avusturya-ticari-vize-evraklari-ucreti

Avusturya Ticari Vize İşlemleri

Avusturya ticari vize, Avusturya içerisinde ticari faaliyette bulunacak ya da ticari fuar ya da organizasyona katılacak kişiler tarafından alınan kısa süreli vize türüdür. Avusturya turistik vizesinden farklı olarak ticari nedenlerle başvurulan vizede farklı evraklar istenmektedir. Tüm belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra evrak dosyasında Avusturya’da bulunan şirketten gelen davetiyenin olması gereklidir. Fuar ya da bir organizasyon için gidiliyor ise katılım belgelerinin olması gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişinin Türkiye Cumhuriyeti’nde çalıştığı kurumdan iş detayları olan, çalışanın izinli olduğu tarihleri belirten ve Avusturya seyahatine gidecek olan kişinin tekrar ülkesine dönerek çalışmaya devam edeceğinin yer aldığı bir yazı da bulunmak zorundadır.

Avusturya Ticari Vize Kaç Günlük Alınabilir?

Avusturya ticari vize sürelerini, kişinin başvuracağı fuar ya da organizasyon süresi belirleyecektir. Schengen üyesi olan Avusturya vizesi başvurularında en fazla 90 gün hakkı tanınmaktadır.

Avusturya Ticari Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Vize başvuruları Avusturya Konsolosluğuna yapılmaktadır. Ancak bulunduğunuz şehirde konsolosluk tarafından yetkilendirilen bir kurum var ise; başvurular bu kuruma da yapılabilir.

Avusturya Ticari Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Avusturya ticari vize başvurularında hazırlanan evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde Avusturya Konsolosluğu’na ulaştırmak, vize onaylanma sürecini olumlu bir şekilde etkilemektedir. Bu şartlara uyduğu takdirde vize sonuçları 5 ya da 10 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. Aksi bir durum söz konusu olduğunda ya da konsolosluk ek belge istediğinde süre uzayabilir.

Avusturya Ticari Vize Başvurularında Talep Edilen Evraklar

 • Pasaport

  Avusturya ticari vize başvurularında en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaportlar geçerli olmaktadır. Ticari seyahatten önce pasaport üzerinde en az 2 adet boş sayfa olmalıdır. Son olarak ise seyahat dönüş tarihinden sonra da pasaport geçerliliği en az 3 ay devam etmelidir. Eski pasaportlar var ise pasaport fotokopileri de başvuru dosyasında olmalıdır.

 • Avusturya Vize Başvuru Formu

  Avusturya vizesi için gerekli olan form tamamen büyük harflerle ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır. Oluşturulan vize başvuru formu ile konsolosluğa sunulan evraklar birbirini desteklemelidir.

 • Biometrik Fotoğraf

  Avusturya ticari vize başvurularında 2 adet biometrik fotoğraf, 35×45 mm ölçülerinde be beyaz bir fon önünde çekilmelidir. Fotoğrafların daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olası gereklidir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası


30.000 Euro teminatlı, başvuruda bulunacak kişinin hastanede ve sağlık tedavini karşılayacak poliçe düzenlenmelidir.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

  Başvuran kişiye ait kimliğin ön ve arka fotokopisi de Avusturya vizesi için oluşturulan evrak dosyasında olmalıdır. Çekimin net olmasına dikkat edilmelidir.

 • Avusturya Vize Talep Dilekçesi

  Bir şirket çalışanı ise şirket tarafından seyahatin detaylarını anlatan bir dilekçe yazılmalıdır. İngilizce ya da Almanca dilince dilekçe yazılmalıdır. Seyahat tarihi ve hangi sürelerde çalışanın Avusturya’da bulunması gerektiği de belirtilmelidir.

 • Uçak Bileti ve Konaklama Rezervasyonları

  Seyahat için ayarlanan uçak bileti rezervasyonu yanı sıra Avusturya girişinde yapılacak olan konaklamaya dair rezervasyon belgeleri de olmalıdır.

 • Avusturya’dan Gelen Davetiye

  Avusturya’da bulunan şirket tarafından seyahatin detaylarını içeren tarih ve amaç bilgileri yer almalıdır. Etkinlik süresi belirtilmeli, şirkete dair bilgiler eklenmeli ve davet edilen kişinin ad-soyad bilgilerinin yanında pasaport numarası da davetiye yazısına eklenmelidir.

 • Seyahat Masraflarının Karşılanacağına Dair Belgeler

  Türkiye Cumhuriyeti’nde çalışmakta olunan kurum tarafından masraf ve giderin karşılanacağına dair bir yazı yazılması gereklidir.

 • Fuar ya da Organizasyon İçin Gidiliyorsa Katılım

  Avusturya’da gidilecek olan fuar ya da organizasyondan alınan davetiyenin yanı sıra bu organizasyona katılım bileti de evraklar arasında sunulmalıdır. Avusturya ticari vize başvurusunda katılım bileti önem taşıyan bir belgedir.


error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye