Hırvatistan Vize İşlemleri 2021

Hırvatistan Vize

Hırvat vizesi (C vize) ülkeye transit geçiş ya da 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan konaklamalarda verilen izin belgesi olmaktadır. Vizenin tek başına ziyaretçiye Hırvatistan topraklarına giriş hakkı sunmadığını, son kararın ülke sınır polisine ait olduğunu da hatırlatırız. C tipi vize; turistik, iş gezisi, ziyaret veya transit amaçları ile tek, çift ya da çok girişli olarak verilmektedir.

Hırvatistan Cumhuriyeti 1 Nisan 2013 tarihinde Avrupa Birliğine dahil olmuştur. Fakat Hırvatistan Schengen üye ülkesi arasında değildir. Yani “Hırvatistan Schengen üyesi mi?” sorularının cevabı da burada bulunmaktadır.

Hırvatistan vize Schengen statüsüne sahip değildir. Hırvatistan vizesiyle Schengen ülkelerine giriş kesinlikle yapılmamaktadır. Fakat Schengen vizesi ile Hırvatistan’a giriş yapılabilmektedir.

Hırvatistan vize başvuru ortalama olarak 7 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. İnceleme gerektiren durumlara göre bu süre 30 güne kadar da çıkabilmektedir.

Hırvatistan Cumhuriyeti 22 Temmuz 2014 tarihinden bu yana uyguladığı 565/2014/EU kararı çerçevesinde Bulgaristan, Romanya ve Güney Kıbrıs ulusal vize ve oturma iznine sahip olan vatandaşlarına vize muafiyeti de uygulamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu ülkeye olan yolculukları öncesi Hırvatistan vizesi almaları da gerekirken Türkiye yeşil pasaport, gri pasaport ve kırmızı pasaport sahibi olan kişiler de 180 gün içerisinde 90 günü aşmama şartı ile Hırvatistan vize işlemlerinde bulunmaları gerekmemektedir.

Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi kişilerin, Hırvatistan seyahatleri için vize almaları da gerekmektedir. Hırvatistan vizesi, Schengen ülkelerinde geçerli değildir. Geçerli, çok girişli Schengen vizesi bulunan ya da Schengen üye ülkelerinde geçerli oturumları bulunan vatandaşlarımız ile resmi pasaport hamili vatandaşlar vizelere tabi tutulmamaktadır. Fakat Schengen vizeniz var ise önce ilgili ülkeye girmek şartıyla Hırvatistan’a da gidebilirsiniz. Aksi durumda girişiniz polisin insiyatifinde olacağı için sorun yaşanma ihtimali de bulunmaktadır. Ayrıca, sınırdan geçiş esnasında ibraz edilmesi gerekir ise diye seyahat mektubu ya da diğer belgelerinizin fotokopilerini de hazır bulundurmanız gerekir.

Hırvatistan Vize Türleri Nelerdir?

Hırvatistan vizesi, temel olarak da Hırvatistan C tipi ya da Schengen vize ve Hırvatistan D tipi veya ulusal vize şekillerinde gruplandırılabilmektedir.

Hırvatistan Schengen vizesi, başvuru sahiplerinin ülkeyi ziyaret amaçlarına göre şu şekilde gruplandırılmaktadır;

-Hırvatistan turistik vizesi (Sadece turistik faaliyetler amacı ile ülkeyi ziyaret etmek isteyenler turistik vize almalıdır)

-Hırvatistan aile ziyareti vizesi (Karşı taraftan davetiyenin yazılmış olması önemlidir ve evrak dosyalarında da bu davetiye yer almalıdır)

-Hırvatistan ticari vize (Ülkede ticari faaliyetler kapsamında en fazla 90 gün süreyle bulunacak olanlar Schengen ticari vize de alabilirler)

-Hırvatistan ekspres vize

-Hırvatistan öğrenci vizesi (En fazla 90 günlük eğitimler için geçerli olmaktadır)

Hırvatistan ulusal vize tipleri ise evlilik/aile birleşimleri, 90 günden daha fazla eğitim faaliyetlerine katımla gibi sebeplere bağlı olarak da türlere ayrılmaktadır.

Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

1-Hırvatistan Vize Başvuru Formu: Form İngilizce doldurulmaktadır ve bu form ile beraber ibraz edilen diğer belgeler buradaki bilgileri destekler nitelik de olmalıdırlar. Başvuru formlarını internet üzerinden de bularak kendiniz el ile yazabilirsiniz.

2-Pasaport: Yıpranmış ya da 10 seneden eski olmamalıdır ve en az 2 sayfası boş bulunmalıdır. Kimlik bilgilerinin yer aldığı ilk sayfalar ile işlem görmüş olan tüm sayfaların fotokopileri de ayrıca sunulmalıdır.

3-Biyometrik Fotoğraf: Son 6 ay içinde çekilmiş ve bundan önce herhangi bir vize başvurularında kullanılmamış, 35×45 mm ölçülerinde ve çene ile saç dipleri arası 30 ile 36 mm aralığında olan 2 adet fotoğraf.

4-Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Güncel ikametgah adresi ile aile bilgilerinin de bulunduğu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile kimlik fotokopisi de bulunmalıdır.

5-Finansal Durumu Gösteren Belgeler: Son 3 aya ait olan aktif banka hesap dökümü (imzalı, kaşeli ve imza sirküleri)

Çalışanlar için, son 3 ayın maaş bordrosu (imzalı ve kaşeli bir şekilde)

Emekliler için, emeklilik cüzdanı fotokopisi ile emekli maaşı hesap dökümü

Öğrenciler için, ebeveynlerinden bir tanesini sponsor göstermelidir ve onların finansal durumlarını gösteren belgeleri de eklemelidir.

Varsa tapu, kira geliri ve araba ruhsatı gibi ek gelirleri gösteren belgelerin fotokopileri de sunulması gerekir.

6-Vize Talep Dilekçesi: Çalışanlar için, çalışmış oldukları şirketin antetli kağıdına yetkili kişiler tarafından Hırvatistan Konsolosluğu’na hitaben yazılıp, imza ve kaşeli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Seyahat edecek kişinin şirketteki pozisyonu ve maaş bilgilerinin yanı sıra masrafların da kim tarafından karşılanacağı belirtilmelidir ve kişinin seyahatinin ardından çalışmaya devam edeceğini taahhüt etmelidirler.

Emekliler için, seyahat masraflarının kendileri tarafından karşılanacağını taahhüt ederek seyahat planlarını ayrıntıları ile birlikte yazmalıdırlar. Hırvatistan seyahati sonrasında diğer Schengen ülkelerine seyahatler devam edecek ise bunlara ait ayrıntılar da dilekçe içerisinde belirtilmesi gerekmektedir.

7-Kişinin bağlı olduğu kuruma ait belgeler- vergi levhasının aslı; faaliyet belgesi, şirketin imza sirküleri, şirket ticaret sicil gazetesi fotokopileri.

8-Mesleki Belgeler: SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü gerekmektedir. Öğrenciler için ise öğrenci belgesinin aslı gerekmektedir.

9-Seyahat Belgeleri: Gidiş-dönüş uçak biletleri ile beraber Hırvatistan’da kalınacak konaklama yerinin rezervasyon bilgileri.

10-Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm Schengen ülkelerini kapsayacak bir şekilde 30 bin Euro teminatlı olması gerekir.

Hırvatistan Vize Kaç Günde Çıkar?

Hırvatistan vizesi başvuruları yaklaşık olarak 7 ile 10 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Eğer ki vizenin daha hızlı sonuçlandırılmasını isterseniz, Hırvatistan ekspres vizesine de başvurabilirsiniz. Bunun için de ortalama olarak süre 3 gün olmaktadır. Fakat bazı durumlarda konsolosluklar ek belge talebinde de bulunmaktadır. Belgelerin yeniden düzenlenmesi ve gönderilmesi de süreyi uzatacaktır. Bu duruma istinaden, vize başvurusunda bulunacak kişilerin seyahat başlangıç tarihlerinden en az 1 ay önceden vize başvuru işlemlerine başlamaları da önerilmektedir. Ayrıca Hırvatistan Büyükelçiliği’nin sizleri yüz yüze mülakatlara da çağırabileceğini unutmamanız gerekmektedir.

Vize başvurularınızı konsolosluk yerine yetkili olan vize merkezlerinden yapmanız bu sürelerin kısalmasını ya da onayların garantilenmesini sağlamamaktadır. Vize merkezleri sadece evrak takipleri konusunda kolaylık sağlamak üzere yetkilendirilmiştir. Vize onay kararlarının verilmesi konsolosluğun yetkisi altındadır.

Hırvatistan Turist Vizesi

Hırvatistan’a turistik, kültürel gezi ve tatil amaçları ile seyahatler planlayan Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri geçerli Hırvatistan veya Schengen vizelerine sahip olmaksızın ülkeye giriş yapamazlar.

Türkiye de ikamet ediyorsanız Hırvatistan Büyükelçiliği ve Hırvatistan Başkonsolosluğunun sizlerden talep ettikleri evrakları hazırlayarak konsolosluk birimlerinin yetkilendirdiği hizmet yüklenici kurumlara teslim ederek vize başvurularında bulunabilirsiniz.

Turist vizeleri kısa süzeli vize (C vize) kategorisi arasında yer almaktadır. C vize Hırvatistan Cumhuriyeti sınırları dahilinde transit geçme ya da 180 gün içerisinde 90 güne kadar kalma süresi hakkı da tanımaktadır. C vizeler tek, çift ya da çok girişli olabilmektedir ve turistik amaçlı ziyaretlerin dışarısında; transit, ticari, özel ziyaret veya başka vize türleri için de geçerliliği bulunur. Vizenin geçerlilik süresi ziyaretçilerin Hırvatistan’daki seyahatlerine bağlı olmaktadır. Hırvatistan C vizesinin geçerlilik süresi ise en fazla 5 sene olabilmektedir.

Hırvatistan turist vizesi sahibinin Hırvatistan Cumhuriyeti sınırları içinde çalışma hakkı da bulunmamaktadır.

Hırvatistan vize başvuru prosedürleri ve evrakları ile Schengen vizesi başvuru prosedürleri ve evrakları da aynı değildir. Hırvat vizesi başvurunuzu dış temsilciliklerin belirlediği yönergelere göre yapmanız da gerekecektir.

Hırvatistan Cumhuriyeti Hükümeti 22 Temmuz 2014 tarihinden itibaren 565/2014/EU sayılı kararını da uygulamaya geçirmiştir. Geçerli çift ya da çok girişli Schengen vizesine veya Bulgaristan, Güney Kıbrıs ve Romanya ulusal vizesine ve oturma iznini sahip olanlar için de Hırvatistan vizesine de gerek yoktur.

Hırvatistan Turist Vizesi İçin Gereken Evraklar

Hırvatistan turist vizesi için gereken evraklar mesleksel durumlara göre de değişebilmektedir.

1-Başvuru Formu: Hırvatistan vize başvuru formu, Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden online olarak doldurulmaktadır. Reşit olmayan kişiler için de bu başvuru formları ebeveynleri ya da yasal vasisi tarafından imzalanması gerekmektedir.

2-Pasaport: Hırvatistan’daki planlanan dönüş tarihleri itibari ile en az 3 ay geçerliliği olan, son 10 sene içerisinde çıkartılmış pasaport ya da seyahat belgesi.

3-Bir adet 35 mm x 45 mm fotoğraf

4-Seyahat Sağlık Sigortası: Hırvatistan da Avrupa’da ya da tüm dünya ülkelerinde geçerliliği olan, 30 bin Euro teminat tutarında seyahat sağlık sigortası. Hırvatistan çoklu giriş vizesi için başvuruların, Hırvatistan ziyaretlerinin ilk dönemlerini kapsayan seyahat sağlık sigortası ibraz etmeleri, sonraki seyahatlerinde de Hırvatistan ziyaretleri süresince yeniledikleri sigorta poliçelerini yanlarında bulundurmaları da gerekmektedir.

5-Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonlar: Tüm Hırvatistan seyahat zamanını kapsayan onaylı otel rezervasyonları ve geçerli olan gidiş dönüş uçuş rezervasyonlarını ve başka ülkelere de seyahat edilecek ise detaylı seyahat planı.

6-Finansal Durumu Kanıtlayıcı Belgeler: Başvuru sahiplerinin seyahatleri süresince masraflarını ne şekilde karşılayacağını gösterir gelir evrakları, kendi geliri olmayan (öğrenci, ev hanımı, çalışmayan vb.) için tüm masraflarını karşılayacak olan ebeveyn/kişiler ile yakınlık derecesini kanıtlar belge ve masrafları karşılayabileceğini kanıtlayan iş ve gelir evrakları bulunmalıdır.

-SGK bağlı çalışanlar: İşveren tarafından kaşeli, imzalı antetli kağıda yazılmış iş yeri izin yazısı. Son 3 aylık maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümleri.

-Şirket sahipleri: Şirketin imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, ticaret odayı kaydı ve vergi levhası gerekmektedir.

-Çiftçiler: Ziraat odasından çiftçi belgeleri almaları gerekmektedir.

-Emekliler: Emeklilik belgesi (emekli maaşının yatmakta olduğu banka hesap dökümü cüzdanı) gerekmektedir.

-Öğrenciler: Geçerliliği bulunan orijinal öğrenci belgeleri gerekmektedir.

-Reşit olmayanlar: Yalnız ya da ebeveynlerinin birisi, yasal vasisi ile beraber seyahat eden 18 yaşından küçükler Hırvatça ve İngilizce tercüme edilmiş muvafakatname gerekmektedir.

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar Türkiye oturum izni belgesi fotokopisi gerekmektedir.

Hırvatistan Cumhuriyeti vizesi ücretleri idari harçlar kanunu ve Avrupa Birliği (AB) le yapılan vize kolaylaştırma anlaşmasına uygun olarak güncel döviz cinsinden temin edilmektedir.

Hırvatistan Vize Muafiyeti

Schengen bölgesi üye davetlerinde geçerli olan çift ya da çok girişli vize ve Schengen ülkelerinden biri veya daha fazlası tarafından tanınmayan bir seyahat belgesine sahip söz konusu ülkeyi tanıyan bir üye devletin ülkesinde geçerli kabul edilen iki yada çok girişli “sınırlı ülke geçerliliği” bulunan vizelerdir.

-3 ayı geçen durumlar için bir Schengen ülkesi tarafından verilen uzun süreli D tipi vize

-Schengen bölgesi üye devleti tarafından verilmiş olan oturum izinleri

-Çift ya da çok girişli Bulgaristan vizesine ya da oturum iznine sahip olanlar

-Çift ya da çok girişli Güney Kıbrıs vizesine ya da oturum iznine sahip olanlar

-Çift ya da çok girişli Romanya vizesine ya da oturum iznine sahip olanlar

-Hususi (yeşil), hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri Hırvatistan ülkesine transit geçiş ve 180 gün içerisinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizelerden muaf olmaktadırlar.

-Geçerli olan Schengen, Güney Kıbrıs, Romanya ve Bulgaristan vize ve ikamet izin süreleri, Hırvatistan’daki kalış ve transit geçiş süresi ile uyumlu olması gerekmektedir.

Hırvatistan Vizesi Schengen Mi?

Hırvatistan Cumhuriyeti Schengen ülkelerine dahil olmamaktadır. Dolayısıyla da Hırvatistan vizeye sahip olan vatandaşlar Schengen ülkelerine giriş yapamamaktalardır. Hırvatistan’a seyahat planlayan başvuru sahipleri de ayrıca Hırvatistan vizesine başvurmalıdırlar. Fakat çok girişli Schengen vizesine sahipseniz Hırvatistan’a giriş yapma hakkınız da bulunmaktadır. Hırvatistan Schengen alanına dahil olan ülkeler kapsamı içerisine girmediği için Schengen ülkeleri için yapılan zorunlu seyahat sağlık sigortası Hırvatistan da geçerli olmamaktadır. Yapılacak zorunlu seyahat sağlık sigortasında Hırvatistan ibaresi de geçmelidir.

Hırvatistan Cumhuriyeti 22 Temmuz 2014 tarihinden itibaren uyguladığı 565/2014/EU kararınca Bulgaristan, Romanya ve Güney Kıbrıs ulusal vize ve oturma iznine de sahip olan vatandaşların Hırvatistan vizesini almasına da gerek yoktur.

Hırvatistan Vize Ücreti

Hırvatistan vize ücreti; konsolosluk harç bedeli, yetkili birim servis bedelleri ve yetkili birimlerin hizmet bedellerinden oluşmaktadır. Hırvatistan vatandaşlarının aile bireyleri, Avrupa Ekonomik Alanı üye ülkesi vatandaşlarının aile bireyleri, resmi seyahatlerde diplomatik veya hizmet pasaport hamilleri, 12 yaşından küçük olan çocuklar Hırvatistan vize ücreti konsolosluk harç bedellerinden muaf tutulmaktadırlar. Fakat bu kişilerden de servis bedelleri tahsil edilmektedir.

Vize ücretleri bu ülkeye planladığınız seyahatin sürelerine göre de değişiklikler göstermektedir. Hırvatistan C vize ücreti ile ulusal vize ücretleri birbirinden tamamen farklı olmaktadır. Ulusal vize başvuruları uzun süre ikamet gerektiren vize başvuruları durumlarını kapsamaktadır. Çalışma izinleri, aile birleşimi, Erasmus ve diğer Avrupa Birliği öğrenim programları, uzun süreli araştırma projeleri bu kategori içerisine girmektedir. Ulusal vize başvurularınız için de direkt olarak Hırvatistan Büyükelçiliği ya da Hırvatistan Başkonsolosluğu ile iletişime geçmenizi de sizlere tavsiye etmekteyiz.

C vize ulusal vize uygulaması arasındaki fark sadece Hırvatistan vize ücreti değildir. C vize 180 gün içerisinde 90 güne kadar seyahatlerde geçerli olmaktadır. Ulusal vize, D tipi vize 90 günden daha fazla ikamet gerektiren seyahatlerde de talep edilmektedir.

15 güne kadar olan seyahat sürelerinizi içeren Hırvatistan vize başvurularında ibrazları zorunlu olan seyahat sağlık sigorta poliçenizi hizmet bedelleri dahilinde de temin edilmektedir. Vize işlem sürelerinde hiçbir ek ücret de talep edilmemektedir. Başvuruları sonuçlanan yolcular pasaportlarına ikamet bölgelerine en yakın vize servislerinden elden teslim alabilmektedir.

Hırvatistan Seyahatinizden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

-Hırvatistan’a seyahat eden Türkiye vatandaşlarının pasaportlarının geçerlilik süreleri en az 6 ay olması gereklidir.

-Hırvatistan üzerinden özel araçla transit geçiş yapacakları uluslararası sigorta kartına sahip olmaları gerekmektedir. Hırvat trafik kanunlarına göre araçlarda ilk yardım ve çekme halatı acil durum gereçlerinin hepsinin bulunması da zorunludur.

-Pasaportun kaybolması gibi acil durumlarda Türkiye Büyükelçiliğine başvuruda bulunabilirsiniz. Kayıp durumlarında makinede okunabilir geçici pasaportlar düzenlenebilmektedir. Geçici pasaportlar Türkiye’ye yapılacak seyahatlerde bir sefere mahsus olarak kullanılabilmektedir. Geçici pasaportlarında süresi en fazla 30 gün olmaktadır.

Hırvatistan vize konusuna dair tüm bilgileri sizlerle paylaşmış durumdayız. Sizlerde eğer ki Hırvatistan’a bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsanız bu hususlara kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye