Bulgaristan Vize Evrakları: Vize Ücreti 2023 - Schengenvize.net
Bulgaristan Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Bulgaristan Vize Evrakları: Vize Ücreti 2023

Bulgaristan Vize Gerekli Evraklar ve Ücretleri

Bulgaristan’a turist olarak gitmek, kültürel faaliyetler içinde bulunmak ve Dünya ülkelerine olan merakınızı en başta komşu ülkemiz vesilesiyle gidermek istiyorsanız turistik vize almalısınız.

Bulgaristan Turistik Vize

Kısa süreli vizelerden olan bu vize türü ile sadece turistik seyahatler gerçekleştirebilirsiniz. Bulgaristan Konsolosluğu ya da konsolosluğun yetkilendirdiği merkezler tarafından bu vize hizmeti sağlanmaktadır. Bulgaristan turistik vize veriyor mu sorusunun her açıdan açıklayıcı cevapları yazımızda bulunmaktadır.

Başvurularınızı gerçekleştirmek için konsolosluklara ya da yetkilendirilmiş kurumlara gitmelisiniz. Bu kurumlarca sizlerden evraklar talep edilmektedir.

Bu evrakların tam anlamıyla doğru ve eksiksiz doldurulması ve tamamlanması gerekmektedir. Tersi bir durumda bu başvuru geçersiz olabilmektedir.

Son zamanlarda turistik açıdan dikkat çeken Bulgaristan, Avrupa birliği ülkeleri arasında yer almaktadır. Turizm açısından da her geçen gün artış gösteren bir değere sahip olmaktadır.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Neleri İçerir?

Bulgaristan Vize Evrakları: Vize Ücreti 2021
Bulgaristan Vize Evrakları: Vize Ücreti
 • İlk başta Bulgaristan’a gitmek için gerekli olan vizenin alınması gerekmektedir.
 • Hangi amaçla gitmek istiyorsanız ona uygun bir vize başvurusu yapmak için gerekli evrakların başında pasaport gelmektedir. Bu pasaport ülke dönüşünde en az 1 yıl daha geçerli halde olmalı ve minimum iki adet boş sayfası olmalıdır.
 • Geçmişte edindiğiniz vizelere ait olan sayfaların fotokopisinin yanınızda bulunması ve yeni vize işleminin kolaylaşması için önemli bir adım olacaktır.
 • Başvuru esnasında istenen evraklardan bir tanesi de Bulgaristan turistik vize başvuru formu olmaktadır.
 • Başvuran kişinin açık kimlik bilgileri ve seyahat planlarının detaylı olarak anlatıldığı bir form istenmektedir. Başvuru sahibi tarafından en net bilgilerle ve tamamlamalı ve eksik taşımamalıdır. Tarihi ve ıslak imzayı üzerinde barındırmalıdır. Başvuru sahibi kendi el yazısı ile ve okunaklı bir şekilde oluşturulmalıdır.
 • Her vize başvurusunda olduğu gibi turistik vize başvurusunda da biyometrik fotoğraf istenmektedir. Bunun için 35*45 oranlarında bir fotoğraf olmalı ve arka plan açık renklerde olmalıdır. Yüzün kapanmaması ve kulakların ortada olması gerekmektedir.
 • Bunun dışında kullanılan fotoğraflar geçersiz başvuru durumu oluşturmaktadır. Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır ve daha önce başvuru yapılan vizelerde kullanılmamış olmalıdır. Dini duygular haricinde başı örtülü olacak şekilde bir fotoğraf olmamalıdır.
 • Aile ilişiğini barındıran bir nüfus kayıt örneğinin evraklar arasında bulunması sağlanmalıdır.
 • Aile ve ikamet edilen yere ait bilgiler içeren bir nüfus kayıt örneğinin dosyada olması önemlidir.
 • Turist vizesi başvurusunda istenen ve yine eksik olmaksızın bir hazırlanması gereken, Bulgaristan turist vizesi başvuru dilekçesi dosyalarınız arasında olmalıdır. Bu dilekçe de ne için Bulgaristan’da bulunulacağı hakkında açık ve net bir şekilde yazılmalıdır. Konsolosluğun belirlediği şekillerde takdim edilmelidir.
 • Başvuru sahibinin ıslak imzasının olması gerekmektedir. Bulgaristan vizesi başvurusu esnasında hazırlanacak evrakların en son otuz gün içinde hazırlanmış olması gerekmektedir.
 • Banka hesap cüzdanının aslının sunulması gerekmektedir. Fotokopi ya da çıktı alınması kabul edilmemektedir. Eğer varsa başvuru yapan kişinin tapu, ruhsat ya da kira gelirleri temin edilerek hazırlanacak dosyaya eklenmelidir.
 • Başvuruda bulunan ve Bulgaristan Turistik Vizesi almak isteyen kişi bir firmada çalışıyorsa kurumundan alacağı izin onay belgesi gereklidir. Aynı zamanda hangi tarihlerde işe başladığı, iş yerindeki pozisyonu ve maaş bilgilerinin yer aldığı belirtilmelidir. Hatta varsa bağlı bulunduğu şirkete ait görev kimlik kartının aslı ibraz edilmelidir.
 • Eğer başvuru yapan kişi bir şirket sahibi ise imza sirküleri, vergi levhası ve şirket ticaret odası kaydının bulunması gerekir. Birey, öğrenci ise bunu kanıtlayacak olan güncel öğrenci belgesi istenmektedir.
 • Bu vize için kendisine maddi olarak yardımda bulunan aile büyüğünün bu seyahatle ilgili dilekçesine başvurulmaktadır. Yine ebeveyne ait iş bilgileri ve ekonomik konumu belirten belgelerin de dosyanızda bulunması istenmektedir. Ayrıca nüfus kayıt örneği de istenmektedir.
 • Başvuru yapan kişi reşit değilse bu konuda da yine ebeveynlerin programlanan seyahate izninin olduğunu gösteren bir muvafakatname istenmektedir. Reşit olmayan bireye refakat eden başka biri varsa bile bu evraklar hazırlanmalı ve noter onaylı olmalıdır.
 • Başvuru yapan kişinin çiftçi olması durumunda bağlı olduğu Ziraat Odası’ndan verilecek olan Çiftçi Belgesi gerekmektedir. Avukat, Doktor, Eczacı, Diş Hekimi ya da Mühendis ise meslek odalarından, kayıtlı olduklarına dair belge alınmalıdır.

Bulgaristan Turistik Vize Ücretleri

Bulgaristan Turistik Vize ÜcretleriBulgaristan turistik vize ücreti harç bedeli 60 Euro’dur. Bu vize türü tek giriş olarak onay almaktadır.

 • Diğer kısa süreli vizelerde de olduğu gibi Bulgaristan turistik vize ücreti 2020 yılında, işlem merkezi randevu ücreti olarak 25 Euro alıyor.
 • Seyahat sağlık sigortanız ise kaldığınız süreye eş biçimde 10 ila 60 Euro bandında değişebilir.
 • Bulgaristan turistik vize ne kadar sorusu, harç bedeli ve çeşitli ödemeler dışında banka hesabınızdaki mevcut değere de bağlıdır. Turist vizesi başvuruları esnasında bu seyahatinizi gerçekleştirebilmek için gerekli olan maddi duruma sahip olduğunuzu banka hesabınız aracılığıyla sunabilirsiniz. Maddiyatın Euro ve Dolar cinsinden olması önemlidir.
 • Alınacak olan turistik vize için banka hesabınız ile ilgili hesap cüzdanı istenmektedir.
 • Banka hesabınız aktif ve günlük harcamalarınız göz önünde bulundurularak olması gereken miktar hesaplanmakta ve buna göre bir vize verilmektedir.
 • Örneğin günlük konaklama ücreti 50 Euro ve günlük harcamanız da yine 50 Euro olduğunu düşünürseniz günlük en kötü ihtimalle 100 Euro’dan hesaplanmaktadır.

Bulgaristan turistik vize kaç günlük sorusunun cevabı da 15 gündür ve bu süre göz önünde bulundurularak hesabınızda 2000 ila 3000 Euro bandında bir miktarın bulunması gerektiği söylenebilir.

Aynı zamanda bu banka hesabında gösterilen paranın kaynağı da ispatlanabilir olmalıdır.

Vize başvurunuz onaylanmadan öncesinde seyahat tarihlerinizi planlamalı ve planlanan tarihler arasında kalınacak konaklama yerinizi ayarlamanız başvuru esnasında işinizi kolaylaştırabilmektedir.

Bu konular hakkında daha ince bilgileri edinmek amacıyla vize merkezlerine danışabilirsiniz. Buralarda yapmanız gereken işlemler ve hazırlanması gereken evraklar hakkında size bilgi verilecektir.

Bulgaristan Turistik Vize Çıkış Süresi Ne Kadardır?

Bulgaristan Turistik Vize Çıkış Süresi Ne Kadardır?Kısa süreli olarak anılan bu vize türlerinin çıkış süresi ortalama olarak 5-10 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır.

Bu şekilde bildirilmesine karşın, bazı dönemlerde zaman dilimi uzayabilmektedir.  Bu nedenle başvuru yapacak olan kişi Bulgaristan Turistik vize başvuru süreci konusunda dikkatli olunmalı ve son güne erteleme yapmamalıdır.

Ülkeye turistik olarak giriş tarihinden en az 15 gün en çok 3 ay öncesinden başvurusunu yapmalıdır. Gelişebilecek herhangi bir negatif olayda, başvurunun yenilenmesi için bu önemli bir adımdır.

Bazı zamanlarda konsolosluk başvuru reddi yapabilmektedir. Bu durumla karşılaştığınızda Bulgaristan Konsolosluğu turistik vize harcını size geri vermediği gibi başvuru esnasında temin edilen evrakları geri vermemektedir.

Bu nedenle herhangi bir ret sebebi oluşursa planlama yapmak için bir vakit olması gerekmektedir. Dolayısıyla son dakika başvuru yapılması problem teşkil edebilmektedir.

Bulgaristan turistik vizesinin başvurusu onaylanma sürecinden sonra size verilen sürelerde bir problem olması durumunda konsolosluk ya da vize başvuru merkezlerine bu konu ile ilgili başvurulması halinde bu konuda yeniden bir işlem başlatılabilmektedir.

Tek girişli olarak verilen Bulgaristan Turistik vizesi bir kere giriş ve çıkışın sağlanacağını, çok girişli bir vize verilmesi ise ülkeye birden çok giriş çıkış yapılabileceği anlamına gelmektedir. Seyahatlerini turistik biçimde planlayan bireyler arasından; hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri bu vizeye başvurmak zorunda değillerdir.

Gerekli evrakların eksiksiz ve tam olarak başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Vize merkezlerine yapılan başvurularda toplanan evraklar konsolosluğa ya da büyükelçiliğe onay süreci için gönderilmektedir. Burada karar verecek olan yetkili kurum Konsolosluk ve Büyükelçilik olmaktadır.

Tüm gerekçeleri karşıladığınız durumda, Bulgaristan turistik vize veriyor mu sorusu netliğe kavuşmuş olacaktır. Yani bütün koşullar sağlandığında vize alabilirsiniz. Bunun için uzman yardımı almak ve detaylı bilgilendirme istiyorsanız bize başvurabilirsiniz.

Türk vatandaşları Bulgaristan’ı bazı nedenler dolayısıyla geçici olarak ziyaret etmeyi ister. Bu ziyaretin sebebi turistik bir gezi olabilir, ticari bir sebep olabilir veya aile ziyareti olabilir.

Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan Ticari VizeGerçekleşecek olan seyahatin ticari amaçla yapılıyor olmasından dolayı böyle bir vize alınması gereklidir. Ayrıca ticari amaçlı seyahat olduğu da kanıtlanmalıdır.

Diğer kısa süreli vizelerde olduğu gibi Bulgar ticari vize almak için yine kişinin şahsına düzenlenmiş bir davet mektubu alınmalıdır. Orada son zamanlarda artan ticaret hacmi nedeniyle bu şekilde oraya gitmek ve Bulgaristan’da ticaret için bulunulacaksa bu konuda ticari bir vize alınması şartı aranmaktadır. Örneğin turistik bir vize almışsanız orada ticaret adına bir faaliyet gerçekleştiremezsiniz.

Bu şekilde bir vize başvurusu yapılacaksa konsolosluk tarafından belirtilen evrakların hazırlanması gerekmektedir. Ticari bir vize alarak gidecek olan vatandaşlardan özellikle istenen birkaç önemli evrak tam ve doğru bilgiler ile hazırlanmalıdır. Aksi takdirde vize başvurunuz geçersiz olacaktır.

Başvuru esnasında ticari vize alma konusunda açıklama yapıldıktan sonra o vize türüne ait istenen evrakların hazırlanarak başvuruya başlanması gerekmektedir. Bu evraklara ve hazırlanmalarına ilişkin detaylı bilgiyi konsolosluklardan edinebilirsiniz.

Bulgaristan Ticari Vize Alınırken Hazırlanması İstenen Evraklar Nelerdir?

 • Bulgaristan Ticari Vize Alınırken Hazırlanması İstenen Evraklar Nelerdir?İstenen evrakların en başında pasaport gelmektedir. Bu vize başvurusu sırasında pasaportta olması gerekenlerin başında da dönüş sonrası en az 1 yıl süre ile geçerliliği olması gerekmektedir. Aynı zamanda vizenin uygulanabilmesi için en az 2 boş sayfanın olması gerekmektedir. Başvuru yapılırken pasaport hazırda bulunması gereken evrakların en başında yer almaktadır. Vize alımını daha kolay hale getirmek için varsa eski pasaportunuzda bulunan vizelerin bir fotokopisini almakta fayda vardır.
 • Bulgaristan Ticari Vize başvurusu yapacak olan kişilerin diğer vize türlerinde olduğu gibi bir başvuru formu doldurmaları istenmektedir. Burada amacınızı en doğru ve eksiksiz olarak belirtmeniz gereklidir. Başvuru formu olmayanların ya da hatalı bilgi verenlerin başvuruları kabul edilmeyecektir.
 • Bir diğer önemli evrak da yine bir dilekçe olmaktadır. Bulgaristan ticari vize dilekçe örneği ile yardım alabilirsiniz. Bu dilekçenin konsolosluk ya da büyükelçilik tarafından belirtildiği gibi doldurulması gerekmektedir. Açık ve anlaşılır olacak şekilde ifadeler içermelidir. Başvuruda bulunan kişi tarafından şahsen doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Başvuru evrakları arasında belirlenen kriterler arasında biyometrik fotoğraf istenmektedir. Bu fotoğraflarda yüz tamamen belirgin olmalı ve 35*45 mm ölçülerinde olmalıdır. Fotoğraf zemini açık renklerden oluşmalıdır. Aynı zamanda biyometrik fotoğrafınızın, en geç geçtiğiniz altı ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Yüzün görünmesini engelleyecek şekilde olmamalı ve iki kulak görünür olmak zorundadır.
 • Ticari vize almak için müracaat yapıldığı sırada vize ücretinin yatırılmasına ilişkin bilgiler sizinle paylaşılmaktadır. Vize ücretini yatırdığınıza dair dekontun hazırlanan evraklar arasında bulunması gereklidir. Bu ücret başvuran kişinin vatandaşlığına göre değişiklik göstermektedir. Eksik ya da hatalı yatırılmamalıdır. Yoksa başvurunuz geçersiz sayılmaktadır.
 • Diğer vize türlerinde olduğu gibi Bulgaristan Ticari vize davetiyesi başvuru dosyasında olması gereken belgelerden biri niteliğindedir. Bu belge Bulgaristan’da faaliyet gösteren şirket tarafından gönderilmektedir.
 • Finansal gelirlerinizi belgeleyen evraklar da başvuru esnasında yanınızda bulundurulması gereken evraklardır. Bu aşamada başvuru sahibinin banka hesabında harcamalarını karşılayabilecek kadar tutarın EURO ya da USD karşılığının bulunması gerekmektedir. Son 3 aylık banka da bulunan hesaplarının aktif hareket görmesi gerekmektedir. Buna ilişkin banka hesap dökümünün yer aldığı evraklar istenmektedir.
 • Ayrıca başvuran kişi bir işyerinde faaliyet gösteriyorsa son 3 aya ait maaş bordrosunun orijinallerinin çalıştığı iş yerinden onaylı olarak alarak başvuru evraklarına eklemelidir. Islak imzalı bir şekilde onaylı olması gerekmektedir.
 • Bağlı bulunulan şirkette çalışmalarına dair Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınacak olan hizmet döküm formu ve İşe giriş bildirgesi de dosyada bulundurulmalıdır.
 • Şirket sahibi olarak başvuranlara ait istenen evraklar arasında da imza sirküler, ticari sicil gazete örneği, faaliyet belgesi ve vergi levhası ibrazı zorunludur. Emekli ise de emekliliğine dair bir belge ibraz edilmelidir.

Bulgaristan Ticari Vizesi Alınması İle İlgili Uyarılar

 • Bulgaristan Ticari Vizesi Alınması İle İlgili UyarılarBulgaristan Ticari vizesi alınırken dikkat edilmesi gerekenler arasında yapılan başvuruların Konsolosluklar ve bu konsoloslukların belirlemiş oldukları etkili kurumlar aracılığı ile yapılmalıdır. Değerlendirme aşamasında yetkilendirilmiş kurumların bir yaptırımının olmadığı bilinmelidir.
 • Eğer Bulgaristan’a yapılacak olan seyahat otomobil ile gerçekleşecekse bunun için alınması gereken evraklar arasında yeşil sigorta bulunmalıdır. Ayrıca uluslararası bir ehliyet sahibi olunmalıdır.
 • Ülke sınırları içerisinde Bulgaristan Temsilciliği bulunmayanlar en yakın Ülkede faaliyet gösteren temsilcilik üzerinden başvuru yapabilmektedir.
 • Ticari vize almak için mutlaka Bulgaristan’da bulunan şirketten bu konuda bir davetiye alınması gerekmektedir. Çünkü diğer türlü alınan vizeler ile Bulgaristan’da ticari bir faaliyette bulunamazsınız. Bu nedenle istenen evrakların en başında bu davetiye mektubu gelmektedir. Ayrıca gelen bu davetiyeni süresi 3 ayı kapsamaktadır. 3 aydan sonra geçerliliğini yitirmektedir. Daha önce alınan bir ticari vize varsa ve beyan edilebilirse daha uzun süreli ticari bir vize alma ihtimali yüksektir.

Bulgaristan Ticari Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkmaktadır?

Bulgaristan Ticari Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkmaktadır?Ticari vize başvurusu konsolosluk tarafından 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanabilmektedir. Ancak yine de son dakikaya bırakmamakta fayda vardır. Bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Bu nedenle mutlaka seyahat planlaması yaptığınız süreyi göz önüne alarak başvuru yapılmasında fayda vardır. Bazı durumlarda konsolosluk yeterli görmediği başvuruları reddedebilmektedir. Bu nedenle bunların tekrardan hazırlanması için de zamanınızın olması gerekmektedir. Dolayısıyla başvuru sürenizin uzaması ihtimaline karşı enerken 3 ay içerisinde başvuru yapabilirsiniz.

Bulgaristan ticari vize reddi durumunda konsolosluk bu başvuru esnasında harç bedellerinin iadesini sağlamamaktadır. Aynı zamanda başvuru esnasında kullanılan evrakların geri iadesi de mümkün olmamaktadır. Yapılacak olan her vize başvurusu için yeniden evrak düzenlemek gerekmektedir. Bir dönem vize alındığında yeniden alınacak diye bir durum ortaya çıkmamaktadır. Bu nedenle hazırlanacak olan evraklar doğru bilgilerle hazırlanmalı ve eksiksiz doldurulmalıdır.

Bulgaristan Sınır Kapısında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar
 • Bulgaristan ticari vizesi almak bu konuda sınırlardan geçiş garantisi vermemektedir. Sınırlarda görev yapan memurlar yapılan denetimlerde bu konuda izin vermeme yetkisine sahiptirler.
 • Bulgaristan ticari vizesi ile Bulgaristan’a giriş esnasında size konaklanacak otel, seyahat sağlık sigortası ve seyahat harcamaları ile ilgili sorular karşınıza çıkabilir. Bu sorularla vakit kaybetmemek için mutlaka hazırlamış olduğunuz evrakların bir kopyasını yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır.
 • Bulgaristan Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer almasına rağmen Bulgaristan ticari vizesi ile Schengen vizesi geçerli olan ülkelere giriş sağlanamazken, Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş sağlanabilmektedir. Burada alınan ticari vize sadece Bulgaristan sınırları içinde geçerlidir.

Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Ücretleri

Bulgaristan Konsolosluğu üzerinden ya da yetkilendirilmiş kurumlar üzerinden yapılacak olan başvurularda ücret talep edilmektedir. Bu ücret başvuru yapacak kişilerce onlara verilen banka hesaplarına yatırılmaktadır. Yatırıldığını gösteren dekont hazırlanacak olan evraklar ile birlikte sunulmalıdır. Bulgaristan Ticari vize ücreti göz önüne alındığında Konsolosluk vize harç ücreti 60 Euro olarak bilinmektedir. Aynı zamanda konsolosluğun yetkilendirdiği kurumlarca yapılacak başvuru ve işlem ücreti olarak tahsil edilecek olan tutar 25 Euro’dur. Aynı zamanda Bulgaristan’da geçerli olacak olan ve zorunluluk arz eden Seyahat Sağlık Sigortası ise kalış süresine bağlı olarak 10 Euro ile 60 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan’da ailesi ikamet eden ve ailesinin yanına bir seyahat planlayan bireyler, aile ziyareti vizesi alabilirler. Belirli koşullar sağlandığında aile ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi

Bulgaristan Aile Ziyareti VizesiBulgaristan’da ailesi bulunan, orada yaşayan ailesini ziyaret etmek isteyenlerin başvurması gereken vize çeşidine Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi denmektedir. Kısa süreli bir ziyaret vizesi şeklinde olmaktadır. Fakat bu başvuru için bir başvuru ve onaylı bir davetiye gerekmektedir.

Bulgaristan sınırları içerisinde bulunan aile ya da yakın arkadaş ziyareti gerçekleştirme isteyen Türk vatandaşların bu konuda kısa süreli vize başvurusu yapmaları gereklidir.

Bu kısa süreli vizeler 90 günden az süreli olmaktadır. Bu başvuru için bazı kriterler gereklidir. Bunun en başında geleni ise Bulgaristan ziyaretinden dönüldüğünde pasaportun en az 1 yıl geçerliliği olması gerekmektedir.

Bulgaristan Aile ziyareti Vizesi işlemleri için yapılması gerekenlerin başında bu konuda alınan onaylı bir davet mektubunun varlığı gerekmektedir. İlk pasaport kullanımı on yıl içinde olmuş olması ve dönüşte en az 2 boş sayfasının olması gerekmektedir. Kısa süreli ziyaret vizesi esnasında konsolosluklar ya da aracı kurumlar tarafından ibraz edilmesi gereken belgeler hakkında bilgi alınmalıdır.

Bulgaristan Aile Ziyareti Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

Bulgaristan’a düzenlenecek olan aile ziyaretleri için gerekli olan kısa süreli vize işlemleri için öncelikle konsolosluklara ya da konsoloslukların belirlemiş oldukları kurumlara başvuru yapılmalıdır. Burada önemli olan ve zorunlu olan bir durum ise zorunlu seyahat sağlık sigortası olmaktadır.

Bunun alınması sağlanmalı ya da başvurulan kurumun bunu temin edip etmeyeceği sorgulanmalıdır. Aynı zamanda vize işlemleri için başvuru yapan kişilerin bu konuda Bulgaristan’da bulunan akraba ya da arkadaşlarından davetiye mektubu almaları zorunludur.

Bazı durumlarda da davetiyesiz bir Bulgaristan aile ziyareti vizesi de alınabilmektedir. Bunun için sizlerden istenen evrakları eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda başvuru formu, tam anlamıyla net bilgiler içermelidir. Bu konuda detaylı bilgilere ve güncel evrak listesine bu kurumlardan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bulgaristan Aile Vizesi İstenen Evraklar Nelerdir?

 • Bulgaristan Aile Vizesi İstenen Evraklar Nelerdir?Bulgaristan’a kısa süreli ziyaret gerçekleştirecek ya da aile ziyaret vizesi alacak olan kişilerin başvuru yapmaları sırasında bazı evraklar istenmektedir. Başvuru esnasında yanınızda bulundurulması gereken evraklar şunlardır;
 • Öncelikle ziyaretinizin bitişinden sonra en az bir yıl daha geçerliliği olan bir pasaportunuzun olması ve ibraz edilmesi gereklidir.
 • Bulgaristan’da bulunan aile ya da arkadaşlarınızdan gelecek olan ve adınıza düzenlenmiş olan bir davet mektubunun olması gereklidir. Bu istenen davetiyenin gerekli makamlarca onaylanmış olması gerekmektedir. Bu davetiye yolculuk esnasında mutlaka yanınızda bulunmalıdır.
 • Seyahat Sigortasının bulunması önemlidir. Bulgaristan’da da geçerli olan bu seyahat sigortasını başvuru sahibi mutlaka edinmelidir.
 • Her meslek grubuna mensup olanlardan farklı mesleki belgeler istenmektedir. Bu nedenle mesleğinize uygun olarak sizlerden istenen evrakların hazırlanarak ibraz edilmesi önemlidir.
 • Eğer çalışan biri olarak vize başvurusu yapılıyorsa çalışılan şirkete ait bazı belgeler istenmektedir. Başvuru esnasında bu belgelerin hazır bulunması gerekmektedir. Bununla ilgili nasıl bir belge isteneceği başvurdu hazırlığı esnasında size bildirilecektir.
 • Ayrıca başvuru sahipleri ile ilgili bu seyahatini karşılayabilecek ve orada geçireceği süreyi karşılayabilecek yeterlilikte finansal gücünün olduğu ispatlanmalıdır. Finans durumunuza uygun belgeler yine başvuru esnasında yanınızda bulundurulması gereken evraklardandır.
 • Eğer 18 yaşından küçük bireyler ile seyahat planlanıyorsa mutlaka anne-babanın onaylı muvafakatnamesi zorunludur. Böyle bir durum varsa bu belgenin alınması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

Bulgaristan Aile Ziyaret Vize Ücretleri

Bulgaristan Aile Ziyaret Vize ÜcretleriBulgaristan’a kısa süreli ziyaret gerçekleştirecek olanların durumlarına istinaden istenen evraklar ve vize ücretlerinin yatırıldığına dair dekontun ibraz edilmesi gerekmektedir. Bulgaristan aile ziyaret vizesi ücretleri konsoloslukların önerdiği banka hesaplarına ya da konsoloslukların yetkilendirdiği kurumlar aracılığı ile yapılabilmektedir. Vize ücretleri, konsolosluk ücretleri ve aracı kurum hizmet bedellerinden oluşmaktadır.

 • Aile ziyaret vizesi ücretleri kapsamında konsolosluğa ödenecek olan harç ücreti 60 Euro
 • Aracı kurumun başvuru yapması için ödenecek ücret 25 Euro
 • Bulgaristan’da geçerli olacak seyahat sağlık sigortası ücreti 3 aylık olarak 30 Euro olarak belirlenmiştir.
 • Aynı zamanda diğer evrakların hazırlanması esnasında da başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması için 7 Euro ve kurye hizmeti de 10 Euro olarak bilgi verilmektedir.

Bu ücretler başvurulan vize çeşidine, aracı kurumlara ve gidilecek olan ülkeye göre değişkenlik göstermektedir. Yapılan ödemelerde mutlaka dikkat edilmesi gereken ücretin tam ve doğru yatırılmasıdır. Eksik ya da hatalı yapılan ödemeler neticesinde başvuru onaylanmamaktadır. Vize başvuruları yapılırken eğer aracı bir kurum ile çalışılıyorsa hizmet bedeli alınmaktadır. Bu kurumlar arası değişen bir ücret olmaktadır.

Bulgaristan Vize Başvurularının Sonuçlanma Süresi Ne Kadardır?

Bulgaristan Vize Başvurularının Sonuçlanma Süresi Ne Kadardır?Bulgaristan için yapılacak olan aile ziyaret vizesi için ortalama 10 iş günü içerisinde cevap gelmektedir. Fakat bu süre her kurumda olduğu gibi değişikliklerde göstermektedir. Başvuru yapan kişiler bunu göz önünde bulundurmalı ve bu nedenle daha erken başvurularını yaparak mağduriyet yaşamamaları sağlanmalıdır.

Seyahatinizi planlamış olduğunuz tarihten en az 20 gün önce en çok da 3 ay öncesinde başvurularınızı yapabilirsiniz. Fakat 3 aydan daha uzun bir süreniz varsa başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Diyelim ki; başvurunuzu yaptınız ve beklemeye koyuldunuz. Başvurunuzun sonuçlanması için belli bir süre beklemeniz gerekmektedir. Bu süre konsolosluğun inisiyatifi dahilinde uzun bir süre olabileceği gibi kısa bir sürede de tamamlanabilmektedir. Bulgaristan aile ziyaret vizesi başvurusu yapıldığında bu yoğunluğa göre değişkenlik gösterebilen şekillerde sonuçlanmaktadır.

Bulgaristan vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/bulgaristan-vize bağlantısın’dan yeni yılda detaylı şekilde hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Aile Ziyaret Başvurusu Formu

Bulgaristan’a gitmek ve aile ziyaretleri için alınan vizelerde Bulgaristan aile ziyaret vizesi başvuru formu hazırlanması gereken en önemli evraklardan biridir. Bu formlar ülkeye ziyaret amaçlarınızın tam olarak açıklandığı formlardan bir tanesidir. Burada yer alan bilgilerin tam ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Özellikle bir davet mektubu ile gidildiği için burada davet mektubunu gönderen kişi ile ilgili de bilgiler istenmektedir.

Bulgaristan güncel vize formunu ücretsiz indirmek için >> schengenvize.net/bulgaristan-vize-formu sayfasını ziyaret ediniz.

Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi Alınması Hakkında Güncel Bilgiler

Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi Alınması Hakkında Güncel BilgilerTürk vatandaşı olarak Bulgaristan’da yaşayan aile, akraba ya da arkadaşlarını ziyaret etmek için aile ziyaret vizesi almak durumundadır. 90 günün altında olması planlanan bu ziyaretler için pek çok çeşit bulunmaktadır.

Yanına gidilecek olan kişinin orada oturma izni mevcutsa göndereceği davet mektubu ile sizi davet etmesi gerekmektedir. Bu davet mektubunun yetkili makamlarca onaylanmış olması gerekmektedir. Onaylı olmadığında geçerli bir evrak olmayacaktır. Başvuru da bu durumda kabul edilmeyecektir.

Başvuruyu nasıl bir vize için yapacaksanız ona göre istenen evrakların temin edilmesi gerekmektedir. Örneğin alınacak olan Bulgaristan aile ziyaret vizesi ile orada ticari bir faaliyet yapılamamaktadır. Her vize türü için farklı başvuru ve evrak istenmektedir.

Başvuru yaptığınız anda kabul olacak diye net bir bilgi bulunmamaktadır. Vize başvurusu işleminizi gerçekleştirdiğinizde, başvurunuz konsolosluk tarafından değerlendirilecektir. Başvuru esnasında istenen evraklar ve bu evraklarda verilen bilgilerin doğruluğu tespit edilecektir. Konsolosluk bazı durumlarda başvuru sahibini mülakata da çağırabilmektedir.

Eğer eş ve çocuklarla birlikte gidilecekse her birey için ayrı ayrı hazırlanacak evraklar bulunmaktadır. Bütün bu evraklar başvuru dosyasına eklenmeli ve eksiksiz bir başvuru yapılmalıdır. Eksik ya da hatalı bir bilgi olduğunda başvuru geçersiz sayılacaktır. Bulgaristan vatandaşlığı olan kişilerin iki vatandaşlıkta isimler farklılık gösteriyorsa bununla ilgili farklı evraklar istenebilmektedir.

Hepimizin evinde oldukça sıkıldığı bu dönemlerde tatile çıkmak tüm keyfinizi yerine getirebilir. Planladığınız mükemmel seyahat için de Bulgaristan hem yakın olmasıyla hem de güzel bir ülke olmasıyla dikkat çekmektedir.

Bulgaristan Vize Ücretleri

Bulgaristan Vize ÜcretleriBulgaristan vize ücreti C ve D olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Bu vize tipleri sürelerine ve şartlarına göre değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan vize ücretleri Büyükelçilik tarafından belirlenmektedir. Vize almak için gerekli ücreti ödemelisiniz. Bu ücretin yanı sıra ekstra hizmet bedeli de istenmektedir.

Vize başvuru yapmak isteyen bireyler ilk başta gerekli evrakları hazırlamalıdır. Ardından randevu alarak evrakları ibraz etmeli ve vize ücretini ödemelidir.

Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadar?Bulgaristan vize ücreti seyahat edecek kişinin yer aldığı kategoriye göre değişmektedir. Bu ücretler aldığınız vize tipine göre de farklılık gösterebilir.

Bulgaristan vizesi almak için ödemeniz gereken ücretler aşağıdaki gibidir.

 • Eşi veya aile üyesi Bulgaristan vatandaşı olanlar – 60 Euro
 • Bulgaristan vatandaşıyla evli olan bireyler – 0 Euro
 • Diğer ülkenin vatandaşları – 35 Euro

Diğer ülkenin vatandaşları kategorisine aşağıdaki ülkeler aittir.

 • Azerbaycan
 • Moldova
 • Ermenistan
 • Arnavutluk
 • Rusya
 • Bosna Hersek
 • Ukrayna
 • Gürcistan

Belirtilen ülkelerin vatandaşı olan kişiler 35 Euro karşılığında vize sahibi olabilir.

Tüm bu ücretlere ilave olarak hizmet bedeli talep edilmektedir. Hizmet bedeli yetişkin kişiler için 15 – 25 Euro aralığındadır. 0 ila 6 yaş arasında olan çocuklar için hizmet bedeli talep edilmemektedir.

NOT: Vize ücretlerini sadece Euro para birimi ile ödeyebilirsiniz.

Bulgaristan vize ücreti dışında ek hizmetler için ücret talep edilmektedir. Ek hizmetler kişinin isteğine göre alınabilir. Ek hizmetler için istenen ücretler ise şu şekildedir.

 • Kopya ücreti – 1 TL
 • Kurye hizmeti – 10 Euro
 • SMS hizmeti – 1 Euro
 • VIP hizmet – 50 Euro
 • Başvuru formu doldurma hizmeti – Euro
 • Fotoğraf hizmeti – 25 TL

NOT: Ekstra hizmet ücretlerini TL veya Euro ile ödeyebilirsiniz. Ek hizmet ücretinde nakit para kullanılabilir.

Vize ücreti öderken metal Euro para ve 500 Euro`luk banknot kullanamazsınız.

Bulgaristan Vize Ücreti Koordinasyon bedeli dahil olarak

Harika bir Bulgaristan gezisi için öğrenmemiz gereken ilk husus Bulgaristan vize ücreti olacaktır.

Bulgaristan vize ücreti, başvuru yapılacak vize türüne ve başvuran kişinin yaşına göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca başvurunuzu büyük oranda kolaylaştıracak ek hizmetlerden de faydalanabilirsiniz. İlk olarak gerçekleştireceğiniz kısa süreli olarak geçen yani 90 gün altı İtalya Schengen Vizesi başvurularınız için ödemeniz gereken mecburi tutar olacaktır.  Diğer adım ise isteğe bağlı ek hizmetler olacaktır.

İlk olarak Bulgaristan Vize Ücreti 2020, 2021 veya daha öncesi için değişiklik gösterdiğinizden en güncel tutarı öğrenip bu tutarı ele alarak ödeme yapmanız gerekmekte.

 • Konsolosluk bedeli için 85 € yani 827,46 TL tutarı ödemelisiniz.
 • Daha sonra ise hizmet bedelini ödemeniz gerekiyor. Bu ücret ise 30 € yani 292,04 TL oluyor. Bu ödemenin içinde kişiye özel gerekli evrak listesinin oluşturulması ve iletilmesi, telefonla veya mail üzerinden tüm sorularınıza yanıt alabileceğiniz ve herhangi bir kısıtlama olmayan danışmanlık hizmeti, dokümanların düzenlenmesi ve gerektiği gibi ayarlanması şlemleri dahildir.

Tüm bu mecburi işlemler beraberinde, Bulgaristan vize ücreti nereye yatırılır sorusunu getirmektedir. Ücret, konsolosluk hesabına Garanti Bankası üzerinden yatırılmalıdır. Bu cevapla birlikte Bulgaristan vize ücreti hangi bankaya yatırılıyor diye düşünmenize gerek kalmamıştır. Mecburi işlemlerin yanında dilerseniz ek hizmetlerden de yararlanabilirsiniz. Bulgaristan vize ücreti vfs global sitesinden güncel olarak da takip edilebilir.

Bulgaristan Vize Ücretinde Ek hizmetler

 • Bulgaristan Vize İçin Başvuru Formu Doldurma

Dilerseniz Bulgaristan vize başvuru formunuz uzmanlar tarafından doğru ve eksiksiz şekilde doldurtabilirsiniz. Bu işlem için ödemeniz gereken tutar 10 € olacaktır.

 • Seyahat için Sağlık Sigortası Hizmeti

30.000 € Teminatlı Seyahat Sağlık Sigortasını düşük ücretler ödeyerek uygun fiyatlara alabilirsiniz. Ücretler aldığınız sigorta süresine göre değişmektedir.

0-30 günlük sigorta süresi 20 €, 3 Aylık sigorta süresi 40 €, 6 aylık sigorta süresi 60 €, 1 yıl için ise 80 € ücret ödemeniz gerekmektedir.

 • Dilekçe Yazım Hizmeti

Başvurunuzun en önemli evraklarından biri ise vize talep dilekçesidir. Deneyimli uzmanlar tarafından İngilizce dilinde ve başvuru yapılan ülkelerin göç kanunlarına uyarak yazılmalıdır. Bu işlem için ise 20 € ücret ödenmelidir. Bu dilekçe yazımı esnasında başvurduğunuz vize türünü göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin eğitim vizesi almak istiyorsanız buna göre bir dilekçe hazırlamalı, dilekçe öncesinde Bulgaristan vize ücreti öğrenci olarak gidenler için belirlenen 100 Euro başvuru ücretini yatırmalısınız. Yine bu ücret, konsolosluğun Bulgaristan vize ücreti hesap no bilgisi ile gönderilmelidir.

 • Tercüme Hizmeti

İngilizce ya da Bulgarca sunulması gereken evraklarınızın onaylı tercümanlarından tarafından çevrilmesi gerekir. Ücreti ise sayfa başına 10 € olmaktadır.

 • Kargo Hizmeti

Başvurunuzun tamamlanması sonrası pasaportunuz Türkiye’deki istediğiniz herhangi bir adrese kargolanır. Bu işlemin ücreti 5 € olmaktadır. Tüm bu işlemler, Bulgaristan vize ücreti garanti bankası ile ödenmelidir. İşlemleri tamamladığınızda ve onayı aldığınızda keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bulgaristan Turistik /Ticari/Aile Ziyareti Dilekçesi / Bulgaristan Vize Fotoğraf Ebatları

Bulgaristan vize dilekçesi işlemlerinin nasıl yapılacağı birçok insan tarafından merak edilmektedir. Bu işlemler için gerekli olan fotoğrafın ebatları yani boyutları gibi özellikleri de yine bir diğer merak edilen olaydır.

Bulgaristan Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bulgaristan Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?Bulgaristan vize dilekçesi için dikkate alınması gereken pek çok nokta bulunmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek için yapılması gereken ilk adım ise Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben Bulgaristan Turistik Vizesi talep dilekçesi vermektedir. Ancak dilekçesinde neler bulunduracağını bilmeyen kişiler de bir hayli fazladır.

Bulgaristan vize dilekçesi hazırlama için gerekli tüm yardımlar ise yazımızda mevcuttur. Kişiler vize için talep dilekçelerini belli bir şablona göre yazsalar dahi belli kalıplar doğru olmamalıdır. Her dilekçe başvuru sahibinin hikayesini anlatır, ancak içerik ve talep farklı olur. Bu nedenden kişiler, internetten herhangi bir şablonu kopyalayıp o şekilde yazmamalıdır. Bu konuda kesinkes uzmanlardan yardım alınmalıdır.

Bulgaristan vize dilekçesi yazacak kişiler yazdığı yazıda bilgiden kaçınmalı ancak her zaman samimi bir üslup kullanmalıdır. Resmi, samimi ve sade bir anlatım dili gayet uygun olacaktır. Çünkü dilekçeler ne kadar açık, yalın ve samimi bir şekilde yazılırsa talebinizin olumlu karşılanma ihtimali de bir o kadar yüksek olacaktır. Buradaki amaç doğru bilgi vererek konsolosluğu ikna etmektir.

 • Bu işlemler için izlenecek adımlar şu şekildedir;
 • İzlenecek ilk adım vizenin resmi bir dil özelliği taşımasıdır. Bu husus oldukça önemlidir.
 • İzlenecek ikinci adım ise konsolosluğa hitaben yazılmasıdır. Çünkü bu yazıyla konsolosluk ilgilenecektir.
 • İzlenecek üçüncü bir adım ise tarih, yer adı ve imzanın bulunmasıdır.

İzlenecek bir diğer adım ise hangi sebeple seyahat edildiği ve gidiş dönüş tarihlerinizi söylemektir. Alınmış bir biletiniz var ise bu yazıya eklenmelidir. Kişisel olarak ülkeye bakış açısı açıkça dillendirilmelidir. Seyahatin önemi söylenmelidir. Daha önce vize gerçekleştirildiyse bunlardan bahsedilmesi de tecrübeli bir insan olduğunuzu kanıtlar ve kabul görme oranınızı arttırabilir.

Uzun vize taleplerinizde bu hakkınızın SİS kanunun hangi maddesince koruma altına alındığını, hangi maddenin sizin talebinizi içerdiğini belirtmelisiniz. Dosyanızda mevcut olan ek belgeleri de sıralamalısınız. Bu şekilde yazılan dilekçe en doğrusudur. Kabul görmesi açısından da yüksek olacaktır.

Bulgaristan Turistik Vize Dilekçesi

Bulgaristan Turistik Vize DilekçesiKişiler, Bulgaristan turistik vize dilekçesi yazarken birçok hususa dikkat etmelidir. Bu dilekçe türünde ülkeye yapılacak olan seyahatin sebebi kesinlikle bulunmalıdır. Kesinlikle fazlasıyla özen gösterilmelidir. En küçük hata dahi dilekçenin kabul edilmesine engel olabilmektedir.

Seyahat tarihleri açıkça dile getirilmelidir. Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, vize talep dilekçelerinde ülkeye girecekleri ve ülkeden ayrılacakları zamanı ve eş zamanlı olarak Bulgaristan dışında herhangi bir ülkeye geçiş yapacakları bir seyahat var ise bu seyahatin tarihlerini dilekçede net ve anlaşılır bir şekilde belirtilmiştir.

Bir diğer dikkate alınması gereken durum ise seyahat gelirlerinin nasıl karşılanacağıdır. Bunlara konaklama, transfer, hastalık, kaza gibi birçok durum dahil edilebilir. Ne kadar açık anlatılırsa o kadar iyi olacaktır.

En önemli husus ise Bulgaristan Konsolosluğu’na turistik vize başvurusu amacıyla verilecek evraklar ile Bulgaristan turistik vize istemin amacıyla yazdığınız dilekçede bulunan ifadelerin birbirini destekleyici olmasıdır. Bir dediğiniz asla ve asla bir dediğinizle ters düşmemelidir. Bu yazdığınız tüm dilekçeyi çöpe atar. Anlam bozulmuş olur.

Turistik vize dilekçesinde bu tür durumlara dikkat edilmelidir. Bazı durumlarda ise çift dilekçe gerekebilir. Bulgaristan turistik Vizesi başvurusunda bulunacak bireyin sigortalı bir çalışan olması durumunda, çalışanın halihazırda bulunduğu firmanın yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına çalışanın belirtilen zaman aralığında iş için izinde olduğunu gösteren talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçede şirket yetkilisinin kaşe ve imzasının bulunması unutulmamalıdır.

Bir diğer dilekçe gerektirecek durum ise sponsor durumudur. Bulgaristan turistik vizesi hususunda başvuruda bulunacak kişinin ev hanımı ya da öğrenci olması durumunda ise kişi, seyahat masraflarının karşılanması konusunda bir sponsor aracılığıyla kendine bir ekonomik destek sağlamak zorundadır.

Bu kişilerin birinci derece yakınları, konsoloslukça ekonomik destek kaynağı olarak atanır. Ekonomik destek sağlayan birey, turistik vize talebinde bulunan kişinin giderlerini karşılayacağını taahhüt etmelidir. Bunun için net, sade ve anlaşılır bir dille dilekçe hazırlanmalıdır.

Bulgaristan Ticari Vize Dilekçesi

Bulgaristan Ticari Vize DilekçesiBulgaristan ticari vize Dilekçesi için de yukarıdaki hususlar dikkate alınmalıdır.

Yine resmi bir dil, konsolosluğa hitaben bir anlatım, samimi anlatım, giden kişinin ismi, görevi ve pasaport numarası, tarih, yer adı ve firma kaşesi ve yetkili imzası, varsa daha önceki seyahatler uzun vize taleplerinizde, bu hakkınızın SİS kanunun hangi maddesinde yer aldığını ve neden uzun süreli vizeye ihtiyacınız olduğu konusunda konsolosluğa izahta bulunmak, dosyadaki tüm belgelerin ek olarak sıralanması bu dilekçede de dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Bulgaristan Aile Ziyareti Dilekçesi

Bulgaristan Aile Ziyareti DilekçesiBu dilekçede de yine aynı hususlara dikkat edilmelidir. Ancak birkaç belge de gerekmektedir. Bunlara davet mektubu, seyahat belgesi, mesleksel evraklar, çalışılan şirket evrakları, finansal yeterliliği kanıtlayıcı evraklar ve muvafakatname dahil olmaktadır.

Bu belgelerin temini ile beraber eşzamanlı başvuru yapılıp dilekçe yazılmalıdır. Başvurularla yine konsolosluk ilgilenecektir. Bulgaristan aile ziyareti dilekçesi belirli ücretlere tabi tutulacaktır.

Bulgaristan vize başvurusu için bedelsiz sunulan vize talep dilekçesi ve örneklerine >> schengenvize.net/bulgaristan-vize-dilekcesi adresinden ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Fotoğraf Ebatları

Bulgaristan Vize Fotoğraf EbatlarıBelirli sebeplerden ziyaret yapılacakken gereken Bulgaristan vize fotoğraf ebatları belirlenmiştir.

 • Ebatlar ve fotoğrafın durumu oldukça önemlidir. Fotoğrafın yeni ve renkli olması dikkat edilmesi gereken bir husustur.
 • Fotoğraf, 0.12-0.20 kalınlık ve düz bir yüzeye sahip mat materyal üzerine bastırılmış, 35mm genişlikte, 45mm yükseklikte, kenarları kesilince 47 +/ -2 mm yüksekliğe ve 37 +/- mm genişliğe sahip olmalıdır.
 • Bir başka husus ise fotoğraftaki yüzün yüksekliğinin çenenin en alçak noktasından kafa kısmının tepe noktasına (saç dahil) kadar, yirmi beş ila otuz beş milimetre değerleri medyanına yakın olmasıdır.
 • Fotoğraf, başın merkez noktayı ortaladığı biçimde çekilmiş olmalıdır. Aynı zamanda tüm yüzü içermelidir.
 • Ön cepheden çekilmiş fotoğraflar zorunludur.
 • Lens ekseni göz ile horizontal pozisyonda durmalıdır.
 • Zemin rengi, gri tonlardan %15-25 sapabilir. Fotoğraflardaki yüz herhangi bir gölge, parlaklık veya kusurlar olmadan dengeli ve rahat görülebilir bir şekilde aydınlatılmalıdır.
 • Fotoğraf çekiminde vize başvurusunda buluşacak bireylerin baş örtüsü ya da şapka takmaması gerekmektedir. (Fakat her iki kulak ve saçın bir santimetresinin görünür olması durumunda şapkalara ya da başörtülerine serbestlik tanınır.)
 • Fotoğraflardaki kişiler gözlük takmamalıdır. (İlgili kişi eğer sürekli olarak gözlük kullanıyorsa ve kişinin gözünün rahatça görülebildiği gözlüklere izin verilmektedir.)
 • Bir başka şart ise ilgili kişinin sürekli olarak o görünüşte olması durumunda, sakal ve bıyıklara izin verilir.
 • İlgili kişinin sürekli olarak kullanması halinde, peruğa izin verilir.

Bulgaristan vize fotoğraf ebatları verilen ölçü ve şekilleri esas almaktadır. Görüldüğü üzere vize başvuruları geçici bir süre için de olsa fazlasıyla emek ister. Fazlasıyla dikkat ister. Ufak bir hata ile yapılan tüm işlemler reddedilebilir ve tekrardan başvuru yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden her husus gösterildiği şekilde özenle ve dikkatle hatasız bir şekilde yapılmalıdır.[/toggle]

Bulgaristan Vize Ücreti 2020

Bulgaristan vize ücreti pek çok ülkenin vize ücretinden uygun. Vize ücreti 60 Euro olan Bulgaristan’a oldukça uygun bir fiyata gidebilir ve bu sayede daha az masraf yapabilirsiniz.

Bulgaristan Kapıda Vize

Kapıda vize uygulaması anlık bir vize uygulaması olmakla birlikte bu uygulama Bulgaristan’da geçerli değildir. Bu nedenle Bulgaristan’a giderken gidiş amacınıza bağlı olarak vize almanız gerekmektedir.

Bulgaristan Turist Vizesi

Bulgaristan turist vizesi vermektedir. Turist vizelerinde kalacağınız oteli ve rezervasyon bilgilerinizi belirterek gidebilirsiniz. Turistik vizeler daha kısa sürelidir ancak amacına hizmet eder bu nedenle eğer turistik amaç dışında bu vizeyi almak istiyorsanız süreci sizlere yetmeyebilir.

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan vize ücreti 60 Euro olarak bilinir ve şu anlık fiyatı budur. Bazı seneler güncellense de ciddi bir artış söz konusu gibi görünmüyor.

Bulgaristan Günübirlik Vize Ücreti

Bulgaristan günübirlik vize verir ancak aslında bu da turistik vize olarak geçer. Bu nedenle bu vizeyi edinmeniz gerekmektedir. Bunun için de birtakım ödemeler yapmanız şarttır. Aynı ücret ödenir ve herhangi bir fark olmaz.

Bulgaristan Turist Vizesi Ücreti

Bulgaristan uzun yıllardır turistler için uygun ülkelerden biri olarak bilinir. Özellikle fiyat konusunda en uygun ülkelerden biridir ve vize ücreti de oldukça uygundur. 60 Euro’ya vize alabilir ve turist olarak vakit geçirebilirsiniz.

Bulgaristan D Vize Ücreti

Bulgaristan D vize ücreti 100 Euro olarak belirlenmiştir. Bu harç ücretidir ve ek masraflar olması da mümkündür. D vizesi bilindiği üzere eğer Bulgaristan’da 90 günden daha fazla kalmak istiyorsanız başvurmanız gereken vize ücretidir.

Bulgaristan Vizesi ile Romanya’ya Gidilir Mi?

Eğer Schengen vizeniz varsa Bulgaristan için yeniden bir vize almanız gerekmez. Aynı zamanda Bulgaristan vizeniz varsa Romanya ve Hırvatistan’a vize almadan girebilirsiniz.

Bulgaristan Vize Ücreti

Schengen bünyesinde olmayan Bulgaristan için ayrı vize adımlarına ve de ücretlerine yer verilir. Öncelikle konsolosluk bedeline 85 Euro olarak netlik kazandırılmıştır. Diğer masraflar ile birlikte bu tutar 110 Euro olarak ortaya çıkar. Vize türü ve kalış süresi gibi detaylar ücretleri değiştirir.

Bulgaristan Kapıda Vize

Sınır kapısında vize almak isteyenlere olumsuz yanıt verilecektir. Şöyle ki Bulgaristan sınır kapısında vize başvurularını kabul etmez. Transitte dahil olmak üzere tüm vize işlemleri yetkili merkezlerde gerçekleşir.

Bulgaristan Turist Vizesi

Pasaport, fotoğraf, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, banka hesap dökümü ve ikametgah belgeleri ile turist vizesine başvurulabilir. Aynı zamanda mesleki durumu gösteren evraklara ve uçak ile konaklama rezervasyonlarına ihtiyaç duyulur.

Bulgaristan Vize Ücreti 2020

2020 – 2021 yıllarında aynı vize ücretleri üzerinde durulmuştur. Konsolosluk için 80 Euro, Bulgaristan vize harcı olarak ise 60 Euro bedellerinin üzerinde durulmuştur.

Bulgaristan D Vize Ücreti 2020

Bulgaristan’da uzun süreli kalmak isteyenler D tipi vize türüne başvurur. Bu vize türünde de çeşitli belgelerin ibrazı beklenir. Aynı zamanda vize ücreti 100 Euro olarak belirlenmiş ve ödemenin yapılması esas alınmıştır.

Bulgaristan Günübirlik Vize Ücreti

Kapıda vize vermeyen Bulgaristan günübirlik ziyaretçileri kabul eder. Bunun için de 130 Euro olan vize ücretinin ibraz edilmesi halinde vatandaşların sadece günübirlik olarak ülkede seyahat etmelerine izin verilir.

Bulgaristan Vize Ücreti Öğrenci

Lisans eğitimi görmek isteyenlere D tipi vize türü paylaşılır. Gerekli eğitim ve kişisel belgelerin toplanması halinde ödemeye ve başvurulara geçilir. Bu vize türüne dair Garanti Bankası ödemeleri alır ve 100 Euro tutarına yer verilir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar

Eksiksiz olarak belgelerin ibraz edilmesi halinde ortalama 5 iş günü içerisinde vizenin sonuçlanması mümkün olacaktır.

Bulgaristan Transit Vize Ücreti

Transit vizeye dair uçak ve ulaşım belgelerine ihtiyaç duyulur. 120 – 140 Euro aralığında olan ödemenin yapılması beklenir.

Bulgaristan Turist Vizesi Ücreti

Bulgaristan için yapacağınız turistik seyahatlerde öncelikle turistik vize almanız gerektiğini belirtelim. Bulgaristan turist vizesi ile ülke sınırları içerisinde 90 gün kadar bir süreç dahilinde kalma imkanınız var.

Bu vizeyi alabilmeniz için ise Bulgaristan turist vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Vize başvuru işlemlerinde kısa süreli C tipi vize kategorisinde yer alan vize türünü seçtikten sonra Bulgaristan turist vizesi ücreti harcını yatırmanız gerekmektedir. aksi takdirde vize başvurunuzu tamamlayamaz ve haliyle vize alamazsınız.

Vize harcı yattıktan sonra sizlerden talep edilen evrak listesinde yer alan belgeleri eksiksiz bir şekilde ve usule uygun olarak temin etmelisiniz.

Evrakları tamamladıktan ve vize harç bedelini yaptıktan sonra artık Bulgaristan vize başvuru merkezlerine evraklarınızı teslim ederek müracaatta bulunabilirsiniz.

Peki, vize işlemlerinin en gerekli hususlarından olan Bulgaristan vize ücretleri tutarı nedir?

Merak edenler için aşağıda, turistik vize başta olmak üzere, Bulgaristan vize fiyatları verilmiştir.

 • Bulgaristan Turist vizesi: 60 Euro
 • Bulgaristan ticari vize: 60 Euro
 • Bulgaristan aile ziyareti vizesi: 60 Euro
 • Bulgaristan kültürel etkinlik vizesi: 60 Euro
 • Bulgaristan kısa dönem eğitim vizesi: 60 Euro

Bunların dışında ülkeye transit geçişlerde alınması gereken vize türü olan Bulgaristan transit vize ücreti ne kadar diye merak ediyorsanız, 2020 yılında gelen fiyat güncellemesi ile birlikte transit vizenin 100 Euro olduğunu hemen belirtelim.

Bulgaristan giriş yasağı ise son dönemlerin en güncel konuları arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere yaklaşık bir seneyi aşkın bir süredir tüm dünya zorlu bir pandemi sürecinde. Bu süreç dahilinde ülkeler arası seyahatlerin çoğu da yasaklanmış durumda. Normalleşme süreci ve aşılama durumu ile ülkelerden bazıları seyahat yasaklarını kaldırmaya başlasa da çoğu ülke halen bu konuda oldukça tedbirli davranarak yasaklara devam etme kararı almaktadır. İşte Bulgaristan da bu yasak kararına devam eden ülkeler arasında yer almaktadır.

Bu ülkeye halen daha seyahat yasağı bulunmaktadır. Bu yüzden turistik vize almak isteyenlerin bu konuda bilgisinin bulunması gerektiğini tavsiye ediyoruz. Seyahat yasağının ne zaman biteceğine ya da kaldırılacağına dair kesin bir açıklama halen yapılmış değil. İlerleyen süreçlerde bu konu hakkında ülke hükümetinden bir açıklama gelmesi bekleniyor. Ancak şimdilik ne yazık ki seyahat yasağı kararının bitmesini beklemekten başka yapılacak bir şey olmadığını söyleyebiliriz.

Bulgaristan Vize Evrakları: Vize Ücreti 2023 Video;

İlginizi Çekebilir;

Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan vize ücreti Bulgaristan’da bulunma amacına ve sürecine göre değişkenlik gözetir.

Türkiye’ye Vize Kaç Para?

Türkiye’ye vize Türkiye’ye farklı ülkeden gelinmesine göre her yıl güncellik gösterir.

Bulgaristan’a Vizesiz Gidilir Mi?

Bulgaristan’a vizesiz gidilmesi için vizeden muaf olunmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×