Yunanistan Vizesi 2023 - Güncel Bilgiler - Schengen Vize
Yunanistan Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Yunanistan Vizesi 2023

Yunanistan Vizesi 2023; Sınır komşularımızdan biri olan Yunanistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının ziyaret amaçları dahilinde vize almaları zorunludur. Eğer seyahat 90 gün sürecekse yani kişiler 90 günlük kısa süreli vize alacaklarsa o zaman bu durum yalnızca umuma mahsus bordo pasaport sahibi kişiler için geçerlidir. 90 günlük vizeler için siyah, gri ve yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almalarına gerek yoktur.

Yunanistan vizesi 2023 yılında da en çok başvuru gerçekleştirilen ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkemize olan yakınlığı, doğal güzellikleri ve kültürümüzün pek çok açıdan benzemesi nedeniyle en sık tercih edilen ülkeler arasında yer alan Yunanistan’a seyahat için genellikle hava yolu ulaşım biçimi tercih edilmektedir.

Yunanistan vizesi 2023 yılında pek çok konu dolayısıyla merak edilen vize çeşitleri arasındadır. Bu ülke, hem Avrupa Birliği üyesi hem de Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden Yunanistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin öncelikle Yunanistan Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Eğer kapıda vize uygulaması ile vize alırsanız, Schengen vizesi ile diğer ülkelere seyahat edemezsiniz. Vizeniz yalnızca Yunanistan sınırları içerisinde bulunan şehirler ve adalar için geçerli olacaktır.

Yunanistan vizesi 2023 yılı itibariyle ücret ve vize evrakları açısından merak edilmektedir. Vize evrakları ve vize harç bedelleri, bu ülkedeki vize türlerine göre farklılık göstermektedir. Genel olarak en çok başvurulan vize türleri C tipi vizeleri ve D tipi vizeleri olmaktadır. Bu vize türlerinden C tipi, kısa süreli vize grubu; D tipi ise uzun süreli vize grubu olarak adlandırılmaktadır. Her iki grupta yer alan vize çeşitleri için talep edilen şartlar, ücretler ve müracaat merkezleri değişiklik göstermektedir.

Yunanistan

Yunanistan; Balkan Yarımadasının güney ucunda yer alan nüfusu şu anki veriler ile 11 milyonun üzerinde olan Türkiye Cumhuriyeti ile kuzeydoğuda sınır komşusu olan bir ülkedir. Çok sayıda adaya sahip olan bu devlette tarih boyu çeşitli anlaşmazlıklar yaşayan ülkemizle dönem dönem siyasal gerginlikler halen daha devam edebilmektedir.

Ülkenin başkenti Atina’dır ve aynı zamanda nüfusun en yoğun olduğu şehirdir. Bunu ikinci sırada ulu önder Atatürk’ün doğduğu şehir olan Selanik izlemektedir. Helen uygarlığının devamı olan bu ülke tarihte; felsefe, tiyatro, edebiyat, matematik gibi pek çok alanda öncü kabul edilmiştir.

Para birimi Euro olan ülkenin resmi dili ise Yunanca’dır. Yunan kültürü, Yunan mutfağı, bizim kültürümüz ile pek çok açıdan benzerlik göstermektedir. Ülke diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha uygun fiyatlara sahip makul bir yerdir. En çok turist çeken ülkeler arasında yer alan Yunanistan, eşsiz güzelliği, dansları ve adetleri ile pek çok insanın sempatisini kazanmaktadır.

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Yunanistan vizesi 2023 yılında, talep edilen evraklar ve vize harç bedeli şartları açısından merak edilmektedir. Ülkeye seyahat için bu amaca uygun bir vize alınması şarttır. Bunun için öncelikle seyahat amacına uygun vize türü için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Yunanistan vizesi 2023 yılında da vize türlerine göre müracaat yerleri değişkenlik gösteren bir ülkedir. Uzun süreli vizeler için Yunanistan Konsoloslukları ya da Büyükelçiliğe’ne başvuruda bulunulması gerekirken; kısa dönem vize başvuruları için konsoloslukların yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerine müracaat edilebilmektedir. Yunanistan vizesi almak için kapıda vize uygulaması da kullanılabilmektedir.

Yunanistan vizesi gerekli evraklar 2023 yılında yukarıda da belirttiğimiz üzere vize türüne göre farklılık gösterse de, her vize türü için mutlaka talep edilen bazı belgeler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pasaport
 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Yunanistan vize başvuru formu ( Türkçe, Yunanca ya da İngilizce doldurulabilir fakat içerisinde yer alan bilgilerin eksiksiz olması şarttır. )
 • Adli sicil kaydı ( güncel olması kesinlikle şarttır. )
 • 2 adet biyometrik fotoğraf ( Son 3 ay içerisinde çekilen, beyaz arka fona sahip ve 35x 45 mm ölçülerinde olması gerekmektedir. )
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği ( Tüm aile bilgilerini içermeli ve kesinlikle güncel bir evrak olmalıdır. )
 • Başvuru yapacak kişinin eğitim bilgilerinin yer aldığı evraklar ( diploma, öğrenci belgesi vs. )
 • Başvuru yapacak kişinin mesleki bilgilerinin yer aldığı evraklar
 • Başvuru yapacak olan kişinin gelirini beyan eden maaş bordrosu
 • Başvuru yapacak kişinin finansal durumunu gösteren banka hesap dökümleri (son üç ayı kapsamalı ve güncel olmalıdır. )
 • Yunanistan’a uçak bileti rezervasyon bilgileri
 • Yunanistan konaklama yerine ait rezervasyon bilgileri
 • Seyahat sağlık sigortası

Yunanistan vizesi gerekli evraklar 2023 yılı için talep edilen belgelere, eğer gerekli görülürse ek dokümanlar da eklenebilmektedir.

Yunanistan Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Yunanistan vizesi 2023 yılında aile birleşimi açısından sıkça merak edilen bir vize türü haline gelmiştir. Yunanistan’da bulunan eş ya da eş adayı, çocuklar ve anne- babanın yanına seyahat etmek için uzun süreli olarak alınabilen bu vize, D tipi vize kategorisine dahildir.

Yunanistan aile birleşimi vizesi nasıl alınır sorusu için öncelikle Yunan vatandaşı olan bir aile üyenizin bulunması ya da Türk bir çift iseniz Yunanistan’da evlenmek istemeniz gibi şartlar bulunmaktadır. Bu vize türü hem Yunanistan’da evlenmek hem de zaten evlilik durumu söz konusu ile aile üyelerinin yanına seyahat etmek için alınabilmektedir.

Yunanistan aile birleşimi için gerekli evraklar listesi aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Yunanistan vize başvuru formu
 • 8 yıldan daha eski olmayan ve en az 1 yıl geçerliliği bulunan bir pasaport
 • 3 adet biyometrik fotoğraf
 • Kimlik kartı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği
 • Adli sabıka kaydı
 • Yunanistan’a seyahat edecek olan kişinin banka hesap döküm bilgileri
 • Yunanistan’a seyahat edecek kişinin uçak rezervasyon bilgileri
 • Yunanistan’a seyahat edecek olan kişi ve eş adayının sağlık bilgileri
 • Yunanistan’da yaşayan eş ya da eş adayının doğum belgesi
 • Yunanistan’da çiftin birlikte ikamet edecekleri evin kira kontrat ya da tapu fotokopisi
 • Yunanistan’da bulunan eş/ eş adayının ikamet ve maaş bilgileri
 • Seyahat sağlık sigortası

Yunanistan aile birleşimi gerekli evraklar içerisinde yer alan belgeleri hazırladıktan sonra müracaat için konsolosluklara başvuruda bulunabilirsiniz.

Yunanistan Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Yunanistan vizesi 2023 yılı için çalışma durumu nedeni ile başvuruda bulunacak kişiler pek çok konuyu merak etmektedir. Yunanistan çalışma vizesi D tipi yani uzun süreli vize kategorisine dahil olan bir vize türüdür. Bu ülkede yasal olarak hizmet veren herhangi bir kurumdan iş teklifi almış ve ülkede çalışmak istiyorsanız o zaman 90 günün üzerinde ikamet izni veren çalışma vizesi için başvuruda bulunmanız şarttır. Çalışma vizesi aldığınız takdirde, ülke sınırları içerisine girdiğinizde hem ikamet hem de çalışma izni için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Eğer çalışma vizeniz olduğu halde çalışma izni alamıyorsanız o zaman bu ülkede çalışamazsınız.

Yunanistan çalışma vizesi gerekli evraklar listesi içinde yer alan belgeleri aşağıdaki maddelerde yer aldığı gibi sıralayabiliriz:

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Yunanistan vize başvuru formu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği
 • Adli sicil kaydı
 • Çalışacak olan kişinin mesleki bilgileri
 • Çalışacak olan kişinin eğitim bilgileri
 • Çalışacak olan kişinin daha önceki iş tecrübeleri
 • Çalışacak olan kişi ve işveren arasında yapılan iş sözleşmesi
 • Yunanistan’da bulunan iş yerinin ticari faaliyet belgesi
 • Yunanistan’da bulunan iş yerine dair diğer resmî evraklar
 • Protokol yazısı
 • Yunanistan’a seyahat için uçak rezervasyon ve konaklama rezervasyon bilgileri

Yunanistan çalışma vizesi gerekli evraklar hazırlandıktan sonra başvuruların Yunanistan Konsoloslukları ya da Büyükelçiliğe yapılması gerekmektedir.

Yunanistan Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Yunanistan vizesi 2023 yılında iki farklı eğitim vizesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan ilki; kısa süreli diğeri ise uzun süreli eğitim vizesidir. Eğitim vizesinin diğer bir ismi de öğrenci vizesi olarak bilinmektedir. Bu vizeyi alacak olan kişilerin öncelikle alacakları eğitimin süresine ve içeriğine göre başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Eğer eğitim süreniz 3 ayın altında ise o zaman kısa süreli C tipi eğitim vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak üniversite ya da uzun dönem eğitim veren herhangi bir kurumdan eğitim alacaksanız o zaman D tipi uzun süreli vize için başvuruda bulunmalısınız.

Yunanistan eğitim vizesi gerekli evraklar listesinde bulunan belgeler yukarıda belirtilen vize evrakları ile hemen hemen aynıdır diyebiliriz. Ek olarak; kişinin eğitim almak istediği okula kabul belgesi, davet mektubu, öğrenci belgesi gibi evraklar liste içerisine dahil olmaktadır.

Yunanistan eğitim vizesi başvuruları nereye yapılır sorusu için müracaatların Konsolosluklar aracılığı ile gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Yunanistan öğrenci vizesi gerekli evraklar listesinde yer alan belgeleri tamamladıktan sonra başvurularınızı bu kurumlara yapabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Ücreti 2023

Yunanistan vizesi ücreti 2023 yılında vize türlerine göre farklılık göstermektedir. Ancak kısa süreli vizeler için harç bedelleri aynıdır diyebiliriz. Yunanistan vizesi ücreti 2023 yılı dahilinde 80 Euro olarak belirlenmiştir.

Yunanistan Vizesi Aile Birleşimi 2023

Yunanistan vizesi aile birleşimi 2023 yılı itibariyle merak edilen vize türleri arasında yer almaktadır. Bu vize için kimlerin başvuruda bulunabileceğini, gerekli olan evrak listesini de yukarıdaki başlıklar içerisinde belirtmiştik. Peki, bu vizenin geçerlilik süresi nedir? Yunanistan aile birleşimi 2023 yılında aldığınız vizenin geçerlilik süresi 6 ila 12 ay arasındadır. Bu yüzden de vize, uzun süreli bir vize türü olarak D tipi vize grubu içerisinde yer almaktadır.

Yunanistan aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar sorusu için verilecek kesin bir yanıt olmaması ile birlikte müracaat sonuçlarının açıklanması yaklaşık 3 ayı bulabilmektedir. Bu yüzden müracaatın ve seyahat planlarının bu ihtimal doğrultusunda yapılması önerilmektedir.

Yunanistan aile birleşimi vizesi almak isteyen kişiler dil şartının olup olmadığını da merak etmektedir. Bu vize türü için çoğu ülkenin aksine Yunanistan’da dil şartı aranmamaktadır. Ancak ülkeye daha hızlı uyum sağlamak için vize alacak olan kişinin en azından A1 seviyesinde dil öğrenmesi tavsiye edilmektedir.

Yunanistan Çalışma Vizesi 2023

Yunanistan çalışma vizesi 2023 yılında bu ülkede çalışma isteyen pek çok vatandaşın ilgisini çeken konular arasında yer almaktadır. Bu vizeyi almak isteyen kişilerin öncelikle Yunanistan’da yasal olarak faaliyet gösteren bir kuruma kabul edilmesi gerekmektedir. Eğer bu durum sağlanmazsa, kişiler çalışma vizesi alamazlar. Ayrıca çalışma vizesi alan bir kişinin ülke sınırları içerisine giriş yaptığında ikamet ve çalışma izni için başvuruda bulunması ve bu izinlere sahip olması gerekmektedir.

Çalışma vizesi 90 günün üzerinde olan seyahatler için verilen D tipi bir vize türüdür. Uzun süreli ulusal vize konumunda olduğu için de ikamet izni içeren vizeler arasındadır.

Yunanistan çalışma vizesi 2023 yılı müracaatları Yunanistan Konsoloslukları ya da büyükelçiliğe yapılabilmektedir.

Yunanistan çalışma vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı olarak ise; müracaat açıklanma süresinin 3- 5 ay aralığında olduğunu söyleyebiliriz.

Yunanistan İş Arama Vizesi 2023

Yunanistan iş arama vizesi 2023 yılında mevcut olmayan bir vize türüdür. Yani ülkede çalışabilmek için işinizin aslında siz o ülkeye gitmeden hazır olması gerekmektedir. Yunanistan turist vizesi ya da herhangi başka bir vize türü ile ülke sınırları içerisinde çalışmak kesinlikle yasaktır. Bu yüzden Yunanistan iş arama vizesi 2023 yılında alınması gereken vizenin çalışma vizesi olması gerekmektedir.

Yunanistan Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Yunanistan eğitim& erasmus vizesi 2023 yılında Türk öğrencilerin en çok merak ettiği vize türleri arasındadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu ülkede eğitim vizeleri iki gruba ayrılmakta ve bu vizelere eğitim süresi dahilinde başvurulabilmektedir. Örneğin; kısa dönem eğitim ve erasmus için kısa süreli C tipi eğitim vizesine başvurulması yeterli olacaktır. Bunun için sizlere ülke sınırları içerisinde 90 gün kalış hakkı tanınacaktır. Bu vize ile ülkede ikamet edebilmek için özel bir ikamet başvurusunda bulunmanız da gerek kalmayacaktır.

Uzun süreli erasmus, üniversite ya da diğer eğitim türleri için ise uzun dönem eğitim vizesi adı verilen D tipi vizeye başvuruda bulunulması şarttır. Eğer eğitiminiz 90 günün üzerinde olacaksa o zaman kısa dönem eğitim vizesi alamazsınız. Uzun dönem eğitim vizesi ile birlikte sizler için ülkede ikamet izni de verilecektir. Ancak bunun için ülkede yetkili mercilere giderek oturum izni için başvuruda bulunmanız şarttır. Oturum izni için müracaat sonuçlarının açıklanması 1-3 ay arasında olabilmektedir.

Yunanistan eğitim & erasmus vizesi 2023 yılı müracaatlarınızı sizlere en yakın olan Yunanistan Konsoloslukları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Yunanistan Vize Reddi 2023

Yunanistan vizesi almak isteyen kişiler, seyahat amaçlarına uygun bir vize başvurusunda bulunduktan sonra müracaat sonuçları ret yanıtı alabilir. Bu durumda kişiler Yunanistan vize reddi 2023 yılı için geçerli olan sebeplerin neler olduğunu sorgulamaktadır.

Yunanistan vize reddi 2023 yılı için en sık karşılaşılan nedenler arasında şüphesiz; vize başvuru evraklarında yaşanan sorunlar yer almaktadır. Bunun için kişilerin vize danışmanlık hizmeti veren firmalardan destek alarak evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamaları, vize başvuru müracaat sonuçlarının olumlu olma ihtimalini yükseltecektir.

Yunanistan vizesi 2023 yılında en çok merak edilen ret sebeplerinden bir diğeri de kişilerin vize şartlarını sağlamaması yani bankada yeterli tutarda paralarının bulunmaması olabilmektedir.

Yunanistan vizesi için bir diğer ret sebebi de Yunan Konsolosluklarındaki vize görüşmelerinde, kişilerin verdiği cevaplar olabilmektedir. Eğer sizlere sorulan sorulara eksik ya da yanlış yanıt vermişseniz aynı zamanda vizeniz sona erdiğinde ülkenize geri döneceğinizi kanıtlayamamışsanız o zaman vize başvurunuzun sonucu ret olarak gelecektir.

Tüm bu konularda sorun yaşamamak ve vize ret ihtimalini minimuma düşürmek için vize alacak kişilerin vize danışmanlık firmalarından hizmet almalarını tavsiye etmekteyiz.

Yunanistan Turistik Vize Veriyor mu?

Evet, eğer bordo pasaport sahibi iseniz o zaman 90 güne kadar geçerliliği olan C tipi turist vizesi almanız gerekmektedir. Bunun için vize başvuru merkezlerine müracaat edebilirsiniz.

Yeşil Pasaport Sahiplerine Turistik Vize Var mı?

Hayır, yeşil, gri ya da siyah pasaport sahibi Türk vatandaşlarının 90 günü geçmeyecek seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur. Vizesiz bir şekilde ülke sınırları içerisine giriş yapılması mümkündür.

Yunanistan Vize Reddinde Ücret İade Edilir mi?

Hayır, vize reddi durumlarında vize harç bedeli geri ödenmez.

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. hayırlı günler ve iyi ramazanlar dilerim.efendim kısa süreli yunanistan vizesi almak istiyorum.bunun için lütfen ne tür bir baglantıyı sizinle yapmalıyım.????? mümkünse bilgilendiriniz veya sizin ofisinize kadar gelirim ve orada görüşerek bu işimize başlamalıyız.saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×