St. Petersburg Gezilecek Yerler - Schengenvize.net
Schengen Blog

St. Petersburg Gezilecek Yerler

St. Petersburg için Rusya’nın en gözde şehri desek yalan olmaz. Bambaşka hayatların, bambaşka yaşantıların olduğu, Rusya kültürüne sahip ancak Avrupa ile olan ilişkilerin sonucu Avrupai bir hissiyata da sahip bir kent olarak göz doldurmaktadır. Pek çok turist için St. Petersburg unutamadıkları şehirlerin başında gelmektedir. Öyle ki birçok insanın rüyalarını süslemiş ve burada yaşamak istemelerine sebep olmuştur. Doğal güzellikleri bir yana tarihi güzellikleri ve modern hayatın da bir arada bulunması burayı oldukça özel ve beraberinde değerli bir yer yapmaktadır.

St. Petersburg e-vize ve Rusya vizesi için hemen  schengenvize.net/rusya-vize-islemleri/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

1. St. Petersburg’da Gezilecek Tarihi Yerler

Rus tarihi oldukça eski bir tarihe sahiptir. Bunu da başkentte ve elbette beraberinde tarihi pek çok somut eserde görmekteyiz. Rusya tarihin her anında bulunmuş ve tarih sahasından asla silinmemiş bir devlettir ve bunu da halen korumaktadır. Tarihi niteliği bu kadar geniş çaplı olan bir milleti ve beraberinde günümüz Rus Devleti bunu korumakta ve sahip çıkmaktadır.

Pek çok mimari somut örnek ile birlikte müzeler de bunu kanıtlayacak niteliktedir. Aynı zamanda Rus müzeleri içeriğinde Anadolu arkeolojisi ile ilgili olmakla birlikte Orta Doğu arkeolojisini ve Orta Asya arkeolojisinin parçalarını da beraberinde barındırmaktadır. St. Petersburg tüm bunların başkentidir de demek mümkündür. Çünkü bu müzelerin çoğu burada yer almaktadır. St. Petersburg’daki tarihi mekanlar sizleri dehşete düşürecek kadar güzeldir.
 • Aziz Isaak Meydanı: Burası şehrin önemli meydanlarından biri olmakla birlikte şehrin önemli tarihi yapılarını da bir arada tutan ortak bir nokta olarak yüzyıllar boyu önemli bir görev görmüştür ve günümüzde hala önemli bir yere sahiptir.
 • Çarlık Sarayı: Daha önce hiç böyle bir saray görmediğiniz düşündürecek kadar şaşalı ve görkemli bir saraydır.
 • Hermitaj Müzesi: Burada birçok seksiyon vardır ve tüm bu seksiyonların içeriği oldukça zengindir. Bir resim koleksiyonu ile başlayan müze günümüzde örnek müzelerden biri olarak parmakla gösterilmektedir.
 • Peterhof Sarayı: Saray şehri demek de mümkündür. Bunun en iyi örneklerinden biri de Peterhof Sarayı’dır. Etkilendiği yapı ise Fransa’daki Versay Sarayı’dır. Aradaki mimari benzerlik gözle görülür olmakla birlikte burada en dikkat çeken şey Rus mimarisinin yansımalarının da olmasıdır.
 • Tatar Camii: Tamamen Orta Asya’daki cami anlayışları ile bezenen ve buradan gelen ustaların el emeği ile oluşturulan görkemli bir camidir. Bu yapı yakın tarihin en bilinen ve görkemli camilerinden biri olarak anılmaktadır. Gittiğinizde muhakkak görmeniz gereken yapılardan sadece biridir.
St. Petersburg Gezilecek Yerler
St. Petersburg Gezilecek Yerler

2. St. Petersburg’da Gezilecek Modern Mekanlar

St Petersburg yukarıda yer alan yapılar ile birlikte daha birçok tarihi mekâna sahiptir ancak bunun dışında modernizeden de nasibini almıştır ve pek çok modern eser görebilmek mümkündür. Bunları da değerlendirerek Rusya’nın gelişimini bizzat sizler de görebilirsiniz. Rusya’daki modern mekanlar da sizlerin dikkatini toplayacak ve Rusya mimarisi ile bir kez daha göz dolduracaktır.
 • Nevsky Prospect: Önemli caddelerden biridir hatta ana cadde diyebilmek de mümkündür. Burası uzun yıllardan beri ana cadde olsa da modern ve tarihi bir karmaşanın en iyi örneklerinden biridir.

3. St. Petersburg’da Gezilecek Doğal Güzellikler

St. Petersburg doğal yanı ile de dikkat çekmektedir. Genelde tarihi niteliği ile bilinse de St. Petersburg botanik bahçeleri ve saraylarında yer alan bahçeler ile pek çok turisti hayrete düşürmektedir. Soğuk havada insanı ısıtan bir güzelliğe sahiptir bu yeşil alanlar. St. Petersburg’daki doğa harikaları ile buluşarak tarihi gezilerinize biraz ara verebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Bu soğuk havada bile yeşerebilen bu bitkiler ve çeşitleri insanı hayrete düşürmektedir.
 • Peterhof Sarayı: Evet burası bir saraydır ancak bu sarayda en dikkat çeken şey dışarısı yani bahçesidir. Burası bahçesi ile oldukça ünlü bir yerdir ve burada doğanın ve güzel bir plana sahip bir bahçenin keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Botanik Bahçesi: Rusya’da yer alan botanik bahçesi sizlere soğuk havanın ortasında yemyeşil bir ortam sunacaktır. Genelde botanik bahçeleri her şehirde olsa da şehrin biraz uzağında olmaktadır ve bu nedenle pek çok insan bu yolda vakit harcamak istememektedir ancak St Petersburg’daki botanik bahçesi çok daha yakındır ve kesinlikle gitmeniz önerilmektedir. Aynı zamanda Rusya’nın en eski botanik bahçesi olarak popülerliğini hala korumaktadır.

4. St. Petersburg’un Meşhur Yemekleri

St. Petersburg’un geleneksel yemekleri Rusya geleneksel yemekleri ile aynıdır. Yani oldukça çeşitli olduğunu belirtmek ile beraber aynı zamanda St Petersburg bilinen ve popüler başkentlerden de biri olmasının sayesinde çok ünlü restoranlara sahiptir. St Petersburg’a giderseniz biraz para harcayarak bu restoranlara uğramalı ve kaliteli yemeklerin keyfini çıkarmalısınız.

St. Petersburg yemekleri geleneksel olmanın da dışında aslında oldukça kalitelidir çünkü restoranlar bu işi oldukça ciddiye almaktadır. Burada yiyeceğiniz yemeklerin tadını bir daha hiçbir yerde tadamayabilirsiniz. Hatta bu yemekleri normal hayatta yiyor olsanız bile en iyisini burada yiyeceğinizi söyleyebiliriz.

Aynı zamanda bu şehirde kendi geleneksel yemekleri ile birlikte Orta Asya yemekleri yiyebileceğiniz veya Gürcü yemekleri yiyebileceğiniz daha minimal restoranlar da bulunmaktadır. Yöresel lezzetler peşinde iseniz burası uygun bir yerdir.

 • Palkin: Bu restoran en eski St Petersburg restoranlarından biri olarak bilinir ve bu kadar uzun süredir ayakta kalabilmesi de bunun göstergesidir. Burada Rus yemekleri yiyebileceğiniz gibi en kalitelisini yiyebileceğinizi de söylemek gerekmektedir. Tarihi bir ortama girip burada yemek yemek oldukça keyiflidir ancak biraz pahalı olduğunu belirtmek gerekmektedir.
 • Gogol: Burada yerel bir içecek bulunmaktadır ve bunu deneyebilirsiniz. Aynı zamanda da pek çok farklı yemek yiyebilirsiniz. Daha sakin ve zarif bir yerdir ve bu nedenle de oldukça sevilmektedir.
 • Russian Empire: Burasının öncelikle odlukça pahalı olduğunu belirtmek isteriz. Saray içerisinde yer alan restoran sizleri saray şatafatı ile karşılar ve yemekler de bu kalitedir. Fazla para harcamayı göze alıp burada mükemmel denebilecek yemekleri afiyetle tüketebilirsiniz.

5. St. Petersburg‘e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

St Petersburg’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi oldukça kalabalıktır bu nedenle bu şehre bir hafta ayırmanız tavsiye edilmektedir. Bu şekilde bile koşturmaca halinde geçen bir tatil geçireceğinizi söylemek mümkündür çünkü özellikle müzeler bakımından oldukça zengin bir şehirdir.

 • Sarayları gezin: Sayılarının oldukça fazla olduğunu bilsek de her bir saray bir diğerinden daha iyi gelecek ve sizi o günlere yani kullanıldığı eski günlere götürecektir. Sizler için tarihi yerinde görmek iyi bir seçenek olacaktır.
 • Geleneksel yemekleri yiyin: Geleneksel yemekler bölgenin kendine has yemekleridir ve bunları yiyerek bölge halkının geçmiş yıllardan beri tattığı lezzetler ile iç içe olabilirsiniz.

6. St. Petersburg Gece Hayatı ve Ünlü Barları

St. Petersburg’daki tatiliniz için uyarılar yapmak gerekirse gece hayatının oldukça canlı bir kent olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Bunlara pek çok örnek verilebilir. Ancak her mekâna gitmemek ve ucuz yerleri tercih etmemek sizler için en iyisi olacaktır.

 • Rossi’s Club: Yer altında bir mekandır ve kitlesi oldukça fazladır. Dans pistleri ile sabaha kadar dans edebilirsiniz.
 • Coyote Ugly Saloon Club: Zincir bir mekandır ancak en iyisinin St. Petersburg’daki olduğu bilinmektedir.

St Petersburg Ne Yenir?

Rus salatası, Borsc Çorbası, Rus mantısı (Pelmeni), Boeufstrogonof, Lakerda ve Blini yenilir.

St Petersburg Pahalı Mı?

St. Petersburg Türkiye’ye oranla çok daha pahalı bir şehirdir özellikle konaklama ülke içerisinde en pahalı olan şeydir.

St Petersburg Nasıl Bir Yer?

St Petersburg Rusya’nın ikinci en büyük kentidir. 42 adaya yayılmış şekilde bulunan konumu ile Baltık Denizi kıyısı Neva nehri üzerinde bulunuyor.

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×