Yunanistan Transit Vize İşlemleri

Yunanistan Transit Vize İşlemleri

Yunanistan Transit Vize

 Yunanistan transit geçiş noktalarını kullanarak, başka ülkelere seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahipleri Yunanistan transit vize almak zorundadır.

 • Transit vize çift girişli ve çok girişli olacak şekilde hazırlanır.
 • 6 ay ve 1 yıllık olacak şekilde transit vize çıkarılabilir.
 • Seyahat bitişi sonrasında pasaport 3 ay daha geçerliliğini korumalıdır.
 • Yunanistan konsolosluğuna doğrudan yapılacak başvurular ile transit vize çıkarılır.
 • Son 3 yıl içinde çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraf başvurularda istenir.
 • 30. 000 Euro taahhütlü olarak uluslar arası sağlık sigortası istenir. Bu sigorta seyahatin bir gün öncesinden başlayarak seyahatin bitişinden bir gün sonrasını da kapsamalıdır.
 • Özel araç ya da uçak veya farklı yol ile edilecek seyahat için gerekli tüm bilgi ve belgeler hazır bulunmalıdır.
 • 12 yaşından küçük çocuklarda Yunanistan vize harç ücreti alınmamaktadır. Vize ücretleri konsolosluk tarafından belirlenir.
 • Yapılan başvuru sonrasında 3 ile 7 gün arasında Yunanistan transit vize sonuçlanacaktır.
 • Her mesleğe özel olarak hazırlanan evraklar ayrıntılı şekilde, imzalı ve kaşeli olarak istenir.

 Bu şartların yerine getirilmesi ile transit vize için başvuru yapılabilir. Başvuru esnasında dilekçenin eksiksiz ve imzalı olarak doldurulmasına önem gösterilir. Yunanistan konsolosluğu yıpranma ya da şüpheli durum karşısında evrakların yenilenmesini isteyebilir. Bu evrak ve bilgilere ek olarak evrak ve bilgi isteyebilir. Yunanistan Transit Vize konusuna dair bütün detaylar yukarıda olduğu şekildedir.

 

YUNANİSTAN TRANSİT VİZESİ

Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan kişilerin Yunanistan toprakları üzerinden farklı bir ülkeye seyahatlerini sağlamak amacı ile Yunanistan transit noktaları üzerinden yapacakları geçiş için Yunanistan transit vize başvurularını yapmaları gerekir. Avrupa ülkelerini kapsayan Schengen vizesi bulunan kişiler ya da Hususi, Diplomatik veya Hizmet pasaportuna sahip kişilerin transit vize sahibi olmalarına gerek yoktur. “Atina hava alanı transit vize istiyor mu?” gibi soruların cevabı burada verilmiş oluyor. Avrupa ülkelerinde geçerli Schengen vizesi ile her yere gidilebiliyor.

Yunanistan transit vizesi sahibi olmak isteyen kişilere bu vizeler çift girişli ve ya çok girişli olmakla beraber 6 ila 1 yıl süreler ile verilmektedir. Bu vize çeşidinde pasaportunuzun seyahat sonrasında 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Bu vize kısa süreli vizeler kapsamı altında gözükmektedir. Yunanistan transit vize sadece Yunanistan konsolosluğunun onayı ile kabul edilmemekle beraber Türkiye Cumhuriyeti toprakları içerisinde bulunan ve oturma iznine sahip kişilerin konsolosluk tarafından yetkilendirilen merkezlerden başvuru yaparak bu süreci izlemeleri gerekmektedir. Bu aracılıklar olmadan direkt olarak Yunanistan konsolosluğundan başvuru yoktur.

Yunanistan Transit Vizesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

 • Yunanistan vize başvuru formu doldurulmakla beraber bu form üzerindeki bilgiler kesinlikle eksiksiz ve tutarlı bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru form Yunanistan konsolosluğuna teslim edeceğiniz belgeler ile karşılaştırılarak tutarlılıkları kontrol edilmektedir. Tutarsızlık görülen formlar olumsuz olarak size geri dönüş sağlanmasına yol açacaktır.
 • Diğer vize çeşitlerinde farklı olarak size sunulan bir özellikte seyahat bitiminden itibaren pasaport süresinin 3 ay daha olması gerekmesidir. Diğer pasaport çeşitlerinde bu süre 6 ay olarak belirlenmiştir.
 • Son 3 yıl içinde çekilmiş ve güncelliğini koruyan 2 adet biyometrik fotoğraf götürmeniz gerekir.
 • Seyahat süresinden önce yapılması gereken 30.000 Euro taahhütlü sağlık sigortası yapılması gerekir. Bu sağlık sigortası süresi seyahat başlangıç ve seyahat bitiş sürelerini kapsamak zorundadır. Yapılmadığı takdirde başvurunuz olumsuz değerlendirilir.
 • Başvuruyu yapan kişiye ait yada başvuruyu yapan kişiye sponsor olacak kişiye ait maaş bordroları, banka dökümü, SGK 4a hizmet dökümü gibi bilgilerin bildirilmesi gerekiyor.
 • Yunanistan topraklarına seyahat edecek kişinin ulaşım ile ilgili tren, uçak veya otobüs gibi bunlara ait biletlerini ve konaklama bilgilerini atmaları gerekir. Kendi aracı ile ilgili seyahat etmeyi düşünen kişiler ruhsat, ehliyet ve kendi aracı ile geleceğine dair yazı sunmalıdır. Eğer yolculuk yaptığı araç kendine ait değilse vekalet verildiğine dair bir beyanda bulunulması gerekir.
 • Seyahat gerçekleştiren kişilerin pasaportlarında “VIS” ibaresi bulunmuyorsa biyometrik işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Kişinin parmak izi, dijital imzası ve arka fonu beyaz olacak şekilde vesikalık fotoğrafı gerekir.

Transit Vize Başvuru Ücreti

Yunanistan transit vize başvuru ücretleri Yunanistan konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Yetki verdikleri Yunanistan vize merkezleri ile belirtilen ücretlere hizmet bedeli eklenir. Bu harç ücretleri AB vatandaşı ile evli olan bireylerden ve bununla birlikte 12 yaşından küçük çocuklardan alınmamaktadır.

Yunanistan Transit Vize Sonuçlanması Ne Kadar Sürer

Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinden Yunanistan topraklarını kullanarak başka bir ülkeye seyahat etmeyi amaçlayan kişiler Yunanistan konsolosluğu yetkilendirmesi ile transit vize başvurusu yapmanıza olanak sağlayan merkezler tarafından başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvuru yapan adayların evrakları bu merkezler tarafından incelenmediği için Yunanistan konsolosluğunun yoğunluğu göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak 7 ila 15 gün içerisinde sonuçlanan sonuçla resmi tatil veya özel günler sebebiyle uzayabilir. Bunun için 3 önceden başvuru yapmanız önerilir. Başvurunuzun tamamlanması adına sizlerden eksik evrakların tamamlanması da istenebilmektedir. Bu durumlarda da sürecin uzaması görülebilir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye