Estonya Çalışma İzni Vize İşlemleri - Schengenvize.net
Estonya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Estonya Çalışma İzni Vize İşlemleri

Estonya Çalışma İzni Vize Başvurusu

Estonya’da çalışmak ya da oturmak için Estonya’ya gitmek istiyorsanız eğer, amacınıza uygun olarak Estonya’ya giriş için gerekli olan belge Estonya çalışma izni vizesi almanız gerekmektedir. Bu vize uzun süreli vize türlerinden birisidir yani 90 günden daha uzun süre geçerli olan bir vizedir. Avrupa Birliği vatandaşı olma hakkı kazanmış olacak ve Schengen vizesine sahip olacaksınız. 

Estonya Vatandaşlık Vize İşlemleri

Böylelikle de Schengen bölgesinde olan diğer ülkelere kolaylıkla girip çıkabilirsiniz.

Uzun süreli vize türlerinden olduğu için, Estonya çalışma izni vizesi evrakları tamamlandıktan sonra Büyükelçilik ya da Estonya Konsolosluğuna başvurulmalıdır.

Planlanan seyahat tarihinden 2 ay öncesinde başvuru yapmak süreci kolaylaştıracaktır.

Vize başvuru sonucunuz ortalama 2 hafta içinde de sonuçlanacaktır.

Estonya Çalışma İzni Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Estonya çalışma izni vizesi için gerekli olan evrakların tamamlanması sonrası, bu evraklar ve evraklar içinde bulunan bilgilerle çelişmeyen bilgiler ile doldurulmuş olan, ıslak imzalı vize başvurusu ile birlikte Konsolosluk ve Büyükelçiliğe gidip vize başvurusu tamamlanabilir.

Estonya Çalışma İzni Vize İşlemleri
Estonya Çalışma İzni Vize İşlemleri

  • El yazısı ile ve büyük harflerle doldurulmuş olan Estonya vize başvuru formu,
  • En az 10 yıl geçerli olan pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Son 6 ayda çekilmiş olan 2 tane biometrik fotoğraf,
  • Adres ve aile bilgileri içeren tam vukuata sahip nüfus kaydı,
  • Eğer kişi evliyse ve bu evlilik Türkiye’de geçerli ise uluslararası geçerli olan bir evlilik kayıt örneği gerekmektedir.
  • Son üç aya ait hesap dökümü ve varsa eğer ek gelir belgeleri,
  • Çalışma durumunun görünmesini sağlayan gösteren belgeler,
  • Seyahat sürecinde geçerli ve 30,000 Euro teminatına sahip olan bir seyahat sağlık sigortası,
  • Mesleki bilgileri destekleyici belgeler,
  • Estonya’da çalışılacak olan firmadan alınan teklif ya da sözleşme.

 Estonya’ya çalışma için gidildikten 14 gün kadar sonra belediyeye gidilip oturum izni için başvuru yapılmalıdır.

Estonya vizesi en kolay şekilde nasıl alınır; >> schengenvize.net/estonya-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

Estonya Nasıl Gidilir

Estonya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da yer alır. Güneyinde Letonya, doğusunda Rusya yer alır. Batısında ve kuzeyinde ise Fransa bulunur. Ülkede Estonca konuşulur. Bir Baltık devleti olan Estonya, Türkiye için vize uygulayan ülkelerden bir tanesidir.  Estonya nasıl gidilir? Estonya’ya gitmek için öncelikle vize alınması şartı bulunur.

Estonya vize istiyor mu? Estonya’ya seyahatte bulunmak isteyen Türk vatandaşları için vize zorunluluğu bulunur. Özellikle bordo pasaportlu Türk vatandaşları Estonya seyahati için mutlaka vize başvurusu yapmalıdır. Fakat yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri için 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde vize muafiyeti bulunur.

Estonya vizesi nasıl alınır? Estonya vizesi almak için önce seyahat türü belirlenmelidir. Vize başvurusu yaparken seyahatin türüne göre vize verilir. Turistik, ticari, diplomatik, aile ya da arkadaş ziyareti ve B tipi transit vize olmak üzere vize çeşitleri bulunur. Vize almak isteyenler Schengen vizesi almalıdır. Eğer turistik bir gezi planlanıyorsa C tipi, uzun süreli oturum planlanıyorsa D tipi vize alınmalıdır.

Estonya vizesi kolay mı, Estonya hükümeti tarafından belirlenmiş vize şartlarını tamamlayan kişiler için vize alımı oldukça kolaydır. Bunun için önceden seyahat tarihi belirlenmeli ve en az 15 gün önceden vize başvurusu yapılmalıdır.

Estonya oturum izni almak için öncelikle amaca uygun olarak uzun süreli vize alınması gerekir. Bunun için de 90 günden uzun süreli çalışma vizesi alınmalıdır. Estonya çalışma vizesi alındığı zaman Schengen çalışma vizesi ile birlikte oturum hakkı da alınmış olur. Bu vize ile birlikte Schengen ülkeleri arasında rahatlıkla dolaşım yapılabilir.

Estonya çalışma vizesi almak için istenen tüm evraklar tamamlanıp vize ücreti ödendikten sonra Başkonsolosluk ya da Estonya Büyükelçiliğine evraklar teslim edilmelidir. Çalışma vizesi almak için başvuru formu büyük harflerle ve el yazısı ile doldurulmalıdır. En az 10 yıl daha geçerli olan bir pasaport ve kimlik fotokopileri ile birlikte 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir. Başvuru sahibinin ve ailesinin bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği alınmalıdır. Ayrıca son 3 aya ait banka hesap bilgileri ve varsa ek hesaplar da detaylı olarak belgelendirilmelidir. En az 30 bin Euro teminatı olan bir seyahat sağlık sigortası şartı ile birlikte çalışılacak firmaya ait sözleşme ya da çalışma daveti gereklidir. Estonya vize fiyat farkı vize çeşidine göre değişir. Örneğin turistik, ticari ya da ziyaret vizesi 100 Euro olarak ücretlendirilir.

D Tipi Vize Kimler Alabilir?

D tipi vize çalışma, uzun süreli eğitim, aile birleşimi ve benzeri nedenlere sahip olan kişilere verilir.

Estonya Ya Vize Var Mı?

Hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu bulunan kişilerin 90 gün vizesiz seyahat etme hakkı bulunuyor. Ancak umuma mahsus pasaportu olan vatandaşlar her türlü seyahat için vize almak zorundadır.

D Tipi Vize Ne Demek?

D tipi vize oturma izni de sağlayan 90 günden 5 yıla kadar verilen uzun süreli vize türüdür.

Estonya Çalışma İzni Vize İşlemleri Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×