İngiltere Çalışma İzni için gerekli evraklar

İngiltere’de şirket kurmak ya da şirkette çalışmak isteyenlerin başvuru yapması gereken İngiltere Çalışma İzni için gerekli evraklar nelerdir?

İngiltere, Schengen antlaşması yapan ülkeler arasında yer almadığı için ülkede çalışma izni almak isteyen vatandaşların karşılaması gereken yeterlilikler de İngiltere tarafından belirlenmiştir. İngiltere çalışma vizesine başvuran kişiler, şirket içi transferler, çalıştığı alanda uzman kişiler, sporcular ve din adamları olmak üzere 4 ayrı grupta incelenmektedir. İngiltere Çalışma İzni için gerekli evraklar ise her grup için ayrı olarak düzenlenmiştir.

İngiltere Genel Çalışma vizesi, Avrupa Birliği üyesi olmayan ya da İsviçre dışındaki diğer ülke vatandaşları tarafından alınması gereken vizedir. Çalışma vizesi için başvuran kişiler için öncelikle çalışılacak sektörde ülkedeki çalışan ihtiyacı ve kişinin eğitim/uzmanlık düzeyi incelenmektedir. Başvuru sırasında İngiltere Çalışma İzni için gerekli evraklar arasına kişinin eğitimini destekleyen evrakları da eklemesi gereklidir.

Çalışma izni başvuruları, İngiltere tarafından düzenlenen puanlama sistemi ile belirlenmektedir. Kişi nitelikleri ve çalışmak istediği sektörde en az 70 puan alması halinde vize başvurusu kabul edilmekte ve İngiltere’de çalışma hakkı kazanmaktadır. İngiltere’de kişinin çalışmak istediği sektörde hizmet veren bir şirketten alınan davetiye mektubu ve Yerel işgücü testinde lisanslı şirketin COS belgesi 30 puan niteliğindedir. Kişinin şirketten alacağı davetiye mektubunda 152 bin İngiliz sterlini ve daha yüksek maaş taahhüdü alması da 30 puan olarak nitelendirilmektedir. Yıllık maaş miktarının 20 bin İngiliz sterlini olması ise 20 puandır. Kişinin maddi kaynaklarının yeterliliği ve İngilizce düzeyinin en az B1 olması da 10’ar puan olarak hesaplanmaktadır.

Başvuru yapan kişinin evraklarında herhangi bir eksiklik olmaması durumunda yapılan başvurular en geç 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Reddedilen başvurularda ise kişinin 1 ay içerisinde ret kararına itiraz hakkı bulunmaktadır. Reddedilen başvurular için kişinin itiraz etmemesi durumunda, yeniden İngiltere Çalışma İzni vizesi için başvuru yapılması ve başvuru ücretlerinin tekrar ödenmesi gerekmektedir. Başvuru yapacak kişiler, vize randevusunu İngiltere Konsoloslukları ya da İngiltere Büyükelçilikleri gibi kurumlara yazacakları dilekçe ile alabilecekleri gibi internet üzerinden online başvuru ile randevu da alabilirler.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye