İngiltere Konsoloslukları

İngiltere’ye uzun ya da kısa süreli seyahat düzenlemek isteyen vatandaşların, öncelikle İngiltere Konsoloslukları ya da İngiltere Başkonsolosluklarına müracaat ederek vize başvurusu yapması gerekiyor.

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen bordo, gri ve yeşil pasaport sahibi kişilerin, seyahat etmek için öncelikle İngiltere Konsoloslukları ile iletişime geçerek seyahat amacına uygun vize için başvuru yapması gerekiyor. Diplomatik pasaport sahibi kişiler ise 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olmak üzere vize almadan İngiltere’ye seyahat edebiliyor. Vize başvurusunda istenilen evraklar, İngiltere Konsoloslukları tarafından belirlenmekte ve uygun görülen durumlarda kişiden ek evraklar da talep edilebilir.

İngiltere üzerinden başka ülkelere seyahat etmek isteyen kişilerin, İngiltere Konsoloslukları tarafından verilen transit vize için başvuru yapması gerekiyor. Avrupa Birliği diğer ülkelere seyahati sağlayan Schengen vizesi ise İngiltere Avrupa Birliği üyesi olmadığı için bu seyahatlerde verilemiyor. İngiltere’ye seyahat edecek kişinin, otomatik olarak Avrupa Birliği üyesi diğer ülkelere seyahat hakkı bulunmuyor.

İngiltere’ye vize almak isteyen vatandaşların direkt olarak İngiltere Konsoloslukları ya da Ankara’da bulunan İngiltere Büyükelçiliği ile iletişime geçmesi gerekiyor. Vize başvuruları bazı ülkelerin düzenlemeleri ile online olarak internet üzerinden gerçekleştirilebilse de İngiltere vizesi almak isteyen vatandaşların konsolosluklara başvuru yaparak öncelikle randevu alması gerekiyor. Vize başvurusu İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından ülkemizde yetkilendirilmiş şirketler aracılığı ile yapılmaktadır. Vize almak isteyen kişilerin öncelikle seyahat amacını belirlemesi ve İngiltere Konsoloslukları ile iletişime geçerek buna uygun vize başvurusunu yapması gerekiyor. Tamamen seyahat amaçlı vize alınabileceği gibi, eğitim, sağlık, ticari ve aile ziyareti gibi farklı amaçlar için de vize alınabiliyor. Vize başvurusu yapacak kişinin, önceden randevu alması gerekiyor. Randevu alan kişiler, konsolosluk tarafından kendilerine verilen başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurarak vize için başvuru yapabiliyor. Kişilerin vize başvurularında kullandığı biyometrik fotoğrafların daha önce herhangi bir vize başvurusu için kullanılmamış, pasaportların ise en az 6 ay süresi olması gerekiyor. Başvuru yapan kişinin pasaportunun en az 10 yıl içerisinde yenilenmiş olması ve üzerindeki bilgilerin okunmasını engelleyecek düzeye hasar almış olmaması gerekiyor. Vize başvuru formları arasında kişinin Emniyet Müdürlüğü’nden alacağı biyometrik parmak izinin de bulunması gerekiyor
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye