İtalya Vize İstiyor mu? - Schengenvize.net
Schengen Blog

İtalya Vize İstiyor mu?

Dünyanın en çok seyahat edilmek istenen ve özellikle de Türk vatandaşların ilgisini çeken, İtalya hakkında merak edilen çok fazla soru bulunmaktadır. Bu soruların ilki de bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler tarafından sıkça dile getirilen İtalya vize istiyor mu sorusudur. İtalya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize almaları zorunludur diyebiliriz. Ancak yeşil, gri ya da siyah pasaport sahibi iseniz o zaman sizler için vize muafiyeti durumu söz konusudur. Yani, 180 gün içerisinde yapacağınız 90 günlük seyahatler dahilinde İtalya Schengen vizesi almanız gerek bulunmamaktadır.

Bu bağlamda bordo pasaport sahibi kişilerin de aynı seyahat süresi dahilinde İtalya vize istiyor mu sorusunu yönelttikleri ile karşılaşmaktayız. Bordo pasaport hamili Türk vatandaşlarının kısa süreli yani 90 günlük seyahatlerinde, seyahat amaçlarına uygun bir İtalya vizesi almaları şart kılınmıştır.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya seyahati kapsamında bu ülkenin vize şartları konusunda merak edilenlerden biri de İtalya vizesi nasıl alınır sorusudur. İtalya vizesi almak için öncelikle seyahat amacınızın ne olduğu önemlidir. Örneğin; turistik vize ile eğitim vizesi için alınması gereken vize türleri farklı olduğu için haliyle sizlerden talep edilecek evraklar da farklılık göstermektedir. Bu yüzden, İtalya vizesi alabilmek için öncelikle sizlerden seyahat amacınıza uygun olarak talep edilen vize evraklarını doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekecektir.

Daha sonra bu evraklar ile birlikte yine seyahat amacınız kapsamında değişen başvuru yerlerine müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Kısa süreli vizeler için İtalya vize merkezleri üzerinden, uzun süreli vizeler için de İtalya Konsoloslukları ya Büyükelçilik üzerinden başvuruda bulunarak İtalya vizenizi alabilirsiniz.

İtalya Vizesi Almak İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

İtalya vize şartları da en az İtalya vize istiyor mu sorusu kadar merak edilen konular arasındadır. İtalya’ya seyahat edebilmek için alınması gereken vizelerde sizlerden istenen talepler, vize türüne göre farklılık gösterecektir. Bu bağlamda İtalya vizesi almak için bankada ne kadar para olmalı sorusunun yanıtı da, seyahat sürenize göre değişecektir.

Ancak 7 ila 10 günlük bir seyahat dahilinde banka hesabınızda en az 10- 13 bin civarında bir paranın olması gerektiğini söyleyebiliriz.

İtalya Şu An Vize Veriyor mu?

Covid- 19 kapsamında seyahat engelleri uzun bir süreden beri devam etmekteydi. Virüsün yeni varyantlarının oluşması nedeni ile ülke halen turistik vizeler için bir kısıtlama sürecindedir diyebiliriz. Yani İtalya’ya turistik seyahatler kapsamında halen başvuru yapılamıyor. Ancak ilerleyen zamanlarda bu konuda yeni açıklamaların gelmesi bekleniyor.

İtalya şu an vize veriyor mu sorusunun yanıtı için ise turistik vizeler haricinde, aile ziyareti, eğitim ve uzun süreli vizeler dahilinde İtalya vizesi için başvuruda bulunmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

İtalya Öğrenci Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

İtalya vize istiyor mu sorusu kadar İtalya’nın vize şartları da merak edilmektedir. Özellikle bu ülkede eğitim görmek isteyen öğrenciler, eğitim vizeleri için kendilerinden talep edilecek şartları merak etmektedir. Bu bağlamda da İtalya öğrenci vizesi için hesapta ne kadar para olmalı sorusu bizlere sık sık yöneltilmektedir.

İtalya öğrenci vizesi için bankada olması gereken parayı; kalacağınız gün X 28 Euro olarak hesaplayabilirsiniz.

İtalya Vizesi Ne Kadar Sürer?

İtalya vize istiyor mu sorusundan sonra en çok merak edilen konulardan bir tanesi de, bu ülke için yapılacak vize başvurularının kaç günde sonuçlanacağıdır. İtalya vizesi için başvuru sonuçlarının açıklanma sürecince vize türünün önemli olduğunu söyleyebiliriz. Yani bu bağlamda İtalya vizesi ne kadar sürer sorusu kapsamında kısa süreli vizeleri 5-7 gün içerisinde açıklandığını söylemek mümkün. Ancak uzun süreli vizelerin açıklanması biraz daha uzun bir süreç dahilinde olmaktadır.

Ankara’daki İtalya Büyükelçiliği
Adres
Atatürk Bulvar1, 118, 06680 Kavaklıdere, Ankara, Türkiye,

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
ambankara.esteri.it

İstanbul’daki İtalya Büyükelçiliği
Adres
Tom Tom Kaptan Sokak, 5 – 34433 Beyoğlu

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
consistanbul.esteri.it

İzmir’deki İtalya Büyükelçiliği
Adres
Cumhuriyet Meydanı, 12/3 – 35210 İzmir

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
consizmir.esteri.it

İtalya Aile Birleşimi İle Ülkede Ne Kadar Kalabilirim?

İtalya aile birleşimi vizesi uzun süreli bir vize olduğu için bu ülkede 6- 12 ay kalabilme durumunuz vardır.

İtalya Çalışma İzni İçin İkamet Şart mı?

Evet, İtalya çalışma vizesi alacak kişilerin ülke sınırlarına girdiğinde çalışma izni ve ikamet izni almaları şarttır.

İtalya İkamet İzni Kaç Günde Çıkar?

Yapılan başvurunun ardından İtalya ikamet izni 15- 30 gün aralığında açıklanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×