rusya-calisma-izni-vize-evraklari-ucreti

Rusya Çalışma İzni Vize İşlemleri

RUSYA ÇALIŞMA İZNİ

Rusya ve Türkiye arasındaki ikili anlaşmalar gereğince yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarına vize prosedürü uygulamazken, bordo pasaporta sahip vatandaşlara vize uygulaması yapılmaktadır. Çalışma amaçlı vize talepleri değişiklik gösterebilir.

Çalışma İzni Almak İçin Yapılması Gerekenler

Rusya’da çalışmak için gereken evraklar şunlardır.

 1. Dikkatli ve eksiksiz doldurulup imzalanmış vize başvuru formu
 2. Noter onaylı ve Rusça çevirisi yapılmış 6 ay geçerliliği olan pasaport
 3. Rusya tarafından onaylanmış ıslak imzalı davetiye
 4. 3.5×4.5 ebatlarında, güncel çekilmiş 2 adet fotoğraf
 5. Rusya’dan noter onaylı ve tasdikli diploma fotokopisi
 6. Zorunlu olmamakla birlikte sağlık sigortası
 7. Yabancı uyruklu vatandaşlar için düzenlenen T.C. ikamet izninin ön ve arka fotokopisi
 8. İstenen bu evraklar eksiksiz olarak tamamlanıp Rusya Konsolosluğu’na iletilmesi gerekmektedir. Bu izinler kişinin kendisinin başvurusu ile alınabileceği gibi, aracı vize kurumları tarafından da alınabilir.
 9. Vize başvurusundan sonra yapılan davetiye başvurusunda, davetiye 7 ila 10 gün süresinde çıkmaktadır. Çalışma izni 90 gün ile 3 yıl arası sürelerde değişebilmektedir. Süre sona erdiğinde kişinin Rusya’da kalması gerekiyorsa, belgeler düzenlenip tekrar başvuru yapılmalıdır.
 10. Çalışma izni başvurusunda ek evrak talebi ya da başvurulardaki aşırı yoğunluk nedeni ile izin çıkış belgesinde gecikmeler yaşanabilir. Bu sebepten dolayı, Rusya’ya gitmeden evvel 2 hafta önceden izin başvurusunun yapılması gerekmektedir.
 11. İşlem süresi işin aciliyetine göre 3-5 gün içinde de yapılabilir. Rus Konsolosluğuna, çalışma izni almak için başvurulduğunda 3 aylık ya da 1 yıllık girişler için belli bir harç ödenmektedir. Çalışma izni reddedildiğinde ücret iadesi yapılmamaktadır.0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye