Yunanistan Ticari Vize için gerekli evraklar

Yunanistan’da gerçekleşecek bir iş toplantısı, seminer veya çeşitli organizasyonlara katılmak isteyen ya da kendi işini kurmak isteyenlerin başvurması gereken Yunanistan Ticari Vize için gerekli evraklar nelerdir?

Yunanistan’da kendi işini kurmak isteyen ya da Türkiye’de hizmet veren şirketini temsil etmek için Yunanistan’da yapılacak bir toplantı ya da seminere katılmak isteyen vatandaşların, Yunanistan Ticari Vizesi için başvuru yapması gerekmektedir. Yunanistan Ticari Vize için gerekli evraklar ise Yunanistan Konsoloslukları tarafından belirlenmiştir. Başvuru yapan kişiden bazı koşullarda ek evraklar ya da evrakların doğruluğunu kanıtlayan belgeler de talep edilebilmektedir.

Ticari vize için başvuru yapan kişinin, randevu için vereceği dilekçede seyahatin süresini ve amacını belirtmesi gereklidir. 90 günden daha az sürecek Yunanistan seyahatleri için kişinin Schengen vizesi alması yeterlidir. Schengen vizesi alan kişi, 90 günlük süre zarfında Schengen üyesi diğer ülkelere de seyahat etme hakkına sahip oluyor.

Ticari vize almak isteyen kişi, Yunanistan’da iş gezisi ya da herhangi bir organizasyona katılmak için başvuru yapıyorsa, Türkiye’de çalıştığı şirketten verilen dilekçenin ve seyahat planlarının da başvuru ile birlikte verilmesi gerekiyor. Ticari vize almak isteyen kişi, Yunanistan’da bir şirkette çalışmak istiyorsa, kendisine şirket tarafından verilen davetiye mektubunu Yunanistan Ticari Vize için gerekli evraklar arasına eklemesi gerekmektedir. Çalışacağı şirket davetiyeyi kişiye göndermek yerine direkt olarak Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na da teslim edebilir.

Başvuru yapacak kişi, herhangi bir şirketten davetiye almamış, ancak Yunanistan’da kendi eğitimi ve mesleği ile alakalı bir şirkette çalışmak istiyorsa, eğitim ve mesleki bilgilerini içeren evrakları Yunanistan Ticari Vize için gerekli evraklar ile birlikte teslim etmesi gereklidir. Kişinin eğitim düzeyi, çalışmak istediği sektör ve bu sektörde Yunanistan’daki çalışan ihtiyacı göz önüne alınarak kişinin vize başvurusu kabul edilebilir ya da reddedilebilir.

Başvuruyu yapan kişi Yunanistan’da yeni bir şirket açmak istiyorsa, başvuru sırasında açmak istediği şirket ile ilgili detayları ve maddi açıdan şirketin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini gösteren evrakları teslim etmesi gerekiyor. Kişinin başvuru sırasında son 12 aya dair maaş bordosu ile birlikte teminat gösterebileceği banka hesabı bilgilerini göstermesi gereklidir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye