Üsküp Vize İstiyor Mu? - Schengenvize.net
Schengen Blog

Üsküp Vize İstiyor Mu?

Üsküp Kuzey Makedonya’da bulunmaktadır. Tarihi ve kültürel bağlarımız sebebi ile sıklıkla ziyaret edilen şehirlerdendir. Her mevsim gezi düzenlemeye uygun olması, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığı zaman oldukça makul olan fiyat aralığı da dikkat çekmektedir. Vize talep adımı olmadan; kısa süreli olmak kaydı ile ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Makedonya’ya Vizesiz Gidilir Mi?

Üsküp vize istiyor mu; umumi, hususi, diplomatik ya da hizmete mahsus olan pasaport seçeneklerinde kişilerin 90 günü aşmamak kaydı ile ülkeye sorunsuz giriş yapmasına izin verilmektedir. Fakat uzun süreli kalmak isteyen kişilerin vize talep adımlarını ülkemizde yer alan temsilcilikler üzerinden tamamlaması gerekmektedir.

Makedonya’ya vizesiz gidilir mi; vize talep adımlarının hemen sonrasında koşullara uygunluğa dair bir problem bulunmuyorsa, yaklaşık 4 hafta içerisinde vize alma olanağını elde edebilirsiniz. Vizesiz işlem akışını tamamlamak için gezinizi 90 günden kısa tutarak vize harcı ödemek zorunda kalmadan gezi hazırlıklarını tamamlayabilirsiniz.

Makedonya Türk Vatandaşlarına Vize Uyguluyor Mu?

Üsküp vize istiyor mu; 90 günden uzun kalmak isteyen kişilerin vize alması zorunlu kılınmıştır. Makedonya Türk vatandaşlarına vize uyguluyor mu; seyahat belgesi türünüz ne olursa olsun bir Türk vatandaşı olarak 90 gün ile sınırlı kalmak koşuluyla ülkeye giriş yapmanıza hak verilmektedir. Daha öncesinde Kuzey Makedonya’dan sınır dışı edilmiş kişilerin ise bu olanaktan istifade edemeyeceğini de belirtmek gerekir. Karşılıklı yapılan anlaşma ile Kuzey Makedonya vatandaşlarının da Türkiye Cumhuriyeti’ne 90 gün ile sınırlı kalmak koşulu ile giriş yapmalarına izin verilmektedir.

Makedonya Gitmek İçin Ne Gerekli?

Üsküp vize istiyor mu; vize başvuru adımlarını yerine getirirken vize danışmanlık firmalarından destek alma hakkınız vardır.

  • Vize başvuru adımlarını yerine getirirken kişilerin başvuru formunu eksiksiz doldurması istenmektedir. Başvuru adımlarında verilen bilgilerde eksiklik ya da yanlışlık olduğu tespit edildiği anda sistemin başvurunuza ret yanıtı vereceği bilinmelidir.
  • Seyahat ve sağlık sigortanız aktif durumda olmalıdır.
  • Başvuru aşamasında 2 adet de biyometrik fotoğraf talep edilmektedir. Kimlik tespit adımlarında bir sorun yaşanmaması için biyometrik fotoğrafın son 6 aya ait olması istenmektedir. Bu şekilde giriş çıkış daha sorunsuz devam edecektir.
  • Başvuru sürecinde kişilerin dikkat etmeleri gereken bir diğer nokta da davetiye sunulmasıdır. Çalışmak isteyen kişilerin kendi kurumsal firmalarından ya da oturum izni almak isteyen kişilerin Kuzey Makedonya vatandaşı olan yakınlarından davet mektubu alması oldukça önemlidir.

Makedonya gitmek için ne gerekli; başvuru adımında sizden istenen seyahat sigortası ya da finansal birikime dair belgelerin asıl amacı ülkeye giriş sonrasında kamuya yük olmayacağınızdan emin olunmasıdır.

Üsküp’te Hangi Para?

Üsküp vize istiyor mu; Kuzey Makedonya’da kullanılan para birimi Makedonya Dinarı olarak tanımlanmaktadır. Ülkede harcayacağınız miktar, rezervasyon ücretleri ve uçak bileti gibi unsurları incelerken döviz kurunun ne seviyede olduğu ile alakalı da anında bilgi alma imkanınız bulunmaktadır. Üsküp’te hangi para; tatil için rezervasyonları daha öncesinde yaparak daha makul bir fiyat aralığında tatil planlamanızı tamamlamanız mümkün kılınacaktır.

Vize başvuru adımlarında da ücret ödemeniz istenecektir. Vize başvuru adımlarının tamamlanmasının yanı sıra kişilerin başvurularının değerlendirmeye alınması için vize harcı ödemeleri gerekmektedir. Vize harcı ödeme adımında size verilen makbuzu saklamalısınız. Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda kişilerin harç olarak yatırmış oldukları miktarın iade edilmesi söz konusu değildir.

Türkiye’den Makedonya’ya Nasıl Gidilir?

Üsküp vize istiyor mu; vize işlemlerini dileyen kişilerin aile birleşimi alternatifi üzerinden tamamlamalarına da izin verilmektedir. Aile birleşimi için Kuzey Makedonya vatandaşı ile evlenmeniz gerekmektedir. Bunun sonrasında ilgili birimlere evliliğinizin resmi belgelerini eksiksiz sunmalısınız.

Türkiye’den Makedonya’ya nasıl gidilir; aile birleşimi başvurusunun değerlendirme aşaması 90 güne kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle kesin tarihli bir etkinliğe katılacaksanız bu bekleme sürecini de dikkate almalısınız. Pandemi sebebi ile sürelerde uzanmalar ve beklenmedik ertelemeler söz konusu olabilir.

Ankara’daki Makedonya Büyükelçiliği
Adres
Karaca sokak 24/5-6, Gaziosmanpaşa, Ankara

e-posta
[email protected]

Antalya’daki Makedonya Büyükelçiliği
Adres
ÖZ-AK Tekstil Konfeksiyon San.ve Tic.AS Atatürk Bulv. 13.Cadde, 34 Portall Plaza Kat.2-3, İkitelli OSB Başakşehir – İstanbul, Türkiye Cumhuriyeti

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
www.ozaktekstil.com.tr

Aydın’daki Makedonya Büyükelçiliği
Adres
1476/4 Sokak No. 5 Mehmet Yıldırım İş Merkezi, Kat. 2 Daire 3, Alsancak – İzmir Türkiye Cumhuriyeti

e-posta
[email protected]

Edirne’deki Makedonya Büyükelçiliği
Adres
E 5 Karayolu Caddesi, Kırklareli Kavşağı No 1,Merkez Edirne,Türkiye Cumhuriyeti

Makedonya Büyükelçiliği Eskişehir
Adres
Eskişehir Ticaret Odası İki Eylül Caddesi No. 28 Kat.7 Odunpazarı – Eskişehir Türkiye Cumhuriyeti

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
www.etonet.org.tr

Makedonya Büyükelçiliği Gaziantep
Adres
AK-İPLİK Akrilik İplik San.ve, Tic.AS 3 Organize Sanayi Bölgesi, C.Doğan Bulv. Gaziantep, Türkiye Cumhuriyeti

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
www.akteks.com

İstanbul’daki Makedonya Büyükelçiliği
Adres
İnönü Cad., Üçler Apt. No: 12 D 4, Gümüşsuyu, Taksim, İstanbul

e-posta
[email protected]

Makedonya Büyükelçiliği İzmir
Adres
ECA BASIN DÖKÜM SANAYİ Cumhuriyet Cad. Kervansaray Apt. No.54 Kat.2 No.12 Harbiye 34367, İstanbul Türkiye Cumhuriyeti

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
www.eca.com.tr

Makedonya Büyükelçiliği Kocaeli
Adres
İpek Plastik Sanayi ve Dış Ticaret Pazarlama A.Ş. Gebze Organize Sanayi Bölgesi İhsan Dede Caddesi, 100 Sokak 41480 Kocaeli, Türkiye

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
www.isikplastik.com.tr

Makedonya Konsolosluğu Konya
Adres
Bahalık Mah. Metehan Caddesi Yapıcı İş Merkezi B Blok No. 204, Konya Türkiye

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
www.gunkar.com

Malatya’daki Makedonya Büyükelçiliği
Adres
Karakavak Mevkii Ankara Asfaltı 7.Km 44100 Malatya Türkiye Cumhuriyeti

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
www.tanriverdiholding.com.tr

Trabzon’daki Makedonya Büyükelçiliği
Adres
Cumhuriyet Mah, Devlet Sahil Yolu Cad, Köleoğlu İş Merkezi No: 53, Daire: 301 Kaşüstü, Yomra /TRABZON Türkiye

e-posta
[email protected]

Makedonya’da vizesiz kaç gün kalınabilir?

90 gün boyunca vizesiz kalmanıza izin verilmektedir.

Makedonya vize işlemleri nasıl tamamlanır?

Vize başvuru formunun verilmesi ve pasaportun güncel tarihli şekilde sunulması ile başvuru aşaması başlayacaktır.

Vize talep adımlarında finansal durum kanıtlanmalı mıdır?

Kişilerin ülkeye giriş sonrasında doğacak olan masrafları karşılayıp karşılamayacağı ile alakalı olarak bir finansal kanıt sunması gerekir. 6 aylık hesap ekstresi bu aşamada kabul edilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×