Fransa vize işlemleri

Fransa vize işlemleri

Fransa’ya seyahat edecek kişinin öncelikle seyahat amacına uygun Fransa vize işlemleri için evraklarını hazırlaması ve Fransa Konsolosluğu’na başvuru yapması gerekiyor.

Ülkemiz vatandaşları Fransa ve diğer Avrupa ülkelerini ziyaret etmek için vizeye ihtiyaç duyuyor. 90 günden kısa süreli seyahatler için kişilerin Fransa Schengen Vizesi alması yeterken, daha uzun seyahatleri için ise ziyaret amacına uygun vize için Fransa Konsolosluğuna başvuru yapması gerekiyor. Fransa vize işlemleri ise kişinin yapacağı başvuruya ve seyahat amacına göre değişiyor.

Fransa’ya kısa süreli seyahat etmek isteyen vatandaşların Schengen vizesi için Fransa Konsolosluğuna ya da Fransa Büyükelçiliğine başvuru yapması gerekiyor. Fransa vize başvuru işlemlerinde konsolosluk tarafından kişilere özel mülakat da uygulanıyor. Başvurusu onaylanan kişilerin, vize başvuru merkezlerinden ya da Fransa Konsolosluğunun yetkilendirdiği firmalardan başvurularını tamamlamaları gerekiyor.

Fransa Vize İşlemleri

Vize başvurusu yapacak kişilerin, kendisinden istenen evrakları eksiksiz şekilde doldurduktan sonra pasaportları ile birlikte başvuru merkezlerine ya da konsolosluklara müracaat etmesi gerekiyor. Schengen vizesi ile daha önceden başka bir ülkeye seyahat etmemiş kişilerin, başvuru yaparken evraklarla birlikte parmak izini vermesi de gerekiyor. 25.09.2014 tarihinde gerçekleşen yeni düzenleme ile birlikte verilen parmak izlerinin de geçerlilik süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Fransa vize başvuru işlemleri için gereken evraklar, Fransa Konsolosluğu tarafından her vize türü için farklı olacak şekilde belirlenmiştir. Bu yüzden hangi evrakları teslim etmeniz gerektiğini öğrenmek için öncelikle hangi vize için başvurmanız gerektiğini belirlemeniz gerekiyor. Yıpranmış ve hasar görmüş ya da 10 yıldan daha eski bir tarihte çıkartılmış pasaportlar da başvurular için kullanılamıyor. Başvuruların onay süresini kısaltmak ve onaylanma ihtimalini arttırmak için kısa bir süre önce yenilenmiş pasaportla başvurmanız gerekiyor.

Yapılan başvuruların, onaylanmaması halinde ise başvuran kişiye vize başvuru ve harç ücretleri geri ödenmiyor. Bu yüzden düzenlenmesi gereken evrakların, profesyonel bir firma tarafından hazırlanması başvurunun onaylanma ihtimalini de arttırmaktadır. Fransa’ya seyahat için alınan vize ile seyahatinize Fransa’dan başlamak şartı ile 90 günlük süre içerisinde diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebilirsiniz. Umuma mahsus pasaport kullanan kişilerin her yurt dışı seyahatinde vize işlemlerini tekrarlaması gerekirken, yeşil gri ve siyah pasaport sahibi kişilerin 90 günü aşmamak şartı ile vize almadan seyahat hakkı bulunuyor.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye