Rusya Erasmus Vize İşlemleri

Rusya Erasmus Vize İşlemleri

RUSYA ERASMUS VİZESİ

Rusya’da öğrenim hayatlarını sürdürmek isteyen öğrencilerin vize alması gerekmektedir. Bu vize türüne öğrenimlerine bu ülkede devam etmek arzusunda olan lise ya da üniversite öğrencileri başvurabilmektedir. Ayrıca öğrencinin Rusya’dan kabul aldığı okulun da öğrencinin kabul edildiğine dair belgeleri öğrenciye göndermesi şarttır. İlgili belgeler, vize başvurusu esnasında konsolosluğa sunulmalıdır.

Rusya Erasmus vizesi belli dönemler için alınmaktadır. Genel olarak öğrencinin kabul aldığı okul tarafından belirlenen öğrenim süresi boyunca Rusya Konsolosluğu tarafından başvuran kişiye vize verilmektedir. Erasmus vizesine başvurusunun başarıyla sonuçlanabilmesi için gidilecek tarihten en az 3 ay öncesinden Rus konsoloslukları ile iletişime geçilmelidir. Bunun için Rusya Erasmus vizesi’ne başvurulacağına dair konsolosluktan randevu alınması gerekmektedir.

Erasmus vizesini alabilmek adına yapılacak olan başvurularda bazı belgeler teslim edilmelidir. Bunun için ilk olarak vize başvuru formu doldurulmalıdır. Ardından pasaport ve fotoğraf işlemleri halledilmelidir. Bunların yanında hastaneden alınmış HIV raporu da şarttır. Ayrıca sağlık sigortası poliçesinin orijinali de Rus makamlarına sunulmalıdır.

Vize işlemleri birkaç hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Bundan farklı olarak Rusya’da bulunacak sürelerin konsolosluk tarafına iletilmesi lazımdır. Ayrıca konsolosluk ücretleri de ödenmelidir. Ayrıntılı bilgi için konsolosluk ve diğer Rus makamlarıyla iletişime geçilebilir. Süreçlerin tamamlanmasının ardından alınacak olan Rusya Erasmus vizesiyle Rusya’da öğrenim süresi boyunca kalınabilmektedir. Bu konuda Rusya Konsolosluklarına mesai saatleri içerisinde başvurular yapılabilmektedir. Başvuruların olumsuz sonuçlanması halinde başvuru ücretleri ödenmemektedir.

RUSYA ÖĞRENCİ VİZESİ

Rusya’da okumak isteyen uluslararası başvuru sahiplerinin çoğunluğunun pasaport ve vizeye ihtiyacı olacaktır. Azerbaycan, Abhazya, Güney Osetya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Tacikistan, Ukrayna, Ermenistan ve Özbekistan’dan gelen uluslararası adayların vize almaları gerekmez.

Belarus, Kazakistan, Ermenistan, Kırgızistan ve Ukrayna’dan başvuranların Rusya’yı ziyaret etmek için ulusal pasaportlarına ihtiyaçları vardır. Yukarıda belirtilen BDT ülkeleri de dahil olmak üzere diğer ülkelerden gelen aday öğrencilerin, Rusya’ya gelmek için uluslararası bir pasaporta ihtiyaçları vardır.

Rusya Öğrenci Vizesi İhtiyacınız Var mı?

Rusya birçok ülkede vizesiz düzenlemelere sahip olsa da, vizesiz kalmanın süresi 1 veya 3 ay ile sınırlıdır. Bu süreler uzun vadeli ziyaretçiler için değil turistler için düzenlenmiştir. Teoride, Rusya ile vizesiz düzenlemeleri olan bir ülkeden bir öğrenci sadece pasaportunu kullanarak girebilir, ancak izin verilen süre sona erdikten sonra ülkeyi terk etmek ve geçerli bir öğrenci vizesiyle yeniden girmek zorunda kalacaktır. Bu nedenle, öncelikle öğrenci vizesi almak daha iyidir.

Öğrenci Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Öğrenci vizesi, ülkenizdeki Rusya Elçiliği (Konsolosluk Departmanı) veya Rus Konsolosluğu aracılığıyla alınır. Bazı ülkelerde bu tür hizmetleri sağlayan yetkili vize merkezleri vardır. Lütfen daha fazla bilgi için Rusya Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Şubesi web sitesine bakın.

Öğrenci Vizesi Altında Kalma Süresi

İlk olarak, üç ay boyunca öğrenci vizesi verilir. Bu süreden sonra vize uzatması için Rusya İçişleri Bakanlığı Göçmenlik Sorunları Genel Müdürlüğü’nün yerel bölümüne başvurmalısınız. FMS, vize geçerlilik süresi içinde Rusya’dan seyahat etmenize olanak tanıyan bir yıllık çoklu vize verir. Vize süresi dolmak üzereyse, bir yıl daha uzatma başvurusunda bulunmalı ve akademik programınız süresince bu şekilde devam etmelisiniz.

Aralık 2017’den itibaren, üniversite öncesi eğitimi tamamlayan ve temel bir eğitim programına kaydolmak için giriş sınavlarını geçen uluslararası öğrenciler, öğrenci vizelerini Rusya’da uzatabilir, vize işlemleri için kendi ülkelerine geri dönmeleri gerekmez.

Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Uluslararası pasaport (asıl) ve ön sayfanın bir kopyası.

Rusya’ya giriş için resmi davet (orijinal).

Başvuru formu (e-form olarak doldurabilirsiniz).

Fotoğraf 3,5 x 4,5 cm.

HIV negatif belgesi.

18 yaşından küçükler için başvuru: veli tarafından noter tasdikli seyahat izni

Başvurunuzla ilgili ülkenizdeki Rusya Elçiliği veya Konsolosluğu’na danışın.

Rusya’ya Davet Almak

Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Rusya İçişleri Bakanlığı Göç İdareleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Rekabetçi seçim yoluyla Rusya’da bir üniversiteden kabul almış ve bir devlet bursu almaya hak kazanan adaylar, Dışişleri Bakanlığı direktifine dayanarak davetiyelerini almaktadırlar.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye