avusturya-vize-randevusu-alma

Avusturya Vizesi ve Randevu

Avusturya Vize Başvurusu

Avrupa ülkeleri arasında tarihe birçok olayı ile şahitlik yapan nadir ülkelerden bir tanesidir Avusturya. Konumu ve yaşam biçimi ile de oldukça cazip yönleri ziyaretçilerine sunmaktadır. Turistik amaçlı tercih edilen ülkelerden birisi olması da dikkat çekiciliğini gösteriyor. Farklılıkları bünyesinde bulunduran ülkeye gitmek için Avusturya vizesi almanız gerekmektedir. Schengen ülkelerinden bir tanesi olduğu için vizeye dair yapılması gereken işlemler birçok Avrupa ülkesi ile aynıdır. Eğitim, ticari, turistik ve aile ziyareti gibi sebeplerle bu ülkeye gidebilirsiniz. Elbette Avusturya vize işlemleri öncesinde pasaporta sahip olmanız gerekir. Eski pasaportunuz varsa uygun olup olmadığını denetlemeniz gerekir. Herhangi bir pasaporta sahip değilseniz de Emniyete başvurarak kısa sürede alabilirsiniz. Mevcut pasaportunuzda uyulması gereken kuralları iyi bilmeniz gerekir. Öncelikle son 10 yıl içerisinde alınmış olmasına ve içerisinde en az 2 boş sayfanın olmasına dikkat edin. Ayrıca yıpranmamış olmasına ve içerisinde eksik sayfa olmamasına da özen gösterin.

Avusturya Vizesi

Kısa sürede vizenizi alıp seyahat planınıza uygun şekilde gezinizi gerçekleştirebilirsiniz. İstediğiniz amaca göre Avusturya vizesi ile ilgili işlemler yapmanız mümkündür. Zamanında başvurunuzu sunarak dilediğiniz seyahatin sorunsuz gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Birçok vize işleminde gibi Avusturya vize başvurusu da birçok evrak teminine ve başvuru sürecinin takibine özen gösterilmelidir. Sizden talep edilen evraklar hem sizi tanımak hem de seyahati hangi amaç için yaptığınızı öğrenmek içindir. Gerekli denetimlerin yapılması gitmek istediğiniz ülkenin belirlemiş olduğu kurallar çerçevesindedir. Bu noktada güvenlik tedbiri ve kaçak girişlerin önüne geçilmesi gibi sebeplerden ötürüdür. Teferruatlı bir işlem olmasından dolayı bu alanda hizmet veren kuruluşlardan destek almanız sizin için daha iyi olacaktır. Vize ofisi aktif şekilde işlemlerin yürütülmesi rol oynaması size sağlıklı sonucu sunacaktır. Kendi imkanlarınızla da işlemleri yürütmeniz mümkün olsa da hiçbir şeyi riske atmama adına destek almayı tercih etmelisiniz.

Avusturya Ticari Vize

Mesleğinizde daha büyük adımlar atmak ve dış ticarette de kazanç elde etmek için Avusturya ticari vize doğru adım olacaktır. Ticari gücünüzü arttıracak hamleleri yapabilmeniz adına oldukça önemli etki oluşturulabilmektedir. Avusturya’ya ticari amaçlı gitmek istediğinizde bu noktada temin etmeniz gereken birçok evrak olacaktır. Bu evrakları zamanında teslim etmeniz başvuru süreci açısından önemlidir. Planladığınız tarihte yola çıkabilmeniz için en az 30 gün öncesinden başvuru sunmanız daha sağlıklı olacaktır. Bu kadar erken başvuru sunmanızın faydasını süreç devam ederken görebilirsiniz. Bazı durumlarda konsolosluk sizi randevuya çağıracaktır. Bunun dışında evrak denetlemeleri de olacaktır. Ayrıca tatil günlerine denk gelen zaman dilimi de düşünüldüğünde erken başvuru her zaman iyi olacaktır. İş yoğunluğunu da hesaba katarak hareket etmek en mantıklısı olacaktır. Avusturya ticari vize başvurusunda bulunurken ticari bilgilerinize ihtiyaç duyulmaktadır. Vergi levhası, ticari sicil kaydı ve iş yerine ait hareketlilikler söz konusu olacaktır. Bu noktada da sizden talep edilen belgeleri eksiksiz şekilde sunmanız olmazsa olmazlardandır.

Avusturya Turistik Vize

Tarihi güzelliklerle dolu Avusturya’ya gezi amaçlı planlama yaparak gitmeniz mümkündür. Bunun için ise Avusturya turistik vize almanız gerekecektir. 90 güne kadar geçerli olan bu vizeyi almadan önce planlamanızı düzgün yapmanız gerekir. 1 ay önceden başvuruda bulunup değerlendirme sürecini beklemeniz gerektiğini de unutmayın. Hiçbir şekilde eksik olmadan doldurmanız gereken formları temin etmeniz gerekecektir. Doğrudan konsolosluk sitesinden temin edebileceğiniz formları ayrıca Vize ofisi ile irtibata geçip temin edebilirsiniz. Dilerseniz de form doldurma ile ilgili destek de sunabilmektedir. Temin edilmesi gereken evraklar ve başvurulara dair detayları da öğrenebilirsiniz. Avusturya turistik vize başvurunuz sonuçlanıp seyahat gerçekleştikten sonra turistik faaliyetler dışına çıkmamanız gerekir. Hukuki sonuçların oluşmaması adına bu duruma çok dikkat etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. 6 – 14 iş gününde başvurunuz değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır. Belirlenen bu süre içerisinde sizden ekstra evrak talep edilebilir. Bu evrakları en kısa zamanda tamamlayıp sunarsanız vizeniz daha erken sonuçlanır.

Avusturya Erasmus Vizesi İçin Gerekenler

Öğrenci C vizesinin süresi en fazla 90 gün verilirken eğitim ve araştırma amacı ile başvurulan D vizesi 90 günden daha fazla için verilmektedir. Avusturya Erasmus vizesi eğitim ve bilim konusunda ki gelişmeler için verilmekte olup, amacınız dışında hareket etmeniz yasaklanmıştır. Başvurunuzu seyahat başlangıcından 3 ay önce yapmanız mümkündür. Zamanında işlemlerin bitirilip vizenizi alabilmeniz için ise en az 30 gün önceden başvuruyu başlatabilirsiniz. Avusturya Erasmus vizesi için temin etmeniz gereken evraklar ise şunlardır;

l Büyük harflerle doldurulmuş olan, eksiksiz ve doğru bilgi içeren vize başvuru formu. Bu formun başvuru sahibi tarafından ıslak imza ile imzalanması gerekir.

l Konsolosluğu hitap edilecek şekilde hazırlanmış vize talep dilekçesi,

l Seyahat tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli ve son 10 yıl içerisinde alınmış pasaport. Mutlaka 2 boş sayfa olmasına ve yıpranmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Pasaportunuz yoksa da Emniyet müdürlüğüne başvurup temin etmeniz mümkündür.

l Son 3 ay içerisinde çekilmiş 3,5 x 4,5 cm boyutların biyometrik fotoğraf.

l Kimlik fotokopisinin arkalı önlü net olacak şekilde sunulması gerekmektedir.

Sizden talep edilen evraklara ek olarak alınacak eğitim ya da araştırma ile ilgili bilgi içeren davetiye ya da belge de gereklidir. Bu durum sizin ispatınız olduğu için mutlaka bu belgeleri sunmanız gerekir. Eksik ya da hatalı bilgi yüzünden planladığınız eğitimi alamaz ve sıkıntıya düşersiniz.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi

Avusturya’da yaşayan akrabalarınızı ya da arkadaşlarınızı ziyaret etmek istediğinizde almanız gereken vize türü bulunmaktadır. Bu vize türüne Avusturya aile ziyareti vizesi ismi verilmekte olup, davet üzerine gidilebilmektedir. Davet eden akrabanızın göndermiş olduğu yazıyı başvuru evrakları ile birlikte sunmanız çok önemlidir. Davet yazınız olduğunda işleriniz daha kolay yürümektedir. Fakat unutulmaması gereken en önemli ayrıntı ise size gelen davet mektubu vize anlamı içermemektedir. Sizin davet edildiğinizi beyan etmekte olup, işlemleri bu mektuba göre yürütmeniz içindir. Bir nevi sizin orada tanıdığınız olduğunu gösteren ve beyan içeren bir mektuptur. Orijinal olmasına ve herhangi bir şekilde sahte olmamasına dikkat edin. Zira yapılan kontrollerde bu durum çok kolay şekilde tespit edilmektedir. En az 4 hafta önceden Avusturya aile ziyareti vizesi için başvuru da bulunmanız önerilmektedir. Birçok farklı etkene bağlı olarak sürecin uzaması söz konusu olduğu için mağdur olma riskini azaltmanız gerekir. Bu vize ise maksimum 90 gün olarak verilmektedir.

Avusturya Transit Vize İşlemleri

Geçiş izni için izin almanız gereken durumlarda transit vize başvurusu yapmanız gerekir. Bunun sebebi ise gideceğiniz ülkeye doğrudan uçuşların olmaması ya da kara yolu ile seyahat etmeniz durumunda uğranmak zorunda olan hallerdir. Avusturya transit vize içinde sizden bazı evraklar talep edilmektedir. Bu evrakların sorunsuz şekilde teslim edip onay almadan yola çıkmanız mümkün değildir. Geçişlerde hiçbir şekilde ilerleme kaydetmeniz mümkün olmadığı gibi ciddi sorunlarla da karşılaşabilirsiniz. Avusturya transit vize için talep edilen evraklar şu şekilde olmalıdır;

l Gitmek istediğiniz ülke için almış olduğunuz vize,

l Son 3 aya ait hesap hareketleri ilgili banka personeli tarafından imzalanmış belge,

l Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve arkalı önlü kimlik fotokopisi,

l Transit vize talep dilekçesi (Avusturya konsolosluğuna hitaben hazırlanmalıdır.)

l 35 x 45 mm ebatlarında 2 adet biyometrik fotoğraf, (Son 3 ay içerisinde çekilmiş ve arkası beyaz fonlu olmalıdır.)

l Hava yolu ile gidilecekse uçak bileti rezervasyonu istenirken, kara yolu ile gidilecekse araç ruhsat fotokopisi sunulmalıdır.

l Seyahat sağlık sigortası

l Prosedürlere uygun ve geçerliliği olan pasaport

Bu evrakları eksiksiz şekilde sunarak transit vize talebinde bulunabilirsiniz. Bu alanda oldukça teferruatlı incelemeler yapıldığı için eksik olmayacak şekilde sunulması da önemlidir. Evrak teminleri ile ilgili sıkıntıya düşmeme adına Vize ofisi her daim size hizmet sunacaktır. Oldukça hızlı sonuç alabilmenize etki edebilecek olması da size ekonomik açıdan avantaj sağlayacaktır.

Avusturya Çalışma İzni

Seyahatlerinizin kısa olanlarında Schengen vizesi almanız gerekirken uzun süreli olanlarda ise ulusal vize olarak geçen D tipi vize almanız gerekmektedir. 90 günden daha uzun süren konaklamalarında alacağınız bu vize sizin oturma ve çalışma izni ile de doğru orantılıdır. İş imkanları açısından bakıldığında rağbet gören Avusturya bu alanda bazı denetlemeler yapmaktadır. Yapılan denetlemeler ve başvurulara göre Avusturya çalışma izni almanız mümkündür. Fakat bu noktada dikkat edeceğiniz husus ise kriterlere uygun olup olmadığınızdır. Kalifiyeli eleman konusunda daha fazla seçenek sunması sizin niteliğinizi ortaya koyacaktır. Herkesin yapabileceği işler için başvuruda bulunduğunuzda şansınız oldukça az olurken önemli işler için ise şansınız daha fazladır. Yani teknik konularda belirli bir belge ya da tecrübe olması size avantaj sağlayacaktır. Avusturya çalışma izni için büyükelçiliklere ya da konsolosluklara başvuru da bulunmanız gerekecektir. Yapacağınız başvurular sonucunda uygunluk varsa hem vizesini hem de iznini alabilirsiniz.

Avusturya Vatandaşlık İşlemleri

Avusturya’da sürdürmek istediğiniz yaşam ile ilgili bazı hakları elde etmek isteyebilirsiniz. Bu hakların bir kısmını oturma ve çalışma hakkı ile elde edebilirsiniz. Doğuştan gelen haklarınız olduğunda Avusturya vatandaşlık işlemleri ile uğraşmanıza gerek olmamaktadır. Kan bağının olduğu durumları göz önünde tuttuğunuz zaman doğrudan vatandaşlığınız onaylanmış olacaktır. Fakat herhangi bir kan bağınız yoksa vatandaşlık işlemleri oldukça çetrefilli ve uzun bir süreçtir. Öncelikle bilmeniz gereken en önemli ayrıntı en az 10 yıl Avusturya’da oturuyor olmanız gerekmektedir. Herkes için farklı olan bu uygulama da 6 yıl da kabul görebilmektedir. Mesleki durumların oldukça önemli olduğu vatandaşlıkta gayrimenkul sahibi olmanızda size kolaylık sunacaktır. Evrakların temin edilmesi ve sunulmasından sonra ki süreçte sizden ek bilgiler de talep edilmektedir. İstenilen düzeyi tesis etmediğiniz sürece bu hakkı elde etmeniz çok zor olacaktır.

Avusturya Vize Reddine Sebep Olan Faktörler

Vize başvurularında tüm karar Avusturya konsolosluğuna ve büyükelçiliğine ait olup bu noktada herhangi bir şekilde etki edemezsiniz. Birçok farklı sebeple başvurularınız ret edilse de genellikle eksik evrak ya hatalı bilgi içermesi ret sebebidir. Avusturya vize reddi ile karşı karşıya kalmama adına işin profesyonelin destek almak daha mantıklı olacaktır. Doğru bilgi akışı ile ret riskini ortadan kaldırmanız mümkündür. Vize ofisi bu alanda size oldukça yardımcı olacak düzeydedir. Başvurunuzun ret ile sonuçlandığında vazgeçmemeniz ve dilekçe sunmanız önemlidir. Bazı durumlarda size kolaylık sunularak eksik hallerin tamamlanması istenebilir. Bunun dışında tekrar başvuru yapmanız söylenecektir. Fakat unutmamanız gereken en önemli ayrıntı ret almamaya özen göstermenizdir. Schengen ülkesi dahilinde olmasından dolayı alacağınız ret cevabı bu gruba dahil ülkeleri de etkileyecektir. Uzun yıllar başvurularda aldığınız ret cevabı karşınıza çıkabilir. Böyle hallerin oluşmaması için de önceden tedbirinizi alıp doğru şekilde başvuru sunmaya da özen gösterin.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye