İtalya Turistik Vize için gerekli evraklar

İtalya Turistik Vize için gerekli evraklar

İtalya’da tatil yapmak isteyenlerin başvurması gereken İtalya Turistik Vize için gerekli evraklar nelerdir? Evrakları hazırlarken nelere dikkat edilmesi gereklidir?

Turist olarak İtalya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin, başvuru yapmadan önce ilk olarak seyahatinin ne kadar süreceğini hesaplaması gerekiyor. 90 günden daha kısa sürecek tatil planları için Schengen vizesi almak yeterliyken, daha uzun süre tatil yapmayı planlayan kişilerin ise İtalya Turistik Vize için başvuru yapması gerekiyor. Turistik vize alan kişilerin ise tatil süresi en fazla 6 aya kadar uzayabiliyor.

Turistik vize başvurusu yapan kişinin, seyahat başlangıcından en geç 4 hafta öncesinden vize başvurusunu İtalya Konsolosluğu ya da İtalya Büyükelçiliğine iletmesi gerekiyor. Yapılacak başvurular için hazırlanan dilekçe ve konsolosluklardan alınan başvuru formlarının Türkçe, İngilizce ve İtalyanca olarak doldurulması gerekiyor. Evraklarını eksiksiz şekilde dolduran ve konsolosluğa başvurusunu tamamlayan kişilerin vize onay işlemleri ise 5 ile 14 iş günü arasında tamamlanmaktadır. Kişinin evraklarında eksikler varsa, konsolosluk kontrol sonucunda bu evrakları da isteyeceği ve tekrar kontrol edeceği için eksik evraklar süreci uzatacaktır.

İtalya turistik vize için gerekli evraklar İtalya konsoloslukları tarafından belirlenmektedir. Kişinin vize dilekçesini konsolosluğa hitaben yazması, konsolosluktan alacağı vize başvuru formunu ise el ile ve büyük harfle doldurması gereklidir. Özel araç ile yapılacak seyahatlerde İtalya Turistik vize başvurusu yapan kişinin evraklar arasına araç ruhsatının fotokopisini ve sürücü belgesini de eklemesi gereklidir. Uçak ve tren gibi toplu taşıma araçları ile yapılacak seyahatlerde ise gidiş-dönüş biletlerinin fotokopisi evraklar arasına eklenmelidir.

Turistik vize başvurusu yapan kişinin tatil için yaptığı planları belirten evrakları dosyaya eklemesi, onaylanma ihtimalini ve onay süresini etkilemektedir. Kişinin hazırladığı dosyaya İtalya’da konaklayacağı otelin rezervasyon bilgilerini ve yapacağı harcamalar için teminatını da belirtmesi gerekmektedir. Tüm Schengen ülkelerinde olduğu gibi İtalya vizesi almak için de kişinin en az 30 bin Euro’luk seyahat sağlık sigortası yaptırmış olması gereklidir. Kişinin teslim ettiği evraklar tam olsa dahi İtalya konsolosluğunun uygun gördüğü durumlarda kişilerden ek evraklar istenebilir ya da kişi mülakat için çağırılabilir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye