Estonya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Estonya Vize İşlemleri Reddi

Estonya Vize Ret Sebepleri

Estonya’ya giriş için vize gereklidir ve bu vize bir Schengen vizesi türüdür. Vize alabilmek için Konsolosluk başvurusu yapılmalıdır ve başvuru sırasında gerekli olan bazı evraklar vardır. Evraklar ve başvuru formu eksiksiz olarak teslim edildikten ortalama 1-2 hafta sonra vize sonucu açıklanmaktadır. Kimi zaman vize reddi alabilirsiniz ve bu reddin birçok farklı nedeni olabilmektedir.

Seyahat Belgelerinden Kaynaklı Ret

      Estonya Konsolosluğu, vize başvuruları için iletilen evraklarda herhangi bir yıpranma olduğu zaman kabul etmeyebiliyor. Bu nedenle de kullanılan belgelerin güncel olması gerekmektedir. Estonya vize reddi almamak için belgelerin güncel, orijinal ve de sağlam olmasına dikkat etmelisiniz.

Seyahat Şartları ve Amacından Kaynaklı Ret

     Estonya vizesi başvurusu yapan kişilerin hazıraldıkları evraklarda seyahat etme amaçlarının seyahat için gereken şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir. Örneğin, ziyaret vizesi alıyorsanız eğer, Estonya’da ikamet eden kişinin ikamet adresine dair belgeler de evraklar arasına eklenmelidir. Estonya Konsolosluğu tarafından incelenen belgeler inandırıcı nitelik taşımadığı zaman ret ile karşılaşılabilmektedir.

Ekonomik Durum Kaynaklı Ret

    Estonya vizesi başvurusu yapan kişilerin Estonya’da oldukları süre boyunca geçinebilecekleri maddiyata sahip olmaları istenmektedir. Orada geçinmelerini sağlayacak olan gelirlerinin de yasal olması önemli bir konudur. Eğer vize başvurusu yapan kişi, vizenin geçerli olduğu süreçte yeterli maddiyata sahip değilse ya da kazancı yasal yollardan değilse Estonya vizesi reddi alacaktır.

Schengen Vizesi Süresi Kaynaklı Ret

      Schengen vizesi türü olan Estonya vizesi, yılda 2 kez verilebilen ve en fazla 90 gün geçerli olan bir vizedir. Eğer vize başvurusu yapan kişi son altı ayda 90 gün Estonya’da ya da diğer Schengen ülkelerinde konakladıysa Estonya vize reddi alabilir.

Kamu Güvenliği Kaynaklı Ret

      Estonya vize başvurusu yapan kişinin eğer yasal yönlerden, Schengen ülkelerinden herhangi biri ya da birkaçı için kamu düzenine, kamu sağlığına ve güvenliğine yönelik olumsuz etkiler yaratabileceği görüldüyse eğer Estonya vizesi reddi alacaktır.

Kişinin Ülkeye Dönmeme Şüphesi Kaynaklı Ret

    Estonya vizesi başvurusunda bulunan kişinin, Estonya vize süresinin sona ermesine rağmen ülkeye dönmemesi gibi bir durumla karşılaşılmaması için, başvuru yapan kişinin döneceğini kanıtlayan belgeler sunması gerekmektedir. Eğer bu tarz bir şüphe varsa Estonya vizesi reddi alabilmektedir.

Estonya Vize Reddine İtiraz

     Estonya vize başvurusunda bulunan kişi vize başvuru sonucunda ret almışsa eğer, sonuca itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Estonya vize ret sonucu ile karşılaşan kişinin evraklarını yeniden düzenleyerek ve eğer eksik evraklar varsa onları tamamlayarak itiraz yazıları ile birlikte Estonya veya Macaristan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine götürmesi gerekmektedir. 

Sonuçlar açıklandıktan sonra itiraz edebilmek için 4 hafta süreye sahipsiniz. Mektup içerisinde itiraz edilecek adres yazılı olacaktır. Ret için başka birisine de yetki verme hakkınız bulunmaktadır. Schengenvize.net ile iletişime geçerek ya da online randevu imkanı ile randevu alabilir ve itiraz aldığınız vize için yeniden ve eksiksiz bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca vize reddi alındığı zaman vize için yatırılan para iade edilmez çünkü o para vize başvuru evrakları incelenmesinde kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×