Estonya Vize İstiyor Mu - Schengenvize.net
Schengen Blog

Estonya Vize İstiyor Mu

Baltık devleti olarak bilinen Estonya Kuzey Avrupa sınırları içerisinde yer alıyor. Letonya ile komşu olan ülke turizm açısından değerlidir ve her sene binlerce turisti ağırlamaktadır.

Estonya Vizesi Almak Kolay Mı?

Estonya vize istiyor mu öğrenen T.C. vatandaşları hazırlamaları gereken belgeleri öğrenmelidir. Nitekim evraklarınız ile birlikte başvurularınızı iletir ve sonucu birkaç iş gününe kadar öğrenirsiniz.

Estonya vizesi almak kolay mı merak edenlere öncelikle pasaporttan söz edilir ve minimum 2 sayfası boş olması halinde kabul edildiği belirtilir. Pasaportun yanı sıra:

  • Vize başvuru formunu doldurmalı ve varsa eski pasaportların fotokopilerini çıkartmalısınız.
  • Biometrik fotoğraflarınızı ve de nüfus cüzdanı fotokopisini paylaşmanız istenir.

Seyahat sağlık sigortası ile maaş bordrosu da bunlar arasına eklenir. Son olarak otel ile uçak rezervasyonu belgelerinin de ibrazına bağlı olarak başvurularınız değerlendirmeye alınacaktır.

Estonya Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Pasaport türleri üzerinden Estonya vize istiyor mu sorusuna yanıt vermek gerekir. Çünkü bazılarına dair muafiyet hakkından söz edilir. Öncelikle muaf olanlardan söz etmek gerekirse:

  • Hizmet ve de Hususi pasaport sahiplerinden vize başvurularına geçmeleri istenmez.
  • Diplomatik Pasaport için de aynı şekilde muafiyetten söz edilir.

Estonya Türkiye’den vize istiyor mu merak edenler tüm bu pasaport türleri üzerinden muaf olarak kabul edilir. 180 günlük süre içerisinde maksimum 90 güne kadar seyahat edilmesine izin verilir.

Söz konusu Umumi Pasaport olduğu zaman muafiyete yer verilmediğini belirtmek gerek. Bordo pasaport sahipleri 90 günlük seyahatlerde de vizeye başvuruda bulunmalıdır. 90 günden uzun süreli seyahatlerde ise tüm pasaport türlerinin vize müracaatına geçmeleri gerekir.

Estonya Schengen Ülkesi Mi?

Schengen ülkeleri arasında gösterilir ve isteyenler seyahat öncesinde bu yönde de seçimini yapabilir. Estonya Schengen ülkesi mi öğrenen T.C. vatandaşları 90 günlük seyahatleri için bu vize türüne yönelebilir.

Estonya vize istiyor mu sorgulayan bordo pasaport sahiplerine ‘evet’ yanıtı veriliyor. Gerek ülke gerekse Schengen vizesi üzerinden giriş yapmanız mümkün hale geliyor. Schengen için:

  • Tek ya da çoklu giriş üzerine Schengen vizesine müracaat edilebilir.
  • Yetkili başvuru merkezlerine yönelmeniz ve Schengen almanız bekleniyor.

Geriye ise vizeniz ile 90 günlük seyahatlere geçmeniz mümkün hale gelir. 90 günden uzun süreli seyahatlerde ise Schengen vizesinin geçerli olmadığını unutmamak gerekir.

D Tipi Vize Kimler Alabilir?

Estonya vize istiyor mu sorgulayanlara hem C hem de D tipi vizeler paylaşılır. C tipi olanlar kısa süreli seyahatlerde geçerlidir. Tam tersi uzun vadeli gezi programları için de D tipi vizelere yönelmeniz istenir.

D tipi vizeden faydalanmak adına 90 günden uzun süreli seyahat programlarınızı destekleyen belgeleri hazırlamanız gerekir. D tipi vize kimler alabilir sorgulayanlara:

  • Estonya’da çalışmayı planlayan kişilerden D tipi vizeye başvuru yapmaları beklenir.
  • Oturum ya da ile birleşimi vizeleri de D tipi olacak şekilde ele alınır.

Oturum, çalışma ya da aile birleşimi adına belgelerin hazırlanması önem arz ediyor. Ancak D tipi vize için paylaşılan belgelerin eksiksiz ve hatasız olması üzerine uzun vadeli seyahatlere geçmeniz mümkün olacaktır.

Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Estonya vize istiyor mu soranlara bordo pasaport için ‘evet’ yanıtı verilir. Diğer pasaport sınıflarının ise 90 günlük seyahatlerde muaf kabul edildiği belirtilir. Aynı zamanda 90 günlük seyahatlere ilişkin Schengen vizesinin geçerli olduğu gösterilir.

Schengen sahibi olmak isteyenlerin öncesinde belgelerini hazırlamaları gerekir. Belgelerden ziyade Schengen vize ücreti ne kadar öğrenmek gerekir. Bunun üzerine:

  • Yetişkinlerin yatırması gereken harç bedeli 80 Euro olarak belirtilir.
  • 6 – 12 yaş aralığı için de bu tutar 40 Euro olarak tahsis edilir.

Belgelerin yanı sıra harç ödemelerini de es geçmemek gerekir. Ancak bu adımlar üzerine Schengen sahibi olarak geçerli ülkelere seyahat edebilirsiniz.

Ankara’daki Estonya Büyükelçiliği
Adres
Gaziosmanpaşa, Gölgeli Sk. No:16, 06700 Çankaya/Ankara, Türkiye

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
http://www.estemb.org.tr

Estonya vizesi ile Almanya’ya gidilir mi?

Estonya vizesine sahip olanlar Almanya, Hollanda ya da Malta gibi pek çok ülkeye seyahat edebilir.

Estonya vizesi en geç ne zaman sonuçlanır?

Maksimum 15 iş gününe değinilse de seyahatlerden 1 ay öncesinde başvuruya geçmeniz faydalı olacaktır.

Estonya D tipi vize başvurusu nereden yapılır?

D tipi vize için şahsen başvurulara Estonya Büyükelçiliği üzerinden yer vermek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×