Fransa Vizesi Hakkında

Fransa Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021

Fransa Vize İşlemleri

Fransa’ya seyahat edecek kişinin öncelikle seyahat amacına uygun Fransa vize işlemleri için evraklarını hazırlaması ve Fransa Konsolosluğu’na başvuru yapması gerekiyor.Ülkemiz vatandaşları Fransa ve diğer Avrupa ülkelerini ziyaret etmek için vizeye ihtiyaç duyuyor.

90 günden kısa süreli seyahatler için kişilerin Fransa Schengen Vizesi alması yeterken, daha uzun seyahatleri için ise ziyaret amacına uygun vize için Fransa Konsolosluğuna başvuru yapması gerekiyor. Fransa vize işlemleri ise kişinin yapacağı başvuruya ve seyahat amacına göre değişiyor.

Fransa’ya kısa süreli seyahat etmek isteyen vatandaşların Schengen vizesi için Fransa Konsolosluğuna ya da Fransa Büyükelçiliğine başvuru yapması gerekiyor.

Fransa vize başvuru işlemlerinde konsolosluk tarafından kişilere özel mülakat da uygulanıyor. Başvurusu onaylanan kişilerin, vize başvuru merkezlerinden ya da Fransa Konsolosluğunun yetkilendirdiği firmalardan başvurularını tamamlamaları gerekiyor.

Vize başvurusu yapacak kişilerin, kendisinden istenen evrakları eksiksiz şekilde doldurduktan sonra pasaportları ile birlikte başvuru merkezlerine ya da konsolosluklara müracaat etmesi gerekiyor.

Schengen vizesi ile daha önceden başka bir ülkeye seyahat etmemiş kişilerin, başvuru yaparken evraklarla birlikte parmak izini vermesi de gerekiyor. 25.09.2014 tarihinde gerçekleşen yeni düzenleme ile birlikte verilen parmak izlerinin de geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir.Fransa vize başvuru işlemleri için gereken evraklar, Fransa Konsolosluğu tarafından her vize türü için farklı olacak şekilde belirlenmiştir.

Bu yüzden hangi evrakları teslim etmeniz gerektiğini öğrenmek için öncelikle hangi vize için başvurmanız gerektiğini belirlemeniz gerekiyor. Yıpranmış ve hasar görmüş ya da 10 yıldan daha eski bir tarihte çıkartılmış pasaportlar da başvurular için kullanılamıyor.

Başvuruların onay süresini kısaltmak ve onaylanma ihtimalini arttırmak için kısa bir süre önce yenilenmiş pasaportla başvurmanız gerekiyor.Yapılan başvuruların, onaylanmaması halinde ise başvuran kişiye vize başvuru ve harç ücretleri geri ödenmiyor. Bu yüzden düzenlenmesi gereken evrakların, profesyonel bir firma tarafından hazırlanması başvurunun onaylanma ihtimalini de arttırmaktadır.

Fransa’ya seyahat için alınan vize ile seyahatinize Fransa’dan başlamak şartı ile 90 günlük süre içerisinde diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebilirsiniz. Umuma mahsus pasaport kullanan kişilerin her yurt dışı seyahatinde vize işlemlerini tekrarlaması gerekirken, yeşil gri ve siyah pasaport sahibi kişilerin 90 günü aşmamak şartı ile vize almadan seyahat hakkı bulunuyor.

Fransa Turistik Vize

Fransa’ya turistik bir gezi yapmak isteyen bordo pasaporta sahip vatandaşların her biri vize almakla yükümlüdür. Bu yazıda sizlere Fransa turistik vize nasıl alınır? Bunu anlatacağız. Öncelikle yapmanız gereken size en yakın Fransız konsolosluğunu bularak başvuru yapmaktır.

Biz vize konusunda danışmanlık hizmeti veren profesyonel bir ekibiz. Vize alırken vakit kaybetmek istemezseniz bizimle çalışabilirsiniz. Vize merkezleri ile işbirliği yapmanız başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını sağlayabilmektedir.

Fransa turistik vizesi için başvurunuzu onaylayıp onaylamamak tamamen Fransa Büyükelçiliği ve konsoloslukların elindedir.  Fransa turistik vize başvuru işlemleri 2014 yılından itibaren parmak izi kullanılarak (VIS) yapılmaya başlanmıştır. Kişilerin biyometrik verileri bulunmaması.

Var olan biyometrik verilerinin güncelliğini yitirmesi halinde tekrardan biyometrik veri girişi yaptırmalıdırlar. Bu işlemler randevu saatinizde halledilebilmektedir. 12 yaş altındaki çocukların herhangi bir biyometrik veri girişine ihtiyacı yoktur bu işlemden muaftırlar.

Vize temsilcinizle görüşürken kesinlikle yanlış bilgiler vermekten kaçınmalısınız. Sizin için gerekli evraklar belirlenirken ev adresiniz, mesleğiniz gibi bilgiler evrakları değiştirecektir.

Fransa’ya turistik ziyaret gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fransa turistik vize almakla yükümlüdürler. Turistik nedenler ile alınan vize çeşidi C tipi vize kategorisine girmektedir. Schengen kapsamında yer alan Fransa vize başvurularında Schengen vize başvuru formunu doldurmak zorunludur.

Schengen kapsamında yer alması nedeniyle Schengen koşulları, vize başvurularında geçerli olmaktadır. Vize şartlarına uyulmadığı takdirde Fransa Konsolosluğu, başvuruları reddedecektir. Vize fiyatına göre yatırılan vize ücretleri de vize reddi işleminin ardından şahıslara iade edilmemektedir. Kişiler tekrar yeni bir başvuru oluştururken, vize ücretini tekrar yatırmak zorundadır.

Fransa Turistik Vizesi İçin Statü ve Mesleğe Bağlı Gereken Ekstra Evraklar

Fransa turistik vizesine başvuracaklar için konsolosluk tarafından mesleğe ve statüye göre ekstra belgeler talep edilmektedir. Sizler için Fransa turistik vizesi için statü ve mesleğe bağlı gereken ekstra evraklar konusunu açıklığa kavuşturalım. Talep edilecek olan bu evraklar Fransa Başkonsolosluğu’nun belirlediği evraklardır. Evraklar Schengen vize prosedürleri doğrultusunda belirlenmiştir.

Başvuruda bulunacak kişi emekli, ev hanımı, öğrenci, devlet memuru, serbest meslek erbabı olabilir. Bu kişilerin her Fransa turist vizesi için başvuru yaparken farklı belgeler ibraz etmelidir. Vize merkezimizi arayarak temsilcimizden daha ayrıntılı bilgi alabilmeniz mümkündür.

 • Şirket sahipleri ve çalışanları şirket evraklarını ibraz etmek zorundadır. Durumlarına göre bu evrakların fotokopisi ve orijinali istenebilir. Bu belgeleri toplarken dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı belgelerin güncel olmasıdır.
 • Çalışanlar 4B hizmet dokümanlarını Fransa vizesi dosyalarına koymalıdırlar.
 • Öğrenciler ve ev hanımları gibi kendi geçimini kendi sağlamayanlar bir sponsora ihtiyaç duymaktadır. Sponsor olarak sadece 1.dereceden akrabalarını seçebilmektedirler. Yani bu akrabalar anne, baba, eş, çocuk olabilir. Bu akrabalardan bir tanesi masrafların tamamını üstlenir ve gerekli meslek belgelerini başvuran kişinin dosyasına ekler. Sponsor olan kişi bir tane sponsor dilekçesi yazmalıdır. Sponsorluk dilekçesinin içeriği seyahat süresi boyunca masrafların nasıl karşılanacağı ve seyahat gidiş, dönüş tarihleri net belirtilmelidir.
 • 18 yaşından küçükler ebeveynlerinden bir tanesi bile yanında olmadan seyahat ederse. Ebeveynler noter onaylı bir Muvafakatname imzalamalıdır. Çocuk iki ebeveyni ile seyahat edecekse bu belgeye ihtiyaç yoktur.
 • Doktor, avukat, mühendis vb. meslek sahipleri ilgili bulundukları odalara üye olduklarına dair belgeleri dosyalarına eklemelidirler.

Meslek ve statünüze göre en uygun olan evrakları vize merkezimizi arayarak hızlıca öğrenmeniz mümkündür. Ayrıca internet sitemiz üzerinden dilekçe ve form örneklerine ulaşmanız mümkündür.

Fransa Turistik Vize Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Fransa için alınacak D tipi vizeler, Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Ancak C tipi kısa süreli vizeler Fransa Konsolosluğu’na yapılmamaktadır. Kısa süreli turistik vize başvuruları, Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan merkezlere yapılmalıdır. Konsolosluğa direkt olarak yapılan vize başvuruları reddedilebilir.

Fransa Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa turistik vize başvurusunda bulunacak kişiler, seyahat amaçlarını doğru bir şekilde tespit etmelidir. Seyahat amacına göre gerekli olan vize tipine karar verilmelidir. Başvuru esnasında yapılacak olan yanlış vize başvurusu, Fransa Konsolosluğu tarafından reddedilmektedir. Konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize merkezlerine başvuru yapılmalıdır.

Gereken evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlandıktan sonra Fransa Konsolosluğu’ndan randevu alınmalıdır. Vize randevularında, şahısların parmak izi ve biometrik bilgilerinin alınması nedeniyle bu işlem mecburidir. Parmak izi verildikten sonra Fransa Konsolosluğu’na tüm bilgilere erişme hakkı vermiş olacaksınız. Parmak izi alınan bu randevu işlemlerine, vize başvurusunda bulunan kişiler gitmelidir.

Fransa Turistik Vize Başvurusu Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Vize incelenme ve onaylanma süreci pek çok nedenlere bağlı olarak değişmektedir. Sunulan evrakların eksiksiz olması, Fransa Konsolosluğu’nun yoğun bir dönemi olması ve Fransa Konsolosluğu tarafından talep edilebilecek olan ek belgeler sonucu vize onaylanma süresinde farklılıklar meydana gelebilir. Sorunsuz bir şekilde yapılan başvurular yaklaşık olarak 3 ya da 5 iş günü içerisinde onaylanır.

Fransa Turistik Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Vize başvuruları her zaman seyahat tarihinden önce yapılmalıdır. Seyahat zamanında bir aksaklık olmaması adına erken vize başvurusu önemlidir. Fransa turistik vize işlemlerinde bulunacak şahıslar, seyahatlerinden en az 2 hafta önceye kadar başvurularını yapmış olmalıdır.

Fransa Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Fransa için turistik vize almak istiyorsanız konsolosluğa gerekli evrakları ibraz etmeniz gereklidir. Gerekli evraklar her yıl güncellenmektedir. Sizler için Fransa turistik vizesi için gerekli evraklar 2020 yılını listeleyelim:

 • Fransa Schengen turistik amaçlı başvuru formu. Vize formu hatasız ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Vize başvuru formu dolduran hanımlar eğer evlilerse formda kızlık soy isimlerini belirtmek zorundadırlar. Vize formunda herhangi bir eksik veya hata görülürse vize başvurusu kesinlikle reddedilecektir. Dolu ve boş form örneklerine internet sayfamız üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • Vize talep dilekçesi. Bu dilekçeyi İngilizce, Fransızca ve Türkçe dillerinde hazırlanabilir. Çalıştığınız şirketin yetkilisi tarafından şirketin antetli kâğıdı üzerine yazılmalıdır.
 • En az 3 ay geçerlilik süresi bulunan ve vize etiketleri için iki tane boş sayfası olan pasaport. Son on yılda alınmışsa ve deforme olduysa yenilenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf. 2 adet fotoğraf gereklidir. Daha önceden hiçbir vize başvuruşunda kullanılmamış olması şarttır. Fotoğrafın üzerinde herhangi bir değiştirme, bulanıklık olmadan dosyaya eklenmelidir.
 • Maaş bordroları. Son 3 aya ait maaş bordrosu. Üstünde ıslak imza ve kaşe bulunmalıdır.
 • Kişisel banka hesapları özeti:
  • Başvuru tarihinden en fazla 15 gün önce alınmış olması gereklidir.
  • Son 3 ayın tüm hesap hareketliliğini içermelidir.
  • Hesabında bulunması gereken ekstra para miktarı süreye göre değişebilmektedir. Net bir bilgi alabilmek için bir yetkili ile görüşmenizde fayda var.
  • Islak imza, kaşe ve bankanın imza sirküleri ile alınmış olması gereklidir.
  • 10 günden fazla konaklama yapılacaksa. Başvuran yanında bulunan eşine ve çocuğuna sponsor oluyorsa hesabında bu miktarlarla doğru orantılı para bulunmalıdır.
 • Renkli olarak taranmış bir T.C kimlik kartı fotokopisi.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. Bu örnekte aile ve adres bilgilerini kesinlikle içermelidir. Evli hanımlar birde kızlık soy adlarını içeren nüfus kayıt örneği belgesi almalı ve iki belge ile müracaatta bulunmalıdır.

Fransa Turistik Vize Ret

Fransa konsolosluğu başvuran herkesin başvurusunu kabul edecek diye bir kural yok. Belgeleriniz ne kadar düzenli olursa olsun gerekli şartları taşımıyorsanız. Konsolosluğa güven veremediyseniz vizeniz olumsuz olarak sonuçlanabilir. Fransa turistik vize ret evrakını elinize aldığınız da üzülmeyin.

Eğer toplum sağlığı, terör gibi bir sorununuz yoksa vize merkezlerimizde bulunan uzmanlar tarafından sorununuz çözülecektir. Tabi ki işlemler baştan yapılmalı ve ücretler tekrardan ödenmelidir.

Fransa vize reddi genel olarak evrak eksikliği, yanlış ve güncel olmayan bilgiler ve belgeler sebeplerle verilmektedir. Fransa turistik vize alma işlemleri en başından sonuna kadar çok dikkatlice yürütülmelidir. Uluslararası hukuk kuralları ve vize kanunlarına uygun olarak başvurunuz bir araştırma sürecinden geçecektir. Sizin konsolosluk karşısındaki tek referansınız evraklarınızda ne yazdığıdır.

Fransa turistik vize için gerekli tüm bilgiyi bizi arayarak elde edebilirsiniz. Bu konular hakkında detaylı bilgi edinebilir bizimle iş birliği yaparak hızlıca başvuruda bulunabilirsiniz.

Fransa vize reddi alanlar için itiraz yolları ve itiraz dilekçesi >> schengenvize.net/fransa-vize-reddi bağlantısında paylaşmıştır.

Fransa Ticari Vize

Fransa’ya ticari nedenlerle seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler, Fransa ticari vize almakla yükümlüdür. İş toplantısı, fuar ya da organizasyon gibi nedenler ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ticari vize başvurusu yapmaktadırlar. Ticari nedenler ile alınan bu vize, kısa süreli vize olup C Tipi vize grubunda yer almaktadır.

Ticari vize başvurularında, başvuru sahipleri için Fransa’dan davetiye mektubu olması zorunludur. Davet mektubu olmadığı sürece vize başvuruları onaylanmayacaktır. Ticari bir seyahat harici nedenler ile bu vize için başvuru yapılmamalıdır. Davetiye yok ise şahıslar sadece turistik amaçlarla yapılacak olan seyahat için ya da aile ve arkadaş ziyareti için vize başvurularında bulunabilirler.

Sayın ziyaretçimiz Fransa Başkonsolosluğu Fransa ticari vizesi için gerekli olan şartları ve belgeleri güncellemektedir.  Fransa ticari vize için yapılması gereken işlemleri ve toplanması gereken belgeleri bir araya topladık.

Fransa Ticari Vize Başvuruları Nereye Yapılmalıdır?

Fransa ticari vize başvuruları, kısa süreli vize kategorisinde yer alması nedeniyle başvuruları sadece Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen merkezlere yapılmalıdır.

Fransa Ticari Vize Başvuruları Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Schengen vizesi olan ticari vize başvurularında gerekli olan evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlandığında, vize başvurularının sonucu 3 ve 5 iş günü içerisinde kesinleşmektedir. Ancak eksik belge ya da Fransa Konsolosluğu tarafından talep edilebilecek olan ek belge ile süre uzayabilir. Fransa Konsolosluğu, ek belge talebinde bulunma hakkına sahiptir. Ancak her durumda ek belge talebi yapılmamaktadır.

Fransa Ticari Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Vize başvuruları her durumda seyahatten önce yapılmalıdır. En geç 15 gün kala Fransa ticari vize başvurularını gerçekleştirmiş olmanız gereklidir. Seyahat tarihleri için bir aksaklık yaşamamak adına erken başvuru tavsiye edilmektedir. Bu şekilde erken başvuru ile vize reddi olduğunda tekrar başvuracak uzun bir süreniz olabilir.

Fransa Ticari Vize Gerekli Belgeler

Fransa ticari vizesi için duruma ve şartlarınıza göre konsolosluğun isteyeceği belgeler değişecektir. Sizler için Fransa ticari vize başvurusu için gerekli belgeler listesi hazırladık. Size uygun belge listesi hakkında daha kesin bilgi almak isterseniz bizi arayabilirsiniz.

Şirket Sahiplerinin Fransa Ticari Vize Başvurusu İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

Konsolosluğun istediği belgelerin şartlara bağlı olarak değiştiğinden bahsetmiştik. Şirket sahiplerinin Fransa ticari vize başvurusu için hazırlanması gereken belgeler listesini sizler için topladık.

 • Fransa ticari vize Schengen başvuru formu. Ticari Vize Formu eksik ve hata olmadan doldurulmalıdır. Özellikle son kısımdaki imza bölümü ıslak imza ile mutlaka onaylanmalıdır
 • Ticari davetiye. Fransa’daki şirketten alınmış bir davetiyedir. Şirketin antetli kağıdı üzerine yazılmış olmalıdır.
 • Vizenizin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • 2 tane biyometrik fotoğraf. 3,5X4,5 ebatlarında, arka zemin beyaz olmalıdır. Cepheden çekilen yüzün görünmesini önleyen  bir aksesuar takılamaz.
 • Güncel şirketinizin evrakları. İmza sirküleri, vergi levhası vb.
 • 4B hizmet dökümleriniz. E-devlet üzerinden alınabilir.
 • Şirket bankası hesap özetleri.
  • Son 3 aylık bütün hesap hareketlerini içinde bulundurmalı, en az 5000 TL bakiye hesapta bulunmalıdır. Kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte verilmiş olmalıdır.
 • C kimlik kartı fotokopisi.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği. Güncel tarihli ve orijinal belge olmalıdır.

1…1               SGK’lı Çalışanlar İçin Ticari Vize Evrakları

Herhangi bir iş yerinde SGK’lı çalışanlardan konsolosluğun istediği bazı farklı belgeler vardır. SGk’lı çalışanlar için ticari vize evrakları listesini sizler için bir araya topladık.

 • Fransa ticari vizesi Schengen başvuru formu. Form eksik ve hata olmadan doldurulmalıdır. Özellikle son kısımdaki imza bölümü atlanmamalıdır.
 • Vize talep dilekçesi. İngilizce veya Türkçe olarak yazılabilir. Şirketin antetli kâğıdı üzerine, konsolosluğa hitaben yazılmalı. Üstünde yetkili tarafından atılmış kaşe ve imza bulunmalıdır.
 • Vizenizin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf. 3,5X4,5 boyutunda, arka fon beyaz olmalıdır. Yüzün görünmesini engelleyen herhangi bir aksesuar takılamaz.
 • Güncel şirketinizin evrakları. İmza sirküleri, vergi levhası vb.
 • SGK işe girişi bildiren belge. 4A hizmet detaylı dökümleri.
 • Maaş bordroları. Son 3 ayınkiler olmalıdır. Üstünde imza ve kaşe kesinlikle bulunmalı ve belgeler dosyaya orijinal eklenmelidir.
 • Şirket bankası hesap özetleri.
  • Son 3 aylık tüm hesap hareketlerini içinde bulundurmalı ve en az 5000 TL bakiye bulunmalıdır. Kaşe, ıslak imza ve banka sirküleri ile birlikte alınmış olacaktır.
 • Gelir gösteren tüm belgeler. Kira, araç ruhsatı, tapu vb. fotokopileri.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği. Güncel tarihli ve orijinal belge olmalıdır.

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Eğer arkadaşınız veya bir aile üyeniz Fransa’da yaşıyorsa geçici bir süreliğine onu ziyaret etmek için Fransa’ya gelebilirsiniz. Fransa aile ziyareti vizesi kısa süreli bir vize türüdür. Bu vizeyi almak isteyen kişiler konsolosluğun gerekli gördüğü bütün belgeleri ibraz etmekle yükümlüdürler. Vize merkezimizi arayarak size uygun en güncel evrak listesini öğrenebilirsiniz.

Bu açıklama yazısı başvuru yapan kişiye Fransa’da 90 güne kadar kalma imkânı veren aile ve arkadaş ziyareti vizesini açıklamak amacı ile kaleme alınmıştır. Yazıyı dikkatlice okuduktan sonra işlemleri nasıl yapacağınız konusunda kesinlikle fikir sahibi olacaksınız.

Fransa aile ziyareti vizesi, Fransa’da aile üyesi, akrabası ya da arkadaşı yaşayan kişilerin ülkeye giriş yapmak istediklerinde almak zorunda oldukları vizedir. Aile ve arkadaş ziyareti vizesi, kısa süreli vize kategorisinde yer almaktadır. Schengen vizesi şartları ve koşulları vize başvurularında geçerli olmaktadır. Fransa’da yaşayan kişi ya da kişilerden bir davet mektubu alınması zorunludur.

Fransa vizesi davetiye mektubu olmadığı sürece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında bulunmamaktadır. Davetiye mektubu olmadığı durumlarda, kişiler Fransa turistik vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Turistik vize işlemlerinde davetiye mektubu talep edilmemektedir.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

D tipi uzun süreli Fransa vizeleri haricinde vize başvuruları direkt olarak Fransa Konsolosluğu’na yapılmamalıdır. Fransa aile ziyareti vizesi de C tipi kategorisinde yer alan vize türüdür. C tipi vize başvurularında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları konsolosluğa başvuru yapmamalıdır. Fransa Konsolosluğunca yetkilendirilen kurumlara vize başvurusu yapılmalıdır.

Parmak izi işlemi için ise Fransa Konsolosluğu’ndan randevu alınmalıdır. Parmak izi verilme işlemi sadece burada yapılmaktadır. 5 yıl içerisinde Schengen vizesi işlemlerinde başvuru sahipleri parmak izi kaydı vermiş ise aile ve arkadaş ziyareti vizesi işlemlerinde parmak izi vermeyebilir.

Ancak bu durumun kesinliğini tamamen Fransa Konsolosluğu belirlemektedir. Fransa Konsolosluğu talep ederse yine de parmak izi verilmesi gerekebilir.

Fransa Aile Ziyareti Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Fransa aile ziyareti vizesi işlemleri, şahısların parmak izi işleminden hemen sonra başlatılmaktadır. Normal şartlarda 7 ve 10 iş günü sonrasında vize sonuçları kesin olarak belli olmaktadır. Ancak Fransa Konsolosluğu kişilerden ek belge talep etme hakkına sahiptir. İnceleme süresi içerisinde talep edilen bu belgenin, başvuru sahipleri tarafından hazırlanması gerekmektedir.

Ek belge talebi, Fransa vize başvurularında sürenin uzamasına neden olabilir. Aynı zamanda vize başvuru döneminin Fransa Konsolosluğu yoğun dönemine denk gelmesi de onaylanma süresini etkilemektedir.

Fransa Aile ve Arkadaş Vizesi Gerekli Evraklar

Aile ve arkadaş ziyareti vizeleri için evraklar sürekli konsolosluk tarafından güncellenmektedir. Sizler için Fransa aile ve arkadaş vizesi için gerekli evraklar listesinin en güncel halini hazırladık. Belge toplarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta belgelerin güncel olmasıdır. Vizelerin ret almasındaki en büyük sebeplerden bir tanesi güncelliğini yitirmiş belgelerin dosyada olmasıdır.

 • Fransa vize başvuru formu. Başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve hatasız doldurulmalıdır. Son kutucuğa imza eklemeyi unutmamalısınız.
 • Fransa’da davet edildiğiniz şehrin belediyesinden onaylı bir davet mektubu. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz.
 • Şirket yazısı. Türkçe veya İngilizce olarak yazılabilir. Çalışılan şirketin yetkilisi tarafından yazılmalıdır. Yazıda izinli olduğu günler ve geri dönüşünde çalışmaya devam edeceğine dair taahhüt vermelidir. Eğer ki patronu sponsor olacaksa burada belirtebilir. Belge ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır. Dosyaya orijinal belge eklenmelidir. Talep edilen belgenin duruma göre fotokopisi de yanında istenebilmektedir. Bu konu da en güncel bilgiyi temsilcilerimizden alabilirsiniz.
 • Seyahat bitiminden itibaren 3 ay daha süresi olmalıdır. Pasaport son on yıl içinde alınmadıysa veya deforme olduysa yenilenmelidir. Vize etiketleri için en az iki sayfası boş olmalıdır.
 • Fotoğraf. İki tane biyometrik fotoğraf gereklidir. 3,5X4,5 boyutunda ve daha önceden hiçbir vize başvurusunda kullanılmamış olması gerekmektedir.
 • Maaş bordrosu. Son 3 ay içindeki maaş durumlarını göstermeli. Islak imza ve kaşesi üstünde olmalıdır.
 • Banka hesap özetleri
  • Başvuru yapan kişi adına hesap olmalıdır.
  • Son 3 ay içindeki tüm hesap haraketlilikleri belgede görülmeli.
  • En az 5000 TL bakiye içinde bulunmalıdır.
  • Islak imza, kaşe ve imza sirküleri ile birlikte alınmış olması şarttır.
  • Seyahat süresinin 10 günden fazla olduğu veya birine sponsor olduğunuzda hesabınızda ekstra bakiye bulunmalıdır. 5000 TL’nin üzerinde bakiyeniz bulunmalı tam bir miktar alabilmek için temsilcilerimizden birisi ile görüşme sağlayabilirsiniz.
  • Banka hesap özeti güncel tarihli olmalıdır.
 • C kimlik kartı fotokopisi. Ön ve arka yüz tamamen alınmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği.
  • Aile ve adres bilgilerini içermelidir.
  • Evli hanımlar kızlık soyadlarını içeren bir tane daha nüfus kayıt örneği alarak 2 adet belge ile başvuru yapmalıdırlar.
 • Gidiş dönüş uçak rezervasyonu belgeleri.
 • Fransa seyahati boyunca masrafların nasıl karşılanacağına ilişkin belgeler.
 • Fransa’ya davet eden kişi tarafından yabancılar ofisinde hazırlanmış olan davetiyenin orijinali ve fotokopisi.
 • Gelir belgeleri. Kira, tapu vb.

Fransa Transit Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fransa üzerinden aktarmalı bir yolculuk planladıklarında kısa süreli vize talebinde bulunmalıdır. Fransa transit vize işlemleri, Fransa üzerinden üçüncü bir ülkeye giriş yapacak olan kişilere verilmektedir. Transit vize işlemleri ve evrakları diğer vize çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Resmi pasaport sahipleri bu durumda Fransa vizesinden muaftırlar. Transit vize; Havalimanı transit vizesi ve transit yolculuk vizesi olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

Fransa Transit Vize Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

D tipi uzun süreli Fransa vizesi başvuruları direkt olarak Fransa Konsolosluğu’na yapılabilir. Ancak transit vize gibi kısa süreli vize başvuruları direkt olarak konsolosluğa yapılmamaktadır. Fransa transit vize başvuruları, Fransa Konsolosluğu’nca yetkilendirilen kurum ve merkezlere yapılmalıdır. Evrakların eksiksiz sunumu oldukça önemlidir. Parmak izi, biometrik işlemlerin sunumu ve gerektiğinde yapılan mülakatlar ise Fransa Konsolosluğu’nda yapılmaktadır. Konsolosluk için parmak izi verme işlemlerine, başvuru sahipleri gitmelidir.

Fransa Transit Vize Başvuruları Ne Zaman Yapılmalıdır?

Transit vize başvuruları, seyahat tarihinden 30 gün önce başlatılmalıdır.

Fransa Transit Vize Nasıl Alınır?

Seyahatiniz bir aktarma üzerine kurulu ise güzergahı tespit etmelisiniz. Fransa üzerinden aktarma yapacak olan kişiler, Fransa Konsolosluğu tarafından talep edilen evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalı ve vize başvuru formunu doldurmalıdır. Vize başvuru formunda yer alacak bilgiler ile Fransa Konsolosluğu’na ibraz edilecek olan evraklar arasında bilgiler birbirini desteklemelidir. Tüm bu şartlara göre evraklar düzenlendikten sonra Fransa Konsolosluğu’ndan randevu alınmalıdır. Konsolosluk randevusunda şahıslardan parmak izi de alındıktan sonra evrakların inceleme süreci başlatılmaktadır.

Fransa Transit Vize Evrakları

Fransa transit vize başvurularında, Fransa Konsolosluğu tarafından ek evrak talep edilebilir. Bu durumda konsolosluk tarafından talep edilen belgeler, sunulmalıdır.

 • Pasaport

Fransa aktarma yolculuğu tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği olan, 10 yıl içerisinde çıkmış olan ve zarar görmemiş pasaportlar kullanılmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

2 adet güncel fotoğraflar talep edilmektedir. Fransa başvurusundan önce başka vize işlemlerinde kullanılan pasaportlar kullanılmamaktadır.

 • Vize Başvuru Formu

Başvuru formu detaylı bir şekilde ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır. Fransa Konsolosluğu, çelişkili bilgilerin yer aldığı formları kabul etmemektedir. Vize onayında vize başvuru formunun etkisi oldukça büyüktür.

 • Seyahat Amacı ve Üçüncü Ülke Detaylarının Yer Aldığı Belgeler

Fransa’ya yapılacak olan seyahatin detaylarının yanı sıra üçüncü ülkeye yapılacak olan seyahat hakkında da belgeler sunulmalıdır. Geçiş yapılacak olan ülke için uçak bileti rezervasyon belgeleri de talep edilmektedir.

 • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonu İçeren Belgeler

Fransa’ya yapılacak olan seyahat için rezervasyon işlemi yapılmış olan uçak bileti ve konaklamaya dair belgeler bulunmalıdır.

 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Başvuru Sahipleri Kendi Araçları ile Seyahat Edecek İse; Araç Ruhsatı

Araç ruhsatı sadece Fransa transit vize başvurusunda bulunacak kişilerin araç ile yol alması ve araçları olması durumlarında talep edilmektedir.

Fransa Erasmus Vizesi

Erasmus, eğitim kurumlarının birbirleriyle iş birliğini yapmalarını ve öğrencilerin farklı çalışmalar görmesini sağlamak için başlatılmış bir Avrupa Birliği programıdır. Öğrenciler bu farklı eğitimlere katılmak için Fransa Erasmus vizesi almakla yükümlüdür. Ancak Erasmus vizesi için başvuru şartları diğer Fransa vizesi başvurularından farklı ilerlemektedir.

Öncelikle Erasmus programına sahil olmak isteyen şahısların eğitim gördüğü kurum ile Fransa’da eğitim veren kurum arasında bir anlaşma olmalıdır. Alana ve üniversiteye göre farklı ülkelerde farklı yükseköğretim kurumları bu programı desteklemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde her kurum farklı bir ülke ya da üniversite ile anlaşmaktadır. Öğrenciler bu programa dahil olarak farklı projelerde bulunabilir, farklı kültürlere tanıklık edebilir ve farklı deneyimler yaşayabilir. Profesyonel iş hayatında, Erasmus programına katılmanın önemli avantajları bulunmaktadır.

Fransa Erasmus Vizesi Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Fransa Erasmus vize başvuruları, uzun süreli vize kategorisinde yer aldığı için başvurular vize merkezi ya da seyahat acentelerine yapılmamaktadır. Erasmus vizesine başvuracak olan şahıslar, Fransa Konsolosluğu’na başvurularını gerçekleştirmelidir.

Fransa Erasmus Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrencinin öğrenimini sürdürdüğü kurum ile Fransa’da eğitim veren kurum arasında anlaşma olmalıdır. Bu durumu en net şekilde üniversite içerisinde bulunan Erasmus bürolarından öğrenebilirler. Aynı zamanda şahısların bölümlerindeki ilk senelerinde Erasmus programına dahil olması mümkün değildir.

Başvuruda bulunacak kişilerin, üniversite ortalaması da bu programa dahil olma sürecinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu şartlar tamamlandıktan sonra başvuru yapacak kişi, hali hazırda eğitim gördüğü kurumdan Erasmus beyannamesi almalıdır. Üniversiteler kendi programlarına göre Erasmus tarihlerini belirlemektedir. Fransa Erasmus vizesi başvuruları başlatılmadan önce tüm bilgilere vakıf olunmalıdır.

Fransa Erasmus Vizesi Ne Kadar Süre İçin Alınabilir?

Erasmus programında dönemlik eğitimler alınabilir. Bu süreler en az 3 en fazla 12 ay olmaktadır. Öğrenciler bu süreyi geçirdikten sonra vize uzatma talebinde bulunabilirler. Vize uzatma talebinin onaylanması için öncelikle geçerli bir neden olması gerekmektedir.

Fransa Erasmus Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılmalıdır?

Erasmus programına dahil olma işlemlerinin Türkiye’de yer alan kurum tarafından onaylanması sonucunda öğrenciler, vize başvuru işlemlerini başlatabilirler. Fransa için yapılacak olan Erasmus vize başvuruları en erken 5 ay önceden yapılabilir. Bir aksaklık yaşamamak adına şahıslar, vize başvurularını seyahatten önce yapmalıdır.

Fransa Erasmus Vizesi Kaç Gün İçin Onaylanır?

Tüm şartlara uyulduğu ve evrakların hatasız bir şekilde hazırlandığı başvuruların sonuçları 7 ya da 10 iş günü içinde kesin bir sonuç kazanmaktadır. Fransa Konsolosluğu tarafından öğrencilerden istenebilecek ek evrak talebi bu sürede değişikliklere yol açabilir.

Fransa Erasmus Vizesi  Gerekli  Evraklar 

Fransa Erasmus vizesi incelemelerinin sorunsuz bir şekilde devam etmesi adına, talep edilen evraklar eksiksiz bir şekilde Fransa Konsolosluğu’na ibraz edilmelidir. Vize onayı ve vize onaylanma süresini evrakların doğru bir şekilde hazırlaması belirlemektedir.

 • Fransa Erasmus Vize Talep Formu
 • Pasaport

Fransa Erasmus vizesi başvurularında bulunacak olan kişilerin 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan, güncel pasaportlar kullanması gerekmektedir.

 • Biometrik Fotoğraf

2 adet, 3,5×4,5 ölçülerine sahip biometrik fotoğraflar kullanılmalıdır.

 • Diploma ya da Öğrenci Belgesi ve Transkipt

Eğitim görmeye devam edilen kurumdan alınacak olan Öğrenci Belgesi ve Transkipt belgeleri ibraz edilmelidir. Kişi eğer öğrenci ise; Diploma aslını sunmalıdır.

 • Nüfus Cüzdanı (Asıl ve Fotokopisi)
 • Eğitim Programı Detayları içeren Belgeler
 • Erasmus Programı Süresinde Öğrencilerin Masraflarının Karşılanacağına Dair Kanıtlar
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyonları

Fransa Erasmus vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, ulaşım ve konaklama rezervasyon belgelerini de evraklarla beraber ibraz etmelidir.

Dünyanın ve Avrupa’nın en önemli ülkelerinden bir tanesi olan Fransa uzun yıllar koruduğu tarihi ile gözde olmayı başarmıştır. Özellikle de balayılar için tercih edilen ülkenin sembollerinden birisi olan Eyfel kulesi herkes tarafından bilenen yapıdadır.

Kültürü ve yaşam kalitesi ile gözde olmuş olan bu ülkeye gidebilmeniz için vize almanız gerekmektedir. Pasaport türünüze göre Fransa vize işlemleri yürütüp dilediğiniz seyahati gerçekleştirebilirsiniz. Belirlenen kuralları ve istenilen belgeleri temin edip başvurunuzu sunmanız gerekmektedir. Başvurular esnasında doğru takip ve hatasız evrak sunmak vizenin daha kolay çıkmasına etki etmektedir.

Fransa vize başvurusu yaparken mutlaka seyahat amacınızı belirleyip iş yürütün. Seyahat amacı hem evrak temininde değişkenliğe hem de ödemeler konusunda değişkenliğe sebep olmaktadır. Ödenecek harçları ve vize ücretlerini etkilemektedir. Bu durumu bilerek ilk önce amacı belirlemek gerekir. Schengen ülke grubuna dahil olmasından dolayı da Schengen vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Belirli kurallar dahilinde hazırlanacak evrakların bazı kurumlara başvurulup alınması gerektiğini de unutmayın.

Fransa Vize Ücretleri

Fransa’ya gidebilmek için Umuma mahsus (bordo) pasaporta sahip olan her T.C vatandaşının vize alması zorunludur. Bu yazıda sizlere Fransa vize ücretleri hakkında bilgilendirme yapacağız. Kısa süreli vize başvuruları uzun tip vizelerden farklı olarak vize merkezleri tarafından onaylanabilmektedir.

Vize alırken ki süreçte ücretleri vize merkezinden ve konsolosluktan tekrar öğrenmeniz sizin adınıza faydalı olabilir. Başvuru işlemlerine başlayıp ücretler hakkında detaylı bilgi almak için vize merkezimizde bulunan yetkililer ile görüşebilirsiniz.

6 yaş ve altı çocuklar vize ücretlerinden muaf tutulurlar. Ücretler tamamen Fransa konsoloslukları tarafından belirlenmektedir. Özel durumlara göre genelde uzun süreli vizelerde ücretler değişebilmektedir. Fransa vizesi ücretleri 2020 yılı hakkında ayrıntılı bilgiye yazımız üzerinden ulaşmanız mümkündür.

Fransa vizesi alabilmek için öncelikle başvuru yapmadan ücreti ödemeniz gereklidir. Başvuru dosyanızda dekont ya da ücreti ödediğiniz kanıtlayan bir belge olmadığı taktirde başvurunuz dikkate alınmayacaktır. Fransa vize ücretleri 2020 yılı bilgilerini sizin için listeledik:

 • Turistik vize: 110 Euro.
 • Ticari vize: 110 Euro.
 • Transit vize: 110 Euro.
 • Ziyaret vizesi: 110 Euro.
 • Kültürel vize: 110 Euro.
 • Şoför vizesi: 110 Euro.
 • 0-6 yaş arası: 26 Euro. (sadece dış sağlayıcı ücreti.)
 • 6-12 yaş arası: 66 Euro. (Dış sağlayıcı ücreti ve vize harcı indirimli hali)
 • Çalışma, Erasmus, Gemici, Geri Dönüş vizesi gibi uzun süreli vizelerin ücretleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için temsilcilerimiz ile bağlantı kurmalısınız.

Bu vize ücreti ve dış sağlayıcıların ücreti dışında yaptırmanız gereken bir sağlık sigortası da bulunmaktadır. Sağlık sigortası ücretleri seyahatinizin süresine göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer ki vize merkezimizle iş birliği yapma yolunu seçerseniz size uygun olan sağlık sigortası ücreti sizden alınarak sizin adınıza yapılmaktadır.

Fransa Vize Ücreti Nereye Yatırılır?

Fransa vizesine başvuru yapacakların sorduğu önemli sorulardan bir tanesidir. Bu bölümde sizler için Fransa ücreti nereye yatırılır? Sorusunu cevaplandıralım. Fransa ücreti konsolosluğun anlaşmalı olduğu bankalara yatırılabilmektedir. Alınan dekontun orijinali dosyanızın içinde yer almalıdır.

Eğer vize merkezimizle iş birliği yaparak vize başvuru yaparsanız ücret sizden alınarak sizin adınıza uygun banka hesabına yatırılacaktır. Dekont gibi ücreti ödediğinizi kanıtlayan belgeler de vize merkezimiz tarafından sizin için temin edilir. Bu belge dosyanıza eklenmektedir. Vizenizin reddedilmesi veya vazgeçmeniz durumunda ücret hesabınıza geri yatırılmayacaktır.

Fransa vize ücretleri yeni yılda güncellenmiştir. Güncel vize ücretleri için >> schengenvize.net/fransa-vize-ucreti/ sayfasını kontrol ediniz.

Fransa Vize Dilekçeleri

Fransa Turistik Vize Dilekçesi

Fransa’ya turistik amaçlı bir gezi yapmak istiyorsanız yazmanız gereken dilekçedir. Fransa turistik vize dilekçesi nasıl yazılır? Sizin için soruyu cevaplandıralım. Turistik bir dilekçe yazarken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Seyahatin amacı net şekilde belirtilmelidir. Örnek vermek gerekirse geziye bir tur aracılığı ile katılıyorsa tur firmasından ve turdan bahsetmelidir.
 • Seyahat tarihleri net ifade edilmelidir. Fransa’da turistik gezi yapacak kişi hangi tarihte girecek, hangi tarihte çıkacak gibi bilgileri vermek zorundadır. Fransa’dan hangi ülkeye gidileceğinin paylaşılması da güzel olacaktır.
 • Seyahat masrafları nasıl finanse edilecek? Dilekçede bu sorunun yanıtını kesinlikle verilmelidir. Seyahat, ulaşım, konaklama vb. giderleri nasıl karşılanacak ayrıntılı anlatılmalıdır.

İki dilekçe eklenmesi gereken zorunlu durumlar:

 • Kişi SSK’lı bir çalışansa çalıştığı kurumdaki yetkili kişiden şirketin antetli kâğıdı üzerine yazılmış olarak seyahat tarihlerinde izinli olduğuna dair bir dilekçe yazmalıdır. Aynı zamanda dilekçe kişinin seyahat bitiminden sonra çalışmaya devam edeceğini taahhüt etmelidir.

Dilekçe de yer alan ifadeler kesinlikle birbiri ile çelişmemelidir. Dosyada herhangi bir belge birbiri ile çelişirse başvurunuz direk olarak reddedilir. En iyi ihtimalle konsolosluk ekstra belge talep ederse bu da başvuru sürecinizi bir hayli uzatabilmektedir. Yazılmış dilekçe örneklerine internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Dilekçeyi nasıl yazacağınızı bilmiyorsanız bizimle iletişime de geçebilirsiniz. Sizin için dilekçeyi en uygun şekilde yazabilecek uzmanlarımız sizler için beklemektedir.

Fransa Ticari Vize Dilekçesi

Fransa’ya ticari amaçla gitmek isteyenlerin yazması gereken dilekçedir. Sizler için Fransa ticari vize dilekçesi nasıl yazılır? Sorusunu cevaplandıralım. Fransa ticari vize dilekçesi yazarken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

Ticari vize dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken önemli nokta dilekçe ve diğer belgelerin birbiri ile çelişmemesidir. Dilekçeyi nasıl yazacağınızı bilmiyorsanız vize merkezimiz ile iletişim kurarak dilekçeyi yazdırabilirsiniz.

Dilekçeyi kendiniz yazmak isterseniz size uzman ekibimiz tarafından dilekçenin nasıl yazılması gerektiği konusunda da rehberlik edilecektir. Eğer hazır yazılmış dilekçe örneklerine ulaşmak isterseniz internet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Dilekçesi

Fransa’da bir aile üyeniz veya arkadaşınız varsa ve onu ziyarete gitmek istiyorsanız aile ve arkadaşlık vizesine başvurabilirsiniz. Bu yazıda sizler için Fransa aile ve arkadaşlık vizesi dilekçesi nasıl yazılır? Bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

 • Seyahatin amacı net şekilde belirtilmelidir.
 • Seyahat tarihleri net ifade edilmelidir. Fransa’da aile veya arkadaş ziyareti yapacak kişi hangi tarihte girecek, hangi tarihte çıkacak gibi bilgileri vermek zorundadır. Fransa’dan hangi ülkeye gidileceğinin paylaşılması da güzel olacaktır.
 • Seyahat masrafları nasıl karşılanacak? bu dilekçe bu sorunun yanıtını kesinlikle vermek zorundadır. Seyahat, konaklama vb. giderler nasıl karşılanacak ayrıntılı anlatılmalı.
 • Dilekçe de yanına davet eden kişinin d bilgileri kesinlikle yer almalıdır. Davet eden kişinin:
  • Kimlik bilgileri.
  • İletişim bilgileri.
  • Davet ettiği kişi ile akrabalık derecesi.
  • Evinde konaklamasına izin verir mi?

Yukarda yazılan bilgilerin hepsi dilekçenin içinde yer almalıdır. Bu bilgilerin her biri hakkında detaylı olarak bilgi verilmelidir. Dilekçe de yer alan bilgiler kesinlikle birbiri ile çelişmemelidir. Birbiri ile çelişen bilgiler verilmesi başvurunuzun direk olarak reddedilmesine sebebiyet verir.

Bu dilekçenin nasıl yazılacağı hakkında hala daha bir fikriniz yoksa hazır yazılmış örneklerine internet sitemiz üzerinden ulaşmanız mümkündür. Dilekçeyi kendiniz yazamayacağınız düşünüyorsanız eğer vize merkezimizde kendi adınıza direk olarak yazdırabilir veya bu konu hakkında danışmanlık alabilirsiniz.

Fransa vize başvurusu için ücretsiz sunulan vize talep dilekçesi ve örneklerine >> schengenvize.net/fransa-vize-dilekcesi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Fransa Vizesi  Fotoğraf Ebatları

Fransa vizeleri için çektirilecek fotoğrafların ebatları Schengen vizesi prosedürlerine göre hazırlanmalıdır. Bu yazıda sizlere Fransa vizesi için kullanılacak fotoğrafların ebatları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tüm Schengen ülkelerinde fotoğraf ebatları istisnai durumlar hariç. 3,5X4,5 olarak boyutlandırılmıştır. Bu fotoğraflar kesinlikle biyometrik fotoğraflar olmalıdır. Fotoğrafta bulunması gereken özellikler:

 • Kişinin güncel halini temsil etmelidir.
 • En fazla 3 ay önce çekilmiş olmalıdır.
 • Pasaport başvurusunda veya daha önceki vize başvurularında kullanılmamış bir fotoğraf olmalıdır.
 • Fotoğrafın üzerinde herhangi bir oynama olmamalıdır.

Fransa Vize Randevusu

Seyahat amacınıza göre başvuruda bulunacağınız Fransa vizesi için randevu alınma zorunluluğu vardır. Vize randevusunu başvuru merkezleri aracılığı ile almadığınız taktirde randevunuz kabul edilmemektedir. Randevuların hangi tarihlerde alınabileceğine dair bilgileri sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.

Konsolosluğun belirlediği tarihler bazı durumlarda ileriye yönelik olabileceği için başvuruları erken yapmak önemlidir. Fransa vize randevusu vizeyi alabilmeni için mutlaka alınması ve zamanında gidilmesi gereken yapıdadır. Bu yüzden istisnasız saate ve tarihe uygun hareket etmeniz gerekir.

Belirlenen saat ve tarih dışında gitmeniz gibi bir durum söz konusu değildir. Belirlenen tarihte ve saatte gidilmediği taktirde ise tekrardan randevu almanız gerekecektir. Yeni belirlenen tarihe göre randevuya gidebilirsiniz.

Randevuya dair ayrıntılı bilgileri Vize ofisi aracılığı ile edinebilir ve seyahatinize uygun gelecek şekilde randevunuzu alabilirsiniz. Çalışma durumunuza ve izin durumunuza göre değişkenlik gösterecek halleri hesaba katarak randevu almaya özen göstermelisiniz.

Seyahat tarihinizin de işlemlerde ki durumu hesaba katılarak ilk fırsatta randevu işlemi yapılmaktadır. Fransa Schengen vizesi randevularında mutlaka biometrik verilerin sunulması zorunluluğu söz konusudur. Düzene uygun şekilde hareket ettiğiniz sürece vizenizi almanız kolaylaşacaktır. Değerlendirmelerde sıkıntı yaşamama adına bu durumu doğru takip etmeye özen gösterin.

Biometrik veri konusunda belirlenen hususların başında ise parmak izi uygulaması vardır. Parmak izini daha önce veren başvuru sahipleri eğer 5 yılı doldurmamışlarsa tekrar vermelerine gerek yoktur. Sisteme kayıtlı olan parmak izi 5 yıl süre geçerli olup, 5 yıl dolarsa yenilenmesi istenmektedir. Fransa vize randevusu ile ilgili bu uygulamaları doğru şekilde gerçekleştirmek çok önemlidir.

Eksik bilgi ve uygulama olması başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına neden olacaktır. Bu durum karşısında da ciddi sıkıntılar sizi beklemektedir. Bunlardan bir tanesi ise Schengen ülkelerine sonraki dönemlerde başvuru yaptığınızda önceki ret durumu karşınıza çıkacaktır. Sicilinizi etkileyecek bu durum vizeler konusunda zorlu süreci de başlatacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×