine kadar kendisinden istenilen evrakları toparlaması gerekiyor.

Schengen vizesi için yaptığı başvurusu kabul edilen kişi, 90 günlük süre içerisinde Schengen antlaşmasına dahil olan diğer ülkelere de seyahat etme hakkına sahiptir.

Yunanistan vize işlemleri direkt olarak Yunanistan Konsoloslukları ya da Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yunanistan’da çalışma izni almak için yapılacak başvurularda kişi Yunanistan’da hizmet veren bir şirketten davetiye almışsa, bu davetiyenin şirket tarafından Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na teslim edilmesi gerekmektedir.
Yunanistan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021
Yunanistan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz

Planlanan seyahat 90 günden daha uzun sürecekse Yunanistan Vize İşlemleri sırasında kişinin bu talebini belirtmesi gerekiyor.

90 günden uzun seyahatlerde, kişinin seyahat amacını belirtip buna uygun vize için başvuru yapması onaylanması için önem taşıyor. Amacı dışında yapılan vize başvuruları incelendikten sonra konsolosluk tarafından reddedilmektedir.

Yunanistan vize işlemleri sırasında kişinin kullandığı pasaportun üzerinde okunmayacak derecede yıpranmalar olan bölgeler bulunmaması ve pasaportun kalan süresinin en az başvurulan vizenin süresinden 3 ay sonraya kadar devam edecek olması gereklidir.

Başvuru sırasında kişinin başvuru formunun yanı sıra seyahat masraflarını karşılayabileceğine dair kredi kartı ya da banka hesap bilgilerini de paylaşması onaylanma ihtimalini arttırmaktadır.

Kişinin hesabındaki bakiye miktarı ya da gösterdiği teminat seyahati karşılayamayacak düzeyde ise kişinin birinci dereceden yakın akrabalarının seyahat masraflarını karşılayacağına dair vereceği dilekçe başvuru dosyasına eklenmelidir.

Yapılan başvurunun onaylanma ihtimalini arttırmak için kişinin Emniyet Müdürlüğü’nden alınacağı adli sicil kaydı ve biyometrik parmak izinin bulunduğu evrakların da başvuru dosyasına eklenmesi gereklidir.

Yunanistan Turistik Vize

Yunanistan Turistik VizeYunanistan’ a Türkiye’ den turistik amaçlar doğrultusunda seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinin başvurması gereken vizedir. Bu vize seyahat amacı içermektedir ve kısa süreli vize olarak bilinmektedir.

Yunanistan Turistik vizeye başvurmak için vize işlemlerinde gerekli olan standart evraklar doğrultusunda vizeye başvuruda bulunmak mümkündür.

Yunanistan Turistik Vize Gerekli Evraklar

Yunanistan Turistik Vize Gerekli EvraklarYunanistan’a turistik seyahat ya da gezi düzenlemek isteyen vatandaşların başvurması gereken Yunanistan Turistik vize için gerekli evraklar nelerdir?

Yunanistan’a turistik gezi ya da seyahat düzenlemek isteyen vatandaşların Yunanistan konsoloslukları ile iletişime geçerek turistik vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Turistik vize almak için kişinin seyahat detaylarını, konaklama ve uçak bileti gibi bilgileri de başvuru evrakları ile birlikte teslim etmesi gereklidir.

Yunanistan turistik vize için gerekli evraklar konsolosluklar tarafından belirlenmiş olmasına karşın, bazı durumlarda kişilerden ek evraklar da istenmektedir.

Turistik vize başvurusu yapacak kişinin öncelikle seyahat süresini belirlemesi gereklidir. 90 günden daha az sürecek seyahatler için kişinin Yunanistan Schengen vizesi için başvuru yapması gerekiyor.

Schengen vize başvurusu kabul edilen kişi, 90 günlük süre zarfında Schengen üyesi diğer ülkelere de seyahat etme hakkına sahiptir. Schengen vizesi ile diğer ülkelere seyahat etmek için seyahatin Yunanistan’dan başlaması gerekmektedir.

90 günden daha uzun sürecek seyahatler için yapılan vize başvurularında kişinin seyahat detaylarını başvuru formunda belirtmesi gereklidir. Vize başvurusunun onaylanma ihtimalini arttırmak içinin kişinin yaptığı otel rezervasyonları, uçak biletleri ve seyahat süresince masrafların karşılanacağı banka hesabı ya da kredi kartı bilgilerinin de Yunanistan Turistik vize için gerekli evraklar arasına eklenmesi gerekiyor.

Aile ile yapılması planlanan seyahatlerde vize başvurusu her aile bireyi için ayrıca yapılmalıdır. 18 yaşından küçük çocuklar için hazırlanan Yunanistan turistik vize için gerekli evraklar ise ebeveynlerden birisi tarafından imzalanmalıdır.

18 yaşından küçük çocuklar ebeveynlerinden sadece birisi ile seyahat edecekse, seyahat etmeyen ebeveyn tarafından muvafakatname verilmelidir. Vize başvurusu reddedilen kişilerin, ret kararına 28 gün içerisinde itiraz etmesi gereklidir.

Bu süre içerisinde kişinin ret kararına neden olan evrakları yenileyerek tekrar vize başvurusu yapabilir. İtiraz etmeyen kişilerin ise vize almak için tekrar başvuru yapması ve başvuru ücretini tekrar ödemesi gerekmektedir.

Yunanistan vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel evrak listesine >> schengenvize.net/yunanistan-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Ticari Vize

Yunanistan Ticari Vizeİş toplantısı, fuar ve seminer gibi ticari nedenler ile Yunanistan sınırları içinde ziyarete bulunacaklar, Yunanistan ticari vize almalıdır. Umuma mahsus (bordo) pasaportu bulunanlar, Schengen vizesi bulunmadığı zamanlarda bu vizeyi almak zorundadır.

Hususi(yeşil), diplomatik( siyah) pasaport ve gri (hizmet) pasaportu olanlar 10 gün içinde 90 günü aşmayacak ziyaretler için vize almak zorunda değildir. Ticari vize için başvurular doğrudan Yunanistan Büyükelçiliğine ya da Konsolosluğuna yapılmaktadır. Ticari vize işlemleri seyahat tarihinden en fazla 3 ay öncesinde yapılır.

Yunanistan ticari vizesi almak isteyenler için bir takım evrakları tamamlamanız ve şartları yerine getirmeniz gerekir. Yunanistan ticari vize şartları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Yunanistan ticari vize için vize başvuru formu imzalı ve eksiksiz olacak şekilde doldurulmalıdır.
 2. Vize başvurusu için hazırlanan evrakların güncel olarak temin edilmiş olması gerekir. Son 3 aydan eski dönemde çıkarılmış evraklar ile vize başvurusu yapılamaz.
 3. Vize için kullanılacak pasaport geçerliliği seyahat sonrası 6 ay daha devam etmelidir. Vize işlemi için karşılıklı 2 sayfa boş alan bulunmalıdır.
 4. Yunanistan sınırları içinde bulunan firma tarafından ıslak imzalı olarak ticari vize davetiyesi gönderilmiş olmalıdır.
 5. Pasaportun üzerinde kimlik bilgilerinin yer aldığı kısmın fotokopisi ve varsa daha önceki pasaportların fotokopileri alınmalıdır.
 6. Başvuranın bağlı bulunduğu şirkete ait vergi levhası, başvuru yıllından 1 yıl öncesine ait vergi beyanı ile hazırlanmalıdır.

Yunanistan Ticari Vize Gerekli Evraklar

Yunanistan Ticari Vize Gerekli EvraklarYunanistan topraklarında gerçekleşecek olan iş, toplantı, fuar veya seminer gibi farklı kategorilerde ki ticari amaçla yapılan seyahatler için Yunanistan ticari vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan Umuma mahsus pasaportu olan kişilerin ticari amaçlı işleri için başvurması gereken vize çeşidi Yunanistan Ticari vizedir.

Başka bir avantajınızda hususi pasaport, diplomatik pasaport veya hizmet pasaportu sahibi olmanızdır.

Eğer Türkiye topraklarında yaşıyor ve bu pasaportlardan birine sahipseniz 180 günü kapsam 90 günü geçmeyecek ikamet süreleri ile vizesiz Yunanistan topraklarında kalabileceksiniz. Bunun dışında vize başvuruları ile seyahat gerçekleştirebileceksiniz.

İstanbul içerisinde görevlendirilmiş Kosmos vize şirketi ve diğer illerde görevlendirilmiş VFS Global şirketinden kolaylıkla başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yunanistan’da kendi işini kurmak isteyen ya da Türkiye’de hizmet veren şirketini temsil etmek için Yunanistan’da yapılacak bir toplantı ya da seminere katılmak isteyen vatandaşların, Yunanistan Ticari Vizesi için başvuru yapması gerekmektedir.

Yunanistan Ticari Vize için gerekli evraklar ise Yunanistan Konsoloslukları tarafından belirlenmiştir. Başvuru yapan kişiden bazı koşullarda ek evraklar ya da evrakların doğruluğunu kanıtlayan belgeler de talep edilebilmektedir.

Hem işveren hem de işçi bireylerin yararlanabildiği bu vize çeşidi en fazla seyahatinizden 3 ay önce yapılmalıdır. Yunanistan ticari vize sahibi olduktan sonra diğer Schengen vize kapsamın olan ülkelere de seyahat etmeniz sağlanıyor. Aynı vize ile bu ülkelere giriş yapabileceksiniz.

 • Yunanistan ticari vize için Yunanistan vize başvuru formundan doğru ve tutarlı bilgilerin doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Yunanistan ticari vize başvurunuzdaki evrakların güncelliğini koruması gerekir. 3 aydan eski belgelerin başvuru esnasında sunulması başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır.
 • Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması gerekmekle beraber seyahat bitişinizden sonra 6 ay geçerliliğinin devam etmesi gerekir. Pasaportunuz herhangi bir eskime olmaması gerekmekle beraber vize işlemleri için 2 adet boş sayfası bulunmalıdır.
 • Yunanistan ticari vize davetiyesinin Yunanistan toprakları içerisinde bulunun birisi ya da işletmenizin ticari amaçlar ile ilişkisi bulunduğu kişiler tarafından yollanması ile gerçekleşir.
 • Ticari vize başvurusundan bulunacak bireyin daha önce pasaportu bulunuyorsa bunu da bildirmesi gerekir.
 • 18 Yaşından küçük bireylerin ebeveynlerinin onayı gerekir.
 • Yunanistan ticari vize başvurusunda bulunan kişinin konaklama ve ulaşım hakkında bütün bilgilerinin Yunanistan Konsolosluğu tarafına sunulması gerekir.
 • Pasaportlarınız üzerinde “VIS” ibaresi bulunmalıdır. Bu ibare bulunmayan kişiler biyometrik işlemlerini yaptırmalıdırlar. Yunanistan konsolosluğu tarafından parmak izi, dijital imza ve arka fonu beyaz olan fotoğraflarınız ile müracaat etmeniz gerekir.
 • Ticari amaçlar ile Yunanistan topraklarına seyahat gerçekleştirmek isteyen kişinin işyerine ait vergi levhası ve seyahat yapılacak tarihten bir yıl önceye ait işyeri vergi işlemleri hakkında gerekli evrakların sunulması gerekir.
 • Son 3 aya ait bağlı olduğu banka dökümleri bankanın ıslak imza ve kaşesi ile birlikte Yunanistan konsolosluğuna iletilmelidir.

Çalışan Olarak Yunanistan Ticari Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Son 3 aya ait kişisel banka dökümleri banka tarafından ıslak imzalı ve kaşeli bir şekilde iletilir.
 • Son 3 aya ait maaş bordroları belgeler halinde sunulur.
 • SGK 4a hizmeti dökümü, SGK giriş belgesi ve işyeri vergi levhası gibi dokümanlar gerekir.
 • Ticari sicil gazetesinin bulunduğuna dair belgelerin fotokopisi istenir.
 • İşverenin antetli kağıdına işçinin gerçekleştireceği seyahat hakkında seyahat süresi, seyahat amacı, iş yerindeki pozisyonu, maaşı ve seyahat dönüşü işe devam edeceğini belirttiği bir yazı yazar.

Şirket Sahibi Olarak Yunanistan Ticari Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Ticaret odasına bulunan kaydınız güncel olarak sunulur.
 • Vergi levhanız Yunanistan konsolosluğuna bildirilir.
 • Kişisel banka hesap dökümünüz banka tarafından çıkartılarak imzalı bir şekilde sunulur. Son 3 ay ele alınmaktadır.
 • Ticaret sicil gazetesi faaliyetlerinin fotokopisi gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti toprakları ya da Avrupa topraklarında bulunan malvarlığınızın tapusu hakkında bilgi verilmelidir.

Yunanistan Ticari Vize Ücreti

Ticari vize başvuru ücreti konsolosluktan yapılan açıklamaya göre 60 Euro olarak belirlenmiştir. Bu başvuru ücret dışarısında kargo, biyometrik işlemler gibi farlı işlemlerde ek ücretler çıkabilir.

Yunanistan vize ücretleri yeni yılda güncellenmiştir. Güncel vize ücretleri için>> schengenvize.net/yunanistan-vize-ucreti/ sayfasını kontrol ediniz.

Yunanistan Ticari Vize Sonuçlanma Süresi

Yunanistan Ticari Vize Sonuçlanma SüresiTürkiye Cumhuriyeti topraklarında yer alan vatandaşların Yunanistan ticari vize başvuruları Yunanistan konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş merkezler tarafından yapılmakla beraber 7 ila 15 gün süresinde sonuçlanabiliyor.

Yunanistan konsolosluğu tarafından incelemeye alınan bu başvurular bazen yaşanan yoğunluklar veya ülke içerisindeki resmi tatiller nedeniyle uzayabiliyor. Bu sebepten dolayı başvurularınızı 3 ay önceden yapmanızı öneririz.

Bunun dışında sizden istenecek ek belgeler veya mülakat gibi sebeplerden dolayı da işlemlerinizin uzaması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Yunanistan’da gerçekleşecek bir iş toplantısı, seminer veya çeşitli organizasyonlara katılmak isteyen ya da kendi işini kurmak isteyenlerin başvurması gereken Yunanistan Ticari Vize için gerekli evraklar nelerdir?

Ticari vize için başvuru yapan kişinin, randevu için vereceği dilekçede seyahatin süresini ve amacını belirtmesi gereklidir. 90 günden daha az sürecek Yunanistan seyahatleri için kişinin Schengen vizesi alması yeterlidir.

Schengen vizesi alan kişi, 90 günlük süre zarfında Schengen üyesi diğer ülkelere de seyahat etme hakkına sahip oluyor.

Ticari vize almak isteyen kişi, Yunanistan’da iş gezisi ya da herhangi bir organizasyona katılmak için başvuru yapıyorsa, Türkiye’de çalıştığı şirketten verilen dilekçenin ve seyahat planlarının da başvuru ile birlikte verilmesi gerekiyor.

Ticari vize almak isteyen kişi, Yunanistan’da bir şirkette çalışmak istiyorsa, kendisine şirket tarafından verilen davetiye mektubunu Yunanistan Ticari Vize için gerekli evraklar arasına eklemesi gerekmektedir.

Çalışacağı şirket davetiyeyi kişiye göndermek yerine direkt olarak Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na da teslim edebilir.

Başvuru yapacak kişi, herhangi bir şirketten davetiye almamış, ancak Yunanistan’da kendi eğitimi ve mesleği ile alakalı bir şirkette çalışmak istiyorsa, eğitim ve mesleki bilgilerini içeren evrakları Yunanistan Ticari Vize için gerekli evraklar ile birlikte teslim etmesi gereklidir.

Kişinin eğitim düzeyi, çalışmak istediği sektör ve bu sektörde Yunanistan’daki çalışan ihtiyacı göz önüne alınarak kişinin vize başvurusu kabul edilebilir ya da reddedilebilir.

Başvuruyu yapan kişi Yunanistan’da yeni bir şirket açmak istiyorsa, başvuru sırasında açmak istediği şirket ile ilgili detayları ve maddi açıdan şirketin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini gösteren evrakları teslim etmesi gerekiyor.

Kişinin başvuru sırasında son 12 aya dair maaş bordosu ile birlikte teminat gösterebileceği banka hesabı bilgilerini göstermesi gereklidir.

Yunanistan Aile Ziyareti Vize

Yunanistan Aile Ziyareti VizeAile bireyleri, akrabaları ya da arkadaşları Yunanistan’da bulunan ziyaretçilerin Yunanistan aile ziyareti vizesi alması zorunludur. Bu vize Schengen vizesi olarak kullanılabilir. Sahip olunan Schengen vizesi ile Schengen ülkelerinde Yunanistan üzerinden başlanarak toplam 90 gün konaklama yapılabilir.

180 gün içinde 90 gün konaklama yapacak olan yeşil, siyah ve gri pasaport sahipleri aile ziyareti vizesi almadan da ziyaretlerini gerçekleştirir. Vize ile ilgili en önemli başlıklar şunlardır:

 • Yunanistan aile/ arkadaş vize ücreti Schengen üye ülkeleri ile aynı miktara sahiptir. Başvuru esnasında ödenen miktar sadece başvuru harcını kapsar. Bunun yanında hizmet alınan kurum için de hizmet bedeli ödenecektir. Başvuruda biyometri işlemleri ve kargo işlemleri için ek ücret talep edilecektir.
 • 12 yaşından küçük çocuklar için harç bedeli talep edilmemektedir.
 • Başvuru işlemleri standart prosedür ile 7- 15 iş günü arasında tamamlanır. Yunanistan aile ziyareti vizesi süresi yoğunluğa bağlı olarak da değişebilir. Bu bakımdan seyahatten 1 ay öncesinde işlemlere başlanmalıdır.
 •  Başvuru esnasında hazırlanacak belgelerin tamamı güncel olarak alınmış olmalıdır.
 • Pasaport, davet mektubu, banka bilgileri bu süreçte en önemli evraklar arasında yer alır.
 • Yapılacak ziyaret için ve dönüş yol parası için bankanızda belli miktar teminat olması gerekir.
 • Çalışanlardan ve memurlardan; meslek durumuna, çalıştığı kuruma göre farklı evraklar ve bilgiler istenir.

Yunanistan Transit Vize

Yunanistan Transit VizeYunanistan transit geçiş noktalarını kullanarak, başka ülkelere seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahipleri Yunanistan transit vize almak zorundadır. Transit vize çift girişli ve çok girişli olacak şekilde hazırlanır.

6 ay ve 1 yıllık olacak şekilde transit vize çıkarılabilir. Seyahat bitişi sonrasında pasaport 3 ay daha geçerliliğini korumalıdır.

Yunanistan konsolosluğuna doğrudan yapılacak başvurular ile transit vize çıkarılır. Son 3 yıl içinde çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraf başvurularda istenir.30. 000 Euro taahhütlü olarak uluslar arası sağlık sigortası istenir.

Bu sigorta seyahatin bir gün öncesinden başlayarak seyahatin bitişinden bir gün sonrasını da kapsamalıdır. Özel araç ya da uçak veya farklı yol ile edilecek seyahat için gerekli tüm bilgi ve belgeler hazır bulunmalıdır.

12 yaşından küçük çocuklarda Yunanistan vize harç ücreti alınmamaktadır. Vize ücretleri konsolosluk tarafından belirlenir.

Yapılan başvuru sonrasında 3 ile 7 gün arasında Yunanistan transit vize sonuçlanacaktır.Her mesleğe özel olarak hazırlanan evraklar ayrıntılı şekilde, imzalı ve kaşeli olarak istenir.

Bu şartların yerine getirilmesi ile transit vize için başvuru yapılabilir. Başvuru esnasında dilekçenin eksiksiz ve imzalı olarak doldurulmasına önem gösterilir. Yunanistan konsolosluğu yıpranma ya da şüpheli durum karşısında evrakların yenilenmesini isteyebilir.

Bu evrak ve bilgilere ek olarak evrak ve bilgi isteyebilir. Yunanistan Transit Vize konusuna dair bütün detaylar yukarıda olduğu şekildedir.

Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan kişilerin Yunanistan toprakları üzerinden farklı bir ülkeye seyahatlerini sağlamak amacı ile Yunanistan transit noktaları üzerinden yapacakları geçiş için Yunanistan transit vize başvurularını yapmaları gerekir.

Avrupa ülkelerini kapsayan Schengen vizesi bulunan kişiler ya da Hususi, Diplomatik veya Hizmet pasaportuna sahip kişilerin transit vize sahibi olmalarına gerek yoktur.

Atina hava alanı transit vize istiyor mu?” gibi soruların cevabı burada verilmiş oluyor. Avrupa ülkelerinde geçerli Schengen vizesi ile her yere gidilebiliyor.

Yunanistan transit vizesi sahibi olmak isteyen kişilere bu vizeler çift girişli ve ya çok girişli olmakla beraber 6 ila 1 yıl süreler ile verilmektedir. Bu vize çeşidinde pasaportunuzun seyahat sonrasında 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Bu vize kısa süreli vizeler kapsamı altında gözükmektedir.

Yunanistan transit vize sadece Yunanistan konsolosluğunun onayı ile kabul edilmemekle beraber Türkiye Cumhuriyeti toprakları içerisinde bulunan ve oturma iznine sahip kişilerin konsolosluk tarafından yetkilendirilen merkezlerden başvuru yaparak bu süreci izlemeleri gerekmektedir. Bu aracılıklar olmadan direkt olarak Yunanistan konsolosluğundan başvuru yoktur.

Yunanistan Transit Vize Gereken Evraklar

 • Yunanistan Transit Vize Gereken EvraklarYunanistan vize başvuru formu doldurulmakla beraber bu form üzerindeki bilgiler kesinlikle eksiksiz ve tutarlı bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru form Yunanistan konsolosluğuna teslim edeceğiniz belgeler ile karşılaştırılarak tutarlılıkları kontrol edilmektedir. Tutarsızlık görülen formlar olumsuz olarak size geri dönüş sağlanmasına yol açacaktır.
 • Diğer vize çeşitlerinde farklı olarak size sunulan bir özellikte seyahat bitiminden itibaren pasaport süresinin 3 ay daha olması gerekmesidir. Diğer pasaport çeşitlerinde bu süre 6 ay olarak belirlenmiştir.
 • Son 3 yıl içinde çekilmiş ve güncelliğini koruyan 2 adet biyometrik fotoğraf götürmeniz gerekir.
 • Seyahat süresinden önce yapılması gereken 30.000 Euro taahhütlü sağlık sigortası yapılması gerekir. Bu sağlık sigortası süresi seyahat başlangıç ve seyahat bitiş sürelerini kapsamak zorundadır. Yapılmadığı takdirde başvurunuz olumsuz değerlendirilir.
 • Başvuruyu yapan kişiye ait yada başvuruyu yapan kişiye sponsor olacak kişiye ait maaş bordroları, banka dökümü, SGK 4a hizmet dökümü gibi bilgilerin bildirilmesi gerekiyor.
 • Yunanistan topraklarına seyahat edecek kişinin ulaşım ile ilgili tren, uçak veya otobüs gibi bunlara ait biletlerini ve konaklama bilgilerini atmaları gerekir. Kendi aracı ile ilgili seyahat etmeyi düşünen kişiler ruhsat, ehliyet ve kendi aracı ile geleceğine dair yazı sunmalıdır. Eğer yolculuk yaptığı araç kendine ait değilse vekalet verildiğine dair bir beyanda bulunulması gerekir.
 • Seyahat gerçekleştiren kişilerin pasaportlarında “VIS” ibaresi bulunmuyorsa biyometrik işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Kişinin parmak izi, dijital imzası ve arka fonu beyaz olacak şekilde vesikalık fotoğrafı gerekir.

Yunanistan Transit Vize Başvuru Ücreti

Yunanistan transit vize başvuru ücretleri Yunanistan konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Yetki verdikleri Yunanistan vize merkezleri ile belirtilen ücretlere hizmet bedeli eklenir. Bu harç ücretleri AB vatandaşı ile evli olan bireylerden ve bununla birlikte 12 yaşından küçük çocuklardan alınmamaktadır.

Yunanistan Transit Vize Sonuçlanma Süresi

Yunanistan Transit Vize Sonuçlanma SüresiTürkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinden Yunanistan topraklarını kullanarak başka bir ülkeye seyahat etmeyi amaçlayan kişiler Yunanistan konsolosluğu yetkilendirmesi ile transit vize başvurusu yapmanıza olanak sağlayan merkezler tarafından başvurularını gerçekleştirebilirler.

Başvuru yapan adayların evrakları bu merkezler tarafından incelenmediği için Yunanistan konsolosluğunun yoğunluğu göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak 7 ila 15 gün içerisinde sonuçlanan sonuçla resmi tatil veya özel günler sebebiyle uzayabilir. ,

Bunun için 3 önceden başvuru yapmanız önerilir. Başvurunuzun tamamlanması adına sizlerden eksik evrakların tamamlanması da istenebilmektedir. Bu durumlarda da sürecin uzaması görülebilir.

Yunanistan Öğrenci Vizesi

Yunanistan Öğrenci VizesiHer yıl dünyanın dört bir yanından gelen birçok öğrenci çeşitli alanlarda eğitim görmek için Yunanistan’ı tercih etmektedir. Farklı amaçlar için verilen farklı vize türleri vardır. Aşağıda öğrenci vizesi almak için gerekenler aktarılmıştır.

Bir Schengen vizesi veya kısa süreli vize sahibi, aşağıdaki gibi Yunanistan ve diğer Schengen bölgesi ülkelerinde herhangi bir 180 günlük süre içerisinde ülkede en fazla 90 gün kalabilir:

Avusturya, Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Estonya, Fransa, Yunanistan, Almanya, Macaristan, İtalya, İzlanda, Lihtenştayn, Letonya, Litvanya, Malta, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Norveç, İsviçre, Portekiz, Slovenya, Slovakya, İsveç ve İspanya.

Uzun süreli bir “D” vizesi, sahibine Yunanistan’da 3 ay veya 90 günden daha uzun süre girme ve kalma izni verir. Herhangi bir başvuru sahibi, araştırma amaçlı seyahat etme ya da eğitim görme amacıyla öğrenci vizesi için başvuruda bulunabilir.

Yunanistan Öğrenci Vize Ücretleri

Yunanistan Öğrenci Vize ÜcretleriVize ücretleri sadece nakit olarak ödenir. Vize ücretleri aşağıdakilerden birine ait olan öğrenciden feragat edilecektir:

 • Lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, okul öğrencileri ve hatta onlara eşlik eden öğretmenler için.
 • 12 yaşından küçük çocuklar.
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşların 25 yaş ve altındaki temsilcileri, kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminerlere, konferanslara, eğitim etkinliklerine, spor ve kültürel etkinliklere katılacak kişiler.
 • Hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri.

Yunanistan Öğrenci Fotoğraf Özellikleri

Yunanistan Öğrenci Fotoğraf ÖzellikleriÖğrenci vizesi fotoğrafları için önemli fotoğraf özellikleri şunlardır:

 • Fotoğrafın, tek bir kıvrım veya mürekkep lekesi bulundurmadan yüksek kalitede olması şarttır.
 • Net ve keskin odak olmalı.
 • Yüzünüzün düzgün bir şekilde görülebilmesi gerekmektedir.
 • Genişlik 35-40 mm olmalıdır.
 • Başvuranın fotoğrafı 6 aydan daha eski olmamalıdır.

Yunanistan Öğrenci İşlem Süreci

Yunanistan Öğrenci İşlem SüreciBaşvurular konusunda 48 çalışma saati içinde Büyükelçilik karar verir. Bununla birlikte, istisnai durumlarda, bu süre bir miktar daha inceleme yapılması ve belirli durumlarda ek belgeler gerektiğinde süreç 30 takvim gününe kadar uzayabilir.

 • Öğrenci vizesi için eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu,
 • Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise:
 • Diğer ebeveyni veya vasisi tarafından noter tarafından onaylanmış yazılı bir izin,
 • Ebeveynlerin pasaport kopyaları Pasaport geçerli değilse, başvuranın doğum belgesi ve ebeveynlerin kimlik kartları ibraz edilmelidir.
 • Elde edilen düzenli gelir.

Başvuru sahibi sponsorlu ise: Sponsorluk kanıtı

Başvuru sahibi çalışıyorsa: Son üç aylık maaş dökümü, İş sözleşmesi,

Eğer başvuru sahibi serbest meslek sahibi ise veya şirket sahibi ise, şirketin tescil belgesi ibraz edilmelidir.

 • Son üç ayda ciroyu gösteren ve banka tarafından imzalanan ve usulüne uygun olarak damgalanan orijinal özel banka hesap özeti;
 • Son iki değerlendirme yılı gelir vergisi beyannamesi onayı;

Yurt rezervasyonu veya otel rezervasyonu her başvuru sahibi tarafından yapılacaktır. Eğer başvuru sahibi bir arkadaşla ya da bir aile üyesiyle kalmaya karar verirse, ev sahibi tarafından özel bir konaklama kanıtı olarak yetki verilmelidir.

 • Uçuş rezervasyonu.
 • Amaçlanan kalış süresinin yanı sıra tüm üye devletlerin topraklarını kapsayan bir seyahat sağlık sigortası. Sigorta poliçesi ayrıca acil tıbbi yardım, acil hastane tedavisi veya tıbbi nedenlerden dolayı ülkesine geri gönderilme ile ilgili olası masrafları da kapsamalıdır. Herhangi bir sağlık sigortasının asgari teminatı: 30.000 Euro.
 • Varsa önceki vizelerin kopyası.
 • Pasaportun ilk ve son sayfasının açık bir kopyası.

Yunanistan Erasmus Vize

Yunanistan Erasmus VizeErasmus eğitim programı kapsamında Yunanistan sınırları içinde öğrenim görmek isteyen öğrenciler Erasmus vizesi ile ülkeye giriş yapacaktır. Yunanistan Erasmus vizesi için öğrencilerden bir takım şartları yerine getirmeleri istenir.

Bu şartlardan en önemlisi Erasmus değişim programında yer alan Yunanistan sınırı içinde bulunan okuldan gelecek resmi mektuptur.Uzun süreli vize grubunda yer alan erasmus vizesi, Yunanistan ulusal vizesidir. D vizesi olarak sınıflandıran vize, 90 günden fazla konaklama hakkı sunmaktadır.

Erasmus vizesi için yapılan başvuru sonrasında sonuçlar 20 ile 25 iş günü içinde çıkacaktır. Başvuru sırasında resmi tatiller ve konsolosluk yoğunluğu dikkate alınmalıdır. Erasmus değişim programı için gerekli vize çalışmaları seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce gerçekleşebilir.

 • Pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Biometrik bilgiler
 • Eğitim ücreti taahhütnamesi
 • Başvuru teyit belgesi
 • Transkript
 • Öğrenci belgesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Burs belgeleri

Öğrencilerden Yunanistan Erasmus vizesi için istenir. Burs belgeleri İngilizce olarak tercüme edilmelidir. Öğrenci belgesinin aslı ile beraber 2 tane fotokopisi istenmelidir. Güncel tarihli ve kaşeli transkript de 2 adet fotokopi ile sunulmalıdır.

Başvuru teyit belgesinde de aslı yanında 2 adet fotokopisi bulunmalıdır. Eğitim ücreti ise 639 Euro olacak şekilde hazırlanmalıdır. Bu belgede noter onayı ve belgenin 2 fotokopisi ile aslı mutlaka olmalıdır. Yunanistan Erasmus Vizesine dair bütün detaylar yukarıda olduğu şekildedir.

Yunanistan Vize 2021

Yunanistan, Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler dışındaki vatandaşların giriş yapması için vize ister. Ülkeye gitme amacınıza göre turistik, eğitim, çalışma gibi farklı vize türlerine başvuru yapabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan vizesi başvurusu yapıldıktan sonra 5-20 gün içerisinde sonuçlanır. Bu süre detaylı inceleme gerektiren durumlarda veya yoğunluk sebebi ile uzayabilir.

Yunanistan Vize Ücreti 2021

Yunanistan vize ücreti 12 yaşından büyükler için 80 Euro, 12 yaşından küçükler için ise ücretsizdir. Vize başvuru merkezi için ise 30 Euro ödenmesi gerekir.

Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan vize başvurusunun ülkeye gitme amacına göre belirlenen vize türlerine yapılması gerekir. Çalışma, seyahat veya eğitim gibi farklı türlerde vizeler vardır. Aynı zamanda Schengen vizesi ve D tipi vize ile de ülkeye giriş yapabilirsiniz. Vize başvuruları Yunanistan konsolosluğuna veya vize merkezlerine yapılabilir.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan vizesi almak için öncelikle konsolosluğun resmi web sitesinde yer alan başvuru formunun doldurulması gerekir. Randevu oluşturduktan sonra almak istediğiniz vize türü için gerekli evrakları tamamlayarak konsolosluğa müracaat edebilirsiniz.

Yunanistan Vize Veriyor Mu 2021

Yunanistan 2021 yılında turist kabul eden ülkeler arasında yer alıyor. Ülkeye gitmek için Schengen vizesi, D tipi vize, turistik vize türlerinden birine başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda çalışma ve ticari amaçlarla giden kişiler de bu yıl vize alabiliyor.

Yunanistan Vizesi

Yunanistan vizesi, ülkeye gelecek kişinin amacına göre verilmektedir. Erasmus, gönüllü projeler, ticari, çalışma, seyahat gibi sebeplerle vize alabilirsiniz. Schengen vizesi ve D tipi vize alarak da ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Yunanistan Kapı Vizesi 2021

Yunanistan’a Türkiye’den seyahat eden kişiler, kapıda vize işlemleri kapsamında vize alabilir. Bunun için gerekli evrakların sunulması ve vize şartlarının sağlanmasına dikkat edilmektedir.

Yunanistan Vize Ücreti

Yunanistan vize ücreti vize türlerine göre değişiklik gösterse de ortalama 80 Euro’dur. Vize merkezi ücreti ise 30 Euro’dur.

Yunanistan Vize Ücreti 2020

Yunanistan, 0-12 yaş arasındaki kişilerden vize ücreti almaz. 12 yaşından büyükler için geçerli olan vize ücreti ise 80 Euro’dur. Ülkeye girmek için başvuru yapabileceğiniz Schengen vizesinin fiyatı 2020 yılında değişerek 60 Euro’dan 80 Euro’ya çıkmıştır.

Yunanistan Turist Vizesi

Yunanistan turist vizesi, kısa süre ülkede kalmak isteyenlerin başvuru yapabileceği vize türüdür. Vize almak için gerekli şartların sağlanması ve evrakların tamamlanması ardından konsolosluğa başvuru yapabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan vize başvuruları 5-15 iş günü içinde sonuçlanır. Bu süre belirli dönemlerde yoğunluk sebebiyle uzayabilir.

Schengen Vizesi Ücreti

Yunanistan’a seyahat etmek için başvuru yapabileceğiniz vize türlerinden biri Schengen vizesidir. Bu vize, Schengen bölgesindeki diğer Avrupa ülkelerine geçiş yapmanıza da olanak tanır. Vize ücreti 80 Euro, başvuru merkezi ücreti 30 Euro’dur.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan vizesi almak için öncelikle ülkeye gidiş amacınızı belirlemeniz ve buna uygun bir vize türüne başvuru yapmanız gerekir. Eğitim, çalışma, seyahat gibi sebeplerle başvuru yapabileceğiniz farklı vize türleri mevcuttur. Yunanistan konsolosluğu resmi web sitesinden başvuru formunu doldurarak randevu aldıktan sonra konsolosluğa başvuru yapabilirsiniz.

Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan vize başvurusu, konsolosluk adına faaliyet gösteren vize merkezlerine yapılır. İlk olarak Yunanistan konsolosluğunun resmi web adresindeki başvuru formunu doldurmanız istenir. Randevu aldıktan sonra belgelerinizi tamamlayarak konsolosluğa başvuru yapabilirsiniz.

Yunanistan Kolay Vize Veriyor Mu?

Yunanistan vizesi almanın şartları diğer Avrupa ülkeleri ile benzerdir. Vize almak için vize türlerinin şartlarının sağlanmasına dikkat edilir. Seyahat amaçlı gitmek için kolaylıkla vize alabilirsiniz.

Yunanistan Vize Veriyor Mu 2021

Salgından kaynaklı olarak dönem dönem vize başvurularını kabul etmeyen Yunanistan, esnekliklere başlamıştır. 2021 yılının yaz sezonuna doğru vize başvuruları kabul edilmeye başlanmıştır. Bordo pasaport sahibi olan vatandaşların başvurularına yanıt verilmektedir.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvuruları sırasında ibraz edilen eksik ya da hatalı belgeler süreci uzatır. Bunun gibi yetkili mercilerin yoğunluğu da belirleyici olacaktır. Tüm bu detaylar üzerine ortalama 5 – 20 iş günü içerisinde sonuç açıklanır.

Yunanistan Vize Ücreti 2020

Schengen Bölgesi içerisinde olan Yunanistan için ortak vize bedeli 80 Euro şeklinde belirlenmiştir. Vize için zorunlu olan belgeler kadar ödemelerin de üzerinde durmak ve başvuruları iletmek gerekir.

Yunanistan Vizesi Kaç TL

Danışmanlık bedelleri farklılık gösterir. Bunun yanı sıra seyahat amacı ve kalma süresi de ücretleri etkiler. Geriye turistik ve ticari gibi standart vize başvurularına dair 80 Euro bedeli kalır.

Yunanistan Vize Başvurusu

90 günlük ikameye dair önceliğiniz vize başvuru formunu doldurmak olmalıdır. Arkasından gerekli belgeler gelir ve eksiksiz olarak toplanması istenir. Pasaport, seyahat sağlık sigortası ve biyometrik fotoğraf gibi birkaç belge üzerinden randevuya geçilir. E-randevu sistemi ile başvurularınız dikkate alınır.

Yunanistan Kapı Vizesi 2021

Kapı vizelerine dair son olarak 30 Eylül 2021 tarihine yer verilmiştir. Parmak izi şartına uygun olacak şekilde kapı vizelerine başvurularınız kabul edilir ve kolaylıkla ülke seyahatlerine geçebilirsiniz.

Yunanistan Schengen Vizesi Veriyor Mu?

Schengen Bölgesi içerisinde 26 ülke bulunuyor. Bunlar arasında olan Yunanistan için de Schengen başvurularına geçilebilir. Benzer evraklar ve 80 Euro harç bedeli ile başvurularınızı iletebilirsiniz.

Yunanistan Turistik Vize Veriyor Mu?

90 günden kısa tutulan konaklama sürecine göre turistik vizeye başvurulabilir. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport sahibi olan vatandaşların başvuruları belgeler üzerinden ele alınır. Bunun yanı sıra e-randevu ile harç ödemeleriniz de değerlendirmeye alınacaktır.

Yunanistan Vize Başvurusu 2021

Bordo pasaporta sahip olan vatandaşlar turistik, ziyaret, iş ya da transit gibi ayrı sınıflardan vize başvurularına geçebilir. Her birine dair başvuru evrakları toplanır ve Ankara Yunanistan Büyükelçiliği ya da konsolosluklar üzerinden randevuya geçilir.

Yunanistan Vizesi Kaç TL?

Danışmanlık bedeli firmadan firmaya farklılık gösterir. Ancak turistik ya da ticari olan vize başvurularına dair bedelin sabit olarak 80 Euro şeklinde ibrazı bekleniyor.

Yunanistan Vize Başvurusu 2021

En az 2 sayfası boş olan pasaportlar kabul edilir ve biyometrik fotoğraf istenir. Kimlik fotokopisi, rezervasyon belgeleri ve sağlık sigortası gibi zorunlu belgelerin ibrazı üzerine vize başvurularınızı iletmeniz mümkün olacaktır.

Yunanistan Vize Başvurusu

Vize başvuruları için seyahat amacına ele alınır. Şöyle ki turistik ya da iş amaçlı seyahatlere dair ayrı belgeler toplanır. Hatta Schengen Bölgesi içerisinde olduğu için bu yönde başvuru yaparak diğer ülkelere dahi seyahat edilebilir.

Yunanistan Vize Ücreti 2020

Vize sahibi olmak için sadece başvuru formu ve belgeleri temin etmeniz yeterli olmayacaktır. Bunun yanı sıra harç ödemesi 80 Euro olarak ele alınır. Aynı zamanda başvuru bedeli olarak 20 Euro ödenir. Ödemeye dair belgelerinizi ve ibraz etmeniz beklenir.

Yunanistan Vize Ücreti 2021

Vize bedeli 2020 – 2021 aralığında aynı tutulmuştur. Vatandaşlar Schengen Bölgesi içerisinde yer alan Yunanistan seyahatlerine dair 80 Euro olarak ödemeye geçmelidir. Ancak çalışma ve oturum vizesine dair bu ücretler farklılık gösterir. Seyahat amacı ve kalış süresi vize ücretlerinin değişmesine neden olur.

Yunanistan Kapı Vizesi 2021

Parmak izi zorunluluğu ile kapı vizesinin alınması mümkün hale gelir. Bunun için 30 Eylül 2021 tarihine kadar süre tanınmıştır. Yunanistan Konsolosluğu şartlarına uygun olanlar parmak izi ve evrakları dahilinde vize alıyor.

Yunanistan Vize Veriyor Mu?

Bordo yani Umumi pasaporta sahip olan vatandaşlar vize talebinde bulunmalısınız. Geriye kalan Hususi, Hizmet ve Diplomatik olanlara dair vizesiz seyahatler mümkün kılınmıştır.

Yunan Vize Veriyor Mu?

Yunanistan, pasaport türüne göre vize verir.

Yunanistan Vizesi Ne Kadar 2021?

Yunanistan vize ücreti, €100’dur. Fakat bu ücretlendirme her yıl güncelleme gösterilebilir.

Yunanistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Yunanistan vize ücreti 100 lira olduğu gibi çocuklar da belirli yaş aralıkları için farklı fiyatlandırma sağlanır.

Yunanistan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 Video;

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×