İtalya aile ziyaret vizesi için gerekli evraklar

İtalya aile ziyaret vizesi için gerekli evraklar

İtalya’da yaşayan akraba ve aile bireylerini ziyaret etmek için alınması gereken İtalya Aile Ziyaret vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Vize başvurusu yaparken kişinin teslim etmesi gereken evraklar, yapılan başvuru ve seyahat türüne göre değişiyor. İtalya Schengen vizesi gibi vizelere tatil ve gezi amaçlı kısa seyahatler için yapılan başvurularda, İtalya Konsolosluğu tarafından doldurulması istenilen formlara ek pasaport ve birkaç evrak yeterli olurken daha kapsamlı başvurularda kişilerden ek evraklar da isteniyor.

İtalya aile ziyaret vizesi almak isteyen vatandaşların ise ziyaret etmek istediği akraba ya da aile bireyinin davetiyesini İtalya Konsolosluğuna gerekli evrakların yanına eklemesi gerekiyor. İtalya aile ziyaret vizesi için gerekli evraklar İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenmekte ve özel durumlarda kişilerden ek evraklar da istenmektedir.

İtalya aile ziyaret vizesi için başvuru yapan vatandaşların, öncelikle İtalya Konsolosluğu tarafından kendisinden istenilen evrak ve başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurması gerekiyor. Başvuru yapacak kişinin, başvuruda kullanacağı pasaportun en az 10 yıl içerisinde yenilenmiş olması ve üzerindeki bilgilerin okunmayacağı derecede yıpranmış ya da hasar görmüş olmaması gerekiyor. Kullanılan pasaporta İtalya vizesi basılabilmesi için ise pasaportta en az 2 boş sayfa olmalı.

Vize başvuru formu üzerinde kişiden istenilen bilgilerin birbiri ile çelişmesi durumunda, kişinin başvurusu da İtalya Konsolosluğu tarafından reddediliyor. Reddedilen başvuruların ödemesi ise geri yapılmadığı için tekrar yapılan başvurularda kişinin başvuru ve vize ücretlerini tekrar ödemesi gerekiyor. Yapılan başvurularda profesyonel firmalardan destek alınması, başvurunun onaylanma ihtimalini de arttırıyor.

Seyahat edecek kişilerden Schengen vizesi ya da yeşil pasaport gibi resmi pasaportu olan kişiler varsa, başvuru sırasında bunu belirten evrakların da dosyaya eklenmesi gerekiyor. Aile ile birlikte yapılan seyahatlerde, seyahat edecek tüm bireyler adına yeni dosya hazırlanmalı, 18 yaşından küçük çocuklar için hazırlanan evraklara ise imza ebeveynleri tarafından atılmalıdır. Ebeveynlerden sadece biri ile seyahat edecek çocuklar için ise seyahat etmeyen ebeveyn tarafından muvafakatname vermesi gerekiyor. Kişilerin hazırladıkları evraklar arasına seyahat süresi boyunca nerede konaklayacakları, seyahat süresi ve masrafların nasıl karşılanacağı gibi bilgiler hakkında da detaylar vermesi, başvurunun onaylanma sürecini hızlandırmaktadır.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye