yunanistan-aile-ziyareti-vize-evraklari-ucreti

Yunanistan Aile Ziyaret vizesi için gerekli evraklar

Yunanistan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi

Yunanistan toprakları içerisinde bulunan anne, baba, kardeş veya arkadaşları ziyaret etmek amacı ile Türkiye Cumhuriyeti topraklarından seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize çeşidi Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vizesidir. Bu vize sayesinde diğer Schengen ülkelerini gezme şansınızda bulunmaktadır. Yunanistan toprakları içerisinden başlamak kaydıyla diğer AB ülkelerini de Yunanistan Schengen vizesi ile gezebilirsiniz.

Hususi, diplomatik veya hizmet pasaportunuz ile 180 gün içerisinde 90 gün ikamet şartı ile bu vizeden muaf tutularak ziyaret sağlayabilirsiniz. Umuma mahsus pasaport sahipleri Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşıyorsa kesinlikle Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vizesini kullanabilirler.

Yunanistan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Toplamanız Gereken Evraklar

 • Her vize çeşidinde bulunduğu gibi bu vize çeşidinde de kesinlikle vize başvuru formunu eksiksiz ve tutarlı bir şekilde doldurmak zorundasınız. Eksik ve ya tutarsız bilgiler verilen başvuru formlarında başvurular kesinlikle olumsuz sonuçlanacaktır.
 • Pasaportunuzun 10 yıldan eski olamamasıyla beraber seyahat bitiminden sonraki süreçte 3 ay geçerliliği bulunmak zorunludur. Vize işlemleri için içerisinde 2 adet boş sayfa bulunmalıdır.
 • Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vize başvurusundan sizden isteyeceği evrakları tamamen güncel bir şekil taraflarına iletilmesi en fazla 3 ay içinde bu evrakların çıkartılmış olması gerektiğini bildiriyor. 3 ay süreyi geçmiş evraklar güncel sayılmayacaktır.
 • Birey 18 yaşından küçük ise ebeveynleri veya kişiden sorumlu kişilerin izni olduğuna dair imzalı bir belge ve noter onaylı muvafakat name ile başvuru yapmaları gerekir.
 • Bu vizeye başvurmadan önce Yunanistan topraklarında konaklama ve ulaşım hakkında gerekli bilgileri Yunanistan konsolosluğuna iletmeniz gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti içerisinde bulunup yabancı uyruklu olan kişilerin Yunanistan aile/arkadaş ziyareti vize başvurusundan yararlanması için yabancılara mahsus ikamet tezkeresini taraflarına iletmek zorundadırlar.
 • Yunanistan seyahati için AB ülkeleri vizesini kapsayan Schengen kapsamı içinde konaklama yapacağı için 30.000 Euro değerinde bulun zorunlu uluslararası seyahat sağlık sigortasını yaptırmaları gerekir.
 • Ziyaret amaçlı yapılacak seyahatin kanıtlanması adına Yunanistan da yaşayan bireyin Türkiye Cumhuriyetinde ki kişi davetiye belgesi yollaması gerekmektedir.
 • Pasaportunuz üzerinde “VIS” ibaresi bulunmalıdır. Eğer bu ibare varsa biyometrik işlemleri tekrardan yaptırmanıza gerek yoktur. Eğer bu ibare bulunmuyorsa parmak izi, dijital imza ve arka fonu beyaz olmak üzere belirlenen ebatlardaki vesikalık fotoğrafı Yunanistan konsolosluğuna iletmeniz gerekir.

Çalışan Olarak Yunanistan Arkadaş/Akraba Ziyareti Vize Başvurusu Gereken Evraklar

 • Kişinin bağlı olduğu şirket tarafından antetli kağıdına kişinin iş yerindeki pozisyonu, maaşı, seyahat amacı, izinli olduğu günler, seyahat sonrası işine devam edeceğine dair bilgiler yer alan bir yazı yazmalıdır. İşveren imza ve kaşe ile bu belgeyi onaylamalıdır.
 • Ticari sicil gazetesi faaliyetlerinin bulunduğu belgenin fotokopisi istenir.
 • Vergi levhası, SGS hizmet dökümü gibi detaylar istenir.
 • Başvurunuzdan 3 ay öncesine ait maaş bordroları ve bankanız tarafından alacağınız 3 aylık banka dokümanları istenir.

İş Yeri Sahibi Olarak Yunanistan Arkadaş/Akraba Ziyareti Vize Başvurusu Gereken Evraklar

 • İş yeri sahibinin banka tarafından çıkartılmış, imza ve kaşe ile onaylanmış banka dökümlerinin belgesi istenir.
 • İş yeri vergi levhası istenir.
 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış dilekçe istenir.
 • Faaliyet gösterdiği kaydı bulunduğu ticaret odası belgesi istenir.
 • Başvuruyu yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti toprakları içerisinde ya da AB toprakları içerisindeki mal varlıklarını kanıtlayan tapu ve belgelerin gösterilmesi istenir.

Emekli Olarak Yunanistan Arkadaş/Akraba Ziyareti Vize Başvurusu Gereken Evraklar

 • Başvuru gerçekleştiren kişinin emekli olduğunu kanıtlayan belgelerin e-devlet üzerinden belgeler ile ispatlanmış hali ya da emeklilik kartının önlü arkalı fotokopisi gerekir.
 • Maaşının düzenli olarak yattığına dair banka dökümü gerekir. Son 3 ay ele alınır.
 • Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde bulunan mal varlıkları kanıtlamak amaçlı belgeler istenir.
 • Banka tarafından kaşelenmiş son 3 aylık banka dökümü istenir.
 • Emekliliğiniz yeniyse son 3 aylık maaş bilgilerinize ulaşamadığından mal varlığınız göz önüne alınabilir veya sponsorlu olarak bu seyahati gerçekleştirebilirsiniz. Bizim önerimiz 3 aylık gelir beyanını doldurduktan sonra başvuru yapmanızdır.

Kamu Çalışanı Olarak Yunanistan Arkadaş/Akraba Ziyareti Vize Başvurusu Gereken Evraklar

 • Kamu çalışanı olduğunu kanıtlayacak nitelikte bağlı olduğu kuruma ait gerekli kart,
 • Son 3 ay içerisindeki maaş bordrosunun dökümü,
 • Son 3 aya ait banka tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş şekilde hesap döküm özetiniz,
 • Kurumdaki yetkili tarafından antetli kağıdına yazılmış bir şekilde kişinin iş yerindeki pozisyonu, seyahat amacı, seyahat süresi, ne amaçla seyahat yaptığı, izinli olduğu gün sayısı, verilen iznin ücretli veya ücretsiz izin olup olmadığı hakkında bilgilerin iletilmesi gerekir.

Yunanistan’da yaşayan aile bireyleri ve akrabalarını ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurması gereken Yunanistan Aile Ziyaret vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Yunanistan’da yaşayan aile bireyleri ya da akrabalarını ziyaret edecek olan Türk vatandaşlarının Yunanistan Konsoloslukları ya da Büyükelçiliği ile iletişime geçerek Yunanistan Aile Ziyaret Vizesi için başvuru yapması gerekiyor. Başvuru yapılmadan önce, kişilerin konsolosluklardan vize başvurusu için randevu da alması gerekiyor. Randevu almak için yazılacak dilekçede seyahatin süresi, amacı ve ziyaret edilmesi planlanan aile bireylerinin iletişim ve kimlik bilgilerinin de yer alması gerekiyor.

Yunanistan aile ziyaret vizesi için gerekli evraklar Yunanistan Konsoloslukları tarafından belirlenmiştir. Başvuru yapacak kişilerin öncelikle seyahatin süresini belirlemesi gerekiyor. 90 günden daha kısa sürecek seyahatler için aile ziyaret vizesi yerine Yunanistan Schengen vizesi için de başvuru yapılabiliyor. Schengen vizesi onaylanan bir kişi, seyahati Yunanistan’dan başlamak üzere 90 günlük süre içerisinde diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebiliyor. Ancak seyahati 90 günden daha uzun sürecek kişilerin Yunanistan Aile ziyaret vizesi için başvurması gerekiyor.

Yunanistan Aile Ziyaret Vizesi için gerekli evraklar verilen randevu tarihine kadar dosya içinde toplanmalı ve başvuru tarihinde konsolosluğa teslim edilmelidir. Başvuru yapan kişinin, başvuru formu ve pasaportu ile birlikte Yunanistan’da ziyaret edeceği aile bireyi ya da akrabasının iletişim ve kimlik bilgilerini de evraklar arasına eklemesi gereklidir. Evraklarla birlikte Yunanistan’da ziyaret edilecek akraba ile birlikte çekilen fotoğrafların da eklenmesi, başvurunun onaylanma ihtimalini arttırmaktadır.

Yunanistan Aile Ziyaret vizesi için gerekli evraklar birkaç kişi başvuru yapılacaksa, başvuru yapan her kişi için yeni evraklar oluşturulması gerekmektedir. Başvuru sırasında kullanılan pasaportun üzerinde vizenin yazılabilmesi için en az 2 boş sayfa olması, pasaportun en az 10 yıl içerisinde yenilenmiş olması ve pasaportun okunamayacak kadar yıpranmış bölgelerinin olmaması gereklidir. Başvuru yapan kişinin pasaportunun süresi ise başvurulan vizenin bitme tarihinden sonra en az 3 ay olmalıdır. Aile ziyaret seyahatine 18 yaşından küçük çocuklar katılacaksa, çocuk için hazırlanan evraklara ebeveynlerden herhangi birinin imza atması gereklidir. Ebeveynlerinden sadece birisi ile seyahat edecek çocuklar için ise seyahat etmeyecek ebeveynin vereceği muvafakatnamenin de evraklara eklenmesi gerekiyor.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye