Malta tarihi: Malta Adası hakkında genel bilgiler

Malta Tarihi Bilgileri

Malta Tarihi

Malta: Ada küçük, fırsatlar büyük! Malta adası Avrupa’nın güneyinde, Akdeniz’in tam ortasında yer almaktadır. Adamız bugün de Avrupa Birliğinin İngilizce konuşan bir üyesidir.

Malta tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Hagar Qim ve Hal Tarxien taş tapınakları,  Mısır Piramitleri ve Stonehenge’den binlerce yıl önce inşa edilmiştir.Asırlar boyunca Malta hem tüccarlar hem de savaşçılar için bir liman olarak hizmet sunmuştur. Burada Fenikeliler, Kartacalılar, Romalılar, Yunanlı ve Bizanslılar kolonize olmuş, yaşamış ve çarpışmıştır. Ada Akdeniz’deki stratejik konumu nedeniyle birçok destansı muharebeye ev sahipliği yapmıştır.

Malta Adası Hangi Ülkeye Aittir?

Sicilya’nın güneyinde kalır ve Akdeniz’in tam ortasındadır. 1964 yılında bağımsızlığı kazandı ve 1974 yılında Cumhuriyet ilan edilerek, 2004 yılında AB üyesi oldu.

Malta Nasıl Bir Ülke?

Beş adadan oluşan ve uygun iklimiyle birçok kişiyi kendine çeker. İngilizce öğrenmek için bulunmaz fırsatlar sunar. Gece hayatı caziptir ve yaz aylarının ortalama 12 saati güneşli geçer.

Malta’nın Başkenti Neresidir?

İkisi küçük ve 3’ü büyük olmak üzere 5 adadan oluşan Malta’nın başkenti adını Malta şövalyelerinden aldığı Valletta’dır.

 İncil’deki bir hikayeye göre, Aziz Pavlus (St. Paul) adanın dönüşümünü M.S. 60 yılında başlatmıştır. Dini amaçlarla yola çıkarak adayı istila eden Aragonlu, Sicilyalı, Norman ve Arap fatihleri adada hak iddia etmiştir.Adanın 1530 yılında Kudüs’te Aziz John (St. John) tarafından kurulan Egemen Askeri Hospitalier Tarikatı tarafından İspanya kralı V. Charles’den satın alınması ile ülke için yeni bir sayfa açılmıştır.

Tarikatın hükmü 268 yıl sürdü ve bu süreçte kültürümüz, mimarimiz ve sanatımız kalıcı değişikliklere uğradı. Caravaggio, Mattia Preti ve Favray gibi ressamlar barok bezemeli kilise ve binaları süsleyerek adanın kültürel birikimini zenginleştirmiştir. 1565 yılında yerel milis kuvvetleri ve Şövalyelerin 40.000 kişilik Osmanlı ordusunun Avrupa işgalini durdurmasıyla Maltalıların hatırasında kalan büyük bir zafer elde edildi.

Şövalyelerden sonra Napolyon Bonapart adanın kontrolünü ele geçirdi, buradaki egemenliğini iki yıl sürdürdü. Maltalılar isyanıyla Fransızlar adadan kovdular ve böylece İngiliz kolonisi olmanın önünü açtılar. Bir Deniz Kalesi konumuna gelen Malta, Nazi Almanyası’nın hava kuşatmasına karşı zafer kazandı. Adanın İkinci Dünya Savaşı döneminde Afrika Harekatına yaptığı paha biçilmez katkısı müttefiklerin muharebe gidişatını tersine çevirmesine yardımcı oldu.

1964 yılında bağımsızlık kazanan Malta’da 1974 yılında Cumhuriyet ilan edildi ve 1979 yılında da askeri üsler boşaltıldı. Ülke ekonomisini başarı ile geliştiren Malta 2004 yılında Avrupa Birliği’ne girdi.

Malta Tarihi Bilgileri
Malta Tarihi Bilgileri

Malta’da Yaşam ve İklim

Dört bir yanı Akdeniz’le çevrili Malta kıyıları, elverişli iklimiyle milyonlarca ziyaretçiyi kendine çeker. Yaşam şartları konusunda dünyanın en iyi ikinci ülkesi olarak değerlendirilen Malta’nın yaz aylarında günlük ortalama 12 saat güneşli bir havaya sahip olması da adayı öğrenim için mükemmel bir yer yapar.

Malta’da yaz ayları sıcak ve güneşli olup daha çok keyifli plaj etkinlikleri için elverişlidir. Kış mevsimi genelde kısa, rüzgarlı ve ara sıra yağışlıdır. Öte yandan ilkbahar, ada tabiatının bütün güzelliklerini ortaya çıkarır, oldukça cazip gece hayatını canlandırır ve muhtemelen ülkeyi ziyaret etmek için yılın en iyi mevsimidir.Yıllık yağış miktarı düşük, ortalama 568 milimetre civarındadır ve bu da açık hava aktiviteleri konusunda ziyaretçilere daha fazla olanak sağlar.

Neden Malta’yı seçmelisiniz?

Malta, adanın sıcaklığı ve yaşam tarzından zevk alırken İngilizce öğrenmek için mükemmel bir yerdir. Çeşitli ülkelerden gelen öğrenciler adada kozmopolit bir ortam yaratmaktadır. Hem gençlere hem de yetişkinlere yönelik, bu yaş gruplarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek kurslar Chamber Malta’da bulunmaktadır.

Bugün Malta, yabancı dil olarak İngilizce (EFL) eğitimi konusunda en yüksek standartlar sunan sürekli gelişmekte olan bir adadır. EFL uzmanlığı ve endüstrisi sağlam bir temel üzerine kurulmuş olup, uluslararası çapta türünün ilk münasip örneği olan mevzuata sahiptir. İzleme Kurulu her yıl okulları denetler ve EFL öğretimi standartları konusunda önerilerde bulunur.

Malta Tarihi Bilgileri Video;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye