Rusya Vize Başvurusu

Rusya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021

Rusya vize

Rusya vizesi adına Rusya ülkesinin yetkili konsolosluğuna bizzat başvuruda bulunabilmesinin yanı sıra Rusya vizesi adına şahsen başvuru yapma zorunluluğu yoktur. Rusya vizesi, vize başvuru merkezi aracılığı sayesinde yapılması mümkündür. Rusya vize başvurusunu başvuru sahibi evraklarını eksiksiz bir şekilde vize başvuru merkezine göndererek, vize başvuru merkezi sayesinde yapılabilmesini mümkün kılmaktadır.

Rusya Schengen Vize İşlemleri

Ancak unutulmaması gerekir ki Rusya vizesinin sonucuna, süresine ve beraberinde de ülkeye giriş sayısına sadece ilgili ülkenin konsolosluğu karar vermektedir. Rusya vize işlemleri yapılmadan önce başvuru sahibine verilen vize başvuru formu içerisinde başvuru sahibi bilgilerini doğru olacak bir şekilde doldurması oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Rusya ülkesinin yetkili konsolosluğu Rusya vize başvuru formunda başvuru sahibi tarafından verilen bu bilgilerin doğruluğuna karşı oldukça hassas bir tutum sergilemektedir.

Başvuru sahibinin başvuru formu içerisinde beyan etmiş olduğu hatalı bir bilgi sonucunda kişinin başvuru süreci uzayabilir ya da direkt reddedilebilmektedir. Rusya ülkesinin ilgili konsolosluk makamı hemen hemen tüm Rusya vize türleri adına davetiye alınmasını şart koşmuştur. Bunun ile beraber Rusya ülkesinin konsolosluğu evrak olarak başvuru sahibi tarafından gönderilecek her davetiyeyi kabul etmeyerek, sadece Rusya sınırları içerisindeki yetkili makamlar tarafından hazırlanarak onaylanmış davetiye belgeleri olan başvuru sahiplerinin vize işlemlerini yapmaktadır.

Rusya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021
Rusya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021

Bu belirtilen davetiyenin içerikleri ise başvuru sahibinin müracaat edecek olduğu vize türüne göre farklılık sergileyebilmektedir. Rusya ülkesinin vizesini almak adına gereken evrak listesi, başvuru sahibinin seyahat edeceği türe göre değişir. Bunun ile birlikte başvuru sahibinin özel bir durumu olması halinde de ya da başvurusu sonrasında ilgili ülkesinin konsolosluğunun gerekli görmesi akabinde ek evrak talebinde de bulunabilmektedir.

Bu ise vize başvurusunun işlem süresini bir hayli uzatarak, başvuru sahibinin daha fazla yorulmasına ve zaman kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Vize başvuru merkezinin uzman temsilcileri ile iletişim kurarak temsilcilerin başvurmak istenilen vize ya da varsa özel durum ile ilgili olarak kişiye en iyi hizmeti sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı da başvuru sahibi işlemini çok daha kolay bir şekilde yapabilmektedir

Rusya Turistik Vize

Rusya’ya gidebilmeniz ve orada çeşitli sıkıntılarla karşılaşmamanız için vize almanız gereklidir. Rusya turistik vize de alınması gereken vize türleri arasındadır. Rusya’ya turizm amaçlı gezi düzenleyecek kişilerin bizim gibi bir seyahat acentesi aracılığıyla Rusya’nın Türkiye temsilciliklerinden bir tanesine başvuru yapması gerekir. Bu temsilcilik görevini konsolosluklar üstlenmiştir. Türkiye’de Rusya temsilcisi olan konsolosluk sayısı sınırlıdır. Sadece;

 • Ankara,
 • İstanbul,
 • Antalya,
 • Trabzon şehirlerinde Rusya konsolosluğu bulunmaktadır.
Turistik vize almak için farklı yollar vardır. Birinci yol şahsen başvuru yapmaktır. Ancak sayılan illerde değilseniz yeterli bilgiyi uzaktan almanız gerekir. Kimi zaman kendi başınıza yeterli bilgi edinmeniz zor olacaktır. Bu sebeple firmamızdan destek alabilirsiniz.

Tecrübeli çalışma arkadaşlarımız sayesinde daima güncel bilgileri size aktarmaya çalışmaktayız. Şu günlerde sık duyulan sorular arasında Rusya turistik vize kalktı mı cümlesi yer alıyor. Ancak böyle bir şey mümkün olamaz. Sadece yeşil ve gri renkli pasaporta sahip olan kişilerin vize başvurusu yapmasına gerek görülmez. Onlar dışında kalan standart bordo renk pasaportu olanlar turistik vize alarak Rusya’ya gitmelidir.

Rusya Turistik Vize Gerekli Belgeler

Kimi zamanlar internette gezerken indirimli uçak biletine denk gelirsiniz. Ya da yurtdışı tatili yapmak isterseniz. Biletinizi alıp Rusya’ya girmeye hazır hissedersiniz. Ancak bir bakarsanız ki vizeniz yok. Bu duruma seyahat tarihiniz gelmeden önce vizeye ulaşmanız gerekir. Öncelikle Rusya turistik vize için gerekli evraklar hakkında bilgi almanız gerekir. Bu evraklar şunlardır:

 • Pasaport: Dönüş tarihinden sonra da en az altı ay süreyle geçerliliğinin devam etmesi gerekir. •Fotoğraf: Yüzün net bir şekilde belli olduğu 35 x 45 mm ebatlarında biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Kimlik fotokopisi: Üzerinde TC kimlik numarasının eksik okunabildiği kimliğinizin ön yüzü ile arka tarafının taranarak fotokopisinin alınması istenir.
 • Voucher: Rusya’ya turizm amaçlı gidecek kişinin onay aldığını gösteren belgedir. Başvuru esnasında istenen belgeler arasında yer alabilir.
 • Başvuru formu: Rusya turistik vize başvuru formu resmî bir dil kullanılarak yazılmalıdır. Bu form da başvuru için gerekli evraklar arasında yer alır.

Bu belgeler dışında yabancı uyruklu olan ama ülkemizde yaşayan kişilerin Rusya turistik vize başvuru yapması için ikametgah belgesi de istenilir. Görüldüğü gibi Rusya turistik vize alabilmek için talep edilen belgeler kişiye göre değişebilir.

Bu bilgilere firmamız her zaman sahip olmaktadır. Rusya’ya kısa bir turizm gezisi yapacaksanız firmamıza güvenerek Rusya turistik vize başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru esnasında eksik bir evrak olması durumunda olumsuz dönüş alırsınız. Bu istenmeyen bir durumdur. Böyle kötü bir tecrübe yaşamanızı istemeyiz.

Rusya Turistik Vize Ücreti

Ülkemizde yurt dışına gerçekleştirilen turizm faaliyetlerini masraflı olduğuna dair bir kanı var. Ancak bu doğru bir kabul değildir. Doğru zamanda doğru hamlelerle uygun fiyatlı yurt dışı tatilleri yapmak mümkündür. Bakıldığı zaman Rusya turistik vize ücreti 2020 önceki yıla göre çok daha pahalı değildir.

Tüm vize başvurularına gelen harç zamlarından Rusya turistik vize de etkilenmiştir. Ancak bakıldığı zaman Rusya turistik vize ücreti 2019 fiyatlarıyla güncel fiyatlar arasında 30 ila 50 dolar arasında bir fark bulunmaktadır. Başvuru esnasında yatırmanız gereken ücretler değişiklik gösterir. Bu nedenle net rakamların bu yazıda yer alması doğru olmaz. Ancak genel bir kanıdan bahsetmekte de sakınca bulunmaz. Rusya turistik vize ücreti birkaç farklı şekildedir. Kalacağınız süreye göre ücret de değişir. Örneğin;

 • 15 günlük Rusya turistik vize başvuru ücreti 160$ ile 200$ arasındadır.
 • 30 günlük Rusya turistik vize başvuru ücreti ise 180 ile 210 dolar arasında bir fiyata sahiptir.
 • Çift girişli başvuru esnasında bir ay kalacaksanız 230 ila 260 dolar arasında bir ödeme yaparsınız.

Görüldüğü gibi turistik vize ücretleri kalınan süreye, gidiş amacına ve alınan hizmete göre değişiklik gösterir. Bu fiyatların üzerine 50 dolarlık bir ödeme daha yaparsanız ekspres hizmetlerden yararlanmanız mümkündür. Burada yazılan fiyatlar içerisinde; -Konsolosluk harcı, -Vize ücreti, -Hizmet bedeli de yer almaktadır.

Rusya vize ücretleri yeni yılda güncellenmiştir. Güncel vize ücretleri için >> schengenvize.net/rusya-vize-ucreti/ sayfasını kontrol ediniz.

Rusya Turistik Vize Almak İçin Yapılması Gerekenler

Rusya turistik vize, bir ayda en çok iki kere giriş izninin bulunduğu bir tür vizedir. Aldığınız bu vize ile Rusya Federasyonu sınırları içerisinde rahatlıkla dolaşabilme hakkı kazanırsınız. İsmi de bu vize türünün içeriği hakkında bilgi vermektedir.

Seyahat maksadının turizm olması gerekir. Turist olarak Rusya sokaklarında kendinizi hayal ettiğinizde aklınıza Rusya turistik vize nasıl alınır sorusunun gelmesi oldukça doğaldır. Bu vizeyi alabilmek için birkaç adımdan geçmeniz gerekir. Bu adımları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Rusya’da yer alan seyahat acentesi ya da tur sahibi size davet göndermelidir. Voucher adı verilen bu belgenin alınması gerekir. Sizin birebir iletişim kuracağınız bir Rusya firması olmayabilir. Bu konuda size destek olmaktan mutluluk duyarız. Bizimle iletişime geçmeniz halinde Voucher almanız kolaylaşır.
 • Başvuru için gerekli olan bütün evrakları bir araya getirin. Normal şartlarda Rusya turistik vize için yüz yüze görüşme istenilmez. Ancak başvuru yaptığınız konsolosluk tarafından randevu verilerek mülakata çağırılma ihtimaliniz vardır.

Bütün bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra geriye sadece beklemek kalır. Rusya turistik vize kaç günde çıkar sorusunun net cevabı yoktur. Fakat genel olarak bir hafta içerisinde vize başvurunuz hakkında bir sonuç alırsınız. Resmî tatillerin araya girmesi gibi çeşitli durumlarda onay süresi uyar. Buna ek olarak konsolosluk tarafından sizden istenilen belgelere ekleme yapmanız da talep edilebilir.

Ek belge talebi ya da mülakat isteği yine vize çıkma sürenizi uzatacaktır. Bütün bu ihtimalleri göz önüne alarak uçak biletinizin tarihinden birkaç hafta öncesinde vize başvurusu yapmanızda fayda vardır. Rusya turistik vize alırken başvurunun çok erken yapılması da doğru değildir. Bilgelerin güncelliğini koruyacağı ve seyahat tarihinize yetişecek uygun zamanda başvuru dilekçesi verilmelidir.

Rusya Turistik Vize Başvuru Formu

Vizenizin hızlı bir şekilde elinize ulaşması için başvuru formunun doğru teslim edilmesi gerekir. Formun doğru ve etkileyici olması için şu noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Rusya’ya gidiş ve dönüş bilgileriniz yer almalıdır.
 • Hangi şehirden ülkeye gireceğinizi belirtmeniz gerekir.
 • Çalışıyorsanız işiniz hakkında (firma adı gibi) çeşitli bilgileri yazmanızda fayda vardır.
 • Herhangi bir durumda size ulaşacakları iletişim bilgileri de doğru ve eksiksiz olarak başvuru formunda bulunmalıdır.
 • Resmî bir üslup tercih etmelisiniz.
 • Yazım hatalarından arınık bir şekilde formu doldurmak gerekir.
 • Evraklarda kullanılan bilgilerde yalan yer almamalıdır. Başvuru için konsolosluğa sunacağınız diğer bilgiler ile kesinlikle tutarlı olması gerekir.

Form doldurmak Rusya turistik vize alabilmenin anahtarı gibi düşünülebilir. Formu doldurduktan son birkaç kere kontrol etmekte fayda var. Çünkü yapılacak herhangi bir yanlış başvurunuzun reddedilmesine sebep olur. Böyle bir durumda bütün süreci başa sarmak gerekir.

Rusya güncel vize formunu ücretsiz indirmek için >> schengenvize.net/rusya-vize-formu sayfasını ziyaret ediniz.

Rusya Ticari Vize

Eğer ki, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Rusya’da herhangi bir ticari faaliyet içerisinde bulunmak amacı ile Rusya Federasyonuna giriş yapmak durumda ise, Rusya Ticari Vize başvurusunda bulunmak ve bu vizeyi almak zorundadır.

Ticari faaliyetlerin yanı sıra, Rusya’da konferanslara katılmak,  bu ülkede düzenlenen seminerlerde bulunmak, iş kolu ile ilgili müzakerelerde bulunmak amacı ile de Rusya Federasyonuna giriş yapmak isteyen iş insanlarının, Rusya ticari vizesi sahibi olmalıdırlar.  . Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının haricinde, Türkiye’de oturma izni almış olan yabancı uyruklu vatandaşlarda ticari vize uygulamasına tabidirler.

Bunun yanı sıra, Rusya Federasyonuna, çalışma, eğitim ve oturum gibi sebepler ile seyahatte bulunacak kişilerin uzun dönem vize başvurusu Rusya Federasyonu konsolosluklarınca kabul görmektedir. Rus Konsolosluğu, oturum izinleri, çalışma vizeleri ve eğitim vizeleri gibi uzun dönem ikamet etmeyi gerektirecek seyahatler için de başvuru yapan kişiye doksan gün süreli ülkede kalış ve birden çok giriş çıkış hakkı sağlamaktadır.

Rusya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Rusya ticari vize evrakları, dosyanızda kesinkes bulunması gereken dökümanları içerir. Bu evraklar şunlardır:

 • Pasaport: Son on yıl içerisinde alınmış olması ve vize süresinin bitiş tarihinden sonra 6 ay geçerliliği olan pasaportunuzu aslı ile birlikte ibraz etmelisiniz.
 • Biometrik Fotoğraf: Yüzünüzü net bir şekilde gösteren ve beyaz fon üzerinde olması gereken biometrik fotoğraflar 3,5*4,5 mm ebatlarında olması gerekmektedir. Fotoğraflar renkli ve iki adet olmalıdır. Vize işlemlerinde kullanılacak tüm evraklar gibi biometrik fotoğraflarında güncel olması, vize işlemlerinizin sağlıklı ilerleyebilmesi için önemlidir.
 • Kimlik fotokopisi: Önlü arkalı Kimlik fotokopinizin olması ve pasaportunuzdaki bilgiler ile kimliğinizin üzerindeki bilgilerin aynı olması zorunludur.
 • Başvuru Formu: Tam bir şekilde eksik olmaksızın hazırlanmış olan Rusya Ticari Vize müracaat formu beraberinizde olmalıdır.
 • Davetiye: Rusya Büyükelçiliği ve Rusya Federasyonu Başkonsolosluğu, davetiyeyi ve yazılı müracaatı mecbur kılmışdır. Ticari faaliyet gerçekleştirmek amacı ile irtibatta olunan firmadan alınması gereken davetiye, Rusya Federal Göç Şubesi ve Rusya Federasyonu Dışişleri bakanlığınca onaylı olması zorunludur. Davetiye içeriğinde, şirket yetkilisinin bilgileri ve seyahat ile ilgili amaç ve detaylar bildirilmelidir.
 • İletişim bilgileri: Mobil telefonunuz ve ikametgah bilgilerinizi bildirmelisiniz.
 • İş yeri bilgileri: Türkiye’de ki iş adresiniz, ticaret ünvanınız ve işyeri telefon numaralarınızı beyan etmelisiniz.

Rusya ticari vize İçin gerekli evraklar, eksiksiz bir biçimde ilgili makama arz edilmelidir. Eksik evrak sebebi ile vize ret cevabı almanız büyük olasılıktır.

Rusya Ticari Vize Sonuçlanma Süresi

Rusya ticari vize kaç günde çıkar sorusu çok sık olarak sorulan bir sorudur. Normal şartlar altında tatil veya özel sebeplerden dolayı konsolosluğun kapalı olacağı günler haricinde vize işleminin sonuçlanması üç gün ile on gün arasındadır.

Rusya Federasyonu konsolosluğu gerektiği durumlarda müracaat eden kişiyi mülakata çağırabilir. Dosyanızda daha ayrıntılı bir inceleme olduğuna işaret eden bu mülakat daveti, vize işlemlerinizin sonuçlanma süresini de uzatabilir. Vizenizin seyahat tarihine kadar hazır olabilmesi için, yaşanabilecek aksaklıklar göz önünde bulundurulmalı ve başvurunuzu en az bir ay önceden yapmalısınız. Ayrıca eğer çok acil bir işiniz var ise farklı bir vize ücreti ödeyerek ekspres vize uygulamasından da yararlanabilirsiniz.

Rusya Ticari Vize Ücreti

Rusya’da ne kadar kalacağınıza ve seyahatinizin amacına göre değişkenlik gösterebilen Rusya ticari vize ücreti, vize merkezi bedelleri ile, konsolosluklarda alınan harç ücretlerini kapsamaktadır. Rusya federasyonuna tek, çift veya çoklu giriş tercihiniz, ödeyeceğiniz Rusya ticari vize fiyatı üzerinde etki etmektedir.

Sık değişkenlik gösteren ücretlerle ilgili olarak sizlere tavsiyemiz, vize başvurusu yapmadan önce, Rusya Federasyonunun yetkilendirdiği makamlar aracılığı ile en güncel ve seyahatinize uygun olan Rusya Ticari Vize ücretini öğrenmeniz ve bu konuda yanılgıya düşmemenizdir. 2020 Rusya ticari vize ücretleri şu şekildedir.

 • Bir girişe mahsus üç ay süreli vize başvurusu için ödenecek ücret 170 Dolar
 • Bir girişe mahsus üç ay süreli ekspres vize başvurusu için                                           270 Dolar
 • İki girişe mahsus üç ay süreli vize başvurusu için ödenecek ücret 220 Dolar
 • İki girişe mahsus üç ay süreli olacak ekspres vize başvurusu için 390 Dolar
 • Bir yıl süreye mahsus Multi vizesi başvuru ücreti 360 Dolar
 • Bir yıl süreye mahsus ekspres Multi vize başvuru ücreti 590 Dolar

Sıklıkla karşılaştığımız Rusya’ya ticari vize kalktı mı gibi sorularını da yukarıdaki tablomuz vasıtası ile cevaplandırmış bulunmaktayız. Rusya 1 yıllık vize fiyatı, makalemizde Multi vize olarak adlandırılmıştır. Ayrıca ticari vize başvurusu esnasında ödeyeceğiniz bir başka ücrette davetiye ücretleridir. Gelin bu ücretler nedir, kısaca göz atalım.

 • Üç aylık tek girişli davetiye ücreti 170 Dolar
 • Üç aylık tek girişli ekspres davetiye ücreti 170 Dolar
 • Üç aylık iki girişli davetiye ücreti 170 Dolar
 • Üç aylık iki girişli ekspres davetiye ücreti 170 Dolar
 • Bir yıllık çok girişli davetiye ücreti 270 Dolar
 • Bir yıllık çok girişli ekspres davetiye ücreti 270 dolar

Rusya Ticari Vize Davetiyesi

Rusya Federasyonunda bulunan irtibatınız tarafından alınması gereken davetiyenin çıkışı ortalama 45 gündür. Davetiyeye ait prosedürleri ve kriterleri Rusya Federasyonu belirlemektedir. İlk önce Rusya Federasyon Göçmen bürosuna verilmesi gerekli olan davetiye, akabinde Rusya federasyonu Dışişleri Bakanlığınca onay görmesi gerekmektedir. Davetiyenizin hazırlanan diğer evraklar eşliğinde, vize başvuru dosyasında olması gerekmektedir.

Rusya Aile Ziyareti Vize

Rusya’ya yapılacak olan aile ziyaretleri için vize başvurusunda bulunabilmenin ilk şartı davetiyenizin olmasıdır. Rusya Dışişleri Bakanlığınca veya Rusya Göç Şubesi aracılığı ile alınan davetiyeler, Rus makamlarınca kabul görmektedir.

Normal şartlar altında 45 günü bulan davetiyenin verilme süresi, Rus konsolosluğunun yetkilendirdiği aracı kurumlar tarafından alınırsa, daha kısa sürelerde gerçekleşebilmektedir. Rusya aile ziyareti vize başvurusunun bir diğer yöntemi ise, Rusya Federasyonundan vatandaşlık veya oturma izni almış bir kişinin ya da Rusya’da faaliyet gösteren bir işletmenin talepleri doğrultusunda verilen davetiye ile mümkün olabilmektedir. Aile ziyareti vizesi, vize başvurusu yapan kişiye, Rusya’da otuz gün kalma hakkı ve ülkeye bir ya da iki kez giriş hakkı vermektedir.

Rusya Aile Ziyareti Vize Gerekli Evraklar

Rusya aile ziyareti vizesi alabilmek için başvuru yapan kişilerden istenen evraklar sırası ile aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 6 ay geçerlilik süresine ve işlem görmemiş iki adet boş sayfaya sahip olan pasaportlar, yetkili makamlarca kabul görmektedir.
 • Biometrik fotoğraf: 35*45 mm ölçülerinde ve 1 adet istenen fotoğraflarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, fotoğraflarda yüzünüzün net bir şekilde görünüyor olmasıdır.
 • Yazılı beyan ya da davetiye: Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Rusya aile ziyaret vizesi alınabilmesi için, Rusya Dışişleri Bakanlığınca ya da Rusya Federasyonu Göç şubesinin aracılığı ile alınmış bir davetiyenin olması gereklidir. Vize başvurusu yapanlar, ayrıca davetiyenin yerine, Rusya’da oturum izni almış ya da Rusya Federasyonu vatandaşı olan bir kişinin vereceği yazılı beyanı da makamlara ibraz edebilir.
 • Rusya Federasyonu vize başvuru formu: Vize başvuru formlarının tam ve eksiksiz olarak doldurulmuş olması büyük önem arz etmektedir. Hatalı bilgiler ile doldurulmuş ya da eksik bilgi arz eden başvuru formları, vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.
 • Uçak bileti: Vize alabilmek için, Rusya federasyonuna gidiş ve dönüş uçak biletinizin olması ve bunu ibraz edebilmeniz gerekmektedir.

Rusya Aile Ziyareti Vizesi Ücreti

Rusya aile ziyareti vizesi için alınan ücretler; konsolosluğa ait harç bedellerini, vize ücretlerini, davetiye alımı ile ilgili ücretleri kapsamaktadır. Uygulamada olan ücretler dönem dönem değişiklik gösterebilmektedir.

Talep edilen ülke giriş sayısına ve vize süresine göre değişkenlik gösterebilen ücretler ile ilgili, seyahatinizden önce yetkili bir makamla ücretler hakkında görüşmeniz tavsiye edilmektedir. 2020 yılı hizmet bedelleri, vize ücretleri ve Konsolosluk harçları dahil vize başvurusu işlem ücretleri şu şekildedir.

 • Tek girişli ve üç ay süreli vize başvuru işlem ücreti 170 Dolar
 • Tek girişli ve üç ay süreli ekspres vize başvurusu işlem ücreti 270 Dolar
 • İki girişli ve üç ay süreli vize başvuru işlem ücreti 220 Dolar
 • İki girişli ve üç ay süreli Ekspres vize başvurusu işlem ücreti 370 Dolar

 Rusya Aile Ziyareti Vizesi Sonuçlanma Süresi

Rusya Federasyonu konsolosluğunun tatil günleri ya da kapalı olduğu günler haricinde, Rusya aile ziyareti için alınacak vize 7 ila 10 iş günü içerisinde verilmektedir. Konsolosluk, vize başvurusu yapan kişiden ek evrak isteme hakkına sahiptir ve bu tür durumlarda süre uzayabilmektedir.

Fakat acil durumlar için ekspres başvuru yapılabilmektedir ve normal şartlar altında 3 iş günü içerisinde başvuru sonuçlanmaktadır. Vizenizin seyahat tarihine kadar alınmış olması için en az bir ay önceden başvurunuzu yapmanızı önemle tavsiye ederiz.

Rusya Aile Vizesi Davetiyesi

 • Rusya Federasyonuna aile ziyareti maksadı ile giriş yapmak isteyen kişiler, vize başvurusunda bulunabilmeleri için, Rus vatandaşlığına veya Rusya’da oturma izni olan bir kişi tarafından konsolosluğa gidilerek yazılan bir davetiyeyi başvuru dosyasına eklemek mecburiyetindedirler.
 • Bu davetiye vize başvurusu sonucu için çok önemlidir. Başvurunun müspet olarak sonuçlanması ve başvurunun katiyet kazanması açısından önemlidir.
 • Davetiye mektubu Rusça ya da İngilizce dillerinden biri ile yazılmalıdır.
 • Davetiyenin hazır bir taslağı bulunmamasına rağmen dikkat edilmesi gereken bazı özellikleri vardır. İçeriği siz tasarlayabilirsiniz ancak, davetiyenin üst köşesinde tarih ve hazırlayan kişinin ikamet bilgilerinin olması zorunludur.
 • Rusya aile ziyareti için yazılan davetiye, Rusya Federasyonu konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır.
 • Rusya vize davetiye mektubu Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığınca onaylanması gerekmektedir.
 • Davetiye elektronik ortamda veya orijinal olarak düzenlenmelidir.
 • Davet edilecek kişi ile ilgili gereken bilgiler tam olarak davetiyede yer almalıdır. Davet edilecek kişinin adı-soyadı, yaşı, telefon ve adres bilgileri, davet edenle davet edilen arasındaki akrabalık veya yakınlık ilişkisi, Rusya Federasyonuna ne amaçla geleceği, ne kadar süre ülke sınırları içerisinde kalacağı, ziyareti süresince nerede ikamet edeceği ve son olarak ziyaret süresince masraflarını nasıl finanse edeceğine dair bilgilerin davetiyede bulunması gereklidir.
 • Ülkeye davet edilecek kişi davet eden kişi ile birlikte kalmayacaksa, otel rezervasyonuna ait bilgilerin davetiyede bulunması gereklidir.
 • Davet eden kişinin öğrenci olması durumunda, yükseköğrenim kayıt belgesi ve öğrenciliğine dair belgenin de sunulması gerekmektedir.

Her ülke gibi Rusya’da ülkeye girişte vize talep etmektedir. Birçok insanın seyahat amaçlı gitmek istediği ülkeler arasında yer alan Rusya için vize işlemleri hakkında aşağıda bilgi verilecektir.

Rusya Transit Vize

Rusya üzerinden başka ülkelere seyahat edecek olanların ya da kısa süreyle Rusya’da bulunup ayrılacak olan kişilerin Rusya transit vizesine başvurması şarttır. Ancak vizenin kullanılması için belli şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Bunun için öncelikli olarak evrakların hazırlanması ve vizenin hangi şekilde alınacağının belirlenmesi lazımdır. Öncelikli olarak Rusya Federasyonu sınırları içerisinde iniş yapmadan doğrudan seyahat eden yabancı vatandaşlar için vize talep edilmemektedir. Ancak Rusya Federasyonu’na ait havaalanlarında iniş yapacak olan kişilerin Rusya transit vizesi 3 günü geçmeyecek şekilde verilmektedir. 3 günü geçmeyecek şekilde verilen transit vizenin sadece havayolu ulaşımında geçerli olduğunu bilinmelidir.

Bundan farklı olarak Rusya’ya karayolu ya da trenle gelecek olanlar için bu süre 10 güne kadar çıkmaktadır. Rusya transit vizesinin ücretleri değişkenlik göstermektedir. Konsolosluk ücretleri belli standartlara göre belirlemektedir. Rusya’da ne kadar zaman kalınacağı, havayoluyla mı yoksa karayoluyla mı Rusya’ya giriş yapılacağı ücretlerin şekillenmesinde rol oynamaktadır. Bu arada Rusya’ya yapılacak olan vize başvurularının reddedilmesi durumunda önceden ödenecek olan vize ücretleri konsolosluk tarafından iade edilmemektedir.

Mağduriyet yaşanmaması adına vize için gerekli evrakların ve diğer başvuru şartlarının sağlanması lazım gelmektedir. Pasaport, fotoğraf ve vize başvuru belgelerinden ayrı olarak Rusya’ya giriş çıkışların tarihlerini gösteren uçak biletlerinin de başvuru dosyası içerisinde bulunması şarttır. Bundan farklı olarak seyahat sigortasının da yapılması mecburi olmasa dahi tavsiye edilmektedir

Rusya Erasmus Vizesi

Rusya’da öğrenim hayatlarını sürdürmek isteyen öğrencilerin vize alması gerekmektedir. Bu vize türüne öğrenimlerine bu ülkede devam etmek arzusunda olan lise ya da üniversite öğrencileri başvurabilmektedir.

Ayrıca öğrencinin Rusya’dan kabul aldığı okulun da öğrencinin kabul edildiğine dair belgeleri öğrenciye göndermesi şarttır. İlgili belgeler, vize başvurusu esnasında konsolosluğa sunulmalıdır.

Rusya Erasmus vizesi belli dönemler için alınmaktadır. Genel olarak öğrencinin kabul aldığı okul tarafından belirlenen öğrenim süresi boyunca Rusya Konsolosluğu tarafından başvuran kişiye vize verilmektedir.

Erasmus vizesine başvurusunun başarıyla sonuçlanabilmesi için gidilecek tarihten en az 3 ay öncesinden Rus konsoloslukları ile iletişime geçilmelidir. Bunun için Rusya Erasmus vizesi’ne başvurulacağına dair konsolosluktan randevu alınması gerekmektedir.

Erasmus vizesini alabilmek adına yapılacak olan başvurularda bazı belgeler teslim edilmelidir. Bunun için ilk olarak vize başvuru formu doldurulmalıdır. Ardından pasaport ve fotoğraf işlemleri halledilmelidir. Bunların yanında hastaneden alınmış HIV raporu da şarttır. Ayrıca sağlık sigortası poliçesinin orijinali de Rus makamlarına sunulmalıdır.

Vize işlemleri birkaç hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Bundan farklı olarak Rusya’da bulunacak sürelerin konsolosluk tarafına iletilmesi lazımdır. Ayrıca konsolosluk ücretleri de ödenmelidir. Ayrıntılı bilgi için konsolosluk ve diğer Rus makamlarıyla iletişime geçilebilir.

Süreçlerin tamamlanmasının ardından alınacak olan Rusya Erasmus vizesiyle Rusya’da öğrenim süresi boyunca kalınabilmektedir. Bu konuda Rusya Konsolosluklarına mesai saatleri içerisinde başvurular yapılabilmektedir. Başvuruların olumsuz sonuçlanması halinde başvuru ücretleri ödenmemektedir.

Rusya  Vize Ücreti

Rusya vize ücreti, kişinin talep ettiği vize türüne, ülkeye giriş çıkış sayısına göre, başvuru yapan kişinin vatandaşlık durumuna göre ve kişinin talep ettiği vize süresine göre değişmektedir. Örneğin yabancı uyruklu kişilerden Rusya Konsolosluğu’nun talep ettiği ücret farklıdır. Bu cevap, Rusya vize ücreti ne kadar sorusunu cevaplamaktadır. Aşağıda bazı hususlarla birlikte ücretler belirtilmiştir.

 • 15 günlük turistik vize için yaklaşık 160 dolardır.
 • Rusya vize ücreti 3 aylık ticari vize için ödenmesi gereken ücret 170 dolardır.
 • Aile ziyareti vizesinin fiyatlandırması da 170 dolar ile 370 dolar arasında, alacağınız ek hizmetlere ve güncel fiyatlara göre değişebilir.
 • Rusya vizesi için Rusya Konsolosluğu’nun talep ettiği ücret yanında başvuru yapacak kişi eğer bir vize merkezi üzerinden vize başvurusu yapacak ise vize merkezi de ek olarak hizmet bedeli ve servis ücreti istemektedir.

 Rusya vize ücreti nereye yatırılır diye soracak olursanız, online işlem ile gerçekleştirebileceğinizi söylemek mümkündür. Bu işlemde konsolosluk harcı kesilmemektedir. Rusya vizesi için vize harçları başvuru yapacak olan kişinin, dosyayı Konsolosluğa iletilmeden önce yapılmalıdır.  Rusya Konsolosluğu yatırılmamış vize harcı dosyasını işleme almaz. Eğer herhangi bir nedenden vize işlemi iptal edilirse yatırılan harç parasının geri iadesi yapılmaz. Bu sebeple güncel rakamın yani Rusya vize ücreti 2020 fiyatlandırmalarının sürekli takibi gerekmektedir. Vize ücreti, ülkeye yapılacak seyahat durumuna ve kişinin ne kadar kalacağına göre değişir. Rusya vize türleri arasında

 • eğitim amaçlı vize,
 • çalışma izni için vize
 • oturum izni için vize
 • ticari vize
 • turistik vize
 • evlilikten dolayı başvurulan vize

türleri sayılabilir. Her vize türü için fiyat değişir.

Rusya Vizesi  Randevu

Rusya vizesi için başvuru yapmak isteyen kişiler Konsolosluk’tan randevu almaları gerekir. Eğer randevu almadan Rusya vizesi için başvuru yapılırsa Konsolosluk bu işlemi uzatır. 1 yıllık çalışma süresi için istenen Rusya vize ücretleri, 420 ila 670 dolar arasında değişmektedir. 3 aylık evlilik yoluyla başvurulan vize türünde ücret olarak 170 dolar civarı bir para ödenmektedir. Vize başvurusu için seyahat zamanına yakın vize ücretleri hakkında bilgi almak gerekir.

Rusya Vizesi  İstenilen Evraklar

Her ülkeye başvuru esnasında gereken evraklar gibi Rusya vizesi için evraklar da aynı sayılabilir. Bu evraklar arasında

 • Başvuru formu
 • Fotoğraf
 • Pasaportun orijinali
 • Seyahat rezervasyonları

gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra yaklaşık olarak 7 gün içerisinde vize başvurusu sonuçlanır. Vize çeşitlerinden bir tanesi de express vizedir. Bu vizenin neticeye ulaşma süresi Konsolosluğun kaydına göre 1 ile 3 gün arasında değişebilmektedir.

Rusya Vizesi Dilekçesi

Rusya Federasyonuna yapacağınız seyahatler için eğer Rusya Konsolosluğu tarafından sizlerden ek bir evrak talebi olmadığı sürece Rusya aile ziyareti vize dilekçesi veya ticari  vize, turistik vize dilekçesi hazırlamanıza gerek yoktur. Rusya vize başvuru formunu tam ve hatasız bir şekilde doldurmanız yeterli olacaktır. Şayet Konsolosluk tarafından ek evrak talebi gelmiş ise, seyahati gerçekleştirecek kişi veya kişilerin Rusya Federasyonuna yapacağı seyahate dair dilekçeyi Rusya Ankara Büyükelçiliğine ya da Rusya İstanbul Başkonsolosluğu makamına hitaben yazmaları gerekmektedir.

Rusya vize başvurusu için bedelsiz bir şekilde sunulan vize talep dilekçesi ve örneklerine >> schengenvize.net/rusya-vize-dilekcesi adresinden ulaşabilirsiniz.

Rusya Vize Fotoğraf Ebatları

Rusya vizesi alabilmek için vize başvuru formu ile birlikte sunmamız gereken Rusya vize fotoğraf ebatları ve durumu ile ilgili istenilen özellikler şu şekildedir.

 • İki adet renkli biyometrik fotoğraf.
 • Fotoğrafın güncel yani yeni olması zorunludur. Geriye dönük 3 ay içerisinde çekilmiş olması yeterlidir.
 • Fotoğrafın yüksek kalitede ve yüze odaklı olması gerekmektedir.
 • Fotoğrafın fotoğraf kağıdı üzerine basılı olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf çekimi esansında kişinin yüzünü kapatacak gözlük gibi aksesuarların kullanılmaması gereklidir.
 • Fotoğrafın aydınlık bir fon ile birlikte çekilmiş olması gerekmektedir.

Rusya Vize Fiyatları 2021

Rusya vize alma adımlarında ödemeniz gereken tutar vizenin geçerlilik süresine göre değişim arz edecektir. Vize türüne göre de farklı klasmanlar uygulanabilmektedir. Ödeme adımını kredi kartı aracılığı ile tamamlamanıza da imkan verilmektedir.

Rusya Vize Fiyatları 2021 Nedir?

Rusya vize ücreti 160 USD olarak belirlenmiştir. Bu ödeme adımının tamamlanmasının hemen sonrasında size verilen makbuzu saklamanız gerekmektedir. Ödeme aşaması dijital olarak da kaydedilecektir. Buna rağmen yine de gerekli olan makbuz muhafaza adımlarının tamamlanması verimli olacaktır.

Rusya'ya Vize Kalktı Mı?

Rusya vizesi geçerliliğini korumaktadır. Rusya vize alma adımlarında kişilerin özellikle öğrenci olarak giriş yapması durumunda sürecin çok daha kolay bir biçimde tamamlanacağı belirtilmelidir. Öğrenci olarak hangi okuldan kabul aldığınızı ve Rusya’daki eğitim masraflarınızın kim tarafından karşılanacağını eksiksiz şekilde bildirmeniz gerekmektedir. Eğer bir bursunuz varsa bunun ile alakalı belgeleri sunmak yeterli olacaktır.

Rusya Vize Fiyatları 2020 Arttı Mı?

Rusya vize fiyatlarında henüz bir değişim meydana gelmemiştir. 160 USD olarak geçerliliğini korumaktadır. Ödemiş olduğunuz ücretin vizenin reddedilmesi durumunda tarafınıza iade edilmesi mümkün olmayacaktır. Vize reddi durumunda atabileceğiniz tek adım vize başvurunuzun yeniden değerlendirmeye alınması için reddi itiraz yapmaktır.

Rusya E-Vize Moskova

Vize başvuru adımlarının bir kısmının dijital olarak tamamlanmasına imkan verilmektedir. Bu aşamada vize alma sürecinde kişilerin konsolosluğa bizzat gelmeden önce işlemlerin ne kadarının dijital olarak halledilebileceğine dair bilgi almanız gerekir.

Rusya Vize Ücreti Nereye Yatırılır?

Vize ücreti konsolosluk tarafından belirtilen IBAN numarasına yatırılacaktır. Yatırım adımında hangi yöntemin kullanılması gerektiği ile alakalı bir kısıtlama söz konusu değildir. vize ücretinin ödenmesi vize başvurunun geçerli kılınması için atılan son adımdır. Vize ücret iadesi Rusya’da mümkün değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×