Yunanistan Turistik Vize İşlemleri

Yunanistan Turistik Vize İşlemleri

YUNANİSTAN TURİSTİK VİZE

Yunanistan toprakları içerisinde 90 günden daha az bir sürede seyahat gerçekleştirecek kişilerin tatil, gezi, kültür farklılıkları veya çeşitli turlar amacıyla başvurması gerekecek vize çeşidi olarak karşımıza çıkar. Türkiye Cumhuriyeti topraklarında bulunan bireyleri Umuma mahsus pasaporta sahip olmaları ile birlikte Yunanistan turistik vize başvurusunu yapmaları gerekir.

Başka bir avantajınızda hususi pasaport, diplomatik pasaport veya hizmet pasaportu sahibi olmanızdır. Eğer Türkiye topraklarında yaşıyor ve bu pasaportlardan birine sahipseniz 180 günü kapsam 90 günü geçmeyecek ikamet süreleri ile vizesiz Yunanistan topraklarında kalabileceksiniz. Bunun dışında vize başvuruları ile seyahat gerçekleştirebileceksiniz. İstanbul içerisinde görevlendirilmiş Kosmos vize şirketi ve diğer illerde görevlendirilmiş VFS Global şirketinden kolaylıkla başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Schengen Vizesi

Pasaport içerisin Schengen vizesi mevcut olan kişiler Yunanistan’a turistik bir seyahat gerçekleştireceklerse Yunanistan turistik vize başvurusundan muaf tutulurlar. Schengen vizesi sayesinde bu vizeye üye olan ülkeler 90 günü geçmemek şartıyla kalma şansınız bulunur. Schengen vizesine ilk defa başvurmayı düşünüyorsanız 1 haftalık bir vize alabileceksiniz. Her Schengen vize başvurunuz bu süre artacak ve 90 güne kadar gelecektir. Kısacası sizlerin yaptığı seyahatlerin ne kadar sık olduğu sizlerin vize süresini etkileyecektir.

Schengen vizesi 1985 yılında çıkarılmıştır. Çıkarılma amacı Avrupa Birliği ülkelerinin insanların Avrupa Birliğine üye olan ülkeler arasında rahatlıkla seyahat yapmalarıdır. Yunanistan, Fransa, Bulgaristan, Almanya, İzlanda, İtalya, Norveç, Portekiz, Belçika, İspanya gibi akla gelebilecek Avrupa ülkeleri arasında geçerli olan bir vizedir.

Yunanistan Turistik Vize İçin Gereken Evraklar

 • Yunanistan turistik vize için güncel bulunan bir pasaport ihtiyacınız olacaktır. 10 yıl süreyi aşmamış ve seyahatinizden sonra 6 ay süresi bulunan herhangi bir yıpranma söz konusu olmayan bir pasaporta ihtiyacınız var. Vize işlemlerinin gerçekleştirilmesi adına 2 adet boş sayfaya ihtiyaç duyulur.
 • 5×4.5 cm ebatlarında arka fonu beyaz olarak belirlenmiş biyometrik fotoğraf istenir. Schengen vize kurallarına uygun şekilde istenen bu fotoğraf Yunanistan konsolosluğu tarafından önemlidir. Pasaportlarınız üzerinde bulunan fotoğraflar kabul görmeyecektir. Fotoğraflarda gözlük parlaması, bulanıklık, bilgisayarda oynanmış veya fotokopisi çekilmiş yedekler kabul edilmemektedir. En sağlıklı sonuçlar alma adına kesinlikle kurallara uygun bir fotoğraf çektirmeniz gerekir.
 • Nüfus cüzdanınızda yer alan bilgiler ile pasaport içerisinde yer alan kimlik bilgilerin tutarlılık göstermesi gerekmektedir. Boşanmış kişilerin soyadları pasaporttaki ile eşleşmediği durumlarda kesinlikle olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda pasaportunu güncellemeniz gerekir. Bu tarz durumla ile karşılaşan kişiler kesinlikle gerekli düzenlemeleri yaparak Yunanistan konsolosluğuna gerekli konu hakkında bilgi vermesi gerekir.
 • Yunanistan vize başvuru yapacak kişinin Yunanistan vize başvuru dilekçesini doğrudan Yunanistan konsolosluğu ve Yunanistan büyükelçiliğine hitaben yazması gerekir. Bu dilekçede başvuru yapan kişinin seyahat süresi, seyahat gerçekleştirme amacı ve seyahat sponsoru hakkında bilgilerin bulunması gerekir. Dilekçe yazılırken Türkçe veya İngilizce dilleri kullanılabilir. Kesinlikle başvuru sahibinin ıslak imzasına yer verilmelidir.
 • Yunanistan topraklarında geçirilecek süre nedeniyle Yunanistan Konsolosluğu sizlerden banka özeti istemektedir. Yunanistan topraklarında kalacağınız süre içerisinde gerekecek bakiyenin seyahat süresi ile tutarlı olması gerekir. Bu belgelerin üzerimde başvuru sahibinin ıslak imzası ile bankanın kaşe ve gerekli imzalarının tam olması gerekir.
 • Yunanistan topraklarında geçirilecek süre hakkında otel ve uçak rezervasyonlarının tutarlı bir şekilde belgelenerek sunulması gerekir. Yunanistan topraklarında geçireceğiniz süre ile tutarlılık göstermesi gereken bu belgelerin fotokopisinin teslim edilmesi gerekir. Tutarsızlık gösteren belgeler kesinlikle vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır.

Çalışan veya Şirket Sahiplerinin Yunanistan Vize Başvurusu Gereğince Hazırlaması Gereken Belgeler

 • Çalışan bir kişinin gerçekleştireceği seyahat için iş yeri antetli kağıdına seyahat yapacak kişinin şirket içerisindeki görevi, şirket tarafından aldığı izin süresi, seyahat tarihleri gibi bilgilerin yer alması gerekir. Bu bilgilerin şirket yetkilisi tarafından onaylanarak imzalandığına dair yetkilerin bulunması gerekir.
 • Şirketle ilgili olan vergi levhası, ticari sicil gazetesi faaliyetleri, imza bölümleri 3 aydan eski olmayacak şekilde güncel olarak hazırlanarak bildirilmesi gerekir.
 • İşçinin SGK giriş belgesi ile SGK 4A hizmet dökümü ıslak imzalı bir şekilde sigorta dairesinden alınarak sunulmalıdır. E devlet üzerinden barkodu bulunan çıktılarda alınarak resmi belge niteliğinde sunulabilir.
 • Son 3 aya ait maaş bordrolarınızı Yunanistan topraklarında bulunacağınızdan dolayı Yunanistan konsolosluğuna iletmeniz gerekir.

Öğrencilerin Yunanistan Turistik Vize İçin Hazırlaması Gereken Evraklar

 • Bireyin öğretim gördüğü kuruma ait öğrencinin eğitimi ile ilgili belgeler ve öğrenim gördüğü bölüme ait belgelerin yetkili imzası ile teslim edilmesi gerekir. İnternet üzerinden bu belgeler barkodu bulunur bir şekilde çıkartılarak teslim edilebilir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinizin bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü ya da e-devlet üzerinden barkodu bulunur bir şekilde çıkarılarak teslim edilmesi gerekir.
 • 18 Yaşını doldurmamış ve eğitim süreçleri devam eden bireylerin Yunanistan turistik vize başvurusu için ebeveynlere ait imza ve onay içeren bunun yanı sıra noter tarafından onaylanmış tasdikli izin belgesinin Yunanistan konsolosluğuna sunulması gerekir.
 • 18 yaşını doldurmamış kişilerin ekonomik yönden özgürlüklerini kazanmadığından dolayı Yunanistan seyahatleri konusunda kendilerine sponsor olan kişileri belirtmeleri gerekir. Bireyin yasal ebeveynleri bu konuda sponsor olarak kendilerini gösterebilirler. Sponsorların bireyin seyahat sırasındaki bütün masraflarını karşılayacak niteliğe sahip olduklarını ve mesleki evraklarını Yunanistan konsolosluğuna sunmaları gerekmektedir.

Emekli Kişilerin Yunanistan Turistik Vizesi İçin Hazırlaması Gereken Evraklar

 • Emekli olan kişilerin e devlet üzerinden emekliliklerini kanıtlayan belgeleri veya emekli kartlarının fotokopilerini Yunanistan konsolosluğuna bildirmeleri gerekir.
 • Emekli kişilerin ekonomik gelirlerini kanıtlamak adına banka dökümlerini çıkartmalarını gerekir. Son 3 ay içerisinde herhangi bir sorun olmadan maaşlarını düzenli bir şekilde gösteren belgelerin sunulması gerekir. Yeni emekli olan kişilerde bu durum sıkıntı çıkarabilir. Son 3 ay güncel maaş yattığını gösteren bilgiler tutarlılık göstermezse başvuru süreci olumsuz sonuçlanabilmektedir. Yeni emekli olan kişilerin 3 ay maaşlarının düzenli yatmasını beklemeleri gerekir.

Devlet Memurlarının Yunanistan Turistik Vize İçin Hazırlaması Gereken Evraklar

 • Devlet memuru olan kişilerin Yunanistan turistik vize başvurusunda bulunması için çalıştıkları kurumdan gerekli izinleri aldıklarına dair belgelerin sunulması gerekir.
 • Devlet memuru oldukları kanıtlayacak nitelikte olan görev kimlik kartlarının önlü ve arkalı fotokopisinin sunulması gerekir.
 • Devlet memurlarının ekonomik yönden yeterli olduklarını kanıtlamak adına maaş bordrosunu sunması gerekir. Son 3 ay düzenli bir şekilde bankalarına yatan paranın dökümünü Yunanistan konsolosluğuna sunmaları gerekir. Bu bordroları sunarken ıslak imza ve kaşe bulundurmak zorundalardır.

Ev Hanımlarının Yunanistan Turistik Vize İçin Hazırlaması Gereken Evraklar

 • Ev hanımlarının Yunanistan turistik vize başvurusunda bulunmaları için şahsi banka hesaplarının dökümlerini Yunanistan konsolosluğuna sunmaları gerekir. Bunun yanı sıra üzerlerine kayıtlı olan ev tapusu veya araç ruhsatını da konsolosluğu sunabilirler.
 • Öğrenci seyahatlerinde olduğu gibi ev hanımlarında da sponsorlar bulunabilir. Bir sponsor aracılığı ile Yunanistan seyahati yapacak ev hanımlarının sponsorlarının masrafları üstlendiğine dair belge gerekir. Çalışan veya emekli kişiler birinci dereceden akraba olma şartı ile sponsor olarak gösterilebilir.

Yunanistan Turistik Vize Biyometrik Uygulama Hakkında

Yunanistan turistik vize başvurusu yapacak bireylerin bu aşamada vize bilgi sistemi yani VIS aracılığı ile bazı bilgileri alınır. Bu bilgiler parmak izi, dijital imza ve biyometrik fotoğraflarıdır. Bu bilgiler 5 yıl boyunca saklanmakla beraber istenildiği takdirde 5 yıl içerisinde tekrar alınabilir. Bu bilgiler alındıktan sonra pasaportunuza “VIS” ibaresi eklenir ve bir sonraki başvurularınızda bu uygulamadan muaf tutulursunuz.

 

Önemli Bilgiler

Fiziki sıkıntıları bulunan kişiler bu uygulama kapsamın muaf tutulurlar. Parmakların tamamının izi alınamadığı durumlarda bireyin mevcut bulunan parmaklarının izi alınarak kayıt tamamlanır. Parmak izi veremeyecek durumda olan kişiler kesinlikle fiziki sorunlarını bildirerek tıbbi raporları ile başvuru yapmaları gerekir. Geçici engele sahip kişilerin işlemlerini engelleri geçtikten sonra yapmaları gerekir. 12 yaşından küçük bireylerde bu işlemlerden muaf tutulmaktadır.

YUNANİSTAN VİZE TÜRLERİ NELERDİR?

Yunanistan Turistik Vize

Yunanistan’ a Türkiye’ den turistik amaçlar doğrultusunda seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahiplerinin başvurması gereken vizedir. Bu vize seyahat amacı içermektedir ve kısa süreli vize olarak bilinmektedir. Yunanistan Turistik vizeye başvurmak için vize işlemlerinde gerekli olan standart evraklar doğrultusunda vizeye başvuruda bulunmak mümkündür.

Yunanistan KONSOLOSLUGU TURİSTİK DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Vize Bölümü Dikkatine,

            Ülkenizi 07.04.2020-09.04.2020 tarihleri arasında Eşim Fatıma AKAR VE kardeşim Mahmut Akar ile Eşi Cemile Kar ile birlikte turistik olarak ziyaret edeceğiz. Sürekli seyahat etmemiz nedeniyle mümkünse tarafımıza 5 Yıllık schengen vizesinin verilmesini rica ederim.

           Seyahat süresince meydana gelebilecek tüm masraflar tarafımdan karşılanacak olup, verilen vize süresinin dışında ülkenizde ve Schengen Ülkelerinde kalmayacağımızı taahhüt ederiz.

   Saygılarımla,

 SAMI AKAR
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye