Bulgaristan Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Bulgaristan Çalışma İzni Vize İşlemleri

Bulgaristan çalışma izni başvurusunda bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle uzun süreli vize olan D tipi vize başvurusu yapmalıdır. D tipi vize başvurusu 90 günü aşan Bulgaristan girişleri için verilmektedir. Ancak uzun süreli vize olması nedeniyle başvurular detaylı bir şekilde incelenmektedir. 

D tipi vize başvurusunun onaylanması için eksiksiz ve doğru bir şekilde evraklar hazırlanmalıdır. Bulgaristan Konsolosluğu eksik bulunan başvurularda vize başvurusunu onaylamayacaktır. Ayrıca ek belge talebinde bulunma hakkının olması nedeniyle vize başvuru sürecinde konsolosluk kişilerden eksik gördüğü belgeleri de talep edebilmektedir. Tüm belgeler tamamlandığında başvuru süreci başlamaktadır. Çalışma izni başvuru işlemleri de D tipi vizenin onaylanması ardından yapılmaktadır.

Bulgaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle D tipi vize başvurusunda bulunmalıdır. Uzun süreli vize başvurusunu aldıktan sonra Bulgaristan’a giriş yapabilirler. Bulgaristan’a giriş yapıldıktan sonra Yabancılar Şubesine gidilerek oturum izni talebinde bulunmalıdırlar. Bulgaristan çalışma izni başvurularının uzun bir inceleme sürecinden geçmesi gerekmektedir. Bu sürecin ardından tüm şartları yerine getiren kişilere verilmektedir.

Bulgaristan Çalışma İzni İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Pasaport

  Kişilerin en az 2 yıl geçerliliği olan ve en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaportları Bulgaristan Konsolosluğu tarafından kabul edilmektedir. Eski ve yıpranmış pasaportlar, başvuru işlemlerinden önce yenilenmelidir. D tipi vize başvurusundan önce de pasaportlarda en az 2 adet boş sayfa olmalıdır. Eğer bu şartlara uymayan bir pasaport sahibi iseniz önceliğiniz pasaportunuzu yeniletmek olacaktır.

 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf

  35×45 mm ölçülerinde, beyaz fonda ve 3 ay içerisinde çekilmiş olan fotoğraflar Bulgaristan Konsolosluğu’na sunulmalıdır.

 • Vize Takip Belgesi

  Başvuru sahibi tarafından doldurulacak bu belgede yine başvuru sahibinin imzası yer almalıdır.

 • Sabıka Kaydı
 • Kaşe ve İmzalı Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Çalışma İzni Belgesi

  İzin belgesi, Bulgaristan Çalışma Bakanlığı tarafından başvuru sahiplerine verilmiş olmalıdır.

 • Çalışan Sözleşmesi

Çalışacağınız kurum ya da şirket ile aranızda gerçekleşen sözleşme evrak dosyasında yer almalıdır. Noter tasdikli olması zorunludur.

 • Faaliyet Belgesi

  Başvuru sahibinin çalıştığı şirkete ait belgedir. Şirketin çalışmakta olduğunu kanıtlaması nedeniyle talep edilmektedir.

 • Kira Kontratı

  Bulgaristan’da konaklama yapılacak olan yer için yapılan kira kontrası ibraz edilmelidir.

 • Banka Hesap Belgeleri
 • Vergi Borcu Belgesi

  Bu belgeyi başvuru sahipleri, çalıştıkları şirketten temin etmelidir. Şirketin herhangi bir vergi borcu olmadığını kanıtlamak için talep edilmektedir.

Bulgaristan vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel vize evrak listesine >> schengenvize.net/bulgaristan-vize-evraklari/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×