yunanistan-ticari-vize-evraklari-ucreti

Yunanistan Ticari Vize için gerekli evraklar

YUNANİSTAN TİCARİ VİZESİ

Yunanistan topraklarında gerçekleşecek olan iş, toplantı, fuar veya seminer gibi farklı kategorilerde ki ticari amaçla yapılan seyahatler için Yunanistan ticari vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan Umuma mahsus pasaportu olan kişilerin ticari amaçlı işleri için başvurması gereken vize çeşidi Yunanistan Ticari vizedir.

Başka bir avantajınızda hususi pasaport, diplomatik pasaport veya hizmet pasaportu sahibi olmanızdır. Eğer Türkiye topraklarında yaşıyor ve bu pasaportlardan birine sahipseniz 180 günü kapsam 90 günü geçmeyecek ikamet süreleri ile vizesiz Yunanistan topraklarında kalabileceksiniz. Bunun dışında vize başvuruları ile seyahat gerçekleştirebileceksiniz. İstanbul içerisinde görevlendirilmiş Kosmos vize şirketi ve diğer illerde görevlendirilmiş VFS Global şirketinden kolaylıkla başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Hem işveren hem de işçi bireylerin yararlanabildiği bu vize çeşidi en fazla seyahatinizden 3 ay önce yapılmalıdır. Yunanistan ticari vize sahibi olduktan sonra diğer Schengen vize kapsamın olan ülkelere de seyahat etmeniz sağlanıyor. Aynı vize ile bu ülkelere giriş yapabileceksiniz.

 • Yunanistan ticari vize için Yunanistan vize başvuru formundan doğru ve tutarlı bilgilerin doldurulmuş olması gerekmektedir.
 • Yunanistan ticari vize başvurunuzdaki evrakların güncelliğini koruması gerekir. 3 aydan eski belgelerin başvuru esnasında sunulması başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır.
 • Pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması gerekmekle beraber seyahat bitişinizden sonra 6 ay geçerliliğinin devam etmesi gerekir. Pasaportunuz herhangi bir eskime olmaması gerekmekle beraber vize işlemleri için 2 adet boş sayfası bulunmalıdır.
 • Yunanistan ticari vize davetiyesinin Yunanistan toprakları içerisinde bulunun birisi ya da işletmenizin ticari amaçlar ile ilişkisi bulunduğu kişiler tarafından yollanması ile gerçekleşir.
 • Ticari vize başvurusundan bulunacak bireyin daha önce pasaportu bulunuyorsa bunu da bildirmesi gerekir.
 • 18 Yaşından küçük bireylerin ebeveynlerinin onayı gerekir.
 • Yunanistan ticari vize başvurusunda bulunan kişinin konaklama ve ulaşım hakkında bütün bilgilerinin Yunanistan Konsolosluğu tarafına sunulması gerekir.
 • Pasaportlarınız üzerinde “VIS” ibaresi bulunmalıdır. Bu ibare bulunmayan kişiler biyometrik işlemlerini yaptırmalıdırlar. Yunanistan konsolosluğu tarafından parmak izi, dijital imza ve arka fonu beyaz olan fotoğraflarınız ile müracaat etmeniz gerekir.
 • Ticari amaçlar ile Yunanistan topraklarına seyahat gerçekleştirmek isteyen kişinin işyerine ait vergi levhası ve seyahat yapılacak tarihten bir yıl önceye ait işyeri vergi işlemleri hakkında gerekli evrakların sunulması gerekir.
 • Son 3 aya ait bağlı olduğu banka dökümleri bankanın ıslak imza ve kaşesi ile birlikte Yunanistan konsolosluğuna iletilmelidir.

Çalışan Olarak Yunanistan Ticari Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Son 3 aya ait kişisel banka dökümleri banka tarafından ıslak imzalı ve kaşeli bir şekilde iletilir.
 • Son 3 aya ait maaş bordroları belgeler halinde sunulur.
 • SGK 4a hizmeti dökümü, SGK giriş belgesi ve işyeri vergi levhası gibi dokümanlar gerekir.
 • Ticari sicil gazetesinin bulunduğuna dair belgelerin fotokopisi istenir.
 • İşverenin antetli kağıdına işçinin gerçekleştireceği seyahat hakkında seyahat süresi, seyahat amacı, iş yerindeki pozisyonu, maaşı ve seyahat dönüşü işe devam edeceğini belirttiği bir yazı yazar.

Şirket Sahibi Olarak Yunanistan Ticari Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Ticaret odasına bulunan kaydınız güncel olarak sunulur.
 • Vergi levhanız Yunanistan konsolosluğuna bildirilir.
 • Kişisel banka hesap dökümünüz banka tarafından çıkartılarak imzalı bir şekilde sunulur. Son 3 ay ele alınmaktadır.
 • Ticaret sicil gazetesi faaliyetlerinin fotokopisi gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti toprakları ya da Avrupa topraklarında bulunan malvarlığınızın tapusu hakkında bilgi verilmelidir.

Yunanistan Ticari Vize Ücreti

Ticari vize başvuru ücreti konsolosluktan yapılan açıklamaya göre 60 Euro olarak belirlenmiştir. Bu başvuru ücret dışarısında kargo, biyometrik işlemler gibi farlı işlemlerde ek ücretler çıkabilir.

Yunanistan Ticari Vize Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yer alan vatandaşların Yunanistan ticari vize başvuruları Yunanistan konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş merkezler tarafından yapılmakla beraber 7 ila 15 gün süresinde sonuçlanabiliyor. Yunanistan konsolosluğu tarafından incelemeye alınan bu başvurular bazen yaşanan yoğunluklar veya ülke içerisindeki resmi tatiller nedeniyle uzayabiliyor. Bu sebepten dolayı başvurularınızı 3 ay önceden yapmanızı öneririz. Bunun dışında sizden istenecek ek belgeler veya mülakat gibi sebeplerden dolayı da işlemlerinizin uzaması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Yunanistan’da gerçekleşecek bir iş toplantısı, seminer veya çeşitli organizasyonlara katılmak isteyen ya da kendi işini kurmak isteyenlerin başvurması gereken Yunanistan Ticari Vize için gerekli evraklar nelerdir?

Yunanistan’da kendi işini kurmak isteyen ya da Türkiye’de hizmet veren şirketini temsil etmek için Yunanistan’da yapılacak bir toplantı ya da seminere katılmak isteyen vatandaşların, Yunanistan Ticari Vizesi için başvuru yapması gerekmektedir. Yunanistan Ticari Vize için gerekli evraklar ise Yunanistan Konsoloslukları tarafından belirlenmiştir. Başvuru yapan kişiden bazı koşullarda ek evraklar ya da evrakların doğruluğunu kanıtlayan belgeler de talep edilebilmektedir.

Ticari vize için başvuru yapan kişinin, randevu için vereceği dilekçede seyahatin süresini ve amacını belirtmesi gereklidir. 90 günden daha az sürecek Yunanistan seyahatleri için kişinin Schengen vizesi alması yeterlidir. Schengen vizesi alan kişi, 90 günlük süre zarfında Schengen üyesi diğer ülkelere de seyahat etme hakkına sahip oluyor.

Ticari vize almak isteyen kişi, Yunanistan’da iş gezisi ya da herhangi bir organizasyona katılmak için başvuru yapıyorsa, Türkiye’de çalıştığı şirketten verilen dilekçenin ve seyahat planlarının da başvuru ile birlikte verilmesi gerekiyor. Ticari vize almak isteyen kişi, Yunanistan’da bir şirkette çalışmak istiyorsa, kendisine şirket tarafından verilen davetiye mektubunu Yunanistan Ticari Vize için gerekli evraklar arasına eklemesi gerekmektedir. Çalışacağı şirket davetiyeyi kişiye göndermek yerine direkt olarak Yunanistan İçişleri Bakanlığı’na da teslim edebilir.

Başvuru yapacak kişi, herhangi bir şirketten davetiye almamış, ancak Yunanistan’da kendi eğitimi ve mesleği ile alakalı bir şirkette çalışmak istiyorsa, eğitim ve mesleki bilgilerini içeren evrakları Yunanistan Ticari Vize için gerekli evraklar ile birlikte teslim etmesi gereklidir. Kişinin eğitim düzeyi, çalışmak istediği sektör ve bu sektörde Yunanistan’daki çalışan ihtiyacı göz önüne alınarak kişinin vize başvurusu kabul edilebilir ya da reddedilebilir.

Başvuruyu yapan kişi Yunanistan’da yeni bir şirket açmak istiyorsa, başvuru sırasında açmak istediği şirket ile ilgili detayları ve maddi açıdan şirketin ihtiyaçlarını karşılayabileceğini gösteren evrakları teslim etmesi gerekiyor. Kişinin başvuru sırasında son 12 aya dair maaş bordosu ile birlikte teminat gösterebileceği banka hesabı bilgilerini göstermesi gereklidir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye