Saraybosna Vize İstiyor mu? - Schengenvize.net
Schengen Blog

Saraybosna Vize İstiyor mu?

Saraybosna; Bosna Hersek’ in en güzel şehirlerinden birine olmasına ek olarak aynı zamanda ülkenin de başkentidir. Bu güzel ülkeye ve şehre seyahat etmek isteyen kişiler en çok Saraybosna vize istiyor mu sorusunun yanıtını merak etmektedir. Bosna Hersek ile Türkiye arasında vize muafiyeti durumu bulunmaktadır. Bu yüzden de kısa süreli seyahatler dahilinde ister yeşil, ister siyah, ister gri, isterseniz de bordo pasaport sahibi olun hiç fark etmez. Kısa süreli seyahatlerinizde Türk vatandaşlarının Bosna Hersek için vize almalarına gerek bulunmamaktadır.

Bu bağlamda Saraybosna vize istiyor mu sorusunun yanıtı için ise, bu şehir Bosna Hersek’te yer aldığı için kısa süreli seyahatlerde vize alınmasına gerek yoktur cevabını verebiliriz.

Türkiye Bosna Hersek Gitmek İçin Ne Gerekli?

Saraybosna vize istiyor mu sorusunun yanıtından sonra vizesiz bu ülkeye gitmek için neler gerekli sorusu akılları meşgul etmektedir. Bu ülkeye seyahat için vize gerekmese de, ziyaret dahilinde bizlerden talep edilecek başka evraklar elbette ki var. Peki, Türkiye Bosna Hersek gitmek için ne gerekli sorusunun yanıtı bu bağlamda nedir?

Saraybosna yani Bosna Hersek’e seyahat etmek için vizeye ihtiyaç duyulmasa da, pasaport ve Nüfus cüzdanı gibi evrakların yanınızda bulunması şarttır. Ayrıca pasaportunuzun en az 6 aylık bir geçerlilik süresi bulunmalı ve buna ek olarak da bu ülkede kalacağınız yerin rezervasyon bilgilerinin bulunduğu evrak da yanınıza olmalıdır.

Türk Pasaportu İle Kaç Ülkeye Vizesiz Gidilir?

Bilindiği üzere, Türkiye ile pek çok ülkenin vize muafiyeti anlaşması bulunmaktadır ve bu anlaşma dahilinde de (anlaşmanın sağlandığı ülkelere ) vizesiz giriş durumu söz konusudur. Bu da vize ile uğraşmak istemeyen, vizesiz seyahat etmek isteyen vatandaşların Türk pasaportu ile kaç ülkeye vizesiz gidilir sorusunu yöneltmelerine neden olmuştur.

Ülkemizde yeşil pasaport dahilinde Schengen ülkelerine yani pek çok Avrupa ülkesine dahi vizesiz giriş sağlanabilmektedir. Ancak umumi pasaport dahilinde değerlendirecek olursak 117 ülke için vizesiz seyahat söz konusudur diyebiliriz.

Hangi Avrupa Ülkeleri Vize İstemiyor?

Saraybosna vize istiyor mu sorusunun ardından merak edilen bir diğer konuda özellikle yeşil pasaporta sahip olmayan kişilerin yönelttiği bir sorudur. Bilindiği üzere yeşil pasaport sahibi T.C vatandaşları, pek çok Avrupa ülkesine vizesiz seyahat edebilmektedir. İşte bu bağlamda umuma mahsus bordo pasaport hamili kişiler de Hangi Avrupa ülkeleri vize istemiyor sorusunu sıklıkla yöneltiyor diyebiliriz. Bu pasaport türüne vize istemeyen Avrupa ülkelerinden bazıları; Arnavutluk, Bosna Hersek, Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, KTTC, Karadağ, Gürcistan, Kosova, Makedonya, Ukrayna, Sırbistan’dır diyebiliriz.

Türkiye’den Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

Bilindiği üzere vize işlemleri ve ücretleri nedeniyle pek çok insan vize almak ile vakit kaybetmeyeceği ülkelere seyahat etmek istemektedir. Hem ücret hem de zaman açısından bunu uygulayan insanların sayısı oldukça fazladır. Bu bağlamda çoğu insan da Türkiye’den hangi ülkelere vizesiz gidilir sorusunun yanıtını araştırmaktadır. Aslında bu sorunun yanıtı, yukarıda verdiğimiz yanıt ile aynıdır diyebiliriz. Ancak ülkemizde vizesiz olarak seyahat edilebilecek bazı ülkeleri yeniden sıralayacak olursa;

 • Azerbaycan
 • KKTC
 • Sırbistan
 • Makedonya
 • Gürcistan
 • Belarus
 • Ermenistan
 • Arnavutluk
 • Kosova
 • Ukrayna
 • Güney Kore
 • Bosna Hersek

Gibi devletleri sıralayabiliriz.

Bosna Hersek Giderken Pasaport İstiyor mu?

Saraybosna vize istiyor mu sorusunun yanıtının hayır olması, bu ülkeye giderken hangi evrakların gerekli olduğu açısından merak konusu haline gelmiştir. Bu bağlamda Bosna Hersek giderken pasaport istiyor mu sorusunun yanıtı için, ülkeye seyahat etmek için geçerli bir pasaportun bulunmasının şart olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca bu pasaportun geçerlilik süresinin de en az 6 ay olması gerektiğinin altını çizelim.

Ankara’daki Bosna Hersek Büyükelçiliği
Adres
Turan Emeksiz Sok., Park Blokları, B Blok No. 3/9-10, Ankara, Türkiye

Evet, bu ülkeye yapacağınız uzun süreli seyahatler dahilinde seyahat amacınıza uygun bir vize türü almak zorundasınız.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İçin Pasaporta Gerek Var mı?

Hayır, bu ülkeye yapacağınız seyahatler dahilinde yalnızca kimliğinizin bulunması yeterli olacaktır.

Bosna Hersek Oturma İzni Veriyor mu?

Evet, bu ülkeye uzun süreli bir vize dahilinde gidecekseniz o zaman ülke sınırları içerisine giriş yaptığınızda oturma izni için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu bağlamda Bosna Hersek’in oturma izni verdiğini söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×