avusturya-turistik-vize-evraklari-ucreti

Avusturya Turistik Vize İşlemleri

Avusturya içine giriş yapmak ve turistik bir seyahat gerçekleştirmek niyetindeyseniz, Avusturya turistik vize almanız gerekmektedir. Bu vize türü Avusturya’nın Schengen ülkeleri arasında olması nedeniyle Schengen vize koşullarına göre farklılık göstermektedir. Başvurusu yapılan bu vize ile ülke içinde kısa süreli bir seyahat planlayabilirsiniz. Avrupa’nın en zengin ülkelerinden bir tanesi olan Avusturya her sene binlerce turisti sınırları içerisinde ağırlamaktadır. Her mevsim yapılacak bir aktivitenin olduğu bu ülkeye girmek için yapılan başvurularda en önemli etken konsolosluğa sunulan evraklarda şeffaf olmaktır. Evraklar doğru ve eksiksiz bir şekilde sunulduğunda kısa sürede vizeyi alma hakkına sahip olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken pek çok adım bulunmaktadır.

Avusturya Turistik Vize Kaç Günlük Alınabilir?

Avusturya turistik vize süresi, başvuruya göre belirlenmektedir. İlk defa başvuruda bulunacak kişilerde turistik seyahatler için verilecek vize en fazla 30 gün olmaktadır. Ancak farklı bir durum söz konusu ise bu süreç 90 güne kadar uzatılabilir.

Avusturya Turistik Vize İşlemlerini Ne Zaman Yapmalıyım?

Seyahatten yaklaşık olarak 90 gün önce vize başvurusunu gerçekleştirmelisiniz. Özellikle vize onay sürecinin uzayabilme ihtimali, ek evrak isteme gibi durumları düşünerek hareket etmelisiniz. Seyahat ve vize onay sürecinin aynı zamanlara denk gelmesini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Avusturya Turistik Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Avusturya turistik vize başvuruları Avusturya Konsolosluklarına ya da şehrinize en yakın konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlara yapılmaktadır. Parmak izi işlemi nedeniyle başvuru sahibi randevuya şahsen katılmak zorundadır.

Avusturya Turistik Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Avusturya turistik vize başvuru sonuçları 6 ve 14 iş günü sürmektedir. İnceleme durumuna, konsolosluk yoğunluğuna göre sürede değişim olabilir. Ek evrak isteme durumunda süre uzayabilir.

Avusturya Turistik Vize Başvurularında Talep Edilen Evraklar

Hazırlanan evrakların eksiksiz bir şekilde sunulması gerekmektedir. Evraklarda oluşabilecek eksikler ve uyumsuzluklar nedeniyle vize işlemi direkt olarak reddedilmektedir.

 • Pasaport

  Avusturya turistik vize başvurusunda geçerli olan pasaportların 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve seyahat sonrasında da geçerliliğini 3 ay daha devam ettirmesi gereklidir. Seyahat için başvuru yapıldığında pasaport içerisinde en az 2 adet boş sayfa olmalıdır. Eski ve yıpranmış olan pasaportlar vize işlemlerinde geçersiz sayılacaktır. Eski pasaportlar var ise bunlarında fotokopileri evrak dosyasına eklenmelidir.

 • Avusturya Vize Başvuru Formu


Tamamı büyük harfler ile seyahat için vize başvurusu yapan kişi tarafından doldurulmalıdır. Formda verilen bilgiler ile evraklar birbirini desteklemeli ve uyumlu olmalıdır. Aksi söz konusu olduğunda başvuruda aksaklık yaşanabilir.

 • Biometrik Fotoğraf

  Vize başvurularında 2 adet, 3,5×4,5 mm ölçülerinde, arka fonu beyaz olan biometrik fotoğraflar kullanılmalıdır. Önceden yapılan vize başvurularında kullanılmış olan fotoğraflar geçersizdir.

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi

  Turistik seyahat nedeniyle vize başvurusunda bulunan kişinin aile bilgilerini içeren, adres bilgilerinin olduğu Nüfus Müdürlüklerinden alınmış olan Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi olmalıdır.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi


Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi evraklarla beraber ibraz edilmelidir. Kinliğin ön ve arka fotokopisi çekilmelidir.

 • Avusturya Vize Talep Dilekçesi

  İngilizce ya da Almanca ile doldurulan ve Avustuya Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçede seyahatin amacı ve seyahat bilgileri açıklanmalıdır.

 • Vize Ücreti

  Talep edilen vize ücreti, vize tipi ve vize süresine göre farklılıklar göstermektedir.

 • Başvuran Kişinin Finansal Durumunu Kanıtlayan Belgeler
 • Mesleki Detaylar İçeren Belgeler
 • Uçak Bileti ve Konaklama Rezervasyonları
 • Seyahat Sağlık Sigortası
error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye