Bulgaristan Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Bulgaristan Vizesi ve Randevu

Balkan ülkelerinden bir tanesi olan Bulgaristan doğa güzellikleri ve tarihi yerleri ile çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Türkiye’nin batı sınırında yer alan ülkeye karadan ulaşım oldukça kolaydır. Özellikle de diğer Avrupa ülkelerine geçişlerde güzergah olarak da kullanılabilmektedir. Elbette bunun için başvurmanız gereken vize türleri bulunacaktır. 

Bulgaristan vize işlemleri ile alakalı uygulamalar esasında değişkenlikler söz konusudur. Avrupa birliği ülkelerinden bir tanesi olsa da Schengen ülkesi dahilinde değildir. Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş mümkündür. Bunun için gerekli evrakları tamamlayıp sunmanız gerekecektir. Alacağınız vize ile sorunsuz şekilde giriş çıkış yapabilirsiniz. Fakat Bulgaristan vizesi alıp herhangi bir Schengen ülkesi grubunda olan bir Avrupa ülkesine gidemezseniz. Bu durum Bulgaristan’ın sonradan Avrupa birliğine dahil edilmiş olması ve Schengen ülkesi olmamasıdır. Bu ayrıntıya göre hareket etmeli ve sıkıntıya düşmeden vizenizi almanız gerekir.

Bulgaristan Vize Başvurusu

Hem doğal güzellikleri olması hem de kara yoluyla gidilebiliyor olması Bulgaristan’ı her dönem cazip kılmıştır. İkili etkileşimler ve komşuluk olgusu da düşünüldüğünde oldukça rahatlık sergilemektedir. Fakat her isteyen istediği zaman Bulgaristan vizesi alamaz. Bunun için başvuru evraklarını hazırlayıp prosedürlere uygun şekilde sunmanız gerekmektedir.

 Konsolosluk tarafından talep edilen evraklar hiçbir eksiğe mahal vermeden sunulması gereken türdedir. Vizenizi zamanında alıp seyahatinizi tam planladığınız gibi yapmak istiyorsanız başvurunuzu erken tarihte sunmanız iyi olacaktır. Birbiri ile bağlantılı olan evrakların teminlerini ve formların doldurulmasını da es geçmemeniz gerekir. Zamanında işlemlerin yürütülebilir olması adına Vize ofisi tam da size lazım olan bir kuruluştur. Etkili çözümleri ve taleplerinizi karşılayacak hizmet sunması da oldukça iyi olduğunun göstergesidir.

Amacınıza göre evrak teminleri ve hangi amaç ile gideceğinizin usulüne göre hazırlanması gerektiğini de aktarmaktadır. Bu durumun oluşması da Bulgaristan vizesi alırken kolaylığı bir araya getirecektir. Hangi evrakın doğru olduğunu, hangi formun sunulması gerektiğini ve birçok farklı faktörün olgusu söz konusudur. Aktarımlar ve görüşmeler ile alakalı da gereklilikler ortaya çıkmaktadır.

Bulgaristan Ticari Vize Başvurusu

Yurt dışı ticari faaliyetlerin yerine getirilebilmesi için 90 günden az sürecek C tipi vize alınması mümkündür. Vize başvurusunda bulunan kişinin şirket sahibi ya da şirket çalışanı olması göre farklılıklar söz konusu olabilmektedir. 

Bulgaristan ticari vize alabilmek için ticari faaliyet yürütüldüğüne dair ispatlar talep edilmektedir. Başvuruda bulunacak olan kişinin şahsi bilgilerine ek olarak mesleki durumunu da gösterir belge talebi söz konusudur. İstenilen belge meslek türüne göre değiştiği için farklılıkların oluşması söz konusudur. Başvuru konusunda prosedürlerin doğru ve planlı şekilde yapılmasına dikkat etmelisiniz.

Şirket çalışanları için istenen evrakların yanı sıra şirket sahipleri için de farklı evraklar talep edilmektedir. Bulgaristan ticari vize için sunmanız gereken standart evraklar; Pasaport, Biyometrik fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kaydı, 3 aylık banka hesap hareketleri dökümü, nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi ve ikametgah belgesidir. Standart evrakların dışında ise sunulması gereken evraklar şunlardır;

 • Şirket antetli kağıt ile hazırlanmış vize talep dilekçesi, (Bu dilekçenin içerisinde gidiş amacının açıklanması ve gidiş dönüş tarihlerinin belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu dilekçe kaşeli ve mutlaka imzalı olmalıdır.
 • Şirketin faaliyetlerini gösteren belge olmalı ve son 3 ayı içermelidir. Ek olarak imza sirküleri fotokopisi, vergi levhası fotokopisi ile sivil gazete fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Ticari faaliyette bulunulduğuna dair Bulgaristan’dan gelen ticari davetin aslı,
 • Son 3 aya ait hizmet dökümü,
 • Gümrük beyannamesi
 • Son 3 aylık banka hesap dökümü banka tarafından imzalanmış şekilde sunulmalıdır. Hesap hareketleri içerisinde 10 günden eski olmayacaktır. Ayrıca en az hesapta 5.000 TL limit olmalıdır.

Bulgaristan Turistik Vize Başvurusu 

Her mevsim turizm için elverişli olan Bulgaristan dünyanın birçok ülkesinden gelen turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Sizde bu eşsiz güzelliklere sahip olan ülkeye vize alarak gidebilirsiniz. 90 güne kadar geçerli Bulgaristan turistik vize başvurularında bulunarak dilediğiniz tatili gerçekleştirebilirsiniz. 

İster aileniz ile isterseniz de arkadaşlarınız ile bu güzel tatilin tadını çıkarmanız mümkün. Elbette bunun için başvuru evraklarını temin etmeniz ve seyahat tarihinden önce başvurmanız gerekir. Yaklaşık 1 ay önce başvuru işlemlerini başlatırsanız aksi durumlarla karşılaşmadan sonuca ulaşabilirsiniz. Karadan rahat gidilebilir olmasının avantajını da yaşayacağınızı unutmayın.

Çok sayıda Türk’ün Bulgaristan’da yaşadığı düşünülürse orada çokta yabancılık çekmezseniz. Evrak teminlerinde mutlaka destek alarak iş yürütmeye çalışın. Vize ofisi ile görüşüp gerekliliklerin yerine getirilmesine dair bilgi alış verişi yapabilirsiniz. Profesyonel destek vize ile ilgili işlemlerde her zaman size avantaj sağlayacaktır. Hangi işlemin yapılacağı ya da hangi işlemler konusunda nerelere başvurulacağı da net olarak aktarılabilmektedir. 

Hızlı ve yüksek oranda kabul görmenize etki edecektir. Şunu hiçbir zaman unutmayın ki Vize başvuru merkezi her ne olursa olsun vize onayı veremez. Size bu konuda kesin olacak bilgisi sunan merkezlerin tehlikeli olduğunu hatırlatırız. Onay merci yalnızca ilgili konsolosluk ya da ilgili büyükelçiliktir. Merkezlerin size onay vermesi gibi bir durumun olmadığını bilmeniz gerekir.

Bulgaristan Transit Vize Başvurusu

Avrupa’nın birçok ülkesine Türkiye’den geçmek için Bulgaristan’ı kullanmanız mümkün. Kara yolu ile gidildiğinde transit olarak geçilmesi gereken ülke için izin alınması gerekir. Bulgaristan transit vize konusunda en çok başvuru yapılan ülkelerden bir tanesidir. 

Özelliklede Avrupa’da ki birçok ülkeden Türkiye’ye gelişlerde ve geri gidişlerde söz konusu olmaktadır. Kendi aracınızla gitmek istediğiniz transit vize başvurusu evrakları arasında araç ruhsat fotokopisi, uluslararası geçerliliğe sahip ehliyet ve uluslararası geçerliliğe sahip araç sigortası olması gerekir. Bu evraklara ek olarak Bulgaristan transit vize için temin etmeniz gereken evraklar şunlardır;

 • En az 6 ay geçerliliğe sahip pasaportunuz olmalı ve hiçbir şekilde yıpranmamış olması gerekir. İçerisinde de işlenebilir 2 boş sayfa olmalıdır.
 • 35 x 45 cm ebatların biyometrik fotoğraf. Arka fonu beyaz olmalı ve son 3 ay içinde çekilen güncel haliniz olmalıdır.
 • Mesleki durumunuzu gösteren belge sunulmalıdır. Şirket sahipleri için vergi levhası, sicil gazete fotokopisi ve iş yeri faaliyetleri ile ilgili belgeler istenmektedir. Çalışanlar için ise iş yeri çalışma belgesi ve maaş bordrosu gibi çalıştığınıza dair belgeler istenmektedir.
 • Banka tarafından ıslak imza ile hazırlanmış banka hesap hareketleri,
 • E-devlet portalından temin edebileceğiniz tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,

Bu evrakları eksiksiz şekilde hazırlayıp vize için başvurabilirsiniz. Transit vize ile alakalı 48 saat süre verildiğini unutmamanız gerekir. Bu saatin geçmesi durumunda ise para cezası ile karşı karşıya kalmanız söz konusudur. Seyahat süresince yanınızda mutlaka asıl gideceğiniz ülkenin vizesini yanınızda bulundurmaya özen gösterin. Ayrıca konaklama ile alakalı da bilgi sunmanız gerekir. Tüm seyahatler için yapılan seyahat sağlık sigortasının da olması gerekir.

Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvurusu

Bulgaristan’da yaşamını sürdüren arkadaşınızı ya da ailenizi ziyaret etmek istediğinizde vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu başvuru için sizden istenen belgeleri sorunsuz ve eksiksiz sunmanız önemlidir. İlk başta sorunsuz bir pasaporta sahip olmanız gerekir. 

Yani en az 6 ay geçerliliğe sahip olmalı ve 2 boş sayfa içermelidir. Bunun dışında 35 x 45 cm ebatlarında arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf olmalıdır. Banka hesap hareketleri ile alakalı da banka onaylı olmasına ve 3 aylık olmasına dikkat edin.

Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi için mutlaka davet mektubu olmalıdır. Davet mektubu olmadan başvurunuz onaylanmayacaktır. Davet mektubunuz yoksa başvurular kabul de edilmemektedir. Arkadaşınız ya da aile fertlerinden birinin yazması gereken bu davetiyenin orijinal olarak sunulması gerekir. Ayrıca bu davetiye de yabacılar şubesi tarafından onaylanmış olmalıdır. 

Davetiyenin içeriğinde seyahat süresi ve konaklama gibi bilgiler içermektedir. Bunun dışında adres ve iletişim bilgileri de mutlaka davetiyede bulunmalıdır. Başvuruda bulunacak kişi 18 yaşından küçükse anne ve babadan alınan noter onaylı muvafakatname sunulması gerekir. Evrakların teminlerinde eksik olmayacak şekilde dosyalama yapmaya ve bu dosyanın özenle hazırlanmasına dikkat edin. Titiz olmanın başvuru değerlendirmesinde size avantaj sağlayacağını unutmayın.

Bulgaristan Oturum İzni Başvurusu 

 

C tipi vize süresi 90 günü geçemezken Bulgaristan oturum izni için başvurduğunuzda D tipi vize türünü seçmeniz gerekir. 90 gün üzeri vizeler için geçerli olmasından dolayı başvurularınızı bu esaslar doğrultusunda yapmanız gerekir. Oturum izni konusunda farklı uygulamalar oluşması oturma sebebine bağlı olarak değişmektedir. Bu noktada temin etmeniz gereken evraklar sorunsuz ve hatasız sunulmalıdır.

 Amaca uygun şekilde hazır hale getirilmesi gereken evrakların takibi konusunda destek almanız gerekir. Profesyonel destek almanız karlı olacağı gibi zaman konusunda da sizi rahatlatacaktır. Bulgaristan oturum izni başvurusunu yaklaşık 30 gün önceden başlatmanız daha iyi olacaktır. Evrakların denetlenmesi ve uygunluğunun kontrol edilmesi açısından bu süre önemlidir. Birde tatil günleri ve konsolosluğun iş yoğunluğu da hesaba katılmalıdır.

Bulgaristan Çalışma İzni Başvurusu

 

İş hayatınızın bir bölümünde Bulgaristan’da çalışmayı düşünebilirsiniz. İster 6 aylık bir süre isterseniz de uzun yıllı çalışmalar için izin almanız gerekmektedir. Bulgaristan çalışma izni alabilmeniz için bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekir. 

Öncelikle 90 günden fazla kalabilmek için D tipi vizeye başvurmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Kısa süreli ticari ya da turistik seyahatlerinizde alacağınız vize ile farklılıklar bulunmaktadır. D tipi vize ile aynı zamanda oturum izninin de alınması gerektiği unutulmamalıdır. Kısa süreli vizelerde pasaportun geçerliliği 6 ay iken uzun süreli vizelerde ise en az 2 yıl pasaportun geçerliliği olmalıdır. 

Çalışacağınız firma ile yapılan sözleşme de başvurularda sunulmalıdır. Ayrıca Bulgaristan Çalışma Bakanlığından çalışma izin belgesi alınması gerekir. Hesap bilgilerinin de denetlenmesi söz konusu olup, son 3 aylık hesap dökümü istenmektedir. Banka tarafından imzalanması gereken bu hesap bilgileri doğru şekilde hazırlanmalıdır. Ayrıca hesapta da en az 3.000 Euro olması gerekmektedir

Bulgaristan çalışma vizesi için yeni belirlenen koşular >> schengenvize.net/bulgaristan-calisma-izni adresinde açıklanmıştır.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tüm vizelerin dosya hazırlama aşamasında form doldurulması zorunludur. Bu formların içerikleri sizin seyahatinizi belirlerken birçok bilgiyi içermektedir. Bu bilgiler eşliğinde başvuru değerlendirmesi yapılacağı unutulmadan hareket edilmelidir. 

Kişisel bilgilerinizi içermesinden dolayı da dikkatli doldurulması gerekmektedir. Verilen tüm bilgilerin Türkiye’de ki kurumlara sorular karşılaştırma yapıldığını da bilmeniz gerekir. Yani vereceğiniz yanlış bilgi denetleme sonucunda doğrudan görülebilecektir. Sahte evrak hazırlama suçu ile karşılaşma ihtimaliniz dahi bulunmaktadır.

Bulgaristan vize başvuru formu doldurulurken gerçeğe uygun bilgi sunulmasının yanı sıra tüm alanların eksik bilgi olmayacak şekilde doldurulması gerekmektedir. Diğer başvuru evraklarınızı hazırladığınız dosya ile birlikte başvuru esnasında konsolosluğa ya da büyükelçiliğe sunulmalıdır. Vize başvurunuzun ret ile sonuçlanmasına sebep olacak faktörleri düşünerek hareket etmeniz daha iyi olacaktır. 

Ciddi yaptırımlarla ve para cezası ile karşı karşıya kalmanız ilerleyen zamanlarda ki başvurularınızı da etkileyecektir.

Bulgaristan güncel vize formunu ücretsiz indirmek için >> schengenvize.net/bulgaristan-vize-formu sayfasını ziyaret ediniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×