Hırvatistan Vize İstiyor Mu? - Schengenvize.net
Schengen Blog

Hırvatistan Vize İstiyor Mu?

Tarihi yapısı, eşsiz sokakları, kültürel mirası ve doğal güzellikleri ile turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri ülkelerin başında gelmektedir. Vize talep adımlarında pasaport türü, kalmak istediğiniz süre, kalma amacınıza göre tabi olacağınız vize türüne göre değişimler söz konusu olabilmektedir. Vize başvuru adımlarında doldurmanız gereken başvuru formunu konsolosluğun internet sitesi üzerinden temin edebilirsiniz.

Hırvatistan İçin Hangi Vize Gerekli?

Hırvatistan vize istiyor mu; umumi kullanıma açık olan bordo pasaport sahiplerinin ülkeye giriş için vize alması şarttır. Schengen vizesi olan kişiler 90 günü aşmamak kaydı ile vizesiz giriş yapabilir. Schengen ortak programına dahil olan ülkelerin vatandaşları da vizesiz giriş yapabilmektedir. Hırvatistan için hangi vize gerekli; hususi kullanıma özel olan pasaportlarda vizesiz girişe olanak tanınır. Fakat bu girişin 90 günü aşmamak kaydı ile yapılması gerekmektedir.

Zagreb ve Dubrovnik THY uçuşlarında almış olduğunuz biletleriniz de vize talep adımlarında sizden istenecek olan belgeler arasındadır. Sadece uçak bileti değil aynı zamanda kalacağınız yere dair de bilgiler istenecektir. Otel rezervasyon konfirmasyon bilgilerinizi de iletmeniz gerekmektedir.

Hırvatistan Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Hırvatistan vize istiyor mu; vize başvuru adımlarının yerine getirilmesinin hemen sonrasında ortalama 4 haftalık bir süre içerisinde yanıt sunulacaktır. Salgın sebebi ile net bir süre vermek doğru olmayacaktır. Vize başvuru aşamasında özel bir aktiviteye katılım sağlamanız gerekiyorsa tüm bu gecikmeleri de göz önünde bulundurarak başvurunuzu yapmanız istenir.

Hırvatistan vizesi ne kadar sürede çıkar; salgının etkisi ile birkaç haftalık değişimler meydana gelebilmektedir. Vize başvurunuzun ret yanıtı alma olasılığı da bulunmaktadır. Herhangi bir evrakın eksik olması, belgelerin güncel olmaması ya da genel koşulların yerine getirilmemesi durumunda vize talebiniz reddedilebilir. Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda yatırmış olduğunuz harcın size iade edilmeyeceğini bilmelisiniz. Vize harcınız yanmış sayılacaktır. Bize başvurusunun yeniden değerlendirilmesi için dilerseniz reddi itiraz adımını da tamamlayabilirsiniz.

Hırvatistan Vizesi Schengen Mı?

Hırvatistan vize istiyor mu; vize talep adımlarında Schengen vizesi olan kişilerin herhangi bir ek işlem yapmadan giriş adımını tamamlamasına olanak verilmektedir. Hırvatistan vizesi Schengen mi; Hırvatistan bir Schengen ülkesi değildir. Fakat yapılan özel iş birliği ile Schengen vizesi olan kişilerin Hırvatistan’a ek bir işleme gerek olmadan giriş yapmalarına olanak verilmektedir. İlerleyen senelerde Hırvatistan vizesi ile de Schengen ülkelerine kolaylıkla giriş yapılması için özel bir protokolün imzalanması beklenmektedir.

Türkiye’den Hırvatistan’a Nasıl Gidilir?

Hırvatistan vize istiyor mu; Türkiye vatandaşı olan ve umumi kullanıma mahsus pasaportu olan kişilerin vizesiz giriş yapmasına olanak verilmemektedir. Öncelikli olarak vize başvuru adımlarının tamamlanması ve daha sonrasında ülkeye girişin yapılması sağlanır.

  • Başvuru aşamasında vize başvuru formunun eksiksiz doldurulması gerekir. Seyahat ve sağlık sigortasının seyahat sürecini kapsayacak şekilde sunulması gerekir.
  • Kişilerin maddi durumlarının Hırvatistan’da seyahat sürecinde masrafları karşılayacak seviyede yetkin olması istenir.
  • Vize başvurunuzu yaparken otel rezervasyon konfirmasyon bilgilerinizi de vermelisiniz. Otelde kalmayacak olan kişilerin kalacakları adresi eksiksizi bildirmeleri gerekir.

Türkiye’den Hırvatistan’a nasıl gidilir; vize başvuru adımlarının yerine getirilmesinin hemen sonrasında ülkeye salgın tedbirlerine tabi olarak giriş yapmanıza izin verilir.

Hırvatistan’da Oturma İzni Nasıl Alınır?

Hırvatistan vize istiyor mu; oturum izni almak isteyen kişilerin bir davetiye sunması bu süreci kolaylaştıracak unsurlardandır. Hırvatistan vatandaşı olan bir yakınınızdan bilgi ve onay alınması oturum almanızı kolaylaştırmaktadır. Hırvatistan’da oturma izni nasıl alınır; aile birleşimi kategorisi üzerinden de talepte bulunmanıza izin verilmektedir. Aile birleşimi kategorisinde Hırvatistan vatandaşı ile evli olmanız durumunda bu evliliğin resmi zeminde yapıldığına dair bilgi vermeniz gerekir. Ayrıca tam tekmil nüfus kayıt örneği de istenmektedir. Bu tam tekmil nüfus kayıt örneğinde daha öncesinde evlilik yaptığınıza dair bilgi yer alırsa, evliliğin resmi olarak sonlandığını belirten boşanma kağıtları da başvuru evrakları arasında yer almalıdır.

Ankara’daki Hırvatistan Büyükelçiliği
Adres
Aziziye Mah. Kırkpınar Sokak 18/5, 06690 Çankaya – Ankara

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
tr.mvep.hr/tr

Ankara’daki Hırvatistan Büyükelçiliği
Adres
Aziziye Mah. Kırkpınar Sokak 18/5, 06690 Çankaya – Ankara

e-posta
[email protected]

Antalya’daki Hırvatistan Büyükelçiliği
Adres
Rixos Downtown Antalya, Sakıp Sabancı Bulvarı Konyaaltı Sahili, 07050 Muratpaşa – ANTALYA, Türkiye

e-posta
[email protected]

İstanbul’daki Hırvatistan Büyükelçiliği
Adres
Asmalı Mescit Mah.Oteller Sok. No:1/234420 Tepebaşı/Beyoğluİstanbul/TÜRKİYE

e-posta
[email protected]

İzmir’daki Hırvatistan Büyükelçiliği
Adres
Atatürk Caddesi No: 270/3 Alsancak, 35220 – İZMİR, Türkiye

e-posta
[email protected]

Vize muafiyeti mümkün müdür?

Hususi kullanıma özel pasaportu olan kişilerin vize olmadan da ülkeye giriş yapmasına imkan verilir.

Vize başvuru adımlarında hangi belgeler sunulur?

Vize başvuru formu 2 nüsha halinde sunulmalıdır, 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır, pasaportunuz güncel tarihli şekilde iletilmelidir.

Hırvatistan Schengen üye ülkesi midir?

Hırvatistan Schengen ortak vize programına dahil değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×