Bulgaristan Vatandaşlık Vize İşlemleri - Schengenvize.net
Bulgaristan Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Bulgaristan Vatandaşlık Vize İşlemleri

Bulgaristan Vatandaşlık Vize Başvurusu

Bulgaristan Vatandaşlık Vizesi Hakıında

Bulgaristan oturum izni için kişilerin D tipi yani uzun süreli vize almaları gereklidir. Uzun süreli vize işlemleri, diğer tüm vize başvurularına kıyasla daha farklı ve detaylı olarak ilerlemektedir. Evrakların fazla olması ve her belgenin Bulgaristan resmi dili olan Bulgarcaya çevrilmesi nedeniyle süreç ağır ilerlemektedir. Başvuru evraklarının titiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. 

Bu konuda bir fikri olmayan kişiler deneyimli kişilerden yardım alabilir. Evrakların tam ve doğru bir şekilde hazırlanması ile tüm başvuru süreci etkilenecektir.

Eksik ve hata ya da uyuşmazlık söz konusu olduğunda oturum izni başvuruları direkt olarak reddedilmektedir. Bir sorunla karşılaşmak istemeyen kişiler evrakların tam olmasına dikkat etmelidir.

Bulgaristan Oturum İzni Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Bulgaristan oturum izni başvuruları direkt olarak Bulgaristan Konsolosluğuna yapılmalıdır. Tüm süreç Konsolosluk tarafından yönetilir ve sonuçlanır. Vize onaylandıktan sonra başvuruda bulunan kişiler Bulgaristan’a giriş yaptıktan sonra Yabancılar Şubesi’nden oturum kartlarını almalıdır. Başvurular şahıslar tarafından yapılmalıdır. Her süreçte başvuruda bulunan kişi aktif olmalıdır.

Bulgaristan Vatandaşlık Vize İşlemleri
Bulgaristan Vatandaşlık Vize İşlemleri

Bulgaristan Oturum İzni Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Uzun süreli bir vize türü olması nedeniyle fazla sayıda evrak oturum izni başvurularında talep edilmektedir.

Fazla sayıda evrak olması nedeniyle de C tipi vize türleri yaklaşık 15 iş günü içerisinde sonuçlanırken D tipi vize olan Bulgaristan oturum izni başvuruları 45 gün içinde açıklanmaktadır.

Ayrıca Bulgaristan Konsolosluğu, başvuru sahiplerinden ek belge talep etme hakkına sahiptir. Ek belge talebi olduğunda vize sonuçlanma süresi de uzayacaktır.

Bulgaristan Oturum İzni Nasıl Alınır?

Kişiler öncelikle seyahat amaçlarını belirlemelidir. Seyahat amaçlarına göre hangi vize türüne başvuracakları anlaşılacaktır. Oturum izni almak isteyen vatandaşların başvurması gereken vize tipi D’dir. D tipi vize başvurusunda bulunmak için gerekli olan şartlar yerine getirilmeli ve Bulgaristan Konsolosluğu tarafından talep edilen evraklar doğru bir şekilde hazırlanmalıdır. 

D vizesi aldıktan sonra Bulgaristan’a giriş yapacak kişiler oturum izni için başvuruda bulunabilirler. Ancak D tipi vize sahibi olsa da kişilerin başvurusunun onaylanma durumu için kesin bir bilgi verilememektedir. Oturum almak isteyen şahıslar öncelikle Bulgaristan Konsolosluğu’na geçerli nedenler sunmalıdır. Bulgaristan Konsolosluğu, başvuruda bulunacak kişinin ülkede yaşaması için geçerli nedenleri olduğuna kanaat getirdikten sonra D tipi vize sahipleri Bulgaristan oturum izni alabilirler.

Bulgaristan Oturum İzni İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport

  Oturum izni başvurusu yapacak kişiler en az 2 yıl geçerliliği olan, güncel pasaportlara sahip olmalıdır. Aksi bir durum söz konusu ise başvurudan önce pasaportları yenilenmelidir.

 • Biometrik Fotoğraf

  Bulgaristan vize için talep edilen şartlarda biometrik fotoğraflar olmalıdır. 35×45 mm ölçülerinde, beyaz fonda çekilmiş ve güncel fotoğraflar kabul edilmektedir.

 • Sabıka Kaydı

  Bu belgenin noter tasdikli olması önemlidir. Diğer türlü kabul edilmeyecek ve evrak dosyasında eksik olarak belirtilecektir.

 • Başvuru Formu

  Seyahatin ve başvurunun net bir şekilde amacı belirtilmelidir. Tüm detaylar doğru verilmeli ve sunulan evrakları desteklemelidir. Çelişki söz konusu olursa oturum izni başvurusu reddedilecektir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

  Aile ve adres bilgileri olan imzalı belge sunulmalıdır.

 • Oturum Kartı

  Bulgaristan’da yaşayan eş var ise ya da eşlerden biri Bulgar ise bu kart, başvuruş dosyasında yer almalıdır.

 • Bulgaristan Kira Kontratı
 • Eğitim Nedeniyle Oturum İzni

Başvuru sahipleri aldıkları eğitime devam etmek adına Bulgaristan oturum izni başvurusunda bulunuyor ise eğitim kurumundan bu durumu kanıtlayan imzalı resmi belgeler almalıdır. Alınacak bu belgelerin her biri başvuru dosyasında olmalıdır.

 • Kişi Emekli İse Emeklilik Belgesi

Bulgaristan vizesi işlemleri için yeni hazırlanan ve en güncel evrak listesine >> schengenvize.net/bulgaristan-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Vatandaşlığı Kaç Yıl?

Bulgaristan vatandaşlığı Bulgaristan göç idaresine müracaatta bulunulduğu takdirde sürece göre değişir.

Bulgaristan Vatandaşı Olmak İçin Ne Gerekli?

Bulgaristan vatandaşı olabilmek için ilk olarak Bulgaristan göç idaresine müracaatta bulunması gerekir. Ardından gerekli işlemler yapılır.

Bulgaristan Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vatandaşlığı başvurusu öncelikle başvuru formunun doldurulup ardından tarafınızdan istenilen evrakların hazırlanması ile gerçekleşir.

Bulgaristan Vatandaşlık Vize İşlemleri Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×