Bulgaristan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021

  Bulgaristan Vize Başvurusu, Bulgaristan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021

  Bulgaristan Transit Vize

  Bulgaristan transit vize, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan aktarmasıyla üçüncü bir ülkeye geçmek için aldığı vizedir. Transit vize, kısa süreli vize tipine dahildir. Belirlenen süreler içerisinde Bulgaristan’da konaklama yapabilir ve üçüncü ülkeye geçme işlemleri yapılabilir. Çok girişli Schengen Vizesi sahipleri, transit vize başvurusunda bulunmadan Bulgaristan üzerinden üçüncü ülkeye girişlerini yapabilirler. Ancak gümrük görevlileri için kesin olarak onay vermeleri söz konusu değildir. Geçişi onaylamak, sınır polislerine bağlı bir durumdur.

  Bulgaristan Transit Vize Fiyatı Nedir?

  Vize fiyatları, talep edilen vize tipi ve süresine göre farklılık göstermektedir. Vize reddi olması durumunda yatırılan ücretler iade edilmemektedir. Yeni bir başvuru yapıldığında vize ücreti tekrar ödenmektedir.

  Bulgaristan Transit Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

  Bulgaristan transit vize süresinden dolayı kısa süreli vize kategorisinde yer almaktadır. Bu vize için başvuruları da bu nedenle Belçika Konsolosluğu ve Belçika Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen kurumlara yapabilirsiniz.

  Bulgaristan Transit Vize Kaç Günlük Alınabilir?

  Bulgaristan Konsolosluğu tarafından verilen transit vize süreleri giriş ve çıkış olarak hesaplanmaktadır. Bulgaristan’a girişte 24 saat ve çıkışta 24 saat olarak toplamda 2 gün süre için bu vize türü onaylanmaktadır. Farklı nedenlerle daha uzun süreli vize gerekiyor ise en az 6 aylık ve en fazla 1 yıllık vize talebinde bulunmak mümkündür. Vize süresini uzatmak için geçerli belgeler sunmanız gerekmektedir.

  Bulgaristan Transit Vize Başvurusu Kaç Gün İçinde Onaylanır?

  Bulgaristan transit vize başvuruları yaklaşık olarak 5 ya da 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ek belge istenmesi halinde vize başvuru işlemleri için belirlenen süre uzayabilir. Değerlendirme sürecinin doğru bir şekilde ilerlemesi ve kısa zamanda sonuç almak için başvuru evrak dosyasını eksiksiz bir şekilde sunmak önemlidir.

  Bulgaristan Transit Vize Evraklar   

  • Pasaport

  Başvuruda kullanılacak olan pasaportlar 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan ve seyahat tarihinden en az 1 yıl sonrasına kadar geçerliliğini devam ettirmelidir. Aksi takdirde pasaport geri iade edilmektedir.

  • 2 Adet Biometrik Fotoğraf

  Biometrik formda çekilmiş olan 2 adet, 35×45 mm ölçülerine sahip ve en fazla 3 ay içerisinde çekilmiş olan fotoğraflar kabul edilmektedir.

  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

  Başvurusu sahibinin anne, baba ve kardeşlerinin detaylarını içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği talep edilmektedir. Aynı zamanda adres ve iletişim bilgileri de belgeli bir şekilde sunulmalıdır.

  • Banka Hesap Belgeleri

  Banka Hesap Dökümü ve Banka Hesap Cüzdanı belgeleri, transit vize başvurusunda sunulmalıdır. Bu belgeler banka imza sirküleri ile birlikte alınmalıdır. Ayrıca başvuru sahibi olan şahısların hesabında en az 5000 tl bulunması zorunludur.

  • Uçak Bileti ve Konaklama Rezervasyonu

  Seyahat için rezervasyon işlemi yapılmış olan uçak bileti ve konaklama yapılacak otelden alınacak rezervasyon belgeleri, Bulgaristan transit vize evrakları arasında olmalıdır. Vize onayını almadan önce biletlerin alınmaması tavsiye edilmektedir.

  • Seyahat Süresini Kapsayan Sağlık Sigortası

  Bulgaristan Erasmus Vize

  Bulgaristan Erasmus vize başvuruları, Türkiye’de bir eğitim kurumunda öğrenci olan şahıslar tarafından yapılmaktadır. Türkiye’de eğitim veren kurum Bulgaristan Erasmus programı ile uyumlu olduğu sürece bu vize alınabilir. D tipi uzun süreli vize başvuruları ile öğrenciler eğitimlerine belirtilen süre içinde Bulgaristan’da devam edebilirler.

  Eğitim gördükleri ve Bulgaristan’da eğitim görecekleri kurumların anlaşmalı olması gerekmektedir. Öğrencilerin farklı kültürlere tanıklık etmesi, farklı çalışmalar içinde bulunabilmesi nedeniyle Erasmus programları tavsiye edilmektedir. Bulgaristan’a vize onayı alan öğrenciler, ülkeye gittikten sonra oturum izni başvurusunda bulunur. Başvurular Bulgaristan Yabancılar Şube’sine yapılmalıdır.

  Bulgaristan Erasmus Vize Süresi Kaç Gündür?

  Avrupa Birliği sayesinde başlayan Erasmus programına gitmek isteyen öğrenciler uzun süreli vize almak zorundadır. 90 günü aşan bu Erasmus vizesi, D tipi vize kategorisinde yer almaktadır. Türkiye dışında eğitim görülecek süre 3 ve 12 ay arasında değişmektedir. Başvuru şartları ve eğitim alanı vize süresini belirlemede etkilidir.

  Bulgaristan Erasmus Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

  Eğitim görmek için Bulgaristan Erasmus vize başvurusunda bulunacak kişiler evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlayarak Bulgaristan Konsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği ya da Edirne ve Bursa Konsolosluklarına yapabilir. En yakın yere başvuru yapılmalıdır. Konsolosluk yüz yüze görüşme talep edebilir.

  Bulgaristan Erasmus Vize Başvuruları İçin Gerekli Evraklar

  • Bulgaristan’da Bulunan Eğitim Kurumundan Alınmış Kabul Belgesi

  Başvuruda bulunacak öğrencilerin kabulünü gösteren belge kaşeli ve imzalı olmalıdır.

  • Türkiye’de Eğitim Kurumundan Alınacak Belge

  Erasmus programına kabulü kanıtlayan belge, Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitim görülen kurumdan alınmalıdır. Kurum tarafından imzalı ve kaşeli belge olmalıdır.

  • Konaklama Yeri Belgesi

  Bulgaristan’a giriş yapıldıktan sonra eğitim sürecinde kalınacak olan konaklama bilgileri net bir şekilde belge halinde sunulmalıdır.

  • Öğrenci Belgesi

  Başvuru sahipleri Bulgaristan Erasmus vize evrakları arasında Türkiye’den aldıkları Öğrenci Belgesi’ni bulundurmalıdır.

  • Sabıka Kaydı
  • Nüfus Kayıt Belgesi ve Kimlik Fotokopisi

  Nüfus Müdürlüklerinden alınmalı ve fotokopilerin net olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde vize başvuru işlemleri olumsuz etkilenebilir.

  • Pasaport

  Bulgaristan içinde eğitim görmek isteyen kişilerin 10 yıl içinde çıkarılmış olan ve 2 yıl geçerliliğini devam ettiren pasaport sahibi olmaları gereklidir. Eski, yırtılmış veya hasar görmüş pasaportlar kabul edilmemektedir.

  • 2 Adet Biometrik Fotoğraf

  35×45 mm ölçülerinde, biometrik formda çekilmiş olan ve güncel fotoğraflar olmalıdır. Eski vize başvurularında kullanılmış olan ya da güncel olmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir.

  • Bulgaristan Vize Başvuru Formu

  Bulgaristan vize başvuru formu, başvuru sahipleri tarafından doldurulmalıdır. Cevaplar ve formda verilen bilgiler ile sunulan evraklarda yer alan bilgiler çelişmemelidir. Aksi söz konusu olursa vize başvurusu reddedilecektir.

  • Masrafların Karşılanacağına Dair Belgeler

  Noter tasdikli, aile tarafından öğrencinin eğitim sürecinde masraflarının karşılanacağını kanıtlayan belgeler sunulmalıdır. Alınacak bir burs var ise kurum imzalı bir şekilde burs belgesi de evrak dosyasında olmalıdır.

  • Muvafakatname

  18 yaşını doldurmamış başvuru sahipleri için anne ve baba tarafından izin belgesi ibraz edilmelidir.

  • Banka Hesap Belgesi

  Bulgaristan Erasmus vize ile eğitim görecek kişinin Banka Hesap Döküm belgeleri ibraz edilmelidir.

  Bulgaristan Vizesi Hakkında 

  Bulgaristan Vizesi Başvurusunda Mülakata girmek zorunda mıyım?

  Bulgaristan Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu’na yapılan Bulgaristan vizesi başvurularında  bazen başvuru sahipleri mülakata çağırılabilirler. Bulgaristan vize başvurusu, değerlendirildikten sonra  mülakat kararı çıkabilir.Ülkeye giriş izni sayısı başvuru sahibinin ülkeye kaç kez giriş yapabileceğini göstermektedir. Bu sebeple, tekli giriş izni olan vize ile Bulgaristan’a bir kez giriş yapma hakkı kazanırsınız.

  Bulgaristan’dan çıkış yapmanız durumunda, vize geçerliği ve kalış izni devam etse bile tekrar giriş yapamazsınız. Bulgaristan’a birden çok giriş yapmayı planlıyorsanız, çoklu giriş-çıkış vizesine başvurmalısınız böylelikle vize geçerliliği süresince birden fazla giriş hakkına sahip olup birkaç kez Bulgaristan’a seyahat edebilirsiniz. Giriş izni ve vizenin geçerlilik süresine Bulgaristan Başkonsolosluğu/Büyükelçiliği tarafından uygun görülecek şekilde olacaktır.

  Bulgaristan vize başvurusu red ile sonuçlanması durumunda başvuru ücretleri iade edilir mi?

  Bulgaristan vize başvurusu ücreti, vize başvurusunun değerlendirilmesi ve idari masraflar için alınmaktadır. Ödeme yapmış olmanız vize almanızı garanti etmez ve başvurunuzun red ile sonuçlanması durumunda Bulgaristan vize başvuru ücretleri iade edilmez.

  Bulgaristan vizesi başvurumun sonucunu nasıl öğrenebilirim?

  Bulgaristan vize başvurusu sonucu başvuru sahibine mühürlü zarf içinde teslim edilir. Eğer Bulgaristan vizesi  başvurunuz olumlu sonuçlanmışsa vize pasaportunuz yapıştırılmaktadır. Olumsuz sonuçlanması durumunda Pasaportunuz ile birlikte size red gerekçelerini gösteren bir belge teslim edilecektir.

  Bulgaristan vize başvurusu yaparken eski pasaportumu ibraz etmem gerekir mi?

  Eski pasaportunuzda Schengen, UK, İsviçre, Kanada, ABD’ye yapmış olduğunuz seyahatleriniz varsa önceki vizelerinizin konsolosluk tarafından görülmesini sağla buda genellikle başvurunuzu daha hızlı sonuçlanmasını ve  Bulgaristan vizesi alma şansınızı yükseltir.

  Bulgaristan vizesi  başvurusu kaç günde sonuçlanır?

  Bulgaristan vizesi değerlendirme süresi Büyükelçilik/Başkonsolosluk vize bölümünün  yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

  Bulgaristan vizesi kimin tarafından verilir?

  Bulgaristan vizesi onaylama veya reddetme yetkisi sadece Bulgaristan Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu’ndadır.

  Bulgaristan vizesi başvurumun red ile sonuçlanması durumunda, ne zaman yeniden başvuru yapılabilir?

  İstediğiniz zaman yeniden başvuru yapabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yapmadan aynı başvuru dosyası ile başvuru yapmanız durumunda Bulgaristan vizesi başvurunuz yeniden red ile sonuçlanır. Sahte evrakla başvuru yapmamanız durumunda eski reddiniz yeni başvurunuzu etkilememektedir

  Pasaportumu şahsen teslim alma zorunluluğu var mı?

  Pasaportunuz ve orijinal evraklar başvuru esnasında belirtmeniz durumunda UPS kurye servisi ile iade edilebilir. Bu hizmet ek ücrete tabidir ve Türkiye’nin her yerine dağıtım yapılmaktadır.

  Bulgaristan Vizesi ile hangi ülkelere giriş yapılabilir?

  Bulgaristan vizesi,  izin verilen süre kadar sadece Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz. Vize başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

  Bulgaristan Vizesi başvurusu nereye yapılabilir?

  Bulgaristan vizesi başvuruları, İstanbul, Ankara, Bursa, Edirne, İzmir ve Gaziantep’de bulunan Bulgaristan Vize Başvuru Merkezlerine yapılmalıdır. Tüm başvuru türleri, Bulgaristan Büyükelçiliği veya Başkonsolosluğu’nca değerlendirilmektedir.

  Bulgaristan Vize Başvurusu için randevu almak gerekli midir?

  Bulgaristan Vizesi’ne başvuruda bulunmak için Vize Başvuru Merkezinden randevu alma zorunluluğu yoktur. Mesai saatleri için, 08:30 – 14:30 arasından başvuru merkezine gelerek Bulgaristan Vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Sıra beklememek için randevu almanızı tavsiye ederiz.

  Bulgaristan Vizesi Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

   Vize alıncaya kadar bilet satın almayınız veya iade edilemez turlar satın almayınız. Bazı, durumlarda Bulgaristan Vizesi başvurularının değerlendirilmesi için standart değerlendirme süresinden daha fazla zaman gerekebilir. Bulgaristan vize başvurusu, planladığınız seyahat tarihinden 3 ay öncesinden başvururu yapılabilir herhangi bir sorunla karşılaşmamak için  en az 21 gün önce başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

  Reşit Olmayan Oğlum/Kızımla Birlikte Vize Başvurusunda Bulunmak İçin Ayrıca Başvuru Dosyası Hazırlamam Gerekli Midir?

  Bulgaristan vize başvurusu için her başvuru sahibi ayrıca dosya hazırlamak zorundadır. Başvuru sahiplerinin yaşına bakılmaksızın her başvuru sahibi için ayrı bir başvuru dosyası hazırlanmalı ve Bulgaristan vizesi başvurusu için konsolosluk harçları ödemelidirler.

  Bulgaristan Vizesi Başvuru Ücretleri Ne Kadardır?

  Bulgaristan vize başvuru için ödenecek iki ayrı ücret ödenmektedir: Konsolosluk vize başvuru harcı ve aracı kurum hizmet ücreti. Aracı Kurum Hizmet ücreti olarak 25 Euro’dur. Bulgaristan vize başvuru ücreti, başvuru yapılan vize kategorisine ve yaşına göre değişmektedir

  Şahsen başvuru yapmak zorunlu mudur?

  Vize başvurusu:

  • Başvuru sahibi;
  • Yetkili tur operatörleri;
  • Çalışanları için şirket tarafından yetkilendirilmiş personel (seyahat amacı “iş” veya “resmi ziyaret” ise) tarafından yapılabilir.