Bulgaristan Çalışma İzni Vize İşlemleri - Schengenvize.net
Bulgaristan Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Bulgaristan Çalışma İzni Vize İşlemleri

Bulgaristan Çalışma İzni Vize Başvurusu

Bulgaristan çalışma izni başvurusunda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle uzun süreli vize olan D tipi vize başvurusu yapmalıdır. D tipi vize başvurusu 90 günü aşan Bulgaristan girişleri için verilmektedir. Ancak uzun süreli vize olması nedeniyle başvurular detaylı bir şekilde incelenmektedir. 

D tipi vize başvurusunun onaylanması için eksiksiz ve doğru bir şekilde evraklar hazırlanmalıdır. Bulgaristan Konsolosluğu eksik bulunan başvurularda vize başvurusunu onaylamayacaktır.

Ayrıca ek belge talebinde bulunma hakkının olması nedeniyle vize başvuru sürecinde konsolosluk kişilerden eksik gördüğü belgeleri de talep edebilmektedir.

Tüm belgeler tamamlandığında başvuru süreci başlamaktadır. Çalışma izni başvuru işlemleri de D tipi vizenin onaylanması ardından yapılmaktadır.

Bulgaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır?Bulgaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle D tipi vize başvurusunda bulunmalıdır. Uzun süreli vize başvurusunu aldıktan sonra Bulgaristan’a giriş yapabilirler.

Bulgaristan’a giriş yapıldıktan sonra Yabancılar Şubesine gidilerek oturum izni talebinde bulunmalıdırlar.

Bulgaristan çalışma izni başvurularının uzun bir inceleme sürecinden geçmesi gerekmektedir. Bu sürecin ardından tüm şartları yerine getiren kişilere verilmektedir.

Bulgaristan Çalışma İzni Vize İşlemleri
Bulgaristan Çalışma İzni Vize İşlemleri

Bulgaristan Çalışma İzni İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Pasaport

  Kişilerin en az 2 yıl geçerliliği olan ve en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaportları Bulgaristan Konsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. Eski ve yıpranmış pasaportlar, başvuru işlemlerinden önce yenilenmelidir. D tipi vize başvurusundan önce de pasaportlarda en az 2 adet boş sayfa olmalıdır. Eğer bu şartlara uymayan bir pasaport sahibi iseniz önceliğiniz pasaportunuzu yeniletmek olacaktır.

 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf

  35×45 mm ölçülerinde, beyaz fonda ve 3 ay içerisinde çekilmiş olan fotoğraflar Bulgaristan Konsolosluğu’na sunulmalıdır.

 • Vize Takip Belgesi

  Başvuru sahibi tarafından doldurulacak bu belgede yine başvuru sahibinin imzası yer almalıdır.

 • Sabıka Kaydı
 • Kaşe ve İmzalı Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Çalışma İzni Belgesi

  İzin belgesi, Bulgaristan Çalışma Bakanlığı tarafından başvuru sahiplerine verilmiş olmalıdır.

 • Çalışan Sözleşmesi

Çalışacağınız kurum ya da şirket ile aranızda gerçekleşen sözleşme evrak dosyasında yer almalıdır. Noter tasdikli olması zorunludur.

 • Faaliyet Belgesi

  Başvuru sahibinin çalıştığı şirkete ait belgedir. Şirketin çalışmakta olduğunu kanıtlaması nedeniyle talep edilmektedir.

 • Kira Kontratı

  Bulgaristan’da konaklama yapılacak olan yer için yapılan kira kontrası ibraz edilmelidir.

 • Banka Hesap Belgeleri
 • Vergi Borcu Belgesi

  Bu belgeyi başvuru sahipleri, çalıştıkları şirketten temin etmelidir. Şirketin herhangi bir vergi borcu olmadığını kanıtlamak için talep edilmektedir.

Bulgaristan vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel vize evrak listesine >> schengenvize.net/bulgaristan-vize-evraklari/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Bulgaristan’da çalışmak isteyen kişilerin çalışma vizesi alması şarttır. Ancak bunun içerisinde öncelikle çalışma izninin olması şarttır. Çalışma vizeleri ile birlikte ikametgah izni verilir ancak her ikamet iznine çalışma izni dahildir. Bu yüzden bu konuların başlangıçta bilinmesi çoğu durumu aydınlatmak adına kolaylık sağlayacaktır. Bulgaristan’da çalışmak isteyenlerin Bulgaristan çalışma izni alması için öncelikle bazı şartları sağlaması gerekmektedir.

Bu yüzden bu yazı içerisinde Bulgaristan çalışma vizesi nasıl alınır sorusunun cevabını sizler için paylaşacağız.

Bulgaristan çalışma vizesi alınabilmesi için öncelikle çalışmak isteyen kişilerin D tipi bir vize sahibi olması gerekmektedir. D tipi vizeler uzun süreli kalma durumu gerektirildiğinde alınır ve ülke sınırları içerisinde 90 günden fazla kalınmasına olanak sağlar. Bulgaristan Schengen vize türü politikasını uyguladığı için uzun süreli vize almak isteyenlerin D tipi bir vize türü için başvuruda bulunması gerekecektir. İşte çalışma vizesi de uzun süreli kalma durumuna dahil olduğundan dolayı bu yüzden çalışma izni almadan önce kişilerin öncelikle D tipi çalışma vizelerinin mevcut olması gerekmektedir.

Peki, Bulgaristan D tipi çalışma vizesi alındıktan sonra çalışma izni nasıl alınır? Bunun için işveren kişinin devreye girmesi ve kurumunda yasal olarak çalışacak bu kişi için gerekli olan tüm evrakları Çalışma Bürosu Müdürlüğü’ne sunmalıdır. İncelenen bu evraklar daha sonra son kararın verilmesi adına İstihdam Ajansı Çalışma Müdürlüğü’ne iletilir ve çalışma izni için karar bu kurumda verilir.

Bulgaristan’da çalışmak istiyorum diyen kişilerin öncelikle bu adımları bilmesi ve çalışma konusunda yukarıda belirttiğimiz şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Bulgaristan oturma izni ise çalışma iznini takriben verilmektedir. Bu izin de aynı çalışma izni gibi uzun süreli vize türü olan D tipi vize sahipleri için verilebilmektedir. İkamet izni alabilmek için öncelikle ülke sınırları içerisinde 90 günden fazla kalacak olmanız gerekmektedir.

D tipi vize kategorisi içerisinde uzun dönem eğitim görmek, aile birleşimi vizesi ve çalışma izni gibi sebepler yer almaktadır. Eğer seyahat amacınız bunlardan biri ise o zaman ülkede uzun süre ikamet etmenizi sağlayacak D tipi vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak alacağınız her D tipi vize çalışma izni sağlayacak vize türü değildir. Başvurularınızı yaparken bu hususu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde mağduriyet yaşayabilir ya da olumsuz durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Bulgaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Bulgaristan çalışma izni Bulgaristan’dan iş amacı ile giden kişilerin iş yerinden alması gereken izindir.

Bulgaristan Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan çalışma vizesi, çalışma vizesinin evrakları eksik hazırlanmazsa 2 hafta içerisinde çıkar.

D Tipi Vize İle Çalışabilir Mi?

D tipi vize ile çalışılması için işyerinden alınan izin belgesine göre farklılık gözetir.

Bulgaristan Çalışma İzni Vize İşlemleri Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×