Bulgaristan Vizesi 2023 - Schengenvize.net
Bulgaristan Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Bulgaristan Vizesi 2023

Bulgaristan Vizesi 2023; Bulgaristan Büyükelçiliği, Bulgaristan Başkonsolosluğu ve Bulgaristan Konsolosluğuna vize başvuruları yapılabilir. Kısa süreli seyahat programları ve uzun süreli seyahatleri için vize başvuru merkezlerinden yapılan işlemler kabul edilmektedir. Ancak vize onayı konusunda yetkili Büyükelçilik ve başkonsolosluktur. Bulgaristan vizesi 2023 başvuruları, ulusal vize protokollerine göre yapılır.

Avrupa Birliği ülkelerinden olan Bulgaristan, vize uygulamalarında Schengen üyesi değildir. Dolayısıyla Bulgaristan turistik vize başvuruları, ulusal vize türünde yapılır. Bulgaristan D vize kaç günde çıkar, kaç gün geçerlidir gibi konular için Ankara Büyükelçiliği tarafından vize kapsamları açıklanmıştır.

Bulgaristan ulusal vize kategorileri; ticari vize, turistik vize, ziyaret vizesi, çalışma vizesi, yatırımcı vizesi, aile birleşimi vizesi gibi farklı kategorilerde verilir. Turistik vizenin geçerliliği 15 gündür. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları, turistik vize başvurusu yaparak 15 gün boyunda Bulgaristan’da kalabilirler.

Bulgaristan Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Bulgaristan vizesi 2023 şartları, kısa süreli vize ve uzun süreli ulusal vize türüne göre belirlenmiştir. Türk vatandaşlarından gri, yeşil ve siyah pasaporta sahip olan kişiler, kısa süreli turistik vizeden muaftır. 15 günden daha uzun süreli seyahatler için vize başvurusu yapılması gerekiyor.

Bulgaristan vizesi başvuruları için 10 yıldan eski olmayan ve yeni pasaportlar ile başvuru yapılmalıdır. Türkiye ve Bulgaristan arasında aile/ akrabalık bağları olan pek çok insan bulunduğu için izinsiz göçün önlenmesi adına, vize koşulları belirlenmiştir. Ancak gerekli durumlarda aile birleşimi vizesine başvuru yaparak, hala günümüzde pek çok ayrı kalmış aile için vize sağlanabilir.

Bulgaristan vizesi gerekli evraklar 2023 listesinde yer alan talep formu eksiksiz doldurulmalıdır. Vize başvuru formuna, konsolosluk sayfasından veya vize başvuru merkezinden erişim sağlayabilirsiniz. Bulgaristan vizesi evrakları şöyledir;

 • Seyahat sonrası 6 ay geçerli olacak güncel pasaport
 • Vize başvuru formu
 • Seyahat belgeleri
 • Seyahat sağlık sigortası (standart olarak 6 gün verilen sigorta, daha uzun süreli programlarda 30 günlük alınmalıdır)
 • Banka hesap dökümü (her gün için 100 Euro en az 1.000 Euro bakiye olması gereklidir)
 • Kimlik fotokopisi
 • Güncel fotoğraf

Bulgaristan vizesi gerekli evraklar 2023 kapsamında başvuru yapılır. Vize alındığı süre içerisinde seyahat tamamlanabilir. Bulgaristan vizesi 5 ila 7 gün içinde sonuçlandırılır. 15 güne kadar verilen vizeler; turistik, ziyaret, ticaret veya öğrenci vizesi kategorilerinde verilmektedir.

Bulgaristan Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Bulgaristan aile birleşimi vizesi, Bulgaristan vatandaşları veya Bulgaristan vatandaşı olan aile bireyleri aracılığıyla sağlanıyor. Bulgar vatandaşı ile evlilik halinde veya Bulgaristan oturum izni olan birisiyle evlilik durumlarında, oturum kartı alınabilir. Bulgaristan aile birleşimi evraklar listesinde; eş veya çocuk için aile birleşimi vize evrakları verilmektedir.

Vatandaşlığı bulunan kişilerin aileleri için öncelikle oturum kartı almaları gerekiyor. Bulgaristan vizesi 2023 başvuru evrakları şu şekildedir;

 • En az 2 yıl süreli pasaport
 • Bulgaristan vizesi başvuru formu
 • Bulgaristan evlilik cüzdanı
 • Apostilli adli sicil kaydı
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Oturum izni belgesinin fotokopisi
 • İkamet edilen evin tapu veya kira kontrat fotokopisi
 • Bulgar eşten, Bulgaristan’daki bir banka hesabının dökümü

Bulgaristan aile birleşimi evraklar ile vize başvurusu yapılır. Aile birleşiminden dolayı vatandaşlık alacak kişiler için öncelikle Bulgar kimlik kartı alınması gerekiyor. Linçna kart olarak bilinen kimlik belgesi, 10 gün içinde çıkartılmaktadır. Kimlik çıktıktan sonra oturum kartı başvurusu yapılır. Vatandaşlık kriterlerine uygunluk durumunda başvuru yapılır.

Bulgaristan’da oturum izni bulunan kişilerle evlilik yapan Türk vatandaşları, 5 yıllık oturum sürecinden sonra kalıcı oturum ve vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Aile birleşiminde Bulgar eşin maddi koşulları karşılıyor olması ve yaşadıkları evin yeterli olması gereklidir. Öncelikle aile ziyareti vizesi alarak, Bulgaristan’a seyahat eden kişiler Bulgaristan içinden de aile birleşimi vize başvurusu yapabilir.

Bulgaristan Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Bulgaristan’a yerleşmek ve Bulgaristan’da çalışmak isteyen kişiler için farklı alternatifler sunulmaktadır. AB ülkelerinde geçerli olan Mavi Kart, Bulgaristan’da da alınabilmektedir. Yüksek lisans mezunu Türk vatandaşları, maaş gelirleri Bulgar vatandaşlardan 1,5 kat fazla aldıkları takdirde mavi kart başvurusu yapabilirler.

Bulgaristan Mavi Kart, 1 ila 4 yıl arasında oturum ve çalışma izni verir. Yüksek nitelikli grupta olan Türk vatandaşları ve yabancı uyruklular mavi kart uygulamasından yararlanabilirler.

Bulgaristan çalışma vizesi gerekli evraklar arasında, aile bağlarından dolayı Bulgaristan’da soyu olan kişiler çalışma vizesi alabilirler. Çalışma vizesi için soy bağı belgeleri ile başvurular kabul edilir. Kendi şartlarıyla iş bulan veya iş kurmak isteyen kişiler için de Bulgaristan çalışma vizesi verilir. Bulgaristan vizesi 2023 başvuru belgeleri şöyledir;

 • Pasaport ve kimlik fotokopisi
 • İş sözleşmesi ve kabul belgesi
 • İş kuracaklar için şirket kayıt belgeleri
 • Soy bağı ile çalışma vizesi alacaklar için; soy belgeleri, davet mektubu, nüfus belgeleri
 • Çalışma izin belgesi
 • Sabıka kaydı belgesi
 • Banka hesap bilgileri

İle Bulgaristan çalışma vizesi gerekli evraklar, çalışma vizesi başvuru formuyla birlikte iletilir. Bulgaristan Konsolosluğuna şahsen müracaat edilir. Çalışma vizesi 45 ila 60 gün içinde çıkar. Vize onayından sonra oturma kartınızı alarak Bulgaristan’da uzun süreli ikamet edebilirsiniz.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Bulgaristan’da eğitim almak isteyen veya dil okuluna gitmek isteyen öğrencilerin yanı sıra turistik amaçlı öğrenci vizesi alınabilir. Bulgaristan öğrenci vizesi gerekli evraklar dahilinde ve 18 yaş altındakiler için muvafakat belgesiyle başvuru yapılır. Öğrenci vizesi 5 ile 7 gün içinde sonuçlandırılır.

Bulgaristan vizesi 2023 turistik vize süresi 15 güne kadar sağlanmaktadır. Öğrenci vizesi alan Türk vatandaşları, eğitimlerinin devam ettiğini gösterir öğrencilik belgesi ile başvuru yapabilirler. Bulgaristan’da eğitim almak için başvuru yapan kişilerin, standart evraklara ek olarak çeşitli belgeleri talep edilir;

 • Şirket sahipleri için faaliyet belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Ticari sicil gazetesi, imza sirküleri
 • Ortaklık durumunda; şirkette ortaklığı gösterir belge
 • Kira kontrat belgesi
 • Şirketin maddi yükümlülük belgeleri

Bulgaristan öğrenci belgesi gerekli evraklar dahilinde, vize harç ücreti dekontu yer alıyor. Öğrenci vizesi için 60 Euro harç yatırılmalıdır. Bulgaristan; Türkiye’de yaşayan Sırbistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya ve Karadağ ülke vatandaşlarından vize ücreti almamaktadır. Bu ülkeler dışından yapılan başvurular, vize harç ücretine tabiidir.

Bulgaristan Vizesi Ücreti 2023

Bulgaristan turistik vize ve uzun süreli vize başvuruları için vize harç ücreti talep edilir. Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan; Sırp, Makedon, Arnavut vatandaşlıkları bulunanlar ile Karadağ ve Bosna- Hersek vatandaşlarından vize harcı alınmamaktadır. Umuma mahsus pasaport sahipleri vize ücreti yatırarak, dekontunun başvuru belgeleriyle sunmalıdırlar. Bulgaristan vizesi ücreti 2023;

 • Bulgaristan turistik vizesi; 60 Euro
 • Bulgaristan ticari vize (kısa süreli); 60 Euro
 • Bulgaristan ziyaret vizesi (kısa süreli); 60 Euro
 • Bulgaristan öğrenci vizesi; 60 Euro
 • 0- 12 yaş arası başvuru sahiplerinden vize ücreti alınmaz

Bulgaristan vizesi 2023 başvuruları, seyahat amacına ve oturum kartlarına bağlı olarak farklı ücretlendirilir. Eşten dolayı Bulgaristan oturumu almak, çocuk için Bulgaristan vizesi almak veya vatandaşlık başvurusu gibi opsiyonlara bağlı olarak başvuru ücretleri belirlenmektedir.

Bulgaristan vizesi ücreti 2023 sigorta ile birlikte 110 Euro’dur. Öğrenci ve eğitim vizeleri 800 ile 1200 Euro arasında değişiklik gösterir. Ticari vizeler, kısa süreli verildiği için 100 Euro’dur.

Bulgaristan Vizesi Aile Birleşimi 2023

Bulgaristan aile birleşimi vizesi 1 hafta ile 3 ay arasında çıkar. Özellikle aile ve soy bağı ile yapılan oturum izni, vatandaşlık başvurularında değerlendirme uzun sürebilir. Hayatta olmayan akrabaların, doğum belgeleri ve nüfus kayır belgelerinin araştırılması için aile birleşimi vizesi farklı sürelerde sonuçlandırılır.

Bulgaristan vizesi aile birleşimi 2023 başvurularında; annesi veya babası Bulgar vatandaşı olanlar için 10- 15 günlük süre içinde işlem sağlanır. Öncelikle Linçna kart başvurusu yapılır. Alınan Bulgar kimlik kartı ile oturum kartı alınır ve ardından, hak ediş durumunda vatandaşlık başvurusu yapılabilir.

Bulgaristan vizesi 2023 aile birleşimi başvurularında, aile bireylerinden herhangi biri Bulgaristan’da oturması halinde vize alabilir. Bulgaristan vatandaşı olan biriyle evlenilmesi halinde, Bulgar kimliği ve kalıcı oturum belgesi alınabilir. Evlilik belgesinin uluslararası geçerlilikte olması ve Bulgaristan Nüfus Müdürlüğüne kayıt edilmesi gerekiyor.

Bulgaristan vizesi aile birleşimi 2023 evraklarına ek olarak doğum belgeleri, nüfus kayıt belgeleri, varsa önceki evliliklere dair boşanma belgeleri talep edilir. Çocuklar var ise doğum belgeleri, velayet belgeleri ve nüfus kayıt belgeleri ile başvuru yapılır. Aile birleşimi vize başvurularında, evlilik yapan her iki eşin belgeleri incelenir.

Vize başvuru formu ve vize talep dilekçesinin yanı sıra evliliğin gerçekliğine dair güncel belgelerle başvuru sağlanır.

Bulgaristan Çalışma Vizesi 2023

Bulgaristan çalışma vizesi başvurularında; yüksek nitelikli meslek guruplarında olan ve eğitim belgeleri ile vasfını ispatlayan kişiler yararlanabilir. 4 yıla kadar oturum ve çalışma vizesi hakkı alabilen kişilere Mavi Kart verilir. Bulgaristan çalışma vizesi 2023 almak için 30 bin Euro teminatlı sağlık sigortası yapılmalıdır.

1,5- 2 ay arasında çıkan Bulgaristan çalışma vizesi, aile bağlarından dolayı alınabilir. Soy bağlılığı belgeleri veya eğitim sonrası Bulgaristan’da yaşamaya devam etmek isteyenler için sunulur. Yüksek eğitimini tamamladıktan sonra kendi imkanlarıyla iş bulan kişiler, Bulgaristan çalışma vizesi 2023 başvuru hakkına sahip olabilirler.

Yatırım veya girişimci vizeleri türünde iş faaliyetlerinde bulunmak isteyen kişiler, çalışma vizesi kapsamlarından faydalanabilir. Başvuruların eksiksiz olması ve red almaması için tüm evrakların resmi ve orijinal şekilde iletilmesi gerekiyor.

Linçna kart ne zaman çıkar, oturum kartı ne zaman verilir gibi konularda başvuru sahiplerine konsolosluk tarafından bilgi verilir. Bulgar vizesi için vize başvuru merkezlerinden başvuru opsiyonu bulunmaktadır.

Bulgaristan İş Arama Vizesi 2023

Bulgaristan iş arama vizesi 2023 başvuruları, çalışma vizesi kapsamında yapılabilir. Kısa süreli ve uzun süreli vize başvuruları, eğitim vizesi veya aile birleşimi nedeniyle iş arama etkinliğinden yararlanılabilir. Çalışma vizesi; mavi kart, kısa süreli geçici işler veya profesyonel çalışma seçenekleriyle sürdürülebilir.

Bulgaristan vizesi 2023 başvurularında Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından belirlenen vize koşullarının yerine getirilmesi gerekiyor. Kendi olanaklarıyla Bulgaristan iş arama platformlarından iş bularak sözleşme yapan kişilere oturum kartı verilir.

Bulgaristan iş arama vizesi 2023 harç ücretleri, başvuru işlemlerinden önce yatırılmalıdır. İş arama vizesi 1- 2 ay içinde sonuçlandırılır. Bulgaristan menşeili bir şirketten teklif alarak iş anlaşması yaparak, Bulgaristan oturum ve çalışma vizesi alabilirler.

Avrupa Birliği projesi dahilinde olan mavi kart hamilleri, 1 yıldan 4 yıla kadar Bulgaristan’da iş arayabilir veya çalışabilirler. Oturum iznini, 4 yıl sonunda uzatarak kalıcı oturum iznine dönüştürebilirler.

Bulgaristan Eğitim & Erasmus Vizesi 2023

Bulgaristan vizesi 2023 koşulları, öğrenciler ve eğitim alacaklar için eğitim vizesi kategorisinde sunuluyor. Erasmus projesi kapsamında, üniversitelerdeki eğitim kalitesinin artırılması için değişim programı uygulanır. Yüksek lisans, lise veya lisans programlarını Bulgaristan’da tamamlayacak olan Türk vatandaşları, belgeleri ile konsolosluğa şahsen başvuru yapabilir.

Bulgaristan eğitim & Erasmus vizesi 2023 başvuru belgeleri şu şekildedir;

 • Erasmus programına kabulü gösteren, eğitim kurumundan alınmış güncel tarihli belge
 • Bulgaristan’da eğitim süreci boyunca kalınacak yerin ikamet belgesi ve masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belge
 • Türkiye’deki eğitim kurumundan alınan ve Erasmus programına dahiliyeti gösteren belge
 • Öğrenci belgesi
 • Mezunlar için diploma, sertifika, karne benzeri belgeler
 • Reşit olmayanlar için anne ve babadan alınan muvafakatname
 • Bulgaristan eğitim & Erasmus vizesi 2023 başvuru formu
 • Temiz sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt belgesi
 • Güncel ve 2 yıl geçerliliği olan pasaport
 • 2 adet 35 x 45 biyometrik fotoğraf

İle Bulgaristan vize takip belgesiyle birlikte başvuru yapılır. Bulgaristan eğitim vizesi ne kadar sürede çıkar sorusu için ortalama 10 günlük süreç verilir. Başvuruların 2 hafta önce yapılması önerilir.

Eğitim vizesi kategorisinde başvuru yapacak olan Türk vatandaşları, eğitim görecekleri kurumdan alacakları kayıt belgesi ile başvuru yapabilirler. Burs alan öğrenciler için bursluluk belgesinin kaşeli ve imzalı iletilmesi gerekiyor.

Herhangi bir maddi teminat gösteremeyen öğrenciler için sponsor dilekçesi talep edilir. Kişinin Bulgaristan’da eğitim alacağı süre boyunca masrafların karşılanacağına dair teminatlar sunulur. Sponsor kişinin kimlik ve ikamet belgeleri, maaş bordrosu ve SGK dökümü istenir. Şirket evrakları ve banka hesabında yeterli miktarda bakiye bulundurulması zorunludur.

Bulgaristan Vize Reddi 2023

Bulgaristan vize reddi 2023 nedenleri arasında eksik evrak veya hatalı başvuru nedenleri yer alabiliyor. Vize türüne göre başvuru yapılması, tüm ülkeler için geçerlidir. Bulgaristan vizesini almak, ülkeye giriş için garanti vermez. Ülke girişinde, pasaport ve vize kontrolü yapan görevliler, ülkeye giriş izni için yetkilidirler.

2023 Bulgaristan vize başvuruları, Başkonsolosluk ve Konsolosluklardan yapılabilir. Ankara, İstanbul, Edirne ve Bursa’da bulunan Bulgaristan dış temsilciliklerine başvuru yaparak, vize talebinde bulunulabilir. Red almış vize başvuruları için itiraz hakkı bulunmaktadır.

İtiraz dilekçesi ve çözüm süreci için Bulgaristan vize reddi 2023 koşullarının iyi incelenmesi gereklidir. Belge ve evrak nedeniyle red alan başvurular için, itiraz dilekçesi yazılır. Vize başvuru merkezlerinden Bulgaristan vizesi ve vize reddi çözümü ile ilgili görüşme sağlayabilirsiniz.

Başvuruların red almaması ve sorunsuz vize almak için Bulgaristan vize koşullarına uygun şekilde başvuru yapmak gerekir. Sağlık sigortası, maddi durum beyanı, konaklama ve ikamet koşulları gibi nedenlere bağlı olarak red verilebilir. Bulgaristan vizesi 2023 vize türleri, vize ücretleri ve kriterleri, Bulgaristan Dış İşleri Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

Vizeye verilen red nedeni, başvuru sahibine iletilmektedir. Şayet giderilmesi gereken durumlar var ise itiraz dilekçesi kabul edilir. Bu süre içinde başvurunun yeniden değerlendirilmesi sağlanır. Koşullar uygun hale getirilerek ve evraklar eksiksiz şekilde teslim edilerek Bulgaristan vizesi alınabilir.

Bulgaristan Türkiye’ye vize veriyor mu?

Bulgaristan seyahatleri için bordo pasaport sahiplerine vize uygulanır. 15 günlük turistik vize verilir.

Bulgaristan vizesi kaç günde çıkar?

Bulgaristan C tipi turistik vize 5- 7 gün içinde çıkar. Transit vize, öğrenci vizesi, ticaret ve ziyaret vizesi 1 hafta içinde çıkar.

Bulgaristan aile birleşimi nasıl yapılır?

Bulgar vatandaşı veya oturum izni olan kişilerle evlilik yoluyla vize alınabilir. Aile bireylerinden Bulgaristan vatandaşlığı olanlar, başvuru yaparak aile birleşimi yapabilir.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×