Bulgaristan Vize Başvurusu: Bulgaristan Vizesi
Bulgaristan Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Bulgaristan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023

Bulgaristan Vize Başvuru İşlemleri

Bulgaristan Transit Vize

Bulgaristan transit vize, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan aktarmasıyla üçüncü bir ülkeye geçmek için aldığı vizedir. Transit vize, kısa süreli vize tipine dahildir. Belirlenen süreler içerisinde Bulgaristan’da konaklama yapabilir ve üçüncü ülkeye geçme işlemleri yapılabilir.

Schengen Vizesi Danışmanlığı

Çok girişli Schengen Vizesi sahipleri, transit vize başvurusunda bulunmadan Bulgaristan üzerinden üçüncü ülkeye girişlerini yapabilirler. Ancak gümrük görevlileri için kesin olarak onay vermeleri söz konusu değildir. Geçişi onaylamak, sınır polislerine bağlı bir durumdur.

Bulgaristan Transit Vize Fiyatı Nedir?

Vize fiyatları, talep edilen vize tipi ve süresine göre farklılık göstermektedir. Vize reddi olması durumunda yatırılan ücretler iade edilmemektedir. Yeni bir başvuru yapıldığında vize ücreti tekrar ödenmektedir.

Bulgaristan Transit Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan transit vize süresinden dolayı kısa süreli vize kategorisinde yer almaktadır. Bu vize için başvuruları da bu nedenle Belçika Konsolosluğu ve Belçika Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen kurumlara yapabilirsiniz.

Bulgaristan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021
Bulgaristan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz

Bulgaristan Transit Vize Kaç Günlük Alınabilir?

Bulgaristan Konsolosluğu tarafından verilen transit vize süreleri giriş ve çıkış olarak hesaplanmaktadır. Bulgaristan’a girişte 24 saat ve çıkışta 24 saat olarak toplamda 2 gün süre için bu vize türü onaylanmaktadır. Farklı nedenlerle daha uzun süreli vize gerekiyor ise en az 6 aylık ve en fazla 1 yıllık vize talebinde bulunmak mümkündür. Vize süresini uzatmak için geçerli belgeler sunmanız gerekmektedir.

Bulgaristan Transit Vize Başvurusu Kaç Gün İçinde Onaylanır?

Bulgaristan transit vize başvuruları yaklaşık olarak 5 ya da 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ek belge istenmesi halinde vize başvuru işlemleri için belirlenen süre uzayabilir. Değerlendirme sürecinin doğru bir şekilde ilerlemesi ve kısa zamanda sonuç almak için başvuru evrak dosyasını eksiksiz bir şekilde sunmak önemlidir.

Bulgaristan Transit Vize Evraklar   

 • Pasaport

Başvuruda kullanılacak olan pasaportlar 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan ve seyahat tarihinden en az 1 yıl sonrasına kadar geçerliliğini devam ettirmelidir. Aksi takdirde pasaport geri iade edilmektedir.

 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf

Biometrik formda çekilmiş olan 2 adet, 35×45 mm ölçülerine sahip ve en fazla 3 ay içerisinde çekilmiş olan fotoğraflar kabul edilmektedir.

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Başvurusu sahibinin anne, baba ve kardeşlerinin detaylarını içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği talep edilmektedir. Aynı zamanda adres ve iletişim bilgileri de belgeli bir şekilde sunulmalıdır.

 • Banka Hesap Belgeleri

Banka Hesap Dökümü ve Banka Hesap Cüzdanı belgeleri, transit vize başvurusunda sunulmalıdır. Bu belgeler banka imza sirküleri ile birlikte alınmalıdır. Ayrıca başvuru sahibi olan şahısların hesabında en az 5000 tl bulunması zorunludur.

 • Uçak Bileti ve Konaklama Rezervasyonu

Seyahat için rezervasyon işlemi yapılmış olan uçak bileti ve konaklama yapılacak otelden alınacak rezervasyon belgeleri, Bulgaristan transit vize evrakları arasında olmalıdır. Vize onayını almadan önce biletlerin alınmaması tavsiye edilmektedir.

 • Seyahat Süresini Kapsayan Sağlık Sigortası

Bulgaristan Erasmus Vize

Bulgaristan Erasmus vize başvuruları, Türkiye’de bir eğitim kurumunda öğrenci olan şahıslar tarafından yapılmaktadır. Türkiye’de eğitim veren kurum Bulgaristan Erasmus programı ile uyumlu olduğu sürece bu vize alınabilir. D tipi uzun süreli vize başvuruları ile öğrenciler eğitimlerine belirtilen süre içinde Bulgaristan’da devam edebilirler.

Eğitim gördükleri ve Bulgaristan’da eğitim görecekleri kurumların anlaşmalı olması gerekmektedir.

Öğrencilerin farklı kültürlere tanıklık etmesi, farklı çalışmalar içinde bulunabilmesi nedeniyle Erasmus programları tavsiye edilmektedir. Bulgaristan’a vize onayı alan öğrenciler, ülkeye gittikten sonra oturum izni başvurusunda bulunur. Başvurular Bulgaristan Yabancılar Şube’sine yapılmalıdır.

Bulgaristan Erasmus Vize Süresi Kaç Gündür?

Avrupa Birliği sayesinde başlayan Erasmus programına gitmek isteyen öğrenciler uzun süreli vize almak zorundadır.

90 günü aşan bu Erasmus vizesi, D tipi vize kategorisinde yer almaktadır.

Türkiye dışında eğitim görülecek süre 3 ve 12 ay arasında değişmektedir. Başvuru şartları ve eğitim alanı vize süresini belirlemede etkilidir.

Bulgaristan Erasmus Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Eğitim görmek için Bulgaristan Erasmus vize başvurusunda bulunacak kişiler evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlayarak Bulgaristan Konsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği ya da Edirne ve Bursa Konsolosluklarına yapabilir. En yakın yere başvuru yapılmalıdır. Konsolosluk yüz yüze görüşme talep edebilir.

Bulgaristan Erasmus Vize Başvuruları İçin Gerekli Evraklar

 • Bulgaristan’da Bulunan Eğitim Kurumundan Alınmış Kabul Belgesi

Başvuruda bulunacak öğrencilerin kabulünü gösteren belge kaşeli ve imzalı olmalıdır.

 • Türkiye’de Eğitim Kurumundan Alınacak Belge

Erasmus programına kabulü kanıtlayan belge, Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitim görülen kurumdan alınmalıdır. Kurum tarafından imzalı ve kaşeli belge olmalıdır.

 • Konaklama Yeri Belgesi

Bulgaristan’a giriş yapıldıktan sonra eğitim sürecinde kalınacak olan konaklama bilgileri net bir şekilde belge halinde sunulmalıdır.

 • Öğrenci Belgesi

Başvuru sahipleri Bulgaristan Erasmus vize evrakları arasında Türkiye’den aldıkları Öğrenci Belgesi’ni bulundurmalıdır.

 • Sabıka Kaydı
 • Nüfus Kayıt Belgesi ve Kimlik Fotokopisi

Nüfus Müdürlüklerinden alınmalı ve fotokopilerin net olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde vize başvuru işlemleri olumsuz etkilenebilir.

 • Pasaport

Bulgaristan içinde eğitim görmek isteyen kişilerin 10 yıl içinde çıkarılmış olan ve 2 yıl geçerliliğini devam ettiren pasaport sahibi olmaları gereklidir. Eski, yırtılmış veya hasar görmüş pasaportlar kabul edilmemektedir.

 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf

35×45 mm ölçülerinde, biometrik formda çekilmiş olan ve güncel fotoğraflar olmalıdır. Eski vize başvurularında kullanılmış olan ya da güncel olmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir.

 • Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan vize başvuru formu, başvuru sahipleri tarafından doldurulmalıdır. Cevaplar ve formda verilen bilgiler ile sunulan evraklarda yer alan bilgiler çelişmemelidir. Aksi söz konusu olursa vize başvurusu reddedilecektir.

 • Masrafların Karşılanacağına Dair Belgeler

Noter tasdikli, aile tarafından öğrencinin eğitim sürecinde masraflarının karşılanacağını kanıtlayan belgeler sunulmalıdır. Alınacak bir burs var ise kurum imzalı bir şekilde burs belgesi de evrak dosyasında olmalıdır.

 • Muvafakatname

18 yaşını doldurmamış başvuru sahipleri için anne ve baba tarafından izin belgesi ibraz edilmelidir.

 • Banka Hesap Belgesi

Bulgaristan Erasmus vize ile eğitim görecek kişinin Banka Hesap Döküm belgeleri ibraz edilmelidir.

Şahsen başvuru yapmak zorunlu mudur?

Vize başvurusu:

 • Başvuru sahibi;
 • Yetkili tur operatörleri;
 • Çalışanları için şirket tarafından yetkilendirilmiş personel (seyahat amacı “iş” veya “resmi ziyaret” ise) tarafından yapılabilir.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan seyahati öncesi Türk vatandaşlarının evraklarını konsolosa eksiksiz şekilde teslim etmesinin ardından yaklaşık 5 iş günü içerisinde vize işlemleri sonuçlanır.

Bulgaristan Vize Veriyor Mu?

Hususi pasaporta sahip olan Türk vatandaşları 90 gün vizesiz şekilde Bulgaristan’da seyahat edebilir, hizmet ve diplomatik pasaportu olan vatandaşlar ise 30 güne kadar yapılan seyahatlerde vizeden muaftır.

Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadar?

C vize ücreti ve D vize ücreti olmak üzere Bulgaristan vize ücretleri ikiye ayrılır. Seyahatin amacına göre başvuru yapılan vize türünde fiyat farkı görülmektedir.

Bulgaristan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×