İtalya vize formu

İtalya vize formu

İtalya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların vize başvurularında konsolosluklara teslim etmesi gereken İtalya vize formu nasıl doldurulur?

Vize başvurusu yapacak kişinin öncelikle yapacağı seyahatin amacını ve süresini belirlemesi gereklidir. Yapılacak seyahatin 90 günden kısa olması halinde İtalya Schengen vizesi için başvuru yapılması gereklidir. Schengen vizesi için başvuru yapan kişinin, vize başvurusu onaylandıktan sonra seyahati İtalya’dan başlamak kaydıyla diğer Schengen ülkelerine de 90 gün içerisinde seyahat edebilir.

Seyahati 90 günden uzun sürecek kişilerin ise seyahat amacına göre Turistik, Eğitim, aile ziyareti ya da ticari vize çıkartması gerekiyor. 90 günden uzun yapılacak seyahatler için İtalya Konsolosluğu tarafından kişilerden daha detaylı bilgiler isteniyor. İtalya Vize Formu kişinin başvuru yaptığı vize türüne göre İtalya Konsoloslukları ya da İtalya Büyükelçiliği’nden alınmalıdır.

Doldurulan İtalya Vize formu yanında kişilerin yapacağı seyahat hakkında detayları bildiren evrakları da teslim etmesi gerekiyor. Vize formunda yer alan kimlik bilgileri ile kişinin başvuru yapacağı pasaport üzerinde yer alan bilgilerin birbiri ile eşleşmemesi durumunda, kişinin başvurusu da reddedilmektedir.

Başvuru yapan kişinin kullandığı pasaportun en az 10 yıl içerisinde yenilenmiş olması, pasaport üzerindeki bilgilerin okunmayacak derecede yıpranmış olmaması gereklidir. Başvuru evrakları ile birlikte kişiden istenen biyometrik fotoğrafın ise kurallara uygun çekilmiş olması ve daha önceden hiçbir vize başvurusunda kullanılmamış olmalıdır. İtalya vize formu aile ile yapılan seyahatlerde tüm bireyler için özel olarak hazırlanmalıdır. Yolcular arasında çocuk varsa, 18 yaşından küçük çocukların evraklarına ebeveynlerinden birisi tarafından imza atılmalıdır. 18 yaşından küçük çocuklar, ebeveynlerinden sadece birisi ile seyahat edecekse, seyahat etmeyecek ebeveynden muvafakatname alınmalıdır.

Vize başvurusu yapılırken, onaylanma ihtimalini arttırmak ve süreci kısaltmak için İtalya seyahati sırasında yapılacak otel konaklamalarının rezervasyon bilgileri ve uçak bileti gibi bilgilerin de evraklara eklenmesi gereklidir. Kişinin maaş bordrosu ya da hesap bilgileri gibi İtalya’da yapacağı harcamalara da referans göstermesi gerekmektedir. Tüm Schengen ülkelerinde olduğu gibi İtalya’da da seyahat edecek kişilerin en az 30 bin Euro teminatlı seyahat sigortası yaptırması ve sigorta bilgilerini de İtalya Vize formu arasına eklemesi gereklidir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye